Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8659 replies to this topic

#4105
andutu1

andutu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 02.03.2017
Salut,

Am cativa meri foarte incarcati (mutsu, ionathan,etc.). E intr-adevar necesara normarea (rarirea) fructelor cu regula aceea cu distanta intre 2 fructe de 10-12 cm? Daca da...cand ar fi ok sa fie facuta? Citisem ca ba in iunie (a doua scuturare - habar n-am ce inseamna), ba in iulie...ba in august Posted Image.

Edited by andutu1, 12 June 2018 - 21:05.


#4106
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017
Se face in mai respectiv iunie, in rest mai raresti doar daca exista riscul sa se rupa crengile. Ce rost are sa faci rarire in august daca pomul deja s-a chinuit 3 luni sa duca prea multe fructe? Pomul mai da jos si singur din fructe dar nu destul, la aia se refera scuturarea.
Ar mai fi riscul ca unele sa fie distruse de ploi cu gheata dar oricum raman prea multe in pom ca la toti ni-i mila sa facem rarirea ca la carte

Edited by Powerup, 13 June 2018 - 10:11.


#4107
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Saptamana asta am cules visine la greu...
Am si eu un mar ce anul asta are mai multe mere decat frunze...l-am lasat in legea lui sa vad ce se intampla...si constat ca se <rareste> singur!

Edited by subway_guru, 13 June 2018 - 14:41.


#4108
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Unele se raresc altele nu. Si eu am si/si.
Cei care produc ca prostii, in genere M9/M27 la mine dau si cea mai mare bataie de cap in sensul ca nu prea vor sa le lase nici daca tragi de ele.
Problema nu cred ca ar fi foarte grava daca ar avea si resurse suficiente, dar daca le mai scade si imunitatea, mai sunt si atacati de tot felul de ganganii si mai sufera si de lipsa apei, nu stiu daca este bine sa-i lasi in pace. Si astia cam sunt obisnuiti sa le dai tu, nu sa caute ei prea mult...

Stima.

#4109
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Apa e singurul lucru ce primesc din cand in cand pe caldura si seceta asta...

#4110
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
off topic:
Apropo de ploaia asta care nu mai pica si pe la mine, ca am asa o vaga idee ca de gand s-a redeschis aeroportul de la Salcea (Suceava) si la plecare avioanele cam trec peste locatia unde ma joc si eu cu livada, nu prea mai ploua. Oare este posibil sa fie vre-o legatura intre precipitatiile care inconjoara zona si avioane!? Posted Image

Stima.

#4111
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Pe directia ta e pista 34. Cand trec fix peste casa mea la joasa inaltime turate la maxim in plin "rotate" si le aud si cu casti pe urechi in timp ce ascult Dire Straits pista in serviciu e 16. Nu am probleme cu ploile. Ba am ca ma incurca uneori la prasit si la tuns iarba.
Acum cateva zile cand la mine a plouat foarte frumos, mama mea la 1,5 km distanta se uita cu jind cum ploua la mine si la ea dadusera trei stropi si aia anorexici... si ca sa te lamuresc definitiv, soacra mea tine legatura telefonic cu rude si cunostinte din comuna natala George Enescu (BT). Nu e nici un aeroport acolo, nici macar aerodrom din cate stiu eu. Cand ploua la noi mai suna la cei de acolo si intreaba daca a plouat... de cele mai multe ori raspunsul e negativ...

Edited by cotzi, 13 June 2018 - 22:56.


#4112
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 08 iunie 2018 - 09:22, said:

O situatie ciudata cu un mar + un par (poze am doar de la mar): lastarii de pe o ramura au plecat in vegetatie mai tarziu,si cu niste frunze deformate. N-am mai vazut asa ceva pana acum.Aveti idee despre ce este vorba?

Nimeni nici o idee ce ar putea fi ? Post #4091. Vad ca pozele nu au fost preluate.

Edited by DDuras, 14 June 2018 - 20:28.


#4113
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
@Dduras: nu stiu ce este insa fenomene de " filozotate" a frunzelor apar spre exemplu la tomata in cazul infectarii cu virusul CMV( mozaicul castravetelui)..
Am cautat de curiozitate referiri si am gasit raport cu privire la primul caz de CMV la mar prin china ...

Prin urmare o ipoteza ar putea fi asta, un soi de virus.

Pot fi si alte ipoteze, fenomene date spre exemplu de perturbari de tip hormonal samd...de asemenea, unele erbicide in doze mici pot actiona asupra cresterii in moduri ciudate, e drept ca mai degraba fenomenele de alungire se manifesta pe lastar in imtregime si nu pe frunza.

Nu stiu ce e si nu (prea cred ca) e o chestie comuna...daca gasesti un raspuns chiar sunt tare curios sa aflu si ipoteza si sursa acesteia.

#4114
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multam. Cum de mă lovesc pe mine numai chestii d'astea ciudate... :)
Și pe la vie am o ciudățenie de nu știe nimeni ce este.

#4115
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Doi peri acum o luna de zile erau infloriti, un hibrid de vie a legat un strugure pe un lastar lacom si "the best" o cartita a sapat o galerie pana in atelier (cum a reusit nu stiu)!!!Posted Image

Edited by vasile59, 16 June 2018 - 22:12.


#4116
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Buna ziua,  am și eu două întrebări 1. De la ce au picat prunele din poza
2. Oare ce a ros pomul din poza


Poza1

View Postrazvan_mereu, on 17 iunie 2018 - 20:33, said:

Buna ziua,  am și eu două întrebări 1. De la ce au picat prunele din poza
2. Oare ce a ros pomul din poza


Poza1

2

2

Attached Files


Edited by razvan_mereu, 17 June 2018 - 20:34.


#4117
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
In primavara am plantat 2 ciresi, dar de vreo saptamana am vazut ca frunzele lor s-au patat . are cineva idee despre ce e vorba? multumesc

Attached Files



#4118
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Antracnoza, sau denumirea populara, patarea rosie a frunzelor.

#4119
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 16 iunie 2018 - 19:57, said:

Multam. Cum de mă lovesc pe mine numai chestii d'astea ciudate... Posted Image
Și pe la vie am o ciudățenie de nu știe nimeni ce este.

Si stati ca nu s-au terminat...
Daca pomul de mai jos ar fi fost cais,sigur ar fi fost vorba de apoplexie. Numai ca e cires!!!
Simptomele si aspectul sunt exact ca la apoplexie! Ca doar nu s-o lua si la cires,mai nou ...

L.E.: sa nu-mi spuneti ca este de la ierbicid...   Posted Image

Attached Files


Edited by DDuras, 18 June 2018 - 20:47.


#4120
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Monilinia probabil.

Edited by vasile59, 18 June 2018 - 21:17.


#4121
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Uimitor de rapid s-a petrecut ofilirea. Ca la apoplexie. De atunci (cam o luna) pomul e in aceiasi situatie.

#4122
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postrazvan_mereu, on 17 iunie 2018 - 20:37, said:

Buna ziua,  am și eu două întrebări 1. De la ce au picat prunele din poza
2. Oare ce a ros pomul din poza
La poza 2, a fost un țap pe care l-a mâncat între coarne.
Mare atenție cã dacã mai ai și alți pomi neprotejați, într-o lunã vor avea toți aceeași soartã.

Edited by sandel1, 19 June 2018 - 05:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate