Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

ELIAS

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
In ultimul timp este ultramediatizat acest spotal din Bucuresti. haideti sa vedem parerile celor care au trecut pe acolo. Isi merita renumele de cel mai bun spital din Bucuresti? haideti sa vedem impreuna si pro si contra....

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Tata, cu AVC, a stat 6 ore pana sa i se faca prima perfuzie cu Manitol (adica CEVA). A fost pur si simplu lasat sa zaca, pana n-a mai miscat deloc. Cu pile, si cu bani.
Asta dupa ce AVC-ul l-a facut pe fondul unei nepasari totale a medicului curant (tot de la Elias) si a unei probabile greseli medicale. Neuroloaga de la Policlinica 10 il intreba daca are tensiunea mare (nici macar nu se obosea s-o ia).
Eu am fost internata de 6 ori in copilarie, si puscarie mai mare ca sectia de Pediatrie n-am vazut. Nu pot sa ma pronunt de realizarile medicale de pe vremea aia, ca eram mica. Dar atmosfera era infioratoare. Sper ca s-o mai fi schimbat.

#3
shatena

shatena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2005
Eu am destula experienta cu spitalul Elias.. in general am dat de medici buni, dar sunt si uscaturi pe-acolo, nu e totul minunat. Dar sa detaliez..

Bunic operat de hernie acum vreo 3 ani - chirurgul dr. Ardelean si anestezistul dr. Popescu - au facut treaba foarte buna.
Bunica operata in august de cancer de colon in stadiul 4 - cu toate ca e foarte grav, inca traieste. Si a ajuns la spital in stare groaznica, la un pas de ocluzie intestinala. Din nou dr. anestezist Popescu care a facut miracole  :) Inima ei era asa de slabita incat dr. cardiolog a recomandat, daca se poate, sa nu faca operatia. Cu toate astea, bunica n-a avut nicio problema cu inima, s-a simtit chiar mai bine decat de obicei din punctul asta de vedere  :thumbup:
Din cate am observat eu, la serviciul de urgenta din Elias esti tratat diferit in functie de .. varsta. De cate ori am ajuns eu pe-acolo (probleme cu inima si alte bazaconii) am fost consultata cu toata atentia. Bunica, pe de alta parte.. a fost lasata sa astepte destul, s-a pus problema chiar sa n-o interneze pe motiv ca boala e prea avansata si nu prea au ce sa-i faca..  :cursing:

Si acum partile negative:
Prima nu foarte grava - din punct de vedere al sanatatii mele - dar cel putin dubioasa in ceea ce priveste calitatea respectivului medic: Eu, 23 de ani, ajung la Elias la 4 dimineata cu o durere urata de cap. Ma durea ceafa. Asa de rau incat nici nu puteam pune capul de perna (motiv pentru care si eram treaza la ora aia). Ma vede intai un doctor la urgenta, imi face un EKG, constata ceva ciudat.. imi mai face un EKG - din nou se uita luuuuung la foaie. Il lamuresc ca stiu deja de anormalitatea care apare in analiza, am un sindrom pt care deja luasem pastila necesara - era in regula. Din punctul meu de vedere. El nu si nu, tre sa ma vada un cardiolog. Ok. Zis si facut. Ma azvarle intr-un scaun cu rotile (asta-i procedura) si ma trimite la cardiologie. Acolo o doamna cam ..., abia trezita din somnul de frumusete, se rasteste la mine sa-i spun care e motivul pt care o deranjez la ora 4 a.m. Ii inmanez analizele si ii explic ca n-am nimic cu inima in momentul ala, dar asa m-au trimis de la garda.. il suna pe, citez, "imbecilul care m-a trimis la ea" si ii spune sa ma vada un neurolog. "In sfarsit", gandesc eu, "ma vede cineva care are legatura cu durerea de cap. Iuhuu!". Ajung din nou jos si, dupa vreo 10 min, apare foarte senin si doctorul neurolog. Ii spun ca ma doare capul, ii arat unde. Ma consulta.. si apoi ma intreaba daca am fost stresata in ultima vreme. "Da", ii spun eu, "am aflat in ultimele 6 luni ca mama si bunica au cancer. Ok. Tin sa subliniez faptul ca in tot timpul asta eram foarte foarte CALMA. Aproape adormita, as putea adauga. Ei bine, ce parere are doctorul? Imi da un Xanax si imi scrie o RETETA PT XANAX (sa iau zilnic o pastila) pt ca.. "Pacienta s-a prezentat la camera de garda la ora 4 a.m. suferind un ATAC DE PANICA"  :w00t:  .. omule, esti serios?? Si eu care credeam ca in timpul ataculul de panica ar trebui sa fii, ei bine.. PANICAT!!! In plus, ce legatura avea asta cu durerea mea de cap care dura deja de 4-5 ore? Am si stat in Elias 45 de minute ca sa-mi aflu diagnosticul  :OK: . Si respectivul e profesor. Toata stima.

O a doua chestie foarte urata, petrecuta in decembrie anul trecut: Mama a ajuns la Elias - urgentza cu hemoragie puternica. "Doctorul ginecolog" care o "consulta" ii spune cat inca era pe masa ca are cancer si mai are O LUNA DE TRAIT. Mama are si probleme grave cu inima, btw.. putea sa o omoare de-a binelea, pe loc. Lasand la o parte faptul ca diagnosticul de cancer se pune, din cate stiu eu, pe baza unei biopsii, nu asa din ochi. Norocul ei ca nu l-a crezut si n-a facut infarct. Apoi a internat-o si dupa o saptamana in care nu i-a facut nicio analiza, niciun tratament - pur si simplu o tinea acolo - s-a externat la cerere. A ajuns la IOB, a nimerit o doctorita foarte buna si.. traieste si azi. Iar analizele par in regula. Numele fantasticului "doctor" este MATEESCU. Nu-l recomand nici la dusmani.
Dar.. nenea asta nu-i o regula :) Dr. Vladareanu si dr. Filipescu (tot la obstretica-gineco) sunt doctori foarte buni.

In concluzie, gasesti acolo si doctori si "doctori". depinde de noroc.

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Un atac de panica nu se deosebeste prin aceea ca esti (sau pari) panicat. O cefalee puternica poate foarte bine sa fie manifestarea unui atac de panica - desi nu zic ca aia a fost.

#5
shatena

shatena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2005
"Atacul de panica este un acces brusc de frica intensa sau anxietate (stare afectiva caracterizata prin neliniste psihomotorie, teama nedeslusita, fara obiect) care cauzeaza simptome ingrijoratoare, dar care nu ameninta viata: batai accentuate ale inimii, dificultatea respiratiei, sentimente de pierdere a controlului sau de moarte iminenta. In mod obisnuit, dureaza de la 5 la 20 minute si poate fi cauzat de circumstante stresante sau poate aparea pe nesteptate." zice un site medical.

Eu aveam durerea de cap de niste ore, respiram foarte bine si nu aveam nici sentimentul ca voi muri curand :). Nu sunt medic, dar chiar nu cred ca ala era atac de panica  :P

#6
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
contact policlinica elias/contact policlinica 10

As dori sa postati aici datele de contact de la policlinica elias si daca se poate denumirea sub care ar putea fi gasita aceasta instituite pe internet, pentru ca, desi e greu de crezut, google nu a auzit suficient de multe despre ea!
Multumesc mult

Edited by Claudiu C, 29 December 2008 - 10:12.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Claudiu C, on Dec 29 2008, 10:11, said:

contact policlinica elias/contact policlinica 10

As dori sa postati aici datele de contact de la policlinica elias si daca se poate denumirea sub care ar putea fi gasita aceasta instituite pe internet, pentru ca, desi e greu de crezut, google nu a auzit suficient de multe despre ea!
Multumesc mult
:lol:
google a auzit de elias si de policlinica 10 dar din pacate habar nu ai sa-l folosesti

http://www.spitalul-...tii/Contact.htm

policlinica 10

Adresa: Str. Washington nr. 8-10, sector 1,
Telefon: Tel. 021.230.04.02; 021.230.29.80/81

cu placere

Edited by spare-me, 29 December 2008 - 11:50.


#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 XZY, on Oct 10 2007, 07:34, said:

renumele de cel mai bun spital din Bucuresti...
zice cine? intimplator eu am auzit cum ca cel mai bun spital din bucuresti ar fi floreasca, se pune? :)

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 shatena, on Oct 12 2007, 09:33, said:

"Atacul de panica este un acces brusc de frica intensa sau anxietate (stare afectiva caracterizata prin neliniste psihomotorie, teama nedeslusita, fara obiect) care cauzeaza simptome ingrijoratoare, dar care nu ameninta viata: batai accentuate ale inimii, dificultatea respiratiei, sentimente de pierdere a controlului sau de moarte iminenta. In mod obisnuit, dureaza de la 5 la 20 minute si poate fi cauzat de circumstante stresante sau poate aparea pe nesteptate." zice un site medical.

Eu aveam durerea de cap de niste ore, respiram foarte bine si nu aveam nici sentimentul ca voi muri curand :). Nu sunt medic, dar chiar nu cred ca ala era atac de panica  :P


       Site-urile medicale sunt ele insele o amenintare la sanatatea publica , mai ales daca nu sunt scrise de niste persoane cu pregatire in domeniu .
    Personal am gasit prin ele o gramada de aberatii , legat de descrierea unor boli , sau la capitolul "cum sa fii mamica ...". In general aceste site-uri se copie unele pe altele (gasesti informatii identice pe multe dintre ele) , si nu ar fi grav daca informatia initiala nu ar fi eronata . In alte cazuri se fac traduceri eronate de pe site-uri straine .


    Atacul de panica nu are nici o legatura cu  starea de panica , pentru ca s-ar numi panica pur si simplu .  Atacul de panica se manifesta diferit de la pacient la pacient si poate sa dureze si saptamani , din moment ce este indus psihic . Pacientul simte sau crede ca simte dureri sau poate descrie simptome similare cu un atac de cord sau atac cerebral . Nici una dintre simtome nu se poate dovedi clinic . In unele cazuri acestia au pregatire medicala sau au avut contact cu bolnavi cronici , asa ca pot face o descriere detaliata si exacta a unor simptome de boli grave .

#10
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 LoveDemon, on Oct 12 2007, 02:39, said:

Un atac de panica nu se deosebeste prin aceea ca esti (sau pari) panicat.


 cspot, on Dec 30 2008, 00:07, said:

Atacul de panica nu are nici o legatura cu  starea de panica , pentru ca s-ar numi panica pur si simplu .


dar pentru ca trebuia sa poarte un nume, un singur nume, i s-a spus ... atac de ... panica  :D  


'ai mey, cum puteti scoate asa ceva?

atac de cord cu cord indemn n-aveti in meniu?  :rolleyes:

#11
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 rox, on Dec 29 2008, 13:57, said:

intimplator eu am auzit cum ca cel mai bun spital din bucuresti ar fi floreasca, se pune? :)

Subscriu.

#12
Pixelut

Pixelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.08.2005
Policlinica Elias trece printr-o criza fara precedent, cauzata de managerul institutiei. Din motive obscure, domnul director a pus la punct servicii medicale de urgenta, achizitionand ambulante si aparatura de ultimul tip. Ceea ce n-a reusit sa achizitioneze sunt medicii urgentisti, care, auzind de salariul generos pe care nenea managerul il ofera, nu s-au inghesuit sa ocupe prea multe posturi. In consecinta policlinica are dotari, insa nu si destui urgentisti. Ca sa rezolve problema, managerul i-a fortat pe medicii de familie sa se transforme peste noapte in urgentisti, mai corect spus sa presteze o munca pentru care nu au calificare. E ca si cum ai angaja un ginecolog pe post de stomatolog. Cine nu doreste, poate sa-si dea demisia. Situatia e tensionata, si medicii sunt un pachet de nervi. Sindicatul a facut presiuni, dar domnul director are spate atat sus (guvern) si cat si jos (masonerie).
Multi au decis sa-si informeze pacientii si sa-i convinga sa nu cheme ambulanta spitalului, ci sa telefoneze la 112. Anumiti pacienti inteleg, altii nu prea. Ei insista ca medicul lor de familie sa se prezinte calare pe ambulanta, in conditiile in care acesta nu cunoaste cum se manevreaza un defibrilator. Si e normal sa nu cunoasca, din moment ce nu e de competenta lui. Nicaieri in lume un medic de familie nu va manevra un defibrilator. Asa se face ca medicul soseste la caz cu ambulanta, ofera primul ajutor si, daca situatia e grava, suna la 112. Trist dar adevarat.

Edited by Pixelut, 29 March 2009 - 13:02.


#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu e o inventie a unui director, ci o hotarare a ministerului, care a decis ca prea multi oameni suna la urgente din cauza ca medicii de familie nu lucreaza sambata, duminica, de sarbatori, etc. S-a vrut ca aceasta hotarare sa faca parte din contratul cadru al caselor de asigurari cu medicii de familie, a fost publicata pe site-ul ministerului, medicii au facut scandal si a disparut de pe site, fara sa se stie nimic concret. Eu zic ca inainte de a face din aria medicala un fel de Poiana lui Iocan sa asteptam macar pana vedem daca e ceva sigur sau nu.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

 Pixelut, on Mar 29 2009, 13:51, said:

Nicaieri in lume un medic de familie nu va manevra un defibrilator.

Povesti...ai fost tu in toata lumea ca sa poti face astfel de afirmatii?
De exemplu aici in Finlanda se fac in majoritatea dispensarelor resuscitari, punctii de sinus, suturi, radiografii, tot felul de examene de laborator etc etc


On topic: Floreasca e cel mai bun spital din Bucuresti, luat in ansamblu. Sectii bune exista insa si la alte spitale.

#15
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 Pixelut, on Mar 29 2009, 13:51, said:

Policlinica Elias trece printr-o criza fara precedent, cauzata de managerul institutiei. Din motive obscure, domnul director a pus la punct servicii medicale de urgenta, achizitionand ambulante si aparatura de ultimul tip. Ceea ce n-a reusit sa achizitioneze sunt medicii urgentisti, care, auzind de salariul generos pe care nenea managerul il ofera, nu s-au inghesuit sa ocupe prea multe posturi. In consecinta policlinica are dotari, insa nu si destui urgentisti. Ca sa rezolve problema, managerul i-a fortat pe medicii de familie sa se transforme peste noapte in urgentisti, mai corect spus sa presteze o munca pentru care nu au calificare. E ca si cum ai angaja un ginecolog pe post de stomatolog. Cine nu doreste, poate sa-si dea demisia. Situatia e tensionata, si medicii sunt un pachet de nervi. Sindicatul a facut presiuni, dar domnul director are spate atat sus (guvern) si cat si jos (masonerie).
Multi au decis sa-si informeze pacientii si sa-i convinga sa nu cheme ambulanta spitalului, ci sa telefoneze la 112. Anumiti pacienti inteleg, altii nu prea. Ei insista ca medicul lor de familie sa se prezinte calare pe ambulanta, in conditiile in care acesta nu cunoaste cum se manevreaza un defibrilator. Si e normal sa nu cunoasca, din moment ce nu e de competenta lui. Nicaieri in lume un medic de familie nu va manevra un defibrilator. Asa se face ca medicul soseste la caz cu ambulanta, ofera primul ajutor si, daca situatia e grava, suna la 112. Trist dar adevarat.


nu ma pot abtine sa nu comentez. nu ma prea doare capul ce se intampla la elias, dar daca un medic nu stie sa foloseasca un defibrilator inseamna ca nu e medic. peste tot in lumea civilizata copiii de generala stiu sa foloseasca un defibrilator, nu are rost sa discutam de medici.
si eu nu cred ca medicii sunt pe ambulante tip c1 sau c2 (reanimare - terapie intensiva). iar pe ambulantele b1,b2 sau a defibrilatoarele sunt de tip automat sau semiautomat.
folosirea defibrilatorului(automat,semiautomat) se explica la partea de bls (basic life support - suport vital de baza fara echipament medical). intamplator eu tin cursuri de asa ceva. intr-adevar peste tot in lume exista defibrilatoare in toate locurile publice, institutii ,gari aeroporturi, trenuri, intersectii. la noi pauza, dar in facultate si in cursurile urmate pe timpul carierei medicale e imposibil sa nu te lovesti odata de bls. pt medici sunt obligatorii cursurile emc.
medicii de familie nu au ce cauta in urgenta? la noi in mures exista ambulante de consult, pe care gasesti medic de familie. face consulturi noaptea ziua  weekend sarbatori , elibereaza certificate de deces, chestiuni care le face un medic de familie. e u lucru f bun, ca doar nu o sa trimiti echipaj de reanimare sa constate un deces sau sa se prescrie un algocalmin.

on topic: si eu stiu ca floreasca ar fi cel mai bun spital.

#16
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
importanta e sectia unde ai treaba, nu spitalul, ca un spital nu poate avea la toate sectiile numai medici, asistente si infirmiere si conditii extraordinare.
mai bine le luati pe sectii, cred ca ar ajuta mai mult lumea. spre exemplu, neurologia de la fundeni are niste medici foarte buni care isi fac treaba foarte bine si conditii bune; eliasul are la dermato personal cum se cuvine si aparatura specifica, institutul orl d. hociota iar are personal si conditii bune. nu prea au aparatura moderna, deci consultatiile ar fi mai indicate la cabinetele partculare sau la clinicile particulare unde lucreaza medicii,mai ales pentru fibroscopii.

#17
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008

 XZY, on Oct 10 2007, 08:34, said:

In ultimul timp este ultramediatizat acest spotal din Bucuresti. haideti sa vedem parerile celor care au trecut pe acolo. Isi merita renumele de cel mai bun spital din Bucuresti? haideti sa vedem impreuna si pro si contra....

Categoric DA :OK: !

Am fost internata acolo.
Mancare buna, medici competenti, asistente destul de spagarese ca peste tot, dar merita sa dai spaguta de rigoare.
Si daca nu o dai, cam de aceleasi servicii beneficiezi, doar ca nu mai vezi si zambetul :D.

#18
Nicolle25

Nicolle25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2010
Cred ca singurul diagnostic pe care il stiu medicii de la Elias este "ATACUL DE PANICA".Am internat-o pe mama acolo acum cateva luni la dna doctor Banica, un doctor de o calitate morala mai mult decat indoielnica dupa parerea mea. Dupa primele 5 minute in care a vazut-o a catalogat-o ca fiind buna de dus la psihiatru. A facut trei crize de inima in spital, a fost asata singura fara se uite nimeni la ea, nici asistente nici medicii de garda si a fost externata cu diagnosticul ATAC DE PANICA. Avea de fapt STENOZA MITRALA, o boala a valvelor inimii. Dna doctor s-a purtat extrem de urat, tipa incontinuu, recalcitranta in orice moment al zilei, in ciuda milioanelor care i-au fost bagate in buzunar. Am ramas cu un gust amar vis a vis de renumitul spital Elias si medicii lui competenti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate