Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Critica bisericii ortodoxe romane, ca institutie publica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#289
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postartom, on Mar 25 2008, 09:07, said:

Sunt de acord, am mai spus, ca sunt si clerici demni de respect in ortodoxie, dar nu acestia reprezinta BOR, iar cat despre haine, de ce nu s-au imbracat apostolii si Isus asa? (cu matasuri colorate mitra cu aur si toiag sau sceptru mai bine zis)

Mai, nu te mai poticni de haine! Hainele de cult ortodoxe au corespondent in tinutele imperiale constantinopolitane. Ce ai vrea? Se imbraca asa de 1500+ de ani? Sa renunte acum doar ca sa te impace pe tine?

#290
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSylvestru, on Mar 25 2008, 11:49, said:

Mai, nu te mai poticni de haine! Hainele de cult ortodoxe au corespondent in tinutele imperiale constantinopolitane. Ce ai vrea? Se imbraca asa de 1500+ de ani? Sa renunte acum doar ca sa te impace pe tine?
Hainele ar fii chiar ultimul lucru in care sa ma poticnesc! Dar nu era mai bine daca ar fii avut corespondent in tinutele apostolilor ?! De ce a fost "nevoie" sa le schimbe?

#291
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postartom, on Mar 25 2008, 16:24, said:

Hainele ar fii chiar ultimul lucru in care sa ma poticnesc! Dar nu era mai bine daca ar fii avut corespondent in tinutele apostolilor ?! De ce a fost "nevoie" sa le schimbe?

Ai tu vreo consemnare scripturala a imbracamintii apostolilor? Da-mi capitolul si versetul. Sa nu-mi vii cu deductii. Daca nu-i in Scripturi la noi la neoprotestanti nu merge :P

Edited by Sylvestru, 25 March 2008 - 17:36.


#292
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

View PostSylvestru, on Mar 25 2008, 17:36, said:

Ai tu vreo consemnare scripturala a imbracamintii apostolilor? Da-mi capitolul si versetul. Sa nu-mi vii cu deductii. Daca nu-i in Scripturi la noi la neoprotestanti nu merge :P
Sylvestru, orice ar zice persoanele care nu au studiat viata bisericii primare ar trebui sa stii ca vesmintele preotesti sunt o evolutie a vesmintelor folosite in primele secole crestine. De exemplul orarul (panglica pe care o poarta diaconul) a fost la origine o panza cu care se stergeau pe buze credinciosii dupa ce se impartaseau si care era tinuta de diacon. Si exemplele pot continua...

#293
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMaryus_E, on Mar 25 2008, 18:43, said:

Sylvestru, orice ar zice persoanele care nu au studiat viata bisericii primare ar trebui sa stii ca vesmintele preotesti sunt o evolutie a vesmintelor folosite in primele secole crestine. De exemplul orarul (panglica pe care o poarta diaconul) a fost la origine o panza cu care se stergeau pe buze credinciosii dupa ce se impartaseau si care era tinuta de diacon. Si exemplele pot continua...

Nu te contrazic si-mi dezvalui nestiinta in acest domeniu - vorbesc dupa ureche. Pe de alta parte, cred ca ei nu la orar se refera ci la bogatia de fireturi aurite din hainele preotesti - pe care personal n-o gasesc deloc ostentativa - si care, intuiesc eu, trebuie ca-si are originea in glamour-ul curtii imperiale de la Constantinopole.

#294
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMaryus_E, on Mar 25 2008, 18:43, said:

Sylvestru, orice ar zice persoanele care nu au studiat viata bisericii primare ar trebui sa stii ca vesmintele preotesti sunt o evolutie a vesmintelor folosite in primele secole crestine. De exemplul orarul (panglica pe care o poarta diaconul) a fost la origine o panza cu care se stergeau pe buze credinciosii dupa ce se impartaseau si care era tinuta de diacon. Si exemplele pot continua...
..."iar mitra aurita a fost o palarie pe care o purtau crestinii ca sa nu-i ploaie?!". Ce facem domnilor?! Ne jucam "nu te supara frate" pe teme spirituale?! Oare a cerut Isus clericilor sa se imbrace impunator, impodobiti cu aur, ca sa induca o stare de supunere si inferioritate credinciosilor?! S-au le-a cerut sa fie umili in comportament si inteleg prin asta si vestimentatia deoarece face parte din conduita sociala, cu atat mai mult spirituala unde vesmintele nu au valoare mai mare decat pentru a acoperi corpul, fiindca nu ajuta pe nimeni o haina sa fie mai credincios sau sa-l reprezinte mai bine pe Dumnezeu, dar il ajuta sa produca un impact psiho-social cu un alt scop decat cel dorit de Dumnezeu: iubire, credinta, mantuire!

Edited by artom, 25 March 2008 - 19:11.


#295
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postartom, on Mar 25 2008, 19:09, said:

..."iar mitra aurita a fost o palarie pe care o purtau crestinii ca sa nu-i ploaie?!". Ce facem domnilor?! Ne jucam "nu te supara frate" pe teme spirituale?! Oare a cerut Isus clericilor sa se imbrace impunator, impodobiti cu aur, ca sa induca o stare de supunere si inferioritate credinciosilor?! S-au le-a cerut sa fie umili in comportament si inteleg prin asta si vestimentatia deoarece face parte din conduita sociala, cu atat mai mult spirituala unde vesmintele nu au valoare mai mare decat pentru a acoperi corpul, fiindca nu ajuta pe nimeni o haina sa fie mai credincios sau sa-l reprezinte mai bine pe Dumnezeu, dar il ajuta sa produca un impact psiho-social cu un alt scop decat cel dorit de Dumnezeu: iubire, credinta, mantuire!

Vezi c-o dai de gard, mitra e la catolici...

Daca nu-mi aduci citatul biblic in care Iisus sa fi spus sa nu se-mbrace in aur si argint eu nu te cred. La noi, la neoprotestanti ne luam doar dupa Scripturi.

A propos, ia zi-mi tu te simti supus si inferior de obicei sau doar in fata unui popa ortodox care oficiaza in biserica?

Edited by Sylvestru, 25 March 2008 - 20:11.


#296
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSylvestru, on Mar 25 2008, 20:11, said:

Vezi c-o dai de gard, mitra e la catolici...

Daca nu-mi aduci citatul biblic in care Iisus sa fi spus sa nu se-mbrace in aur si argint eu nu te cred. La noi, la neoprotestanti ne luam doar dupa Scripturi.

A propos, ia zi-mi tu te simti supus si inferior de obicei sau doar in fata unui popa ortodox care oficiaza in biserica?
Da, scuza-ma dincoace e "coif". Nu cunosc un astfel de citat, dar inteleg de la voi ca acestea nu fac parte din conduita clericala, tot biblic vorbind, mai mult decat atat, Isus si apoi apostolii au avut o abordare practica in cum trebuie sa ne manifestam credinta, intarind comportamentele importante a credinciosilor si poate imi scapa, dar nu-mi aduc aminte sa fii indicat ca trebuie sa se imbrace in halul asta mai marii bisericii.
Acuma ce faci imi analizezi personalitatea prin prisma unui fenomen social pe care il reflect in context? Eu ma simt indignat cand vad un astfel de preot, dar asa simt eu, in schimb un credincios simte recunostinta, supunere, deci inferioritate, umilinta si nu stiu, m-ai contrazice daca as zice si adulare, inchinare?!

#297
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postartom, on Mar 26 2008, 00:10, said:

Da, scuza-ma dincoace e "coif". Nu cunosc un astfel de citat, dar inteleg de la voi ca acestea nu fac parte din conduita clericala, tot biblic vorbind, mai mult decat atat, Isus si apoi apostolii au avut o abordare practica in cum trebuie sa ne manifestam credinta, intarind comportamentele importante a credinciosilor si poate imi scapa, dar nu-mi aduc aminte sa fii indicat ca trebuie sa se imbrace in halul asta mai marii bisericii.
Acuma ce faci imi analizezi personalitatea prin prisma unui fenomen social pe care il reflect in context? Eu ma simt indignat cand vad un astfel de preot, dar asa simt eu, in schimb un credincios simte recunostinta, supunere, deci inferioritate, umilinta si nu stiu, m-ai contrazice daca as zice si adulare, inchinare?!

Tu crezi ca Iisus i-a reprosat lui Caiafa hainele bogate? Daca hainele erau importante poate ar fi razbatut pana la noi vreun ecou.

In definitiv, ne existand baze scripturale pentru straiele oficiantilor, toata propaganda neoprotestanta nu este decat o alta facatura.

#298
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSylvestru, on Mar 26 2008, 11:12, said:

Tu crezi ca Iisus i-a reprosat lui Caiafa hainele bogate? Daca hainele erau importante poate ar fi razbatut pana la noi vreun ecou.

In definitiv, ne existand baze scripturale pentru straiele oficiantilor, toata propaganda neoprotestanta nu este decat o alta facatura.
Si daca nu sunt importante atunci de ce li se da importanta (spirituala)? In definitiv nu exista "baze scripturale" nici pt. Tuareg, X5, inaltpreasfintiti, etc. Nu inteleg de ce ne mai agitam si nu credem pur si simplu in cele ce ne sunt date ca atare!

#299
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostPiorel, on Jun 30 2004, 09:16, said:

De la bun inceput doresc sa precizez ca este vorba despre biseriaca ortodoxa romana, altele nu stiu daca se ocupa cu asa ceva. Este miercuri ora 10. Biserica este inchisa. De ce? Cum pot eu sa il gasesc pe Dumneazeu in biserica, unde preotii ne cheama sa il gasim pe Dumnezeu. SIgur il pot gasi in mine, dar daca vreau sa il gasesc in biserica (si sunt putin mai prost si cred ca numai acolo in gasesc) cum fac? Daca vreau sa merg la ora 3 noaptea in biserica pentru ca simt nevoia, ce fac? NU fac. Stau si astept pana a doua zi, cu persanta ca se va deschide (parca e magazain... trist). O alta problema este neimplicarea bisericii in activitati umanitare. Acest lucru este cel mai dureros, cel care ma face sa privesc cu dispret institutia PUBLICA a bisericii. Acuma... nu eu conduc biserica, dar cei ce o conduc sunt mai degraba preocupati sa ia bisericile greco-catolicilor, sa se intalneaszca cu Ilici (marele protector al "bisericii") sa fei in Parlament... Or... scuzati-ma, dar asta nu este biserica. Nu ma mai apuc sa vorbesc despre calugarii popnari etc. Cert este ca pentru mine biserica nu inseamna mai nimic, decat locul unde, cateodata simt nevoia sa merg, pentru a-l simti mai aproape pe Dumnezeu. Autosugestie bazata pe insuflarea conducatorilor bisericii de ani si ani. Mda. Stie cineva in ce actiune de amploare pentru linistea sufletului copiilor bolnavi de sida s-a implicat biserica ortodoxa romana? A fost campania aia cu violenta in familie etc... Unde a fost biserica atunci? Va spun eu: pe strada Emineswcu nr. 4 sau ceva de genul. Da. Sanatate!
Total de acord. BOR e degeaba. Sunt atatea lucruri in care s-ar putea implica biserica, in calitate de institutie umanitara. Dar nu o face. Fiindca nu vrea. Mi-e sila cand ma gandesc ca x% din salariul merge la popi idioti, care o lalaie aiurea in biserica in loc sa fie alaturi de oamenii ce au cu adevarat nevoie de ajutor.

#300
raceman

raceman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.03.2008
Nimeni nu-i perfect , toti au ceva de comentat impotriva bisericii , clerului si chiar impotriva celorlalti din jur . Cine judeca va fi judecat .

#301
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nu doar bor e degeaba. ;)

nenea raceman, dupa judecata vine si o pedeapsa? nu de alta dar as vrea sa inteleg si eu de ce si-a rupt glezna tovarasu' daniel. l-o fi batut Dumnezeu? :rolleyes:

#302
Leviss

Leviss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 07.01.2007

View Postraceman, on Mar 23 2008, 02:28, said:

Astia care sunteti impotriva bisericii mai bine va dati foc in fata primariilor ca tot se poarta acum .

Fraza asta defineste exact profilul  unui crestin adevarat. :death:

#303
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostLeviss, on Mar 31 2008, 13:28, said:

Fraza asta defineste exact profilul  unui crestin adevarat. :death:
Nu domnule, un crestin adevarat ar fi spus : "Astia care sunteti impotriva bisericii mai bine va dati foc in fata bisericii". Ce treaba are primaria cu credinta, aici ai dreptate @raceman nu e crestin adevarat. Adica nu e un prost de care sa-ti bati....(as fi spus eu ceva dar sunt si eu crestin cu numele)... joc cum vrea muschiul tau, sa jignesti cand ti se scoala(nivelul intelectulal, sa nu crezi altceva) si el sa zica ca te iubeste asa cum esti. Sunt unii crestini timizi care una spun si alta gandesc, nu te lua dupa aparente.

Edited by sorin2007, 31 March 2008 - 17:59.


#304
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View PostArchon, on Mar 29 2008, 16:05, said:

Total de acord. BOR e degeaba. Sunt atatea lucruri in care s-ar putea implica biserica, in calitate de institutie umanitara. Dar nu o face. Fiindca nu vrea. Mi-e sila cand ma gandesc ca x% din salariul merge la popi idioti, care o lalaie aiurea in biserica in loc sa fie alaturi de oamenii ce au cu adevarat nevoie de ajutor.

Iti inteleg atitudinea de contribuabil frustrat - si eu sunt contribuabil frustrat. Totusi, cat la suta din salariul tau merge la popi si cat la suta merge la Politie, de exemplu?

Si a propos, Biserica nu este o institutie umanitara. Crucea Rosie este.

Edited by Sylvestru, 03 April 2008 - 11:52.


#305
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View PostSylvestru, on Apr 3 2008, 12:51, said:

Iti inteleg atitudinea de contribuabil frustrat - si eu sunt contribuabil frustrat. Totusi, cat la suta din salariul tau merge la popi si cat la suta merge la Politie, de exemplu?

Si a propos, Biserica nu este o institutie umanitara. Crucea Rosie este.

Ok sa spune ca nu sunt destule activitati umanitare sustinute. Insa mai sunt si alte solutii la aceasta:

1. Donatii acei 2% (prin delcaratia 230 si Fisa Fiscala, dar asta la anu') la societati umanitare DE INCREDERE (tin sa spun ca sunt si multe biesrici ortodoxe ale caror preoti ajuta populatia nevoiasa, vizitati nordul tarii, deasemenea sunt si alte culte care ajuta nevoiasii: catolici, biesrici neo (baptisti, penticostali, evanghelici)
2. puteti dona voi insiva bani din propria vistierie direct la nevoiasi sau la societati caritabile repet DE INCREDERE!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate