Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3821 răspunsuri în acest subiect

#3331
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Deci dumneata imi recomanzi mie sa citesc si dumneata nici macar acest topic nu l.ai rasfoit . ??!
Daca verificai profilul  vedeai ca am plantele in magurele ilfov .
Am doua mari probleme la muri cu  ingheturile tarzii si cu arsura solara in timpul verii. Arsura ca.mi afecteaza si fructele de zmeura dupa varfuri ..

#3332
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.10.2016

 dumi_dumi77, on 02 iunie 2018 - 14:50, said:

Deci dumneata imi recomanzi mie sa citesc si dumneata nici macar acest topic nu l.ai rasfoit . ??!
Daca verificai profilul  vedeai ca am plantele in magurele ilfov .
Am doua mari probleme la muri cu  ingheturile tarzii si cu arsura solara in timpul verii. Arsura ca.mi afecteaza si fructele de zmeura dupa varfuri ..
eram sigur ca spui prostia asta, de asta si am intrebat. Arsura la fruct nu se ia in considerare la vremea asta pt ca nu ai , iar la frunze arsura solara la mur se face la peste 32-33 grade. Gasesti tabelul cu arsuri la cativa profesionisti , si la frunze si la fructe cu temperaturile exacte si timpul de expunere. Nu pui in aprilie-mai si inceputul de iunie plasa de umbra ca opresti dezvoltarea plantelor cat si limitarea polenizatorilor pt inflorirea maxima, pt floarea de mur fiind necesara cel putin 15-20 de treceri pt o polenizare completa, chiar si daca este un soi autofertil, surplusul de productie este de pana la 25% la o polenizare din plin  facuta. Spor la studiat :)

#3333
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Domnu' profesor ia verifica dumneata ce temp a fast ieri si azi in Bucuresti si in jur....
Apoi te astept cu alte ineptii  , plasa ieri am intins.o pt ca deja a inceput zmeura sa se coaca  ...
Iar pt polenizare chiar nu.mi fac griji , am secretele mele , dar apreciez grija dumitale ....

#3334
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.10.2016

 dumi_dumi77, on 02 iunie 2018 - 15:06, said:

Domnu' profesor ia verifica dumneata ce temp a fast ieri si azi in Bucuresti si in jur....
Apoi te astept cu alte ineptii  , plasa ieri am intins.o pt ca deja a inceput zmeura sa se coaca  ...
Iar pt polenizare chiar nu.mi fac griji , am secretele mele , dar apreciez grija dumitale ....
27-28-29 de grade, pana pe 10 iunie nu ai mai mult de 32-33 grade niciodata. Nea dumi vorbim cu argumente , nu cu secrete ca asa vrei tu si esti secretos. Eu iti desfac aproape tot ce zici tu cu argumente, nu cu vrajeala de Magurele. Posted Image Cu plasa aia tu ai aproape 15   zile ca si cum ai bagat toti murii sub o plasa de buruiana, e normal sa nu se dezvolte cum ar trebui.

arhiva meteo spune la tine la Magurele de ilfov in ultimii 30 de ani, ca vei incepe sa ai probleme cu caldurile de peste 30 de grade dupa data de 10-15 iunie.

Editat de fanfructe, 02 iunie 2018 - 15:13.


#3335
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Care argumete frate ieri cand am hotarat sa intind plasa    termometrul arata 34-35 de grade si nu avem nici pic de vant , si nu intelegi ca zmeura polana a inceput sa se coaca iar muriiwaldo au incheiat polenizarea de 2 saptamani  , primele fructe au inceput sa.si schimbe culoarea .... Din cate vad dumneata chiar nu vrei sa intelegi ....

Nu inteleg cu ce te afecteaza ca eu am intins plasa de umbrire ...??
Ai argumente pt a te contrazice cu mine si pt a stabili pana.la ce inaltime poate rodi un soi primocane nu ...?? Asta seamana a rea intentie ....

#3336
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.10.2016
e polana sau polka :) cum a ramas? eee.. rea intentie pe dracu, discutam amical despre mai multe chestii, eventual in contradictoriu pe anumite subiecte, daca te deranjeaza ne oprim, nu e problema, nu trebuie sa te ataci. Ma afecteaza plasa pe mine ca ai pus-o tu...? hai mai omule.. :)

#3337
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Cand ai cultura intre case si solarii si ai lipsa de curenti de aer explica.mi dumneata cu cat creste temp la nivelul culturii ... si asta e prognoza nu cea pe care o tot sustii....
Iar zmeura este si polka si polana ..
Si chiar nu ma deranjaza dar sa vii cu argunente plauzibile nu cu minciuni si sa nici nu cunosti situatia reala ....
Despre acest subiect nu mai e nimic de zis si cine vrea poate trage  singur concluziile ....
E diferenta mare intre sitemele de cultivare adoptate de cultivatori si majoritatea au diferente in cea ce priveste sistemul recomandat de producator sau reclamat de fiecare soi imparte . Fiecare adopta metoda care i se pare cea mai avantajoasa punand in balanta cheltuieli ....productivitate ... Din experieta va spun ca soiurile primocane rodesc cel mai bine (calitativ si cantitativ ) la o conducere in gard fructifer cu legarea individuala a plantelor pe sistemul de palisare in asa fel incat sa nu se umbreasca una pe alta , dar implica o manopera f elaborata....

Fișiere atașate


Editat de dumi_dumi77, 02 iunie 2018 - 15:43.


#3338
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.10.2016
31 de grade nu iti face nimic si lipsa vantului e chiar foarte buna, pana la fructificare. Argumentul tau cu marirea temperaturii la nivelul culturii nu tine .Argumentezi ca sa te afli in treaba si nu mai stii pe unde sa scoti camasa. Te ajuta la o coacere mai rapida in cel mai rau caz daca nu ai fructe. Uite acuma o sa ai doua saptamani cu 26-27 de grade medie. Pastrezi umbra pt o posibila piatra Posted Image

Editat de fanfructe, 02 iunie 2018 - 15:49.


#3339
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Nu merita ....m.am convins ...

#3340
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.095
  • Înscris: 01.12.2006
Cand doi se cearta... Posted Image
Incepe joaca

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  zm.PNG   1,44MB   19 download-uri


#3341
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.095
  • Înscris: 01.12.2006
Hai sa ma laud si cu murele ca nu mai dureaza mult

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  mm.jpg   361,53K   47 download-uri
  • Fișier atașat  m.PNG   1,1MB   44 download-uri


#3342
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Ale mele erau cam asa in 25.05 apoi i.am ferchezuit si aranjat ....

Fișiere atașate


Editat de dumi_dumi77, 03 iunie 2018 - 09:58.


#3343
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.095
  • Înscris: 01.12.2006
Ce soi(uri) sunt?
Eu am doar banalul Thornfree

#3344
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 24.02.2012
In stanga thornfree si in dreapta waldo . Au avut de suferit  dupa 6 zile de polei dupa ce intrasera in vegetatie..mai ales thornfree.

#3345
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Scriu mai rar , citesc mai des :) Am ceva muri ,zmeura , coacazi ..etc la tara la Tufeni Olt. Am aceleeasi probleme ca si Dumi ; ingheturi tarzii undeva la inceput de aprilie si arsuri solare vara.
In postarile mele mai vechi aveti si ceva foto.
Am zmeura Norna si a inceput sa se coaca si DA  ; ieri 2-06-2018 din 10-12 zmeuri coapte 2 dintre ele aveau cate 2-3 drupeole cu arsura solara.
Arsura solara nu apare DOAR din cauza temperaturilor mari (desi ieri erau 32 gr la tara)  la fel cum poti face arsuri solare (bronz excesiv) si la cota 2000 unde nu sant 35 gr.
Cat despre plasa de umbrire ; depinde de gradul de umbrire , de inaltime...
In Scotia sunt culturi intensive de zmeur ...si in solarii ; bineinteles la nivel profi.
fanfructe ; indiferent cat de multe cunosti despre un domeniu , poti incepe  un comentariu si cu " En zic ca-i mai bine ....." sau " Sfatul meu este ..." si sant convins ca ceilalti vor citi mai cu interes ce ai scris si probabil iti vor respecta mai mult parerea.
Este mai usor sa fiti rautaciosi decat respectuosi ??

#3346
fanfructe

fanfructe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 17.10.2016
Salut. Cu sfaturile de comportament eu zic sa faci tu asa cum crezi , eu ma voi ocupa de partea mea cum cred eu, eu chiar nu imi permit sa ii dau nimanui sfaturi cum sa se poarte, as pierde mult prea mult timp. Aici este o problema mai veche cu Dumi bazata pe o totala lipsa de respect si minciuni de-a lungul timpului (orice i-ai spune tot el are dreptate oricum ai da-o, dar nu ii port pica sau ura) si cu  Atioguard a fost o chestie amicala, o discutie rapida, la obiect si nu am obiceiul sa imi cer  si scuze  si sa fiu atent si la parul din nas daca ajut un om, sfat care dupa parearea mea personala il va ajuta imens sau va fi foarte atent la acele probleme ca sa ia singur o hotarare.  Sunt un om direct si vorbesc la obiect, fara ocolisuri sau perieri fara sens. In legatura cu arsura solara poti sa imi spui te rog cum arata arsura ta solara. Culoarea si cum se prezinta fructele sau drupletele ? btw pot sa va ajut sa va rezolvati 100% problemele cu ingheturile tarzii, dar nu pe forum.

Editat de scaiba, 05 iunie 2018 - 21:01.
Am eliminat citarea inutilă.


#3347
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Deci hai ca sa trecem la lucruri serioase.
1) Deci am gasit un client care cumpara murele de cultura cu tirul exclus masina de 7 tone.
2) Se gasesc destule mure in Romania ca sa umplii un tir.
3) Costuri ca omul asteapta o oferta.
Ps:Eu nu incerc decat sa avem unde sa vindem murele nu accept nici o critica ca altul care incearca ca sa fure.
Ps:Cum sa facem toti sa ii ducem omului tirul. Este vorba de cea mai mare fabrica de dulceata din Spania. Deci pana acuma sunt la stadiul de vorbit la telefon si omul asteapta o oferta. Vom reusi sa facem ceva fara sa ne furam unii pe altii? Sa ne unim o data pentru totdeauna si sa venim cu idei sa facem ceva?

#3348
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 13.01.2011
fanfructe :"In legatura cu arsura solara poti sa imi spui te rog cum arata arsura ta solara. Culoarea si cum se prezinta fructele sau drupletele ? btw pot sa va ajut sa va rezolvati 100% problemele cu ingheturile tarzii, dar nu pe forum."

Probabil ca am sa fac poze cu fructe cu arsura solara ( si la muri apare dar deocamdata-i devreme) . O poza face cat 1000 de cuvinte .
Cu ingheturile tarzii de ce nu pe forum ? Ma gandesc ca exista interes pentru mai multi ; in plus postezi o singura data si nu la fiecare doritor de informatie  !?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate