Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#73
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
M-am inregistrat cu PFA acum 8 ani in alta localitate fata de cea in care am acum resedinta ; In urma schimbarii domiciliului , pot pastra acel PFA si ce trebuie sa fac pt ca schimbarea domiciliului sa se produca si in acte ? Trebuie sa reinfiintez un nou PFA ?
  Daca am pierdut actele ( certificat de inregistrare , stampila etc ) ce trebuie sa fac ?

#74
inz2008

inz2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2008
Va poate fi de folos:

Gestiune Comerciala | Stocuri Facturi Productie

Aplicatie informatica pentru Gestiune Comerciala

STOCURI / iNZ v0.3

O aplicatie completa si usor de folosit si parametrizat.
Se ocupa de:
GESTIUNE COMERCIALA EN GROSS (tiparirea tuturor documentelor de evidenta
primara ale firmei)
GESTIUNE COMERCIALA EN DETAIL (tiparire produse pe bonurile fiscale)
GESTIUNEA PRODUCTIEI
EVIDENTA PLATI SI INCASARI (SOLDURI FURNIZORI/CLIENTI)
EVIDENTA JURNALE, REGISTRU DE CASA
STATISTICI
EVIDENTA CONTRACTE

O puteti gasi aici: Gestiune Comerciala
Exemple de documente generate: modele_documente

--
*** APLICATII INFORMATICE PENTRU GESTIUNE ***

Edited by inz2008, 24 January 2008 - 06:12.


#75
Tibbyi

Tibbyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2007
Buna... Am citit tot pe forum despre PFA; la multe intrebari am gasit raspuns, insa la unele nu.

1. Daca nu sunt inca major pot sa imi fac PFA? Fac 18 ani in martie... astept pana la implinirea lor sau pot sa ma apuc acum de acte?
2. Vreau sa ma profilez pe web-design si un fel de tipografie on line. Cu tipografia vreau sa o iau incet ... de la arhivare documente, carti de vizita pana la "apogeu". Pot sa fac PFA pe ambele activitati? Nu am niciun document care sa ateste ca ma pricep la web-design si nimic legat de tipgrafie. (nu stiu daca pot sa ii zic chiar tipografie; cel putin nu inca)

Astept raspunsurile voastre  :P

#76
christianoo

christianoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 12.03.2006
Doresc sa pun cateva intrebari care sa lamureasca cateva aspecte esentiale.
1.Va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre PFA sistem real si PFA norma de venit.
2.Avantaje/dezavantaje daca te declari platitor de TVA.
3.Lucrez in vanzari, lucru care face ca venitul obtinut sa fie compus dintr-o parte fixa (salariu fix) si o parte variabila (comisionul). Firma angajatoare a decis ca pentru partea fixa sa efectuam un contract individual de munca iar partea variabila sa-mi fie platita prin intermediul PFA. In conditiile in care angajatorul imi plateste toate darile la stat conform contractului individual de munca, eu mai trebuie sa platesc ceva in afara de impozitul pe venit de 16% pentru PFA ?

#77
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Buna seara,

Am tot citit cate ceva despre PFA insa am de pus cateva intrebari:

- ptr deschidere pfa chiar trebuie un certificat care sa ateste pregatirea profesionala ? vreau sa-mi fac pfa ptr a putea face contracte de intretinere web.
- ptr pfa este obligatorie casa de marcat ?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


O seara buna,
PC

#78
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
1) depinde de primarie. in principiu da. dar am auzit cazuri de studenti la info carora nu le-a trebuit diploma de faculta (cred ca au folosit o adeverinta. intrebi la primarie si afli sigur)
2) in principiu nu. zic in principiu pt ca nu stiu daca nu cumva exista vreo activitate care necesita casa de marcat indiferent de forma juridica.

#79
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004

 ciuly, on Jan 30 2008, 17:44, said:

1) depinde de primarie. in principiu da. dar am auzit cazuri de studenti la info carora nu le-a trebuit diploma de faculta (cred ca au folosit o adeverinta. intrebi la primarie si afli sigur)
2) in principiu nu. zic in principiu pt ca nu stiu daca nu cumva exista vreo activitate care necesita casa de marcat indiferent de forma juridica.

Ma omoara chestia asta, nu-i vad rostul in cazul meu.  
In timpul facultatii am facultatii am facut un curs de informatica, ma pot folosi de el oare? Sa merg la facultate sa iau o adeverinta din care sa reiasa ca am facut un curs de programare ceva .....?

#80
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
eu zic sa mergi la primarie si sa vezi exact care sunt optinuile. oricum la ei ajungi in final si daca nu ai ce trebuie te refuza.

#81
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Am si eu cateva intrebari. Cele de la Administratia Financiara parca sunt cazute ieri in cap de pe luna, n-am vazut in viata mea asa ceva!!!!

1. Care este limita maxima a veniturilor ca sa fii PFA neplatitor de TVA?

2. Am inteles ca pentru neplatitorii de TVA, impozitul la Adm. Fin. ar fi de 3% din venituri, nu 16% din profit. Oare asa este? Si ce formular trebuie sa completez si sa ma inregistrez in cazul asta la Adm.Fin? Traducatorii autorizati de Min. Just. sunt platitori de TVA sau nu? Ca pe formularul de venituri anticipate m-am inregistrat anul trecut (decembrie) cu o suma fictiva de 10 RON profit si am platit impozit 2 RON (20%????? de ce asa???). Acum am PFA tot neplatitor de TVA dar nu am vazut nicaieri pe formularul 200 sa se bifeze asa ceva, si mi-e sa nu ma trezesc iar cu un impozit de 20%. Mai ales ca persoana care mi-a spus ca trebuie sa platesc doar 3% impozit era foarte sigura pe ceea ce zicea.

Va rog din suflet sa ma ajutati, eventual cu trimiteri la vreo lege in vigoare. Ca sa ma duc la Adm. Fin cu dovada si informatiile clare, ca alea nu stiu naiba pe ce lume sunt!!

Multumesc!

#82
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
1. pfa sau srl, plafonu e acelasi: 35.000. euro
2. ai inteles gresit. tva-ul e una, impozitul pe profit (ma rog, pe venitu estimat si pe cel realizat) e alta. mere si pere.
tu decizi daca esti platitor de tva sau nu atunci cand te inregistrezi la adm fin. dar o data ce o sa ai incasari (cifra de afaceri) de 35 mii euro sau mai mult, esti obligat sa devii platitor de tva.
iar o data inregistrat, iti trebuie alta hartie ca sa schimbi "scutirea" tva-ului. care, nu stiu, ca nu mi-a trebuit.

de legi nu te pot ajuta. eu cand m-am dus la adm. fin, la consilierii contribuabili (nu la ghisee), ei mi-au raspuns cu tot cu referinta la lege, iar unde nu erau siguri au cautat in codu fiscal si ce cartulii mai au ei pe acolo, spunandu-mi si monitoarele oficiale in care s-a publicat legea si ordinele pe care trebuia sa le citesc ca sa aplic prostiile lor. evident ca nu le-am citit si doar le-am facut vizite intreband, ca doar n-am tampit sa citesc ditamai legile romanesti din domeniul fiscal cand n-am nici o treaba cu ele, in afara de faptul ca tre sa ma supun lor :confuzzled:

nu stiu ce 3% ti-au clculat aia acolo, ca eu de ex depun declaratia 220 (venitul estimat) si imi trec acolo venitu brut, cheltuielile deductibile si diferenta=venitu net, iar tantile imi dau decizia de impunere unde programul (cred) imi calculeaza impozitul. si e 16% peste tot.

#83
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

 tete, on Jan 30 2008, 17:38, said:

Buna seara,

Am tot citit cate ceva despre PFA insa am de pus cateva intrebari:

- ptr deschidere pfa chiar trebuie un certificat care sa ateste pregatirea profesionala ? vreau sa-mi fac pfa ptr a putea face contracte de intretinere web.
- ptr pfa este obligatorie casa de marcat ?

Pentru obtinerea unei autorizatii PFA iti trebuie o diploma/curs care sa ateste pregatirea profesionala...vezi atasamentul.

Eu am facut o facultate tehnica si, printre altele am absolvit cursuri de electronica, automatizari, informatica..etc.
Acestea nu erau trecute pe diploma de inginer.
In schimb, am prezentat la primarie foaia matricola din facultate din care rezulta ca am absolvit cursurile respective si a fost ok pentru obtinerea autorizatiei in domeniul de activitate care ma interesa.

Pe de alta parte, ca sa pot vinde diverse oriunde, inclusiv pe net ...cei de la primarie mi-au recomandat sa fac un curs de vanzatori. L-am facut si acum am si diploma de vanzator produse alimentare si nealimentare...pe langa diploma de inginer.
Pot sa ma angajez acum ci ca vanzator de mezeluri....LOL.

Succes...

Attached Files



#84
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Salut

Multumesc in primul rand ptr fisier.  Este util.

Si totusi este bun si UPB-ul asta la ceva cu toate cursurile lui :)

Ramane sa vedem la primarie acum.

o seara buna,
PC

#85
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Salut

Multumesc in primul rand ptr fisier.  Este util.

Si totusi este bun si UPB-ul asta la ceva cu toate cursurile lui :)

Ramane sa vedem la primarie acum.

o seara buna,
PC

#86
cazaremamaiaconstanta

cazaremamaiaconstanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2008
Bun gasit.

Eu sint PFA din 2006 si am saptaminal sau lunar clinciuri cu statul (finanta, casa de sanatate, casa de pensii, primarie etc).

Domeniul principal de activitate este Prestari servicii de cazare in apartamente.

Sint impozitat pe venitul real, pentru activitatea mea fiind cea mai avantajoasa metoda avind cheltuieli destul de multe.

Contabilitatea in partida simpla o tineam puna in 2007 anual iar in 2008 testez si un soft gratuit facut special pentru PFA, in paralel tin contabilitatea si prin vechea metoda.

Ca o noutate cel putin pentru mine am aflat ca la Casa de Sanatate trebuie sa duc declaratie cu venitul net realizat in 2007 pentru a mi se regulariza suma ce trebuie sa o platesc in 2007 (fie voi primi bani fie voi mai da bani)

In 2007 am platit 25 ron lunar.

La Casa de Pensii sint inregistrat cu un venit de 500 ron la care platesc contributia CAS de 29 % aproximativ 145 ron.

Nu am avut timp sa citesc tot topicul si de aceea am pentru moment o singura intrebare : se poate folosi contul personal pentru a face plati si incasari pentru PFA ?

#87
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 cazaremamaiaconstanta, on Feb 2 2008, 16:04, said:

[...]Nu am avut timp sa citesc tot topicul si de aceea am pentru moment o singura intrebare : se poate folosi contul personal pentru a face plati si incasari pentru PFA ?
pt ca o chitanta/factura/etc sa fie deductibila trebuie sa fie pe numele pfa-ului. despre incasari nu stiu ce sa zic. poti sa folosesti contu personal si sa treci in registru in coloana de numerar. si atunci nu mai ai treaba cu banca.
dar de ce sa nu folosesti un cont pt pfa? e mult mai practic.

#88
Mist3r

Mist3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.07.2006

 ciuly, on Feb 1 2008, 20:38, said:

1. pfa sau srl, plafonu e acelasi: 35.000. euro
2. ai inteles gresit. tva-ul e una, impozitul pe profit (ma rog, pe venitu estimat si pe cel realizat) e alta. mere si pere.
tu decizi daca esti platitor de tva sau nu atunci cand te inregistrezi la adm fin. dar o data ce o sa ai incasari (cifra de afaceri) de 35 mii euro sau mai mult, esti obligat sa devii platitor de tva.
iar o data inregistrat, iti trebuie alta hartie ca sa schimbi "scutirea" tva-ului. care, nu stiu, ca nu mi-a trebuit.

de legi nu te pot ajuta. eu cand m-am dus la adm. fin, la consilierii contribuabili (nu la ghisee), ei mi-au raspuns cu tot cu referinta la lege, iar unde nu erau siguri au cautat in codu fiscal si ce cartulii mai au ei pe acolo, spunandu-mi si monitoarele oficiale in care s-a publicat legea si ordinele pe care trebuia sa le citesc ca sa aplic prostiile lor. evident ca nu le-am citit si doar le-am facut vizite intreband, ca doar n-am tampit sa citesc ditamai legile romanesti din domeniul fiscal cand n-am nici o treaba cu ele, in afara de faptul ca tre sa ma supun lor :confuzzled:

nu stiu ce 3% ti-au clculat aia acolo, ca eu de ex depun declaratia 220 (venitul estimat) si imi trec acolo venitu brut, cheltuielile deductibile si diferenta=venitu net, iar tantile imi dau decizia de impunere unde programul (cred) imi calculeaza impozitul. si e 16% peste tot.

Salut, eu fiind in prima luna ca PFA (inca nu mi-au ajuns actele cu CUI-ul).. din ce am citit pe aici, am inteles ca trebuie sa merg la administratia financiara sa depun declaria 220. De unde stiu eu ce venit si ce cheltuieli voi avea?
Precizez ca m-a "angajat" o firma ca programator PHP, ce "scutiri" de la impozit pot avea? De exemplu, cum pot trece calculatorul pe numele de PF ? Dar masina? :)

#89
DeepSkyro

DeepSkyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2008

 Mist3r, on Feb 3 2008, 21:04, said:

Salut, eu fiind in prima luna ca PFA (inca nu mi-au ajuns actele cu CUI-ul).. din ce am citit pe aici, am inteles ca trebuie sa merg la administratia financiara sa depun declaria 220. De unde stiu eu ce venit si ce cheltuieli voi avea?
Precizez ca m-a "angajat" o firma ca programator PHP, ce "scutiri" de la impozit pot avea? De exemplu, cum pot trece calculatorul pe numele de PF ? Dar masina? :)
salut, si eu sunt intr-o situatzie asemanatoare. M-am gandit ca-i mai simplu sa trec pe norma fixa de venit, desi pt Brasov e cam mare, venitul meu estimat o depaseste.
Venitul estimat, pai cat te-ai inteles sa iei pe luna * nr de luni ramase din an ?

#90
aur010

aur010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.07.2007
Sal

Daca am domiciliul intr-o localitate si punctul de lucru (magazinul, spatiul inciriat) ca PFA nu este in localitatea de domiciliu, la ce primarie ma duc sa-mi fac actele?

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate