Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Calatoria in timp posibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
1077 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ca te legai de "nui asa"-ul lui...:)

#56
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 spare-me, on Sep 6 2007, 17:11, said:

ca te legai de "nui asa"-ul lui...:)
m-am legat eu de nu-i asa-ul lui???

#57
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Nu inteleg de ce va luati de greseli de tastare dar inteleg sunteti romani (suntem romani) asa suntem noi cu mai putin IQ nu avem ce face
Si KALOO nu te lua de tanar :|:| :)) :)) eu zic doar cai just ceea ce zicea Einstein ca te intorci in timp :) :)

#58
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 spare-me, on Sep 6 2007, 17:04, said:

si daca ma opresc, ma opresc in prezentul meu, sau ma opresc in trecut, unde am ajuns cu filmul ?
cum mai revin in prezentul meu, proaspat devenit viitor
cum si de ce o iau de unde-am ramas ?
Trebuie sa te deplasezi unde erai sa vezi ce vezi acum unde erai. Logic , nu ? :)

Poti vedea ce a fost la 2N*viteza luminii distanta de pamant. Daca te deplasezi cu viteza dubla vitezei luminii o sa vezi peste o secunda ce a fost acum o secunda la 600.000 km distanta de pamant.(300.000 km/sec e viteza luminii, nu ?) Bineinteles ca iti trebuie si un observator sa bata la 600.000 km sa vezi ce a fost pe pamant acum o secunda.
Deci calculati singuri ce conditii trebuie sa avem doar de 2 ori viteza luminii si vrem sa vedem ce a fost acum 1 an: Trebuie sa mergem un an cu dublu vitezei luminii si sa avem un telescop suficient de puternic sa vedem ce e la 365*24*3600*300.000 km.
Zicea si Eminescu : La steaua care-a rasarit/ E o cale-atat de lunga/Incat nu stiu cat i-a trebuit :) / Lumini sa ajunga

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 16:23.


#59
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

 KALOO, on Sep 6 2007, 16:07, said:

Zi-mi mie cine s-a intors mai tanar din spatiu :D aia e o fraza luata dintr-o carte veche comunista in care nu se intelegea corect ce inseamna sa zbori in spatiu. Nu sunt mai destept ca el ca si IQ, am doar alta viziune si o sustin pana mi-o detroneaza cineva. Si ti-am zis care e,(vezi primul post) daca nu o intelegi nu ma critica tu care nici nu scrii corect.
Opreste-te ca devii penibil. Pune mana pe o carte de fizica si lasa vrajeala.

#60
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Este imposibil pentru o particula cu masa sa atinga viteza luminii. De ce? Vedeti postul lui ilidan de mai sus. Fotonii sunt particule fara masa, care sunt eliberate in urma unor tranziti ale electronilor de pe orbitali mai energetici pe orbitali mai putin energetici. Daca un electron e coboara de pe un orbital cu energie mai inalta pe un orbital cu energie mai mica, se elibereaza un foton. Aceasta este lumina. Neutrinii sunt si ei particule fara masa, atingand viteza luminii si intrand prin orice fel de materie. De fapt chiar citind acest post ati fost bombardati de miliarde de neutrini.

In moementul in care o particula atinge viteza luminii, timpul pt. ea se opreste in loc. Chiar daca pt. noi o particula de lumina face 4 1/4 ani de la steaua Proxima Centauri, pt. particula, calatoria este instantanee. Aceasta pt. ca la viteze foarte mari, spatiul se contracta. Astfel, asa cum masa creste infinit la viteza luminii, si spatiul se contracta infinit la viteza luminii, particula parcurgand practic, 0 m. Spatiul si timpul sunt dependente de observator. Acest lucru este demonstrat stiintific.

In legaturau universurile paralele, desi nu credeti ca exista ele sunt cat se poate de reale si demonstrate matematic. Sa nu va ganditit insa la universuri paralele in care sunteti regi, actori, catei etc. Sunt universuri "situate la un proton distanta de noi, dar deviate in asa fel, incat sunt invizibile". Teoriile fizice moderne care promoveaza si teoria stringurilor demonstreaza ca nu sunt 4, 5, 6 etc. dimensiuni, ci pana la 10 dimensiuni.

Ca sa revenim la subiect, calatoria in timp este posibil. Avem si masini de calatorit in timp: instrumentele optice. Razele solare care ajung al noi sunt "vechi" de 8 minute. O stea situata la 10 ani lumina o vedem asa cum era acum 10 ani, nu asa cum este acum. In momentul in care se vor dezvolta instrumente destul de puternice, va fi, teoretic, posibil sa se vada marginea universului: imensul perete de foc ramas in urma Big-Bangului. Dar aceasta nu inseamna ca el inca exista, noi il vedem in urma cu 13 miliarde de ani, deci, practic, vedem Big-bangul. :)

#61
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu ai habar ce inseamna versul ala ?
ai trantit niste calcule de l-ai facegelos si pe einstein...

Edited by spare-me, 06 September 2007 - 16:27.


#62
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 maradona13, on Sep 6 2007, 17:26, said:

Opreste-te ca devii penibil. Pune mana pe o carte de fizica si lasa vrajeala.
Probabil te-ai intors tu din spatiu mai tanar si mai putin matur ( sa nu zic prost ) de esti asa sigur.

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 16:33.


#63
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
bine zici andrei ,, ,, cum spuneam si eu e imposibil sa atingem viteza luminii insa daca la viteza luminii timpul este 0 asa cum am sustinut   este nevoie de o viteza mai mare pentru a calatori in timp 0,000000 ?? ?? insa nu exista viteza mai mare decat viteza luminii

#64
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
@KALOO,

Ma uit la stele diseara. Inseamna ca privesc in trecut? :huh:

@revenger,

Le-ai vazut tu pe toate (vitezele) si nici una nu era > c sau de unde stii?

Edited by crz, 06 September 2007 - 16:35.


#65
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 spare-me, on Sep 6 2007, 17:27, said:

tu ai habar ce inseamna versul ala ?
ai trantit niste calcule de l-ai facegelos si pe einstein...
Exact aia inseamna. Am facut si romana in liceu nu doar fizica. Intreaba pe oricine ce vroia sa zic Eminescu.
Zi-mi unde am gresit la calcule daca esti asa de ironic si destept.

#66
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de unde stii ca nu exista ?

#67
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 crz, on Sep 6 2007, 17:34, said:

@KALOO,

Ma uit la stele diseara. Inseamna ca privesc in trecut? :huh:
Exact. Intreaba orice fizician. Treaba asta oricine o stie. De exemplu, tu vezi luna ce a fost acum o secunda si ceva.
@spare-me exact asta vroia sa zica si Eminescu , a murit el de sifilis dar avea unele chestii in cap(nu prea multe dar avea).

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 16:38.


#68
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
adica daca el vede lumina unei stele care nu mai exista, calatorind spre noi
inseamna ca vede steaua in sine ?

#69
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

 KALOO, on Sep 6 2007, 16:33, said:

Probabil te-ai intors tu din spatiu mai tanar si mai putin matur ( sa nu zic prost ) de esti asa sigur.
Sunt sigur pentru ca pe vremea mea se facea scoala in liceu.
Si indivizii care habar nu au(ca sa nu zic prosti) ca tine erau repede pusi la punct cu cate o corigenta.

#70
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu incepeti sa va jigniti ca zburati si voi si topicul...

#71
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 spare-me, on Sep 6 2007, 17:36, said:

adica daca el vede lumina unei stele care nu mai exista, calatorind spre noi
inseamna ca vede steaua in sine ?
Da. Vede steaua in sine care nu mai exista.

#72
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu vede nicio stea puisor
el nu mai vede steaua, fizic, roca, materialul
vede un fascicul emanat si in drum spre observator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate