Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Critica bisericii ortodoxe romane, ca institutie publica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#253
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 CapitanuPICARD, on Mar 20 2008, 10:57, said:

e hai nu mai spune! sa mori tu ca e asa? :)
trustul de presa si sarcinile trasate de barosan catre parohii cu privire la strangerea de "ajutoare" pentru televiziune, radio, ziar fac parte din invataturile propovaduite de Iisus? :rolleyes:

ba, pe bune, voua nu vi se face rau de cat kkt mancati zilnic?
:D
Noi nu vorbim aici de ce face unul sau altul, ca persoane particulare. Vorbim despre invatatura dogmatica si despre ce face majoritatea clericilor. Am si afirmat intr-un post anterior ca in fiecare religie, confesiune exista exceptii!

 jihadu, on Mar 20 2008, 11:19, said:

Care anume, sa fii umil si sarac?

Pai popii lor numai in X5-uri si A6 umbla..asta inseamna saracie??
:rolleyes:
Nicaieri in Biblie nu e condamnata bogatia. Mai mult, oameni ca Avraam, Iov, David, erau foarte bogati!

Dar, destul cu replicile! Intotdeauna vor exista clerici care vor iesi in evidenta prin situatia materiala sau ii vor sminti pe ceilalti.
Ideea este ca filosofia de viata, invatatura, raportarea la Dumnezeu, la lume si la tine insuti sunt aceleasi propovaduite de Iisus.
La o analiza mai atenta puteti vedea si voi aceleasi lucruri. Dar deocamdata vedeti Ortodoxia asa cum vad si eu matematica.

#254
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 13:57, said:

Nicaieri in Biblie nu e condamnata bogatia. Mai mult, oameni ca Avraam, Iov, David, erau foarte bogati!

Dar, destul cu replicile! Intotdeauna vor exista clerici care vor iesi in evidenta prin situatia materiala sau ii vor sminti pe ceilalti.
Ideea este ca filosofia de viata, invatatura, raportarea la Dumnezeu, la lume si la tine insuti sunt aceleasi propovaduite de Iisus.
La o analiza mai atenta puteti vedea si voi aceleasi lucruri. Dar deocamdata vedeti Ortodoxia asa cum vad si eu matematica.


Parca Isus spunea "mai degraba va incapea o camila printre urechile acului decat sa intre un bogatas in imparatia cerurilor", nu? :P

Mai studiaza :P

#255
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 jihadu, on Mar 20 2008, 14:01, said:

Parca Isus spunea "mai degraba va incapea o camila printre urechile acului decat sa intre un bogatas in imparatia cerurilor", nu? :P

Mai studiaza :P
Probabil ca ai dreptate: mai am de studiat, si oricare dintre noi mai are de studiat in orice privinta!
Avraam a fost bogat, chiar foarte bogat si pentru aia Iisus ne spune ca el se afla in rai (vezi pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar). Iar din afirmatia lui Iisus nu rezulta ca mantuirea bogatilor este imposibila!
Si ca sa pun punctul pe "i", Iisus se refera la un bogat ca bogatul din pilda pomenita mai-nainte, nu la un bogat ca Avraam! Dovada: unul s-a mantuit, altul nu!

Si atunci imi pun problema de ce tot bagi tu strambe aici, pe forum, cand ai putea pune mana pe o carte, sa mai studiezi, asa cum o sa fac si eu?

#256
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007
[quote name='Maryus_E' post='4274024' date='Mar 20 2008, 08:21']Iar din moment ce nu te pricepi la dogmatica (pentru ca povestile sau parerile nu se iau in considerare) as zice ca nu ai nici o autoritate sa iti mai dai cu parerea despre BO![/quote]
Bineinteles ca nu am nicio autoritate asupra BOR, iar pt. faptul ca nu ma pricep la dogmatica nu intru in astfel de dezbateri.Atunci hai sa facem un exercitiu logic bazat pe date concrete ale realitatii: BOR detine printre multe altele (de factura materialista)autoturisme de lux, noi comandate preferential (negre-lucioase, geamuri fumurii), cu numere de inmatriculare care indica aparteneta BOR (despre care spui pe un post ca sunt personale, cu atat mai grav ca sunt si astfel de autoturisme personale, pai unde ai vazut monahi care prin definitie ca sa nu mai zic statut, renunta la viata lui personala si la nevoile lui bazale, egoice, pentru scopuri nobile, spirituale?!); deci in baza acestei realitati parerea mea si implicit opinia despre BOR este ca acolo sunt niste baieti "mascati" cu bunavointa, har si sfintenie, care prin mijloace specifice au facut rost de ceva banuti, evident pentru scopuri sociale si care au preocupari "Top Gear". Acuma i-a sa vad cum nu-mi iei in considerare parerile, dandu-mi niste citate frumoase in acest sens!
[quote name='Maryus_E' ]Nicaieri in Biblie nu e condamnata bogatia. Mai mult, oameni ca Avraam, Iov, David, erau foarte bogati!
[ /quote]
Aha.Si cum s-au imbogatit acestia, tot asa: saraci fiind au simtit chemarea lui Dumnezeu si au decis sa se faca monahi BOR, prilej in care au impartasit bucuria cu lumea imbogatindu-se astfel din generozitatea oamenilor atunci cand e vorba de "impacarea cu Dumnezeu"?! I-a vezi ce zice textul si in privinta asta!

#257
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 13:57, said:

:D
Noi nu vorbim aici de ce face unul sau altul, ca persoane particulare. Vorbim despre invatatura dogmatica si despre ce face majoritatea clericilor. Am si afirmat intr-un post anterior ca in fiecare religie, confesiune exista exceptii!


:rolleyes:
Nicaieri in Biblie nu e condamnata bogatia. Mai mult, oameni ca Avraam, Iov, David, erau foarte bogati!

Dar, destul cu replicile! Intotdeauna vor exista clerici care vor iesi in evidenta prin situatia materiala sau ii vor sminti pe ceilalti.
Ideea este ca filosofia de viata, invatatura, raportarea la Dumnezeu, la lume si la tine insuti sunt aceleasi propovaduite de Iisus.
La o analiza mai atenta puteti vedea si voi aceleasi lucruri. Dar deocamdata vedeti Ortodoxia asa cum vad si eu matematica.

hai nu zau! popii aia isi fac trust de presa in calitate de persoane particulare.
pot sa ma... BEEEP pe postul lor, in calitate de persoana particulara? :rolleyes:

in alta ordine de idei bre mariusica, daca tu ai ajuns sa compari o dogma de rahat cu o stiinta cum este matematica, inseamna ca ai devenit un pacient model. :)

#258
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007
Nu am zis ca masinile respective sunt proprietatea lor personala. Am vrut sa transmit ca monahii ortodocsi nu trebuie priviti individual ("Noi nu vorbim aici de ce face unul sau altul, ca persoane particulare.") ci trebuie observata majoritatea si nu exceptiile! Nici eu nu sunt de acord faptul ca detin limuzine de zeci de mii de euro.

[Un coleg de-al meu zicea ca daca nu au femei, nu merg la chefuri, nu isi traiesc viata, macar niste masini ca lumea sa aiba. Altcineva mi-a zis ca au de facut drumuri multe, de sute sau mii de kilometrii saptamanal si au nevoie de masini bune ca sa se deplaseze repede, in siguranta si in confort, data fiind lungimea calatoriilor.]

In plus nu masinile unor clerici sunt reprezentative pentru doctrina BO, aceasta tinand mai mult de modul personal in care intelege fiecare sa ii urmeze lui Hristos. Noi vorbeam despre invatatura lui Iisus pe care o propovaduieste si BO.

#259
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 15:30, said:

Nu am zis ca masinile respective sunt proprietatea lor personala. Am vrut sa transmit ca monahii ortodocsi nu trebuie priviti individual ("Noi nu vorbim aici de ce face unul sau altul, ca persoane particulare.") ci trebuie observata majoritatea si nu exceptiile! Nici eu nu sunt de acord faptul ca detin limuzine de zeci de mii de euro.

[Un coleg de-al meu zicea ca daca nu au femei, nu merg la chefuri, nu isi traiesc viata, macar niste masini ca lumea sa aiba. Altcineva mi-a zis ca au de facut drumuri multe, de sute sau mii de kilometrii saptamanal si au nevoie de masini bune ca sa se deplaseze repede, in siguranta si in confort, data fiind lungimea calatoriilor.]

In plus nu masinile unor clerici sunt reprezentative pentru doctrina BO, aceasta tinand mai mult de modul personal in care intelege fiecare sa ii urmeze lui Hristos. Noi vorbeam despre invatatura lui Iisus pe care o propovaduieste si BO.
Nici nu m-am referit la exceptii, toate episcopiile, mitropoliile..au masini "adevarate" in dotare. Si eu fac drumuri multe de 3 ani intr-un Logan si poate fii vopsit si negru-lucios, este spatios (incap toate zorzoanele care le poarta pe ei babanii), costa putin intretinerea si nu consuma mult -toate in cca. 8000 de euro, ori un X5 sau un Tuareg care costa cca 40000 euro pret CIP, ca sa nu mai vorbim de consum si intretinere, cam cate Logan-uri ar putea lua?! Si toate astea in Romania o societate precara d.p.d.v. material si cu atatea nevoi institutionale (nu avem gradinite, parcuri de joaca si recreere-s-au construit biserici pe multe din putinele existente, institutii de ajutor social, spitale, centre culturale), dar avem bani sa construim  catedrala mantuirii neamului (care costa preventiv cam 400 milioane euro, daca nu gresesc), sa imbogatim BOR si sa le cumparam masini "ultimul racnet"; si spui ca nu acestea "sunt reprezentative pentru doctrina BO..", dar ce este mai reprezentativ pentru cineva, mai ales pt. o "Institutie Divina" decat conduita pe care o manifesta?!

#260
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 15:30, said:

Un coleg de-al meu zicea ca daca nu au femei, nu merg la chefuri, nu isi traiesc viata, macar niste masini ca lumea sa aiba. Altcineva mi-a zis ca au de facut drumuri multe, de sute sau mii de kilometrii saptamanal si au nevoie de masini bune ca sa se deplaseze repede, in siguranta si in confort, data fiind lungimea calatoriilor.

:roflmaofast:    
fatarnicie pe paine!

bre mariusica, daca "un coleg de-al tau" ti-a zis asa ceva, sa-ti sic si eu. altceva, respectiv cea mai recenta fapta a unui ... "coleg" :rolleyes" de-al meu contra dogmei.
i-am zis eu cum e cu zecile de icoane atarnate pe pereti prin clasele de religie. asa ca a scos la imprimanta pe autocolante poze cu Edison, Bell, Vuia, Vlaicu, Tesla, Diesel, Watt, GALILEI :P, GIORDANO BRUNO :P , Paulescu, Marconi, Copernic, Pitagora, Morse etc.
si dupa ore le-a lipit pe icoane. :D

consider, in cel mai personal mod cu putinta, ca este o chestie cat se poate de tare, fapt pentru care o voi aplica nu numai in clase ci si prin biserici.

PS: nu numai in cele ortodoxe. ;)

Edited by Megara, 20 March 2008 - 19:25.
problemele de moderare se discuta doar in PM cu moderatorii


#261
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 CapitanuPICARD, on Mar 20 2008, 16:47, said:

fatarnicie pe paine!

bre mariusica, daca "un coleg de-al tau" ti-a zis asa ceva, sa-ti sic si eu. altceva, respectiv cea mai recenta fapta a unui ... "coleg" :rolleyes" de-al meu contra dogmei.
i-am zis eu cum e cu zecile de icoane atarnate pe pereti prin clasele de religie. asa ca a scos la imprimanta pe autocolante poze cu Edison, Bell, Vuia, Vlaicu, Tesla, Diesel, Watt, GALILEI :P, GIORDANO BRUNO :P , Paulescu, Marconi, Copernic, Pitagora, Morse etc.
si dupa ore le-a lipit pe icoane. :D
Voi aveti raspunsuri pregatite la orice... . Si eu sunt de acord cu voi. Insa pe mine nu ma intereseaza ce greseli fac altii. Ortodoxia autentica e altceva decat lucrurile pe care le vedeti voi. E formata dintr-o multime de calugari care traiesc prin manastiri in post si rugaciune, in nevoi si lipsuri etc. E formata dintr-o gramada de preoti inchisi sau ucisi prin temnitele comuniste. E formata dintr-o multime de episcopi sei preoti care si-au dat viata in sec 16, 17, 18. Ortodoxia nu e numai contemporaneitate. Ortodoxia e veche de 2000 de ani.

Edited by Megara, 20 March 2008 - 19:28.
quote


#262
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 14:36, said:

Probabil ca ai dreptate: mai am de studiat, si oricare dintre noi mai are de studiat in orice privinta!
Avraam a fost bogat, chiar foarte bogat si pentru aia Iisus ne spune ca el se afla in rai (vezi pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar). Iar din afirmatia lui Iisus nu rezulta ca mantuirea bogatilor este imposibila!
Si ca sa pun punctul pe "i", Iisus se refera la un bogat ca bogatul din pilda pomenita mai-nainte, nu la un bogat ca Avraam! Dovada: unul s-a mantuit, altul nu!

Si atunci imi pun problema de ce tot bagi tu strambe aici, pe forum, cand ai putea pune mana pe o carte, sa mai studiezi, asa cum o sa fac si eu?


Marius draga, Isus si discipolii lui aveau pe ei o carpa simpla ca vesmant, nu fireturi de aur si lux ca popii de astazi, da?

BOR in loc sa faca o super magaoaie ca Catedrala Mantuirii P..ii ar trebui cu banii aia sa faca naibii scoli, asezaminte pentru saraci, orfani, spitale.

Ar avea tot respectul meu daca ar face asta.

Edited by jihadu, 20 March 2008 - 17:06.


#263
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 jihadu, on Mar 20 2008, 17:02, said:

Marius draga, Isus si discipolii lui aveau pe ei o carpa simpla ca vesmant, nu fireturi de aur si lux ca popii de astazi, da?
Frate... chiar si pastorii neoprotestanti nu predica in biserici imbracati in carpe ci in costume frumoase, aranjati.

#264
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 17:07, said:

Frate... chiar si pastorii neoprotestanti nu predica in biserici imbracati in carpe ci in costume frumoase, aranjati.


Compari luxul din bisericile ortodoxe cu austeritatea locasurilor de cult protestante? :P

#265
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 jihadu, on Mar 20 2008, 17:10, said:

Compari luxul din bisericile ortodoxe cu austeritatea locasurilor de cult protestante? :P
Nu mai am vreme sa iti raspund... trebuie sa plec... . Ideea e ca biserica e un loc daruit lui Dumnezeu si trebuie ingrijita cu cea mai mare atentie... . Cat despre locasele de cult protestante (eu am fost intr-unul) nu sunt chiar asa modeste precum spui. Inafara de faptul ca au peretii albi, mi se par mult mai confortabile decat bisericile ortodoxe.

Mai vorbim...
Numai bine...

#266
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
"Luați de la el mina și dați-o celui ce are zece mine.  "

"Că oricui are i se va da, iar de la cel ce nu are și ceea ce are i se va lua"

La "intelepciunea" asta a lui Iisus te refereai maryus_e cand ziceai ca Iisus n-avea nimica impotriva bogatiei ?

#267
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...nu o sa cunoasteti ortodoxia aici sau in presa.
daca vreti sa o cunoasteti luati rucsacul, un concediu de zece zile si va dau cateva locatii.
da, sunt intr-adevar probleme in bor insa vorbim despre un organism viu care isi taie periodic uscaturile, de 2000 de ani incoace.capul bisericii este insusi Hristos iar cei care nu isi lasa inima imblanzita de duhul sau se departeaza singuri in cele din urma...

#268
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Maryus_E, on Mar 20 2008, 16:57, said:

Voi aveti raspunsuri pregatite la orice... . Si eu sunt de acord cu voi. Insa pe mine nu ma intereseaza ce greseli fac altii. Ortodoxia autentica e altceva decat lucrurile pe care le vedeti voi. E formata dintr-o multime de calugari care traiesc prin manastiri in post si rugaciune, in nevoi si lipsuri etc. E formata dintr-o gramada de preoti inchisi sau ucisi prin temnitele comuniste. E formata dintr-o multime de episcopi sei preoti care si-au dat viata in sec 16, 17, 18. Ortodoxia nu e numai contemporaneitate. Ortodoxia e veche de 2000 de ani.

1 - pleci cumva sa traiesti in post si rugaciune? in nevoi si lipsuri? dar intr-un Q7 de exemplu? :rolleyes:
2 - nene, nu-mi permit sa spun ca esti incult pentru ca nu e frumos sa jignesti alti useri. ;) da' matale ai idee ce se intampla pe aici acum vreo 2.000 de ani? pai abia trecusera nici 2 ani de la caderea Sarmizegetusei. erau razboaie de guerila, ca sa le spun asa. cultul lui Zamolxe era inca bine reprezentat in constiinta oamenilor, mai ales ca vorbim despre daci, binecunoscuti (atunci si acum) ca pastratori destoinici ai traditiei.

andrei inca nu venise in excursie pe aici. nici nu se produsese marea schisma sau cum dracu-i zice. nu exista nici macar ideea de crestinism pe aici (ma refer la concept, nu la zvonuri venite odata cu negustorii) asa ca sub nici o forma nu putea fi vorba de ortodoxism acum 2.000 de ani. :)
dupa cum vezi nene, noi privim matematica altfel decat tine.
si nici nu vorbim ca sa facem exercitii pentru muschii maxilarelor (sau, dupa caz, ai degetelor) :lol:

#269
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

 CapitanuPICARD, on Mar 20 2008, 17:20, said:

1 - pleci cumva sa traiesti in post si rugaciune? in nevoi si lipsuri? dar intr-un Q7 de exemplu? :rolleyes:
2 - nene, nu-mi permit sa spun ca esti incult pentru ca nu e frumos sa jignesti alti useri. ;) da' matale ai idee ce se intampla pe aici acum vreo 2.000 de ani? pai abia trecusera nici 2 ani de la caderea Sarmizegetusei. erau razboaie de guerila, ca sa le spun asa. cultul lui Zamolxe era inca bine reprezentat in constiinta oamenilor, mai ales ca vorbim despre daci, binecunoscuti (atunci si acum) ca pastratori destoinici ai traditiei.

andrei inca nu venise in excursie pe aici. nici nu se produsese marea schisma sau cum dracu-i zice. nu exista nici macar ideea de crestinism pe aici (ma refer la concept, nu la zvonuri venite odata cu negustorii) asa ca sub nici o forma nu putea fi vorba de ortodoxism acum 2.000 de ani. :)
dupa cum vezi nene, noi privim matematica altfel decat tine.
si nici nu vorbim ca sa facem exercitii pentru muschii maxilarelor (sau, dupa caz, ai degetelor) :lol:
daca ai cunoaste un pic de istorie a religiilor ai stii ca Ortodoxia, ca si Catolicismul, se identifica cu Biserica-cea-una care a existat inainte de schisma. deci BO are o vechime de aproximativ 2000 de ani (pentru tine, matematicianule, e 1975 de ani).

#270
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
picarde, ultimele documente prezentate de vatican vorbeau de buna primirea a apostolului andrei in campia dunarii si intemeierea de comunitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate