Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3259
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Buna ziua,
   Foloseste cineva plasa de umbrire pt plantatii? Ce grad de umbrire? Cat de desi ar trebui stalpii(stalpii mei sunt la 1.80 si ar trebui sa-i lungesc probabil sau sa pun altii in paralel)? Cum se simte plasa pe structura? E grea?

#3260
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ca in copilarie am degustat fragute desi gustul nu mi se parea cunoscut pana anul trecut cand la o comanda de pe internet am pus si niste stoloni de fragute, pareau asa de firavi, radacinile erau maronii, nu am dat mari sanse, au inceput sa faca fructe din primul an, pana in luna Noiembrie la sfarsit au avut fructe, doar apa le-am dat, cam 3-4 fragute pe zi, apoi 1 la cateva zile spre final, am fost placut surprins de aceasta planta si am mai comandat niste stoloni ~100, o parte i-am pus in ghivece cu 20 de plante si le-am lasat afara peste iarna sa vad daca in primavara vor iesi
Spunea cineva aici pe thread ca nu s-ar merita o plantatie de fragute in sistem intesiv , ce justificari aduceti ? Fragutele produc fructe pe o perioada mai mare de timp, asta din ce am observat eu plus ca eu pretul foarte mare (40-50 ROn/kg), desi prin piata inca nu am gasit doar niste anunturi pe internet. Oare chiar nu avem pe cineva care are o cultura de genul acesta infiintata in mod profesionist sa ne dea mai multe detalii despre aceasta planta ? merita sau nu ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PlUsfAimYBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GradinarulUrban, 15 January 2018 - 10:08.


#3261
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
sunt faine. de unde le-ai cumparat?

#3262
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de pe olx, vindea cineva stoloni, 2.5 RON/buc, faza e ca iti trebuie cativa, se mareste tufa in vreo 2 luni si ai propriul rasad, eu am pus 100, o parte in pamant, o parte in 2 ghivece x 20 de plante si am sa ma extind la primavara, nu stiu cum pot fi procesate fragutele, suc nu iese, dulceata nu iese, doar in stare proaspata ar fi pacat, nu stiu deshidratate cum ar fi, daca s-ar putea la un deshidratator electric.

#3263
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
cum "dulceata nu iese"? ba iese! si inca cum .......doar sa ai cantitate suficienta pt 2-3 borcane macar.
eu am mancat dulceata de fragute si e superbuna, garantat!
uite un link asa, la o cautare intamplatoare https://savoriurbane...de-pe-vremuri/#
fragute deshidratate pt ceaiuri, iar cred ca ar fi o modalitate de valorificare, insa dulceata bate tot.

#3264
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Mi-am comandat si eu anul trecut niste seminte de fragute. Am scomonit pe net si am comandata Raine des Vallees & Mignonette. Anul acesta o sa fac rasaduri :).

#3265
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

 catalin2804, on 16 ianuarie 2018 - 18:03, said:

Mi-am comandat si eu anul trecut niste seminte de fragute. Am scomonit pe net si am comandata Raine des Vallees & Mignonette. Anul acesta o sa fac rasaduri :).
E foarte greu să faci răsaduri de frăguțe și căpșuni...și ar trebui să studiați un pic problema...poate vă inspiră colegiii care au încercat la căpșuni...Am încercat și eu și nu am reușit...
Nu vreau să vă dezamăgesc ,încercați ...poate reușiți!!!




#3266
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kevin79, on 16 ianuarie 2018 - 15:30, said:

cum "dulceata nu iese"? ba iese! si inca cum .......doar sa ai cantitate suficienta pt 2-3 borcane macar.
eu am mancat dulceata de fragute si e superbuna, garantat!
uite un link asa, la o cautare intamplatoare https://savoriurbane...de-pe-vremuri/#
fragute deshidratate pt ceaiuri, iar cred ca ar fi o modalitate de valorificare, insa dulceata bate tot.

merci de reteta, sincer nu am cautat, m-am luat dupa vorbele unei prietene de-a neveste-mii, ele 2 fac dulceturile la noi in famile.
Anul acesta mi-au stricat siropul de zmeura. Desi au pus conservant(salicil), a inceput sa fermenteze dupa cateva zile, l-am pus in lada frigorifica si am reusit sa mai salvez din el, dulceata de zmeura mi-au lasat-o cu samburi si vreau sa zic ca deja m-am plictisit de ea, la primavara le dau tema dulceata de nuci verzi daca si pe aia mi-o strica, o sa ma bazez numai pe maica-mea sa imi trimita dulceturile ei, mama face 7-8 tipuri/an si uite ca de agrise tot astept si mi-a spus ca nu i-a iesit desi eu am vazut reteta pe net , la aia cum le iese ? simplu, termometru si timpii de fierbere. Femeile astea, old school, ar cam fi cazul sa intre in era tehnologiei.

Edited by GradinarulUrban, 17 January 2018 - 09:49.


#3267
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Buna dimineata, stie cineva cu  ce pot ca sa inlocuiesc aceste foliare ca sunt ale draq de scumpe si nici nu prea se gasesc unele dintre ele.
FOLIQ ASCOVIGOR
FOLIQ MACRO P 1-2
FOLIQ KOMBIMAX
FOLIQ MICROMIX
FOLIQ UNIVERSAL
FOLIQ MACRO P
FOLIQ CALMAX

#3268
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu gainat de pasare  :)


#3269
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Am gasit un produs romanesc cred ca e solfert a dat cineva cu el ?

#3270
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Mai usor cu toate chimicalele astea... sunt totusi pentru consum uman! Cauta solutile naturale: compost, balegar, gainat, etc.

#3271
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
:) Vertix pentru export merge , las ca spaniolii ne trimit toate rahaturile la noi . Noi de ce sa nu le trimite-m inapoi . :) Eu vreau ca sa schimb foliq ca a ajuns la 90 de lei litru de la 30 .... Au luato razna baietii astia . :)))

#3272
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Vazusem mai inainte pe facebook niste poze de la un apicultor cu gramezi de albine moarte in fata stupilor ,si se plangea omul de faptul ca chimicalele folosite prea excesiv in agricultura i.au provocat aceste neplaceri.


#3273
adi2508

adi2508

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2012
Buna ziua, am o mica plantatie de zmeura si mure. Oare foloseste cineva ingrasamintele de la Itallpolina ( Phenix, Guanito ) ? Foloseste oare cineva produsele Atlantica ( Funres, Flama, Oleorgan ) sau insecticidul Laser ?? Sunt eficiente aceste produse in agricultura ecologica ?

Va multumesc !

#3274
mariusfeier

mariusfeier

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.06.2015
Eu folosesc Oleorgan în livadă pentru afide și este foarte bun!

Edited by scaiba, 03 February 2018 - 23:40.
Citare inutila


#3275
mirceapal

mirceapal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2008
Buna tuturor!!!

Am efectuat o mica inspectie in mica mea plantatie si am observat la 4 tufe aceste umflaturi pe unele ramuri.  Daca ati mai intalnit si la voi aceste umflaturi si cunoasteti cauza lor v-as ruga sa-mi impartasiti si mie secretul.  

Multumesc anticipat.

Attached Files



#3276
cohonito

cohonito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2006
#mirceapal

Se prea poate sa fie  vorba despre o larva/vierme.
Link1
Link2

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate