Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Critica bisericii ortodoxe romane, ca institutie publica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#235
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postcardinal, on Mar 15 2008, 02:23, said:

pai nimeni nu a spus ca biserica nu lucreaza, ba dimpotriva, lucreaza foarte tare pentru imbogatirea popilor :)
si a mosierilor pe care si care ii sprijina
Asta este perceptia ta si iti spun ca este o aberatie. Ca sunt si preoti care calca stramb, nimeni nu contesta, dar nu poti sa generalizezi.
Si ca sa-ti reamintesc, exista culte in care preotul nu are avere proprie. De exemplu, preotii catolici de rit roman, incheie un contract cu biserica prin care acesta renunta la toata averea personala (atat cea obtinuta pana la hirotonire cat si la mostenirile ulterioare) in favoarea bisericii iar biserica se angajeaza sa-l intretina pana la sfarsitul vietii. Deci averea personala iese din calcul. Un preot catolic de rit roman, de fapt in general preotii celibi catolici, nu au avere personala.

Doar BOR a decis ca preotii sai sa nu faca politica si a fost o regula interna a acesteia, din punctul meu de vedere o hotarare proasta. Restul preotilor din alte culte nu au avut aceste restrictii.
Imi amintesc ca au fost preoti ortodocsi, angajati politic, care au vociferat la aceasta hotarare a Sinodului BOR. Biserica Catolica nu a impus niciodata astfel de reguli si nici nu a interzis preotilor sa nu faca parte dintr-un partid politic. Biserica greco-catolica chiar a avut si deputati si senatori preoti. Cel mai cunoscut fiind senatorul Matei Boila din partea PNTCD, arestat de doua ori, ultima data in '52 in lotul lotul fostilor demnitari sau luptatori anti-comunisti din partidele politice istorice, trims la Canal. Fratii Boila fiind nepoti ai lui Iuliu Maniu.

Edited by Megara, 15 March 2008 - 02:51.


#236
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Mar 15 2008, 02:12, said:

Serios? Tu crezi ca Isus a dorit o biserica care doarme sau o biserica care lucreaza? Crezi ca a dorit o biserica doar pazitoare a ritului, ceremoniilor si dogmelor, sau o biserica prin care ritul, ceremoniile si dogmele sa devina "spirit de viata"?
In mod cert Isus nu a dorit o biserica care manipuleaza, iar toate astea pe care le-ai numit ca sa devina "spirit de viata" nu prea sunt date de Dumnezeu, le-a inventat biserica o parte, iar o mare parte le-a cules de pe la alte credinte arhaice necrestine sau precrestine, pagane, gnostice, cu elemente practice de magie, toate pentru a impresiona constient dar mai ales inconstient omul, in vederea subjugarii spirituale si ca sa nu zici ca exagerez iti spun ca am vazut oameni "bisericosi" care in discutii contradictorii cu alti oameni de alte convingeri, au inceput sa intre in panica si conform credintei inoculate marsav, au etichetat ca fiind lucrarea diavolului ceea ce faceau ceilalti sau mai bine zis ce credeau, simtind nevoia de a merge la biserica pt. intarirea credintei si apropo de asta poti sa citesti manualele de religie(dogma) ortodoxa, care se gasesc cu numele de manual de religie, in scoli, sa vezi cum incita, condamna si considera ca tot ce este neortodox este "lucrare a diavolului", s.a.m.d. Asta numesti tu "spirit de viata" pt care biserica lupta sau "lucreaza" cu toate fortele folosind resursele puterii, asupra constiintei  sociale  facand orice numai sa poata avea acces la cat mai multe astfel de resurse ale controlului?!

#237
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Mar 15 2008, 10:24, said:

In mod cert Isus nu a dorit o biserica care manipuleaza, iar toate astea pe care le-ai numit ca sa devina "spirit de viata" nu prea sunt date de Dumnezeu, le-a inventat biserica o parte, iar o mare parte le-a cules de pe la alte credinte arhaice necrestine sau precrestine, pagane, gnostice, cu elemente practice de magie, toate pentru a impresiona constient dar mai ales inconstient omul, in vederea subjugarii spirituale si ca sa nu zici ca exagerez iti spun ca am vazut oameni "bisericosi" care in discutii contradictorii cu alti oameni de alte convingeri, au inceput sa intre in panica si conform credintei inoculate marsav, au etichetat ca fiind lucrarea diavolului ceea ce faceau ceilalti sau mai bine zis ce credeau, simtind nevoia de a merge la biserica pt. intarirea credintei si apropo de asta poti sa citesti manualele de religie(dogma) ortodoxa, care se gasesc cu numele de manual de religie, in scoli, sa vezi cum incita, condamna si considera ca tot ce este neortodox este "lucrare a diavolului", s.a.m.d. Asta numesti tu "spirit de viata" pt care biserica lupta sau "lucreaza" cu toate fortele folosind resursele puterii, asupra constiintei  sociale  facand orice numai sa poata avea acces la cat mai multe astfel de resurse ale controlului?!
Esti de-a dreptul fenomenal. Ia te rog zi-mi si mie ce a dorit Isus ca vad ca stii foarte bine acest lucru.  
De asemenea, arata-mi si mie cum manipuleaza biserica si ce manipuleaza ca vad ca mereu spui asta. Sa vedem concret.
Arata-mi ce consideri tu ca a inventat biserica cu scopul de a subjuga spiritual, asa cum te-ai exprimat.
In legatura cu manualele scolare, te cramponezi de ele atat uitand ca asta spa intamplat doar anul acesta si ca nu este valabil pentru toate manualele. Asa ca las-o balta ca macane.

#238
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Mar 15 2008, 12:55, said:

Esti de-a dreptul fenomenal. Ia te rog zi-mi si mie ce a dorit Isus ca vad ca stii foarte bine acest lucru.  
De asemenea, arata-mi si mie cum manipuleaza biserica si ce manipuleaza ca vad ca mereu spui asta. Sa vedem concret.
Arata-mi ce consideri tu ca a inventat biserica cu scopul de a subjuga spiritual, asa cum te-ai exprimat.
In legatura cu manualele scolare, te cramponezi de ele atat uitand ca asta spa intamplat doar anul acesta si ca nu este valabil pentru toate manualele. Asa ca las-o balta ca macane.
Nu cred ca are rost sa-ti arat nimic. Lucrurile sunt evidente pentru oricine este interesat de spiritualitate. Ma intrebi ce a dorit Isus.Nu stiu ce a dorit, pt. ca nu sunt credincios in adevaratul sens al credintei, dar stiu ce a dorit si doreste biserica, un fenomen atat de bine conturat dealungul timpului incat numai daca esti ignorant nu il vezi. Daca nu vrei sa relizezi ce si cum manipuleaza (si nu ma refer la fiecare cleric din biserica, dar la majoritatea), avand in urma atata istorie (nu istoria pe care o proclama cu atata talc biserica, ci istorie in adevaratul sens), biserica asta pe care o cunoastem foarte bine si din manualele de religie (dar poti sa faci abstractie daca vrei, oricum nu se schimba nimic) a urmarit intotdeauna acelasi scop: puterea, chiar si prin mijloace mizere (manualele tot timpul au fost tendentioase numai ca deadreptul mizerabile au inceput sa apara de prin 2002 (Abecedarul micului crestin), deci nu e nimic nou, decat scandalul. Eu o las balta, dar m-as bucura daca sustinerea ta se bazeaza intradevar pe incredere si pe credinta ca este asa cum zice biserica, sau dansezi si tu dupa cum se canta.

#239
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Cand faci niste afirmatii, politicos este sa le si argumentezi. Fara argumente logice sunt numai niste vorbe aruncate aiurea in vant.
Spui acu ca nu stii ce si-a dorit Isus, dar in postul anterior afirmai ce nu isi dorea Isus. Nu este asta o contradictie in afirmatiile tale? Spui ca biserica isi doreste putere. Putere in ce sens?
Am citit destul de multa istorie a bisericii, sunt convinsa ca mai mult ca tine. Stiu greselile acesteia din trecut si nu le-am negat niciodata. Tu sustii ca numai biserica manipuleaza dar istoria ne dovedeste ca chiar si biserica a fost manipulata de multe ori.
Nu mai vorbesc de faptul ca biserica actuala nu mai este biserica din trecut. Greselile sunt omenesti, recunoasterea si insusirea acestora este primul pas spre evitarea acelorasi greseli. Nu poti sa-i dai in cap bisericii actuale pentru lucruri intamplate in trecut, iar daca faci asta dovedeste numai rea vointa si ura. Dupa gandirea asta a ta, ar trebui sa dam mereu in cap poporului german pentru ceea ce s-a intamplat in timpul celui de-al doilea razboi mondial. De exemplu, spuneam pe threadul cu Inchizitia ca nu ii putem reprosa acesteia ca nu a folosit ieri instrumentele de astazi.

#240
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Mar 15 2008, 18:18, said:

Cand faci niste afirmatii, politicos este sa le si argumentezi. Fara argumente logice sunt numai niste vorbe aruncate aiurea in vant.
Spui acu ca nu stii ce si-a dorit Isus, dar in postul anterior afirmai ce nu isi dorea Isus. Nu este asta o contradictie in afirmatiile tale? Spui ca biserica isi doreste putere. Putere in ce sens?
Am citit destul de multa istorie a bisericii, sunt convinsa ca mai mult ca tine. Stiu greselile acesteia din trecut si nu le-am negat niciodata. Tu sustii ca numai biserica manipuleaza dar istoria ne dovedeste ca chiar si biserica a fost manipulata de multe ori.
Nu mai vorbesc de faptul ca biserica actuala nu mai este biserica din trecut. Greselile sunt omenesti, recunoasterea si insusirea acestora este primul pas spre evitarea acelorasi greseli. Nu poti sa-i dai in cap bisericii actuale pentru lucruri intamplate in trecut, iar daca faci asta dovedeste numai rea vointa si ura. Dupa gandirea asta a ta, ar trebui sa dam mereu in cap poporului german pentru ceea ce s-a intamplat in timpul celui de-al doilea razboi mondial. De exemplu, spuneam pe threadul cu Inchizitia ca nu ii putem reprosa acesteia ca nu a folosit ieri instrumentele de astazi.
Ma refer la faptul ca nu stiu ce si-a dorit Isus in amploarea fenomenului spiritual-religios(ai intrebat "ce a dorit Isus" deci inteleg ca te referi la complexitatea dorintelor lui Isus) nu la faptul ca stiu ce nu si-a dorit in mod explicit si ma refer aici la a manipula societatea in scop religios. Vad ca iti place sa te joci "spanzuratoarea", sa stii ca ai face cariera in BOR mai trebie doar sa vorbesti "moale" si ispititor pe un  ton monoton si timbru grav amenintator  :D si iata imaginea unui "duhovnic" (nu ma refer la adevaratul sens al cuvantului) bine promovat in conceptia BOR. Zici ca ai cunostinte despre istoria bisericii, sunt convins ca mai multe decat mine, atunci foloseste-ti nazuinta si afla despre putere in ce sens ma refer si ce s-a schimbat din istorie sa vezi daca scopul bisericii a ramas acelasi sau nu si vezi daca dupa gandirea asta a mea este vorba despre ce au facut sau ce continua sa faca, evident prin alte mijloace cu alte resorturi.

#241
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
pai da, dar nemtii au interzis nazismul, si iau masuri sa nu se intample. si constrangeri pozitive, si negative.
noi cand facem la fel cu biserica ?

Edited by cardinal, 15 March 2008 - 19:03.


#242
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Mar 15 2008, 19:01, said:

... sa stii ca ai face cariera in BOR mai trebie doar sa vorbesti "moale" si ispititor pe un  ton monoton si timbru grav amenintator  :D si iata imaginea unui "duhovnic"
Iti las locul tie ca vad ca iti place sa condamni mereu... eu una sunt catolica.

View Postcardinal, on Mar 15 2008, 19:02, said:

pai da, dar nemtii au interzis nazismul, si iau masuri sa nu se intample. si constrangeri pozitive, si negative.
noi cand facem la fel cu biserica ?
Yeap... si Biserica Catolica si-a recunoscut greselile din trecut, le regreta si si-a cerut iertate pentru ele.

#243
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Mar 15 2008, 19:13, said:

Iti las locul tie ca vad ca iti place sa condamni mereu... eu una sunt catolica.


Yeap... si Biserica Catolica si-a recunoscut greselile din trecut, le regreta si si-a cerut iertate pentru ele.
Da. Ma bucur pentru aceasta onoare ;); nu-mi place sa condamn dar sunt scarbit pentru ca am fost ortodox si chiar mi-a placut la un moment dat, problema a aparut atunci cand am devenit interesat de ceea ce inseamna viata spirituala si am vazut impostorii (nu ma refer la cei credinciosi in ortodoxie) care alcatuiesc si reprezinta totusi biserica.

#244
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007
Credeti sau nu, Biserica Ortodoxa (ca si Biserica Catolica) nu are nici o intentie de a conduce poporul. Treaba e simpla si mi se pare ca sunteti orbi, pentru ca nu o vedeti. Hristos a propovaduit niste reguli de viata... Biserica continua sa le raspandeasca pana in ziua de azi pentru ca sa serveasca la mantuirea fiecarui om. Cum credeti ca aserveste Biserica oamenii, cum le spala creerii? Eu, sincer va spun, nu am vazut chestia asta niciodata, desi ma duc regulat la biserica de multi ani. Ba mai mult, am vazut multe fapte demne de lauda din partea preotilor. Evident ca sunt si exceptii. Dar acestea sunt nesemnificative pe langa majoritatea.
Cei care acuza ar face bine sa cunoasca intai situatia reala si apoi sa spuna ce-si-cum!

#245
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMaryus_E, on Mar 17 2008, 00:08, said:

Credeti sau nu, Biserica Ortodoxa (ca si Biserica Catolica) nu are nici o intentie de a conduce poporul. Treaba e simpla si mi se pare ca sunteti orbi, pentru ca nu o vedeti. Hristos a propovaduit niste reguli de viata... Biserica continua sa le raspandeasca pana in ziua de azi pentru ca sa serveasca la mantuirea fiecarui om. Cum credeti ca aserveste Biserica oamenii, cum le spala creerii? Eu, sincer va spun, nu am vazut chestia asta niciodata, desi ma duc regulat la biserica de multi ani. Ba mai mult, am vazut multe fapte demne de lauda din partea preotilor. Evident ca sunt si exceptii. Dar acestea sunt nesemnificative pe langa majoritatea.
Cei care acuza ar face bine sa cunoasca intai situatia reala si apoi sa spuna ce-si-cum!
Esti sigur ca biserica urmeaza regulile propovaduite de Isus? Si incep sa faca exceptia preotii cu fapte demne de lauda (nu in scop lucrativ)!

#246
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

View Postcardinal, on Mar 15 2008, 19:02, said:

pai da, dar nemtii au interzis nazismul, si iau masuri sa nu se intample. si constrangeri pozitive, si negative.
noi cand facem la fel cu biserica ?


Daca tu esti catolic sau reformat neparacticant si nu prea ai motive de lauda cu ceea ce au facut "trimisi Domnului" pe pamant, aia-i problema ta si nu mai incerca sa arunci cu gunoi in tot crestinismul.
Incearca sa-ti intorci fata spre adevarata credinta cea ce a ramas neschimbata dea lungul a doua mileni de la-ntemeierea sa de care Isus Hristos, ortodoxismul, si nu te uita spre fel si fel de eretici desprinsi de Adevar dea lungul timpului pana azi.
Crestinismul propovaduieste iubirea pentru Dumnezeu si pentru aproapele nostru, nu-ncurajeaza violenta si crima cu au procedat asazisi "trimisi ai Domnului" dea lungul veacurilor trecute sau cum mai fac uni asazisi pastori ce atata a anumita populatie impotriva alteia si habar neavand nici de cele sfinte stiind fiind ca stapanirile le da numai Dumnezeu precum tot El duce la caderea acestora.

Edited by dual, 19 March 2008 - 15:35.


#247
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postdual, on Mar 19 2008, 15:31, said:

Daca tu esti catolic sau reformat neparacticant si nu prea ai motive de lauda cu ceea ce au facut "trimisi Domnului" pe pamant, aia-i problema ta si nu mai incerca sa arunci cu gunoi in tot crestinismul.
Din cate am inteles, e ortodox din nastere si tocmai pe BOR o critica in primul rand. :)

#248
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

View Postartom, on Mar 18 2008, 22:06, said:

Esti sigur ca biserica urmeaza regulile propovaduite de Isus? Si incep sa faca exceptia preotii cu fapte demne de lauda (nu in scop lucrativ)!
Cu siguranta ca, cel putin Biserica Ortodoxa, urmeaza regulile propovaduite de Iisus! Cat priveste lauda pe care tu o condamni eu iti dau doar 2 citate si tu sa tragi concluziile: "Multa imi este increderea in voi, multa imi este lauda pentru voi..." (2 Cor. 7, 4) si "Dar pe frati i-am trimis pentru ca lauda noastra pentru voi sa nu fie desarta in aceasta privinta..." (2 Cor. 9, 3). Mai sunt si multe alte versete dar eu am ales numai 2.

#249
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMaryus_E, on Mar 19 2008, 22:21, said:

Cu siguranta ca, cel putin Biserica Ortodoxa, urmeaza regulile propovaduite de Iisus! Cat priveste lauda pe care tu o condamni eu iti dau doar 2 citate si tu sa tragi concluziile: "Multa imi este increderea in voi, multa imi este lauda pentru voi..." (2 Cor. 7, 4) si "Dar pe frati i-am trimis pentru ca lauda noastra pentru voi sa nu fie desarta in aceasta privinta..." (2 Cor. 9, 3). Mai sunt si multe alte versete dar eu am ales numai 2.
Nu vreau sa facem o "tocana" dogmatica, la care nici nu ma prea pricep. Este usor sa dai citate scoase din text (care pot fii asociate modelului conceptual de "lauda" din contextul sustinut de catre tine) si mai ales cand este vorba despre un generic pozitiv care poate fi apoi manipulat intr-un scop lucrativ de alt rang si alt interes. Este o jmecherie bine inteleasa si exploatata de catre biserica, pentru ca daca ai cucerit  "spiritul" omului si constiinta sociala atunci se poate transcende rationalul, logicul, devenind astfel comprehensiv pentru persoana si accceptat ca si norma, valoare, scop, deci o conduita fireasaca pe care biserica o inoculeaza cu scopul de a avea puterea asupra constiintei noastre, hotarand asadar pentru noi. Oare asa a lasat Isus Biserica?! Sau Biserica in sensul propovaduit de Isus nu este biserica pe care o cunoastem noi ca si Adevar Divin?!

#250
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

View Postartom, on Mar 19 2008, 23:35, said:

Nu vreau sa facem o "tocana" dogmatica, la care nici nu ma prea pricep. Este usor sa dai citate scoase din text (care pot fii asociate modelului conceptual de "lauda" din contextul sustinut de catre tine) si mai ales cand este vorba despre un generic pozitiv care poate fi apoi manipulat intr-un scop lucrativ de alt rang si alt interes. Este o jmecherie bine inteleasa si exploatata de catre biserica, pentru ca daca ai cucerit  "spiritul" omului si constiinta sociala atunci se poate transcende rationalul, logicul, devenind astfel comprehensiv pentru persoana si accceptat ca si norma, valoare, scop, deci o conduita fireasaca pe care biserica o inoculeaza cu scopul de a avea puterea asupra constiintei noastre, hotarand asadar pentru noi. Oare asa a lasat Isus Biserica?! Sau Biserica in sensul propovaduit de Isus nu este biserica pe care o cunoastem noi ca si Adevar Divin?!
Acuma, daca ai ramas fara replica, o dai pe ocolite. Eu imi sustin ideea cu argumente (cele 2 citate care nu sunt rupte de context), tu ma iei cu povestiri psihologice. La urma urmei Iisus nu a lasat nici o Biserica, ea s-a intemeiat la 10 zile dupa inaltarea Lui la cer. A fost intemeiata de Duhul Dfant, prin apostoli. Iar unul dintre cei ce era apostol spune ca: "Preotii (batranii, conducatorii etc., dupa valenta confesionala) care carmuiesc bine sa se invredniceasca de indoita cinste, mai ales cei ce se ostenesc cu cuvantul si cu invatatura..." (1 Tim. 5, 17). Vrei sa zici ca, aici, Pavel nu se refera la fapte demne de lauda, aceleasi fapte demne de lauda (adica admirabile) pe care le fac preotii ortodocsi, cel putin, si despre care ziceam eu intr-un post anterior?

Iar din moment ce nu te pricepi la dogmatica (pentru ca povestile sau parerile nu se iau in considerare) as zice ca nu ai nici o autoritate sa iti mai dai cu parerea despre BO!

Edited by Maryus_E, 20 March 2008 - 08:23.


#251
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMaryus_E, on Mar 19 2008, 22:21, said:

Cu siguranta ca, cel putin Biserica Ortodoxa, urmeaza regulile propovaduite de Iisus!

e hai nu mai spune! sa mori tu ca e asa? :)
trustul de presa si sarcinile trasate de barosan catre parohii cu privire la strangerea de "ajutoare" pentru televiziune, radio, ziar fac parte din invataturile propovaduite de Iisus? :rolleyes:

ba, pe bune, voua nu vi se face rau de cat kkt mancati zilnic?

#252
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostMaryus_E, on Mar 19 2008, 22:21, said:

Cu siguranta ca, cel putin Biserica Ortodoxa, urmeaza regulile propovaduite de Iisus! Cat priveste lauda pe care tu o condamni eu iti dau doar 2 citate si tu sa tragi concluziile: "Multa imi este increderea in voi, multa imi este lauda pentru voi..." (2 Cor. 7, 4) si "Dar pe frati i-am trimis pentru ca lauda noastra pentru voi sa nu fie desarta in aceasta privinta..." (2 Cor. 9, 3). Mai sunt si multe alte versete dar eu am ales numai 2.


Care anume, sa fii umil si sarac?

Pai popii lor numai in X5-uri si A6 umbla..asta inseamna saracie??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate