Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#37
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
filtrele TOKO 150khz seria 00875 .. sunt de 180khz! sunt gresit scrise ! deci trebui sa returnez 2 bucati TOKO si sa caut SNR-uri
FM FRONT END MARCA TA 7358 pe 150khz e vai steaua lui .. se aude garjait orice dx. am incercat pe elta
FM FRONT END MARCA SAMSUNG SA0A...XX - este in olcialtii daca pun mana pe antena o ia la deal si pufaie.

Edited by Zvartoshu, 26 January 2008 - 14:37.


#38
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru dilisony 7600 .. 1 filtru de 150khz pe ELTA = EGAL CU 180khz .. deci poti sa te chinui cu 180khz ca nu scoti decat nitica selectivitate de la 230khz spre 200khz .. e sesizabila dar nu mult. deci se adevereste ca e cretin aparatu de radio asa ca TACI ca nu ai dreptate cu sony ala ca face si drege , lai laudat degeaba!
urmeaza sa ma duc la sangean cu 150khz sa vedem si petarda aia ce scoate.

#39
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
blaupunkturile de pe OPEL .. sunt superbe la dx si la filtre de 150 si la amplificarea de pe antena .. am unu la incercat din 2 si ambele sunt luna ! nu e gluma. .. la AF 88.3 lazal el samad a sarit la reteaua lui adica 88.7 .. deci merg super aparatele .

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 26 January 2008 - 18:25.


#40
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru victorii romesti si pentru mumiile bantuitoare .. uitati-va fratiilor , cum trebui sa arate etajele de fm din TECHNISURILE voastre , nu cu AN278 si LM7001 , ci LA1140 si LM 7001 / 7000 , uite jos etaj de fm din tuner , facut cu AGC , nu PE DIRECT cum e in ale voastre

UITATi-VA in poze , asa arata ETAJ FM de OKYO , :D , alta data victore , taci ca vb ta demonstreaza saracia la casa omului. tzi-ai racit gura de pomana , ca am front endu de la OKYO ala scump , si AGC-ul cu ampu dupa el. 2 module .

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 27 January 2008 - 14:12.


#41
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
continui TESTELE DE RIGUARE
de data asta asa , 1 AGC de la AIWA , UN FRONT END FILTRAT SI CU SELCTOR de la technis st gt 550 , blaupunkt de opel 5501 .
locatie , la 26m de emitator sub antenele lui .
AIWA , intermodulatii pe 87.75 , 89.85 , 93.5 , 95.55 , 96.05 , 96.9 ]
TECHNIS , 91.35 , 92.7 , 93.5 , 93.9 , 94.4 , 95.5 , 96.0 ]
blaupunkt , 95.5 , 96.75

deci  ... tragem o linie si observam ca BLAUPUNKTURILE au CELE MAI BUNE ATENUATOARE DIGITALE PENTRU SEMNAL . in interior exista pe MODULUL DE FM , deci nu pe placa principala , MODUL CAPSULAT , un semireglabil ce scrie pe el AT , + si - , este pus la 3 sferturi . daca pun degetul pe el semnalul de fas se amplifica . in specificatiile tehnice ale blaupunkturilor apar multe detalii de ATENUARE A SEMNALULUI DE SUNET CE IL FILTREAZA CONSTANT , TOT ACOLO MAI AFIRMA CA SEMNALUL DE 39dB [SCAZUT] IL ATENUEAZA SI IL AMPLIFICA . DACA SEMNALUL DE FASAIALA ESTE DE 58dB ATUNCI II SE INTRODUCE O ATENUARE SI O RECORIJARE A SEMNALULUI LA VALOAREA CENTRU , MAJORITATEA AFIRMA 45dB CA AR FII CEA DE CENTRU.

DIFERENTE
diferentza este ca daca pe banda este un fas puternic , se reduce si tot tipul se aud constant si la acelasi nivel purecii , daca se introduce o antena semnalul este identic , difera numai ca apar pasaje audio sau se aude  intermitent de la voce ,  AGC-ul este brut , ceva mai nou .
daca la aiwa pun mana pe antena se amplifica purecii , la asta daca pun mana pe antena nu se simte nimic , doar daca sunt p[e langa un spleter de suici .
daca la tuner bag mana in loc de antena se aud suiciuri sau shuruiala sau fas tare sau slab depinde de positiea antenei.

LA1140 , agc este lent , grupa lm7001 / an258 ofera direct o amplificare medie necorectabila in timp , tda1574 cu tda4210 amplificare fixa ajustabila in timp , semnal constant pe iesire .

ALTE DIFERENTE
SELECTOARELE
selectorul de la aiwa are filtru de intrare la masa ca se poate observa daca scot masa la antena ca nu incep distractiile si spleterele
selectorul de la technis are filtru la intrare la masa dar este mai slab , daca scot masa apar unele spletere
selectorul de la technis are filtru pe intrare si 1 dioda , ceea ce mai deduc ca are si protectie conta traznetelor. pe langa asta este este insesizabil daca scot masa la antena pe bulgari , sesizabila pe 98.7 si pe 91.3 ca scade semnalul , speletere nici pe departe.

Edited by Zvartoshu, 27 January 2008 - 21:53.


#42
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005

View PostZvartoshu, on Jan 27 2008, 15:12, said:

pentru victorii romesti si pentru mumiile bantuitoare .. uitati-va fratiilor , cum trebui sa arate etajele de fm din TECHNISURILE voastre , nu cu AN278 si LM7001 , ci LA1140 si LM 7001 / 7000 , uite jos etaj de fm din tuner , facut cu AGC , nu PE DIRECT cum e in ale voastre

UITATi-VA in poze , asa arata ETAJ FM de OKYO , :D , alta data victore , taci ca vb ta demonstreaza saracia la casa omului. tzi-ai racit gura de pomana , ca am front endu de la OKYO ala scump , si AGC-ul cu ampu dupa el. 2 module .

ONKYO poate vrei sa zici...am si eu un model TX-7700 marca asta

#43
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postionut2, on Jan 27 2008, 22:31, said:

ONKYO poate vrei sa zici...am si eu un model TX-7700 marca asta
MODULUL ESTE DE ONKYO ALA DE MAI SUS!!! uitei si FRONT END-UL

Attached Files



#44
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
la receptie , in camp , primul e firstul 209 dupa care vine blaupunktul , firstul 209 se aseamana cu grundicul auto ala cu rds si cu cd care e acu in germania.

#45
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Jan 28 2008, 13:48, said:

la receptie , in camp , primul e firstul 209 dupa care vine blaupunktul , firstul 209 se aseamana cu grundicul auto ala cu rds si cu cd care e acu in germania.
am observat
firstu ia in casa cu antena pe geam la 2 nivele 100.9 si cu blaupunkt se aude ceva vag , aici asa este . nu mai comentez
la intermodulatii principalul pion tot blaupunkt este. fara suparare
firstul e intermodulabil cu agc , deoarece nu are filtrul de descarcare la masa a intermdulatiilor alade 14 spire pe 5mm , am urmarit in FRONT END si selector si asa este , intra direct in trz de pe amplificarea de antena ! deci daia eu am semnal intruna de propagare cu firstul .. aha asa deci ! pai daia zicea maicamea ca era singurul care lua 21 la lehliu cu stereo si nu palfaia cand mergea cu masina ..

Edited by Zvartoshu, 28 January 2008 - 14:15.


#46
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru cei care vor sa isi tuneze si trazneze aparatele de radio . uite aici ce filtre sa va alegeti

1. 180kHz
These filters are standard equipemt in many radios and tuners. They are much to wide for DXing.
Example
MuRata E10.7S

2. 150kHz
Better HiFi receivers sometimes use 150kHz filters. They have hardly any impact on the sound and offer a fair sensitivity, but are medium wide for DXers.
Example
MuRata E10.7J

3. 110kHz
These filters are the smallest "regularily" available IF filters. The offer a quite good sensitivity and allow perfect RDS decoding. If you perform serious FM DXing this filter is low wide signal DX , you should use filters not wider than these;
Examples
MuRata 10.7HB
MuRata 10.7HY

4. 82kHz (= 80kHz Wide)
Those filters are quite rare, since they are actually "bad" 80kHz filters, which are just too wide. Their advantage is, that RDS can be decoded in most cases, while the selectivity is still very good. If you can get hold of them, don't hesitate - especially when you want to decode the RDS signals
Example
MuRata 10.7TY

deci 230 nui STANDARD .. VALEEEU CE TZEAPA AM LUAT VICTORE!!! 230-u e extra WIDE , HI-FI SIGNAL

#47
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
2. 150kHz
Better HiFi receivers sometimes use 150kHz filters. They have hardly any impact on the sound and offer a fair sensitivity, but are medium wide for DXers.
Example
MuRata E10.7J

de acord cu ei , am luat e10.7J si am rupt un soclu in 2 si am bagat 3 pini pentru el in casu auto blaupunkt intre cele trei filtre.
adica 2X 10.7S si soclu pentru posta pe al treilea!
in film ma urmariti pe mine cand schimb in direct pe 91.5mhz filtrele de la 180khz la 150khz si cum se aude radio 21 pe 150khz fatza de 180khz !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BzRSxXaBSE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si aici cum ma chinui sa scot fm + de baraiala si atenuarea gorilei
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GQhrxH6xKss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru cei pasionati de dx , le arat aparaul de radio kenwood kt5020
un aparat de radio normal , iar userul ce a dorit montarea filtrelor de 150khz care si le-a adus el , ma servit si cu cateva detalii si o poza .

acest aparat pe antena mea merge bine dar cu filtrele de 150 nu face ce face blaupunktul , 91.5 si 94.4 . :lol: asta este .

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 01 February 2008 - 13:19.


#49
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
uite ca de data asta in santierul meu de aparatura radio am avut onoarea de a desface technisul st gt 550 si al masura si regla pendelete cu etaloane.
pe langa acestea am facut si poze .
am reusit sa trag concluzia ca domnu selector din acest suber tuner este oscilabil , deci poti sa ii pui si dop de metal si tot oscileaza de nebun.
am vazut ca conu decodor stereo scuipa cu 1v peste noise stereo control , am observat ca subdemodulatia si separatia sunt dea dreptul oscilatorii pe editare spectrica HCC [high cut control] nici nu mai lucreaza in parametrii .. deci cu alte cuvine decodorul stereo este un mic agarici pus sa mearga de 2 ori inainte si de trei ori inapoi B)
ce e bun pe decodor , ramp triggerul si cu detectia de pilot ca au sesnibilitate automata , nu este reglabila.

in zona de FI , nu exista nici pic de agc , am observat cu emitatorul langa el , emitea si avea 24dB maxim purtatoarea fara antena , 94.8 guerila avea 36dB , adica lipsa radicala a AGC-ului si a etajului de FM IF SYS din acest aparat.

FIltrele sunt legate CASCADAT cu filtrul 1 in punte cu cascada , atenueaza daca schimb 1 filtru cu unu mai mic , cca 20khz . ex daca as scoate un 180khz si as baga 1 de 150 , as avea -20khz adica 160khz. rezultatul tuturor celor TREI filtre de 180khz pentru varianta INGUSTAT sunt cu rezultat de 165khz . am emis etalon si am depistat ca este undeva dupa 150khz . 99.75 de ex bulgaria 1 se auzea extrem de partzait , mai ales si 99.8 , si fara partzaiala pe 99.85.
filtrul de wide este filtrul de 230khz , filtru ce este legat SEPARAT de tot tacamul de 180khz , si care este comandat DIGITAL din sinteza.

alimentarea este foarte stabila ceea ce mi-a placut cel mai mult la acest aparat.
adaugari , se poate adauga si modifica structura acestui aparat dupa preferinte
1 amplificator audio integrat in el si alimentat pe sursa lui cu potentiometru de volum pe spate  si cu mufa tot pe spate.
2 schimb de decodor stereo de la cel existent la unul care contine STEREO NOISE CONTROL , HIGH CUT CONTROL , si submodulatia si separatia sa fie stabile si reglabile separe.
3 schimb de la FRONT END la AGC , adugarea de integrat FM IF SYS separat de placa de baza si intreupta legatura intre front end si lm7001 cu an278
4 schimb de reglaje filtre de la 180 legate cascadat cu punte , la cele legat in baza si casacadat serie cu celelate doua filtre si cu continut de tranzistor pe cascada.
5 filtre intermodulatii , filtru interior ce se poate activa pe baza de buton montat exterior sau exterior formulat gen decodor de hbo.

pentru cei amatori de poze , va aduc acum pe tava aparatul de radio pozat pas cu pas.
pentru RVIC .. uitate coane in trusa , cu mana si cu conu imbus patrat se sa mai sus sau mai jos detectorul , nu cu ce te trece pe tine !

Attached Files



#50
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

stiti cum se zice .. de-ale radiourilor

uite o chestie dementa si buna de aratat celor care zic ca in scurt cu antena nu se poate face dx .. uite film facut pe viu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/heKq-wviw5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acum partea nasoala .. tehnics st gt 550 cu emitatorul langa il vede slab , deci sensibilitatea lasa de dorit , nu este la nivelul celor care se tot lauda .. si uite si srupriza , oscilatii prin CAPSULA SELECTORULUI DE FM . ASA ceva este imposbil de realizat , dar uite ca prin metalul ei , scuipa RF exat prin ce nu trebuie PRIN MASA , GND , minusul circuitului .. LOOOOL .. aparate de radio de facut ciorba , fasole batuta , salata , si ce mai vreti ca merge facut in asemenea BOLOVAN , tehnologia STAFILOPODA de fm .. uite specimenu cum latra .. sincer nu osa va vina sa credeti dar uite ca se poate realitatea am filmato ..

VICTOREEE .. cine tzia mai recomandat STAFILOPODU ASTA? aaaa? e prea de tot , onkyo ale lu petrica nu sunt atat de varza , sincer .. el stii ce mi-a trimis pentru filmul asta " [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZJIUZHZV5EU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] " .. invatza nene receptie dupa care sa recomanzi lumii !
bogdan nu il mai vinde , il ajut sa isi faca nevoia cu el .. pe bune acum.


pentru lume [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZJIUZHZV5EU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .. asa ceva nu se mai poate intalnii !

Edited by Zvartoshu, 04 February 2008 - 02:34.


#51
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
o noua sugestie primita de la un amic de al meu , o sugeste superba , legarea serie a doua filtre pe langa cea de baza adica in total 3 filtre.
super ingustatura , nu glumesc , de ex 98.5-u e liber si se aude caraiala rara de la 98.5 si rar se aude de la 98.7 .. un alt ex , 92.45 romanticu se aude carait si 92.5 se aude bine , astea numai in FIRST , deci am facut o modificare care sa il aduca pe linia de plutire!
uitati-va in film , acesta era facut exact cand ma jucam pe ramurile de normal si wide intre CF2 si CF3 , TOATE SUNT 10.7S adica 180khz , rezultatul este 155khz , teoretic cica se poate lasa spre 150khz .. o sa vedem , om trai si om vedea la propagare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0VgYFMJF_kA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci domnu victor , tzin sa iti spun ca difera de la aparat la aparat , la first de ex ca agc ii e dement , se auto regleaza de toata frumusetea smnalul din FI .. nici urma de rejectie , am masurat , numai 3.4V nici , si fara semnal indica absolut 0.7V , si daca dau pe total sport constant 3.1V daca era la mumie , acolo masura des 2.7 - 3.6V , media si calculatoru in fatza sa vad cu cat ii iese tensiunea per post de radio, deci , lipsa de agc o pot vedea si fara sa am aparatura in fatza perfeormanta , semnalul de pe agc iese constant , asta numai pe emisia pe baza de sinteza .

Edited by Zvartoshu, 06 February 2008 - 04:54.


#52
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostZvartoshu, on Feb 6 2008, 04:53, said:

o noua sugestie primita de la un amic de al meu , o sugeste superba , legarea serie a doua filtre pe langa cea de baza adica in total 3 filtre.
super ingustatura , nu glumesc , de ex 98.5-u e liber si se aude caraiala rara de la 98.5 si rar se aude de la 98.7 .. un alt ex , 92.45 romanticu se aude carait si 92.5 se aude bine , astea numai in FIRST , deci am facut o modificare care sa il aduca pe linia de plutire!
uitati-va in film , acesta era facut exact cand ma jucam pe ramurile de normal si wide intre CF2 si CF3 , TOATE SUNT 10.7S adica 180khz , rezultatul este 155khz , teoretic cica se poate lasa spre 150khz .. o sa vedem , om trai si om vedea la propagare.

va zic ca rupe
87.8 minisat
88.7 ???
93.9 info pro
94.0 vag voces
94.4 fm + fara caraiala de 94.2 depinde de cum le mare joanghina
98.5 kiss fm , minim cand nu e propagare se ia cu 2.5 nivele cu fasaiala .. deci non stop se ia
98.9 targu mures cu sau fara pirati in cap
99.75 cu cau fara paraiala , depinde de plaja lu nenea 99.6
101.6 curat
102.0 horizont cu sau fara rra 102.2 in cap sau romantic 101.9
105.0 curat adica 2.3 nivele shuruiala de la rds de la 104.8 muzical
106.55 se ia rra binetnteles cu paraiala de europa fm 106.7 in cap

deci cine a inventat schema , merita si o bere si trei pupaturi
asa conu victor , tehnisu e la filre bun dar lipseste intre primu filtru BASE tranzitorul .

Edited by Zvartoshu, 06 February 2008 - 17:10.


#53
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
uite si un film primit de la mumie , sincer el are treaba acu si nu sta sa il puna pe net
este vb de cum arata combina pe partea de radio in ea!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UF6IURsAEeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
O NOUA ATRACTIE , punte pe liniar IF amplifier , si punte pe mixer IF , adica 2X180khz - 165khz si pe liniar IF 2X150khz adica 140khz , adunate rezulta o selectivitate sub 130khz , mai precis 129khz. teoretic rezulta 125khz. uite ca practic nu iese asa ceva . de ex 91.5 mai este partzait de 91.7 si calculand sunt 200khz . uite ca de la intesitatea enorma , nu atenueaza bine cele 2 punti , BASE si cea de pe AMPLIFICARE IF .. cu alte cuvinte .. sunt si mai jos la dx , narrow la 129khz. o sa incerc sa combin puntea BASE cu 150khz daca gasesc o bucata sa ma las la 120khz teoretic , adica practic intre 126khz si 124khz , eu as zice 124 stiind ca integratul tda1574 contine un tip de agc care reiese ca si o procesare combinand semnalele inguste si cele care intra in latime , wide si narrow ,, pentru calea de RF detector .
deci LA1140 fiind cu agc dement , sau dbl1018 , asta este ajustabil in functie de semnal si selectivitatea este ajustabila in functie de semnal si agc intra in functiune , tot in functie de semnal.
la dbl1018/la1140 agc-ul este direct , brut , sau la level lenes , iar selectivitatea este CONSTANTA si neatinsa , adica nu se orienteaza dupa ce macane instensitatea.
uite si poza cu puntzile de sus si , de aproape.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate