Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...
 Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#109
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Am nevoie de consultanta de la cineva care pricepe, platesc, PM me.

#110
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 27.06.2006

 Joseph S, on Feb 25 2008, 15:07, said:

Salutare!

Am de gand sa cumpar/vand pagini si/sau domenii web si sa creez pagini web si sa ofer publicitate pe internet. Nu stiu ce cod(uri) CAEN sa pun.... nu am gasit mare lucru... Venit estimat... 10 mii euro pe an sa zicem..
Intrebari:
- ce cod caen sa folosesc?
- platesc sau nu TVA?
- ce cheltuieli sunt deductibile?
-  pot sa cumpar site de la ORICINE? Oricine poate inregistra un domeniu de ex, dar eu pot cumpara de la cineva care nu imi da factura sau chitanta?
- pot sau nu sa angajez pe cineva care sa ma ajute la desfasurarea acestei activitati?
- daca vand/cumpar in/din strainatate, cum se procedeaza cu actele? De exemplu daca vand sau cumpar prin Sedo, actele sunt in engleza? Cum se procedeaza in acest caz?


Cam atat deocamdata...
Sunt multe intrebari, stiu, dar sper ca unul din voi sa aibe timpul si cunostintele necesare sa ma ajute. Multumesc anticipat! :)

Vezi atasamentul cu coduri CAEN.
Alte raspunsuri gasesti pe acest forum




 gabicen, on Feb 26 2008, 23:00, said:

Vezi atasamentul cu coduri CAEN.
Alte raspunsuri gasesti pe acest forum

Scuze...
codul CAEN actualizat este in atasement...

Attached Files



#111
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Buna seara,

Vreau sa stiu daca mi-am deschis la ING un cont pe persoana fizica, pot sa-l folosesc acum daca sunt pfa ca[,] cont in care sa incasez banii si din care sa fac platile?
Au avut ei o oferta acum..... cu acest card pot face si cumparaturi online din afara.

va multumesc.

#112
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Contul are IBAN (incepe asa: RO15INGB0000 )
Pot sa-l folosesc la pfa sau nu ?

#113
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
tehnic, poti, practic nu poti. titularul contului trebuie sa fie pfa-ul. deci, tehnic, poti sa il folosesti dar nu poti inregistra nimic in contabilitate nefind pe pfa. tot ce platesti nu va fi deductibil. ce cumperi nu vei putea trece nici pe inventar decat cred prin borderou de achizite (pt asta mai bine intreaba un contabil). iar incasarile nu le vei putea trece ca si venit la pfa, ci va fi venit pt pf, impozitabil 16%, pe care il declari anual, DAR, daca venitul face parte din activitate pt care ai nevoie de autorizatie (si ma gandesc ca de aia ti-ai facut pfa) atunci o sa ai probleme cel putin cu fisc-ul chiar si daca il declari. plus poate alte probleme pe care eu nu le stiu.
dar totusi, de ce nu iti faci un cont pe pfa? ca doar nu e cine stie ce. 10 roni sau cat o mai fi deschiderea de cont si un comision de administrare care la BT e 2 lei pe luna... chiar nu vad nici un motiv pt care sa nu il faci.

#114
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Contul asta este al meu si tot eu voi fi pfa, nu inteleg de ce nu l-as putea folosi.
Mi l-am facut pe asta ptr ca are optiunea de a face platile prin internet. Te conectezi platesti si asta e. Simplu. Nu te mai duci la banca sa faci ordinere de plata, vezi incasarile online. . . . .
Daca e, il inchid si-mi deschid altul la o alta banca . . . . insa de ar avea si aceasta optiune (nu stiu cum se numeste).

#115
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
pt ca tu esti persoana fizica cu numele "xulescu y", iar pfa-ul e persoana juridica cu numele "xulescu y pfa" sau "xulescu y pf" sau "xulescu y persoana fizica autorizata" sau "xulescu y persoana fizica". iar pt contabilitate trebuie sa folosesti persoana juridica pt ca doar ea are un cod fiscal pe baza caruia faci platile si incasarile si platesit impozitele si taxele.

iar internet banking are cam orice banca. si poti sa iti facei evident si card-uri pe pfa. dar cel mai bine, intreaba la ing care e situatia pt pfa-uri, pt ca o sa iti convina mai mult sa transferi bani din pfa in pf sau invers in cadrul aceleiasi banci decat inter-bancar.

#116
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Va trebui sa ma interesez la o alta banca deoarece la ing m-a luat cu imm-uri si nu stiau. Sau ramane sa vad daca-l pot transfera pe pfa acest cont.

#117
AndreiO2

AndreiO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.06.2007
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru daca pot pe un cont de persoana fizica sa primesc bani pe PFA de exemplu NEFIIND platitor de TVA si nefiind obligat sa tin contabilitate Eu zic ca ar trebui sa mearga. Oferta de la ING este foarte tentanta

#118
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Veniturile din drepturi de autor, profesii libere, activitati comerciale mai mari de 35.000 euro pe an vor fi inregistrate din oficiu la plata TVA
hotnews

Quote

Firmele, persoanele fizice care practica activitati independente si asocierile fara personalitate juridica care depasesc o cifra de afaceri anuala de 35.000 de euro vor fi inregistrate din oficiu pentru plata taxei pe valoarea adaugata (TVA). Suma de 35.000 de euro este limita pana la care contribuabilii la buget sunt scutiti de plata TVA. Fiscul a propus o procedura prin care cei care nu se inregistreaza din proprie initiativa sa fie depistati si trecuti in scripte din oficiu. Printre categoriile vizate se afla: microintreprinderile, comerciantii inregistrati ca persoane fizice autorizate, avocatii, medicii, notarii, ziaristii.

Agentia de Administrare Fiscala a elaborat o procedura prin care stabileste modalitatea de inregistrare la plata TVA pentru persoanele care au o cifra de afaceri mai mare de 35.000 euro. Primul pas va fi trimiterea unei notificari care le va acorda contribuabililor un ragaz de cinci zile pentru a-si face calculele si a se prezenta la Fisc. Procedura le permite celor vizati sa vina cu documente prin care sa aduca justificari ca au dreptul sa beneficieze in continuare de scutirea de la plata TVA. In cazul in care contribuabilii nu se prezinta de bunavoie la administratiile financiare, vor fi inregistrati din oficiu ca platitori de TVA.

Informatiile pe baza carora Fiscul va constata in ce regim se incadreaza o persoana vor fi cele din situatiile financiare si din declaratiile fiscale, respectiv formularul 200 pentru persoane fizice si formularul 204 pentru asocieri fara personalitate juridica. De asemenea, decizia va putea fi luata si in urma unor inspectii fiscale. Firmele vor fi notificate semestrial de administratiile financiare, in cazul in care situatiile financiare ale acestora vor arata ca au depasit o cifra de afaceri de 35.000 euro.

Persoanele fizice care obtin venituri din activitati comerciale, profesii libere si drepturi de proprietate intelectuala precum si asociatiile fara personalitate juridica vor fi notificate anual, dupa analiza declaratiilor fiscale de venit.

In baza informatiilor culese din situatiile financiare si din declaratiile de venit, Agentia de Administrare Fiscala va intocmi o lista in sistem electronic si le transmite notificari tutror celor inscrisi pe lista. Contribuabilii vor fi obligati sa faca o "declaratie de mentiuni pentru inregistrare in scopuri de TVA". In cazul in care nu vor face aceasta declaratie, Fiscul va emite decizii de inregistrare la plata din oficiu.


#119
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 tete, on Feb 29 2008, 12:41, said:

Va trebui sa ma interesez la o alta banca deoarece la ing m-a luat cu imm-uri si nu stiau. Sau ramane sa vad daca-l pot transfera pe pfa acest cont.

am intrebat eu azi la ING. si mi s-a spus ca inca nu au servicii dedicate pfa (deci nu poti sa deschizi cont pe pfa) dar urmeaza a fi introduse in cursul acestui an.

pentru cei care se pricep, as avea o intrebare legata de facturi si chitante.

exista varianta facturilor si chitantelor nepersonalizate, asa ceva nu vreau. mai am la dispozitie comanda pentru facturi / ch personalizate, care sunt destul de scumpe / dureaza mult (am nevoie sapt viitoare) si exista si o comanda minima.

in fine, mi s-a propus de catre o firma sa testez un soft care printre altele poate genera si facturi / chitante. daca apelez la aceasta varianta mai am ceva de facut in plus? stiu eu, trebuie softul asta inregistral la finante, ceva ?

si in final, pot si eu sa fac facturi pentru mine? adica in excel, word, photoshop, ceva de genul, pot sa fac eu o factura / chitanta ? trebuie inregistrat undeva ? unde gasesc parametrii care trebuie respectati si care spun clar ce date trebuie trecute ?

daca faceti ceva referiri la legi, cu atat mai bine, ms mult  :)

#120
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
>> si in final, pot si eu sa fac facturi pentru mine?

da. cel mai bine mergi frumos la finante si aia iti vor spune exact legea, monitorul oficial in care a aparut si alea alea. daca ai noroc, poate iti si explica ce elemente minime trebuie sa contina factura.

#121
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Salut

azi am fost sunat sa mi se spuna ca mi-au iesit actele.
Acum trebuie sa:
1 - imi iau facturier si chitantier sau doar facturier?
2 - stampila
3 - cont. (vreau sa fie un cont cu care sa pot face platile on-line. nu stiu cum se numeste, insa ce banca imi recomandati?)


Si mi se pare ca nu prea e bine sa faci facturi din alea de care vorbesti tu kgyula, ptr ca am inteles ca esti mai usor vizat spre controale, insa poate spun o prostie.

#122
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
facturile nu mai sunt cu regim special. deci nu are nici o treaba controlul cu tipul de factura pe care il folosesti.

#123
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 tete, on Mar 7 2008, 18:51, said:

Salut

azi am fost sunat sa mi se spuna ca mi-au iesit actele.
Acum trebuie sa:
1 - imi iau facturier si chitantier sau doar facturier?
2 - stampila
3 - cont. (vreau sa fie un cont cu care sa pot face platile on-line. nu stiu cum se numeste, insa ce banca imi recomandati?)


Si mi se pare ca nu prea e bine sa faci facturi din alea de care vorbesti tu kgyula, ptr ca am inteles ca esti mai usor vizat spre controale, insa poate spun o prostie.


@ciuly - multumesc pt sfaturi
@tete - trebuie sa ai facturiei si chitantier ... daca vinzi / prestezi servicii pt pers juridice.... iar daca vinzi "direct la populatie", adica catre pers fizice trebuie sa ai casa de marcat... asa stiu eu, asa ceva scrie legea. am intrebat la finante, insa ei nici atat nu stiu (zicea tipu ca mai trebuie sa citeasca legea) ... pai doamne... lucreaza in domeniu si nici macar nu se documenteaza  :rolleyes:

- iti trebuie si stampila, vezi sa sti ce vrei sa treci pe stampila aia, ca eu am nimerit la o firma unde habar nu aveau si m-au intrebat "ce vreti sa trecem pe stampila"  :)

- cont, aici mai greu, ce poti sa-ti spun ca
- ING ar fi ok, insa nu pt ca nu au servicii dedicate pfa
- volksbank - nu pt ca iti iau comision si daca iei aer in banca ( m-am uitat la comisioane IMM / PFA )
- ar fi probabil de optat pt transilvania, banc post, brd, bcr, ceva de genul (ev raiffeisen)

nici eu nu stiu prea multe, asa ca rog pe ceilalti de pe forum sa ne mai ajute cu conturile (ca si eu vreau sa deschid una)  :)

#124
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 ciuly, on Mar 7 2008, 19:37, said:

>> si in final, pot si eu sa fac facturi pentru mine?

da. cel mai bine mergi frumos la finante si aia iti vor spune exact legea, monitorul oficial in care a aparut si alea alea. daca ai noroc, poate iti si explica ce elemente minime trebuie sa contina factura.


Yeah, right... si vin si iti bat si covoarele, dau cu matura, iti spala, calca....  :lol:


Daca ai dat de un functionar de la finante amabil... este rara avis. Saptamana asta am trecut pe acolo si mai sa ia una la bataie ca am indraznit sa o deranjez cu o intrebare.

#125
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
faza e ca ei sunt obligati sa iti raspunda la intrebari. sunt platiti din banii publici, ai nostri, ai tai, si n-au ce comenta ca in sus si in jos. eu am fost la ceva birou pentru informarea contribuabilului (ma rog, era alt termen acolo. nu informare, dar aia e ideea). ca unii isi permit, inca, sa faca "gura", e partea a doua. poti oricand sa incepi demersuri impotriva respectivilor. iar daca nu ai chef de certuri si ai timp, atunci le trimiti frumos scrisori, la care ei sunt obligati sa iti raspunda in termenul prevazut de lege. iar alea se pot folosi in instanta in caz ca au chef sa faca gura si in scris ;)
Acuma pe bune, nu stiu cum functioneaza lucrurile prin alte orase, dar in cluj napoca si in municipiul resedinta de judet unde m-am nascut n-am avut probleme de genul ce spuneti voi. Ori voi va lasati sa fiti calcati in picioare ori .. vorbiti din auztie. serios acuma, agentul ala de la finante de la biroul de informare sau cum s-o fi numind e platit din banu meu sa ma informeze asupra legilor.  eu cu cati am vorbit din biroul ala  (minim 3, doi barbati si o femeie) toti s-au purtat foarte decent, desi erau stresati, vizibil, din x directii de unii si de altii, telefoni, sau personal.

in fine, toata lumea vorbeste de mite, de neprofesionalism cras, etc, dar eu in cei cativa ani de cand tot ma bat de autoritati si reprezentatii lor in teritoriu, inca nu am intalnit asa ceva. ca un ping-pong, un nu stiu, etc, asta da.  ma rog, paote am fost eu mai norocos -_-

#126
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
A, la birou special de informare. Eu vorbeam de functionarul de la ghiseu, unde depui declaratiile.


PS: Cluj este in alta tara (dpdv al civilizatiei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate