Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#73
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
inca ceva , am legat prin convertor , si am bagat pe IN si am dat analiza ! primul nu mai merge de la stanga la dreapta , sta pe loc si creste in functie de semnal . pe de alta parte daca bag prin diodele de pe AGC din radio observ cum agata AGC-ul si LIMITERUL cum lucreaza  oricum se aude daca asculti cu casca AGC-ul din radio un sunet extra dat din el , foarte compresat , si pe langa asta se mai aude si zgomotu de fond cand tac astia sau cand e liniste gen rra de zici ca au la maxim compresorul . in partea de audio este prea de tot ca editare , nu realizeaza ceea ce zici , ca in decursul timpului sa arate intesnitatea semnalului . arata o cheste de ma depaseste , primul lucru care ma deranjeaza e ca s-metrul mege ok / decibelometrul ok , nu mai merge editarea exact ca si s-metrul , ci pe dos , cand semnalul este mort adica fasaiala , pe editor am semnal maxim si cand e in blanc un emitator este semnal minim al postului , iar s-metrul merge fara problema ! vezi ce e de facut ! am legat antena si am dat editarea zgomotului si am gorila , iar e naspa , am facut filtre de atenuare si dupa aia nu mai aud nimic ! iar nu e bine ! bube bube bube si iar bube!

#74
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

Quote

iesire activitate AGC , limiter = 0 , putere 0.0037w , voltaj 2.6Vvv , plotii pusi corect , masoara deandaratelea , in blanc e la minim indicatia , si pe un semnal scazut e la maxim ! masoara tu sa te vad cu al tau ca eu imi rup gatu !

totul e OK , invertor din B/A nu A/B mama iei de scoala !!! in convertoare B este EFECTIV fata de realitate adica se inverseaza puterea in -X dB si tiu ca sa o citesti spre plus aidca sa scada pe pureci transferi invers din A/B adica B/A asta e limbajul in FFT coane dane ! hai ca e de treaba cu tine !

Quote

pai ma , cum pana mea vine masuratoarea , ca sunt buimac ca nu mai inteleg nimic , o iota nu mai inteleg , cum masoara asta ma activitatea AGC-ului ma ?
uite aici 88.20-u


dupa cum se vede daca o transferi pe dos semnalul este clar dintr-un radio fara antena!
]

Quote

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qGdKhK5P4cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uitate si aici , ca m-amn uitat si eu si nici cel mai mic detaliu nu il inteleg

da nu intelegi ca nu ai reglat pe ceea ce ai invatat in poli la semnale ! ia fi atent , baga asa
MAIN + axis , start , off plot , Y' , cu phase sa fie cu LOG si ms/d sa fie la 1.7234 sa vedem daca este cum vrei matale !

Quote

am luat softu de pe radar cu masuratorile si am conectat din cele 8756321521542 de executabile aia care scrie asa " TIME CAPTURE SCOPE , am dat on , a stat cu analyze vreo 1min si dupa aia a afisat asta ce e mai jos , eram pe kiss fm 96.1 .
uitasi sa iti zic .. points 4096 la sampling freq de 40960hz

44100hz ma nu 40960 nenea !!! aici e buba!

#75
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

Quote

bai deci semnalul lu 100.2 e de 10/10 nivele si 76dB . e, activitatea agc-ului arata asa , plus ca asa afiseaza intruna , momente avand cand nu mai face devierile alea de unda intre +5dB si -40dB , uite si ce scrie el singur cu capu lui ..

limiter + compresor , baga diode signal activity sa vezi ca iti merg realtime semnalele ce le compreseaza dinamic si aleator piloatele de lucru ale compresoarelor ! e o muca de zici ca e uzina purtatoarea ! asa e cand e mpx facut de compresor si nu de codor pe in la sinteza!

Quote

na si alta poza ca sa vezi despre ce e vorba cu mainul de la programe conectat pe out AGC meter de la dbl1018 , diodele exact asa cunt puse ca in mail cum mi le-ai trimis , faza tare e ca progarmele alea cu detector noise e-skip sau alea cu detection tropo nu stiu sa le bag *.m -urile , extensiile alea spune ca cica ar fii folosite de alt program! deja ma pierd cu diploma si acum te inteleg cu programele astea cum iti rupi gatu cu #559 . mai ales nu stiu cum o sa fac sa urc un pc pentru realtime ca sa pun ansa sus la mine pe casa .. aici e beleaua !!!!!! .. daca e mai astept daca nu , asta este ma chinui!

totul e ok tenisunea de implant e ok tot e super . sporadic detection adauga programul Luxed ala cu verde add *.m / *.q si dai find , baga 150 de file m dalea si gata . clantza , in 8 min ma aia pe #559 , deja mi sa acrit de propagare si de radar si de asta sa stau dipa masurtatorile ce le pui pe aici si pe site , ! daca ti faci dupa un timp intrerup #559 , si las ansa 2 pe romania bulgaria molodva ucraina iugoslavia serbia si nitel de turcia . gatu-iete si tu ca ma exasperat pe mine !

Quote

datele pentru woooooaaaaa software , parola de la institut , parola de site , imi mai trebui indrumaru palariei mele .. pentru .. Sample Point-to-Point versus DISTANCE (with modes) plot (color) - only
mai trebui " TIME REALTIME TO PROPAGATION " , pana acum asta imi trebui !
nu am timp de mess decat file igc si masuratori , asa ca aici scriu , nu primesc nimic , nici atentie nici privat ! sa intre la ghizdan . deci  ISGTLK 0600570506*99247 asta e al tau . parola #44159 . parola de la site @12154zv ,  add , scale , add plot , bucharest , roma , enter , equal , 10min realtime . si gata ! time realtime , nu ai ICOM nu ai sa vezi asa ceva ! hentz careu ! , deci baga fara icoame , 05.66 si dai enter , dupa care adauga to y2tro service #040 oxte99 .

Quote

sunetul compresat foarte tare
ceau ! ca deja e normal ce zici , ai prea multa teama de munca ! baga inainte si nu te uita inapoi!

#76
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
merci ma , stai calm , ca nu cu atentia se rezolva , cu indemanarea . eu recunosc ca eu maxim 20 de zile puse cap la cap in 3luni am umblat cu scopic-ul , restu la tomberon ca eu editam FFT si scopic nu e bagat fft -ul! oricum , acu merge afisarea AGC-ului . urmeaza sa scot reproducerea pe harte , oricum merci , vezi pe unnde te interesezi de un aparat vechi de ekg ca sa scot pe hartie daia de bon de magazin , rola daia alba mica ,  activitatea s-poradicelor din vara asta , oricum , cu acest time scale am prins deja 2 propagari ! :D e benga ! auzi , datele de intesitate % cum le citesc si pe unde!

Edited by Zvartoshu, 26 February 2008 - 22:53.


#77
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
filtre de 180khz , am pe stoc 6 , care doreste sa modifice , relatii la id de mess playradiobuc . bafta !

#78
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deci nenea antene indoite , FFT - 1 , class -3 , filter -0.6 , activitate 3.7 , link 6.98 , pause - 3 - agc input , noise reduction active !

asta a iesit la masurarea intesitatii propagarii

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 27 February 2008 - 13:57.


#79
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
iar ai tendinte ca la ICOM-uri , FFT pentru tine nu e asa mare si labarztat ca scapa impuritati pe AGC , baga 2 FFT-u si gata ! pui poza acu si vedem !

#80
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Feb 27 2008, 14:10, said:

iar ai tendinte ca la ICOM-uri , FFT pentru tine nu e asa mare si labarztat ca scapa impuritati pe AGC , baga 2 FFT-u si gata ! pui poza acu si vedem !
se vede ca scapa , am facut asta ce ai zis  si da asta , deci icomu cand nu mai da de semnal nu mai afiseaza noise! hahahaha :naughty:

Attached Files



#81
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deci , am dat lansare to the institute , 44.24 , cu 26.10 , acces full , bla bla bla , dupa aia in pagina cu geo structure , ii dau 480km tropo or sporadic E signal 1900km !

hai ca sa stiu , deci 1 aparat  cu agc , softurile , antena S 168 , antena indoita in forma de U S363 si antena ????? sper sa nu zici dipol ca ma ia tavaleala !
pana aici totul am , urmeaza conect vpn and install name, location , signal , si mai departe ?>>

Edited by Zvartoshu, 27 February 2008 - 14:37.


#82
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
bafta , de pe acum iti zic , astept masuratorile aferente romaniei de la tine incepand cu ora 16:00 ! iti mai trebui s198 o antena aia cu batz si o javra daia cerc . oricum la insitut esti adaugat ca ma uitasi eu , esti mediu apropat , tia dat bucuresti geo si si la mine mi-a dat calarasi geo . lol nea tras bine ! la ora 15:39 ii dai conect to ip meu , dai parola ta si astepti pana se conmecteaza dupa care ii dai anse - to - anse signal sa vada ! si :P pupiciuri si dezlipiciuri , te astept mai peste 1 luna la o bere sa imi povestesti propagarile ! :lol: eu am treaba si daca e ceva pe la 12 seara poate , poate !

#83
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bucuresti geo si nu ma acceptat y2tzv , am numele y2ste :D loooooooooool  deci y 2 stereo ! :lol: loooooaaale ce nume . stii tu poate ma punea cu p.. c... f.. ca ala eram !

#84
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
foate multumit sunt de kia6058 integratul ce poate sa se lase spre 132khz care ilam in magnum acu , faza dura este ca amplificarea este mult mai tare decat ce am avut pana acum adica ce a distribuit samsungul sa0a32.. cat era ala.
deci oscilatiile sunt minime si receptia este superba !
azi am simtit cu adevarat 99.75 in afara bucurestiului , exact in bataia costilei de unde vine 99.6-le

Edited by Zvartoshu, 29 February 2008 - 23:05.


#85
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

Buna. Ma numesc Dinescu-Craciun Stefan, YO4NAT si pot spune ca m-ai uimit cu cunostintele tale despre radio si propagare. Cum pot primi si eu buletiunele de propagare live? Ca softuri folosesc printre altele HAM Cap, e vorba despre el? Mai spune-mi despre graficele de propagare, sunt foarte interesante imaginile acelea cu cardioidul de emisie pe care le-ai pus pe forum. Ca transceiver am un Yaesu FT-897 D, pt cand plec cu cortul ce portabil imi recomanzi de pe piata? Multumesc.
portabil cu front end ,m sangean , dar asta il iei de pe ebay , il modifici la filre ii bagi punte pe o ramura de 2X180 sau 2X150 si lateral ori 180khz ori 150khz , dupa care vezi cu rds ca e slab , ii vezi condensatorul de la mpx sa ii schimbi valoarea de la 1n la 4.7n sau chiar 10n depinde cat de lenes este , asta in 2 aparate ce am vazut in fata ochilor ~!

eu am un first austria un cas auto , intra pe youtube in canalul meu pe nume zvartoshu si vezi filme cu el , in el are dbl1018 , pe iesirea de agc si aia de s-metru am facut filtru trece jos si am scos fir tzaranesc . am \instalat "woa" voma :lol: si ii dau FFT spre 6# si ii dau timp de prelucrare exact ! mai ii dau un pith sa mearga exact mai lent nitel ca merge ff repede , adica FFT4096 zici ca e speedy gonzales , si scad la 2048 si ii dau averagele in 2 absolut sau 3 nominal , si gata . dupa care astept propagarea si ii dau in cap ! .. :lol: vezi ca pun pe forum , poate mai ii ajuta pe unii sau pe altii raspunsul , asta ca sa nu zica lumea ca sunt orgolios eu pentru mine la nesfarsit !

buletrine de propagare o sa dau si eu , astepata nitel pana o ia y2tro si al meu y2ste , ca merg de-an 3-lea de la softuri
!-73's

Edited by Zvartoshu, 03 March 2008 - 16:44.


#86
mariusms83

mariusms83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.05.2007
Dragi tovarasi , dau si eu cu hua pe aici

1  sony ycf 7600 - o gonaneala pe romaneste , nu poti sa il stabilesti in parametri , am 2 si ma joc cu ele un doi trei dau la perete stai !
2 technis st gt 550 = oscilator gresit ca produce blank-uri ,decodor stereo gresit , nu are atenuare si scoate zgomot de mpx , halal de schema.
3 magnum pll 2022 e gresit in interior transiztorul de atenuare de la FI , deci daia baga pureci pe romaneste schema!
4. blaupunkt acr3250 bp5500 - prea puternic quart lock , poti sa ii dai sa ii sfarami capu cu filtre ca tot atat reda plaja.

Asadar si ca urmare doo vorbe eu va spun , domnilor si doamnelor , eu baiat bun este care este , dar , la sooooony sonatu pooti sa faci scurt , antena-masa ca tot intermoduatie reda .
La domnu st gt 550 nu mai am pretentie decat sa dea cu el de masa sau sa il dea pe unde apuca , fraiereste lume la geu . Oricum , sa te apuci sa bagi integrat cu AGC si alte dandanale trebui nene rabdare si sa kaki circuit cablat . Asa ceva cu greu mai vezi in ziua de azi .
La magnum daca esti destept deschizi schema de IF sys a intregratelor mari si vezi schema si faci ce trebui , apropo aia au avut habar cand au legat schema ? ca prea la misto sunt piesele pe langa integrat si pe langa FILTRU .
La blaupunkt poti fara firca sa dai 110khz X3 si sa vezi ca nu citesti semnalu din plaja , cam greu sa fie atat de clontz si tare in gura !
La first lipseste bobina care sincronizeaza antena deci in orase cam se mermeleste daca vine semnal de 2dB dintr-o antena, in camp rupe , pemunti se apropie de blaupunkt 3230
Hai sa zic si eu o clasificare corecta de dx-eri .
1 zvartosh ca are blaupunkt si ca are sensibilitate GARLA , oricum mai e unu si mai sus pe lista , verificarea in germania si cu asta basta , first dala vechi cu agc maxim
2 rvic ca are si el sony ala care se da el mare , e un blaupunkt 3225 , oricum nu dai de el ca e antic ! se aporpie daca sti sa il mazluiesti in interios , tahnis - gunoi , sony sa3 - radio pe lampi :P e golaneala in interior si prost de pute la semnal din selector !
3 bucatarul cu masa pusa , are si el blaupunkt si bine ca intelege ce inseamna receptie corecta si de putere , senibilitate . barem a exprimat-o fara sa aiba habar . eu nu sunt din bucuresti , dar dupa ce zice zvartosh cu ce a prins el . bagam 10X .
4 isr2002 domnu care pandeste , isdraielitu banditu , asta este , apropo sti ca poporul ala este unu care FILEAZA pe la spate ? hahaha , oricum ai ONKYO marca cu semnal FI AGC si cu Portectie .

In rest coane pisica chatnoir , aho aho copii si frati , pe pisica sincer nu il ascultati , bei asta , tu compari panasonicu tau de masina cu radiou lu mamare al din cui ? Apai bulgari au ras , rad si vor mai rade de ceea ce receptionezi , mai bine duuute si culcate ca dx nu reusesti , baga si cumpara mufa pe panasonic si mutal din casa afara si ai sa vezi diferenta , ala mic = 0 , sti vorba mea , uitate la ce plaja iti reda ca sa imi zici ce aparat este ! ... :o , oricum pe mine ma amuza stilul tau de care dai dovada si anume sa te intrebe numai pe tine lumea parca ai fi mafalda , dai si tu dovada prin unele mesaje de unu nesigur ! ;) citeste-te singur si gandeste-te ca vorba te caracterizeaza!

RVIC - pentru tine am si 2 randuri de tzuica sa ii ierti pe astia , te inteleg ca esti dependent de BARBATIE pe care nu dai dovada si ca te afirmi cu vorbe goale sa vada lumea ca esti  si tu pe sus ! loool , oricum ceea ce ai facut cu zvartoshu da dovada ca ai nevasta mahala si tzio imiti copilareste ! nu uita ca vorba multa e saracia la casa omuluio , asta pe aici nu din alta parte !

zvartoshului - asta ,bai asta , laso si tu mai moale , cu oftica  daca ala se pune dea curmezisu de ce inebunesti , sti popular cum se zice , te pui si vezi situatia si de nu intra ca in branza daca sta dea curmezisu sa vada ca ai nevoie TU , oricum bine ca te-ai separat , aici citeau sa faca misto de tine , oricum asta e lumea . traim in romania sa sti - atat ii duc capu pe unii !

nui cearta cum viseaza lumea pe aici , e pur o conversate CATARAMA LA CATARAMA! barbati suntem nu carpe !

din mures va saluta marius si georgica !

Edited by mariusms83, 26 March 2008 - 21:26.


#87
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
salutari mariuse si la pavel , din partea mea , sincer iai mai incet ! pe zvartosh merge sa il iei tare ca ala are experientza pe astia daca ii iei asa zice ca esti tarzan! toate bune!

#88
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
da ma blaupunktu e dement , degeaba ai 80khz ca tot cum ia quart lock semnalul asa atenueaza , e cretin dal doamen iartama!
magnumu e un fel de PETARDA care ar vrea sa pocneazca tare si nu reusejte , e muci trz ala de pE FILTRU , poti sa ii Dai foc si sa il scoti ca tot cretin fasaie . EU deja am atenuat , iam bagat chema de la filtRele de la la1140 si merge mai bine , oricum tot fosneste de il ia gaia , in rest nu mai se aude oribil cand e semnalul scazut !

Pentru ionut si rvic , koilor , m-as pupa in cur sa fiu om cu experienta ca marius , asta are 34 de ani in campul depanarilor radio TV , voi agaricilor macar sa stiti sa cititi o schema si pe urma sa comentati , sincer RVIC - INTERFERENTA , IONUT2 - baraitoare !

da ma blaupunktu e dement , degeaba ai 80khz ca tot cum ia quart lock semnalul asa atenueaza , e cretin dal doamen iartama!
magnumu e un fel de PETARDA care ar vrea sa pocneazca tare si nu reusejte , e muci trz ala de pE FILTRU , poti sa ii Dai foc si sa il scoti ca tot cretin fasaie . EU deja am atenuat , iam bagat schema de la filtRele de la la1140 si merge mai bine , oricum tot fosneste de il ia gaia , in rest nu mai se aude oribil cand e semnalul scazut !

Pentru ionut si rvic , koilor , m-as pupa in cur sa fiu om cu experienta ca marius , asta are 34 de ani si in campul depanarilor radio TV 18ani , voi agaricilor macar sa stiti sa cititi o schema si pe urma sa comentati , sincer RVIC - INTERFERENTA , IONUT2 - baraitoare !

Edited by Zvartoshu, 28 March 2008 - 03:20.


#89
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Voi vorbiți aici despre porcaria aia de circuit ce nu mai lasa să citească radioul unele radiouri de pe banda cand intri cu el in oras la câțiva kilometri de statia radio ? Dacă da , eu am observat din 2005 ca blaupunktul meu face figura asta . În câmp este TATIC , nici PANASONIC , SONY , JVC nu se puteau compara la recepția coerenta ce o reda acesta. Sunt foarte mulțumit de acest aparat de radio.

#90
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
foaie verde 3 trifoi , magnumu ma lasat cimpoy ! auuuuu

frati mei , am placerea de a da cu tunu in sus si in jos cate postui de radio am putut scapa cu aparatul de radio asta in extern . DECI sangeanul si cu asta care sunt idem ca receptie adica scot in afara 98.9 targu mures cu fasaiala pe jos ... receptia este INCORECTA

CORECT este asa , cand magnum fasaie pe 105.0 si grundicul ia nitel oltenita , FIRST = STEREO si 1 nivel oltenia cu acceasi antena .. deci ganditi-va cate semnale am putut NUMAI asa in mare sa scap .
Deci daca ma duc in campie si inalt un ciomag de 4m in sus peste mine pe bune dar garantez pe orice propagare ca simt de pe la 400km posturi de radio.
TESTE realizate in baragan , bulgaria nord , sud de romania si in mers .

COMPARATIV CU TUNERELE
RVIC77 tuner tehnis , VOCES CAMPI 94.0 - semnal fasait , la mine , aparat de radio FIRST , cea mai slaba receptie 0.6 nivele si inteligibil , antena orientata si in picioare 2.0 nivele si cu rds partial . Grundic al meu boy71 semnal bunicel dar fasait , Magnum , o huruiala ce deabia se intelege ce canta

IN BARAGAN , magnum in zona dragalina , vede stil fm semi bine , grundic il vede si parait de fresh si cu putina fasaiala , first semnal stereo tune 2.3 nivele rds.

deci cel mai sfant e casu auto + antena + coaxial .. degeaba ne chinuim cu tunere ca ne tragem targile pe uscat singuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate