Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Calatoria in timp posibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
1077 replies to this topic

#19
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postillidan, on Sep 6 2007, 15:42, said:

Scientists break the speed of light

Citez:
Travelling faster than light also, in theory, turns back time. According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving.

http://www.dailymail...in_page_id=1965

mi se pare plauzibila chestia, daca stai sa te gandesti putin.

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postillidan, on Sep 6 2007, 15:42, said:

Scientists break the speed of light

Citez:
Travelling faster than light also, in theory, turns back time. According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving.

http://www.dailymail...in_page_id=1965
asa s-a descoperit si teleportarea unui atom de hidrogen acum vreo 2 ani...
si ?...

bun, sa zicem ca cercetatorii aia nemti sunt buni
daca peste 10-20-50 de ani treaba devine fezabila si bine pusa la punct
ramane intre timp sa vedem cefacem cu paradoxuri gen exist inainte sa ma nasc, sau, imi omor parintii, cum de mai exist
plus, desigur, argumentele religioase

de-abia astept mutrele crestinilor si fanaticilor cand se vor descoperi anumite lucruri, genclonare, inainte si inapoi in timp, care le vor da palme grele...

#21
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postillidan, on Sep 6 2007, 15:42, said:

Scientists break the speed of light

Citez:
Travelling faster than light also, in theory, turns back time. According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving.

http://www.dailymail...in_page_id=1965
Fals, nu da timpul inapoi, vezi ce a fost in trecut. Asta trebuie sa se inteleaga corect. Dar unii fizicieni fara logica au speculat si au inteles altceva, astfel a aparut fraza tampita "According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving." care e 100% fals.
Gandeste-te, cum sa ajungi in trecut ? Ar inseamna sa fii in doua locuri in acelasi timp. Iar principiul conservarii masei nu permite asa ceva.Chiar experienta in care se depaseste viteza luminii demonstreaza ca fraza aia e falsa.

PS : Spare-me de la o" tampenie improbabila "deja ti-ai schimbat cam repede parerea si crezi o adevarata tampenie :)

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 15:00.


#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai citat incorect. de fapt eu am spus tampenie
n-am spus nici improbabila...dar nici imposibila...

#23
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postspare-me, on Sep 6 2007, 16:06, said:

ai citat incorect. de fapt eu am spus tampenie
n-am spus nici improbabila...dar nici imposibila...
Intradevar. My bad :) Dar cand ai spus tampenie am presupus ca o crezi si imposibila.

#24
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Eu am deschis acest topic pentru a vorbi in special de viteza luminii care se crede ca e constanta in spatiu-timp ,, ,,  noi calatorim in timp si spatiu ,,in timp calatorim cu viteza luminii insa calatoria in spatiu reduce dramatic viteza ,, ,, cum spunea si Einstein spatiu si timpul sunt doua entitati diferite ele se unesc pentru a forma o a patra dimensiune spatiu-timp ,, ,,
  Dupa cum spuneau si alti useri s-a dovedit ca dak mergi cu viteza luminii calatoresti in timp (o oarecare teorie a relativitatii a lui Einstein )
  Au facut experimente pe fascicul de lumina care a ajuns inainte de a fi lansat ceea ce demonstreaza ca a calatorit in trecut
  Dar altii spun ca trebuie o viteza mai mare dekat viteza luminii pentru a calatorii in timp ( gresesc din partea mea pentru ca nu exista viteza mai mare [ sa nu zicetzi viteza gandului] )
  Deci calatoria in timp este posibil logic dar pentru ca noi nu avem cum sa atingem viteza de 300 de mii de km/s se elimina aceasta ipoteza si atunci ne intrebam cum mai putem calatori?? ??
  P.S.: eliminam ipoteza universurilor paralele , , e o idiotzenie

KALOO u vrei sa-l sfidezi pe Einstein parerea mea ( ceea ce zice acolo e adevarat) si inca ceva timpu la viteza luminii e 0 atunci gandeste .. .. .. ..

#25
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Eu sunt convins ca teoria relativitatii e profund gresita. E normal sa fie asa. Prin urmare, depasirea vitezei luminii (pe care cred ca o sa o vada generatia mea) nu se va solda cu vreun efect dezastruos pentru Univers si nici nu ne va teleporta inapoi in timp. Sau in viitor.

S-a intamplat de multe ori in istoria fizicii ca oamenii de stiinta ai vremii sa creada ca stiu totul pentru ca, la un moment dat, sa se faca inca un pas pe scara intelegerii.


Nici eu nu cred in calatoria in timp, mai ales pentru ca nu-i vad rostul :).

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostReVaNgEr, on Sep 6 2007, 16:15, said:

Eu am deschis acest topic pentru a vorbi in special de viteza luminii care se crede ca e constanta in spatiu-timp ,, ,,  noi calatorim in timp si spatiu ,,in timp calatorim cu viteza luminii insa calatoria in spatiu reduce dramatic viteza ,, ,, cum spunea si Einstein spatiu si timpul sunt doua entitati diferite ele se unesc pentru a forma o a patra dimensiune spatiu-timp ,, ,,
  Dupa cum spuneau si alti useri s-a dovedit ca dak mergi cu viteza luminii calatoresti in timp (o oarecare teorie a relativitatii a lui Einstein ) NU s-a dovedit nimic
  Au facut experimente pe fascicul de lumina care a ajuns inainte de a fi lansat ceea ce demonstreaza ca a calatorit in trecut
  Dar altii spun ca trebuie o viteza mai mare dekat viteza luminii pentru a calatorii in timp ( gresesc din partea mea pentru ca nu exista viteza mai mare [ sa nu zicetzi viteza gandului] )IAR ai trantit mucii in fasole :). Daca viteza "gandului" e data de viteza impulsurilor nervoase prin sinapsele dintre neuroni, afla ca e e foarte mica, comparativ cu viteza luminii
  Deci calatoria in timp este posibil logic Pardon ! ai vrut sa sppui teoretic. Logic este evident, imposibila dar pentru ca noi nu avem cum sa atingem viteza de 300 de mii de km/s se elimina aceasta ipoteza si atunci ne intrebam cum mai putem calatori?? ??
  P.S.: eliminam ipoteza universurilor paralele , , e o idiotzenie NU mai idiotenie ca si calatoria in timp. Ba e perfect plauzibila. Citeste teoria Einstein - Rosen - Podalski -> Dupa cum vezi e scrisa de acelasi 'idiot' care-a scris si ce e cu calatoria in timp

KALOO u vrei sa-l sfidezi pe Einstein parerea mea ( ceea ce zice acolo e adevarat) si inca ceva timpu la viteza luminii e 0 atunci gandeste .. .. .. ..

Edited by spare-me, 06 September 2007 - 15:21.


#27
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Nu se va putea niciodata calatori in timp, nici inainte nici inapoi. Este un non sens.
Chiar daca teoretic vei calatori cu viteza comparabila cu a luminii, inseamna ca vei trai mai mult (raportat la un alt sistem de referinta fata de care te deplasezi - pe sistemul pe care te afli timpul se va scurge la fel), nu ca vei calatori in viitor.

Nu se va putea depasi nici viteza luminii, nici macar atinge. Masa unui corp creste exponential odata cu cresterea vitezei. La atingerea vitezei luminii masa unui corp ar fi infinita.

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect ! si ?

#29
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

View Postillidan, on Sep 6 2007, 14:42, said:

According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving.

Păi dacă depășesc lumina mai văd ceva sau o să fie beznă? :lol:

#30
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostSkelet, on Sep 6 2007, 16:34, said:

Păi dacă depășesc lumina mai văd ceva sau o să fie beznă? :lol:
Pilotul unui avion supersonic nu aude motoarele?

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu cred ca da. parca asa-mi aduc eu aminte de pe la orele de fizica din clasa a 12a

#32
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Ce categorici sunt unii pe'aici, desi au existat atatea lucruri imposibile, de'a lungul istoriei, care mai tarziu au devenit posibile.

Raspunsul meu: habar n'am.

#33
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSkelet, on Sep 6 2007, 16:34, said:

Păi dacă depășesc lumina mai văd ceva sau o să fie beznă? :lol:
Nu, o sa vezi lumina degajata in trecut. Cu alte cuvinte, vezi trecutul.
Totusi unde e demonstratia ca daca ajungi la viteza luminii masa e infinita? Daca ar fi infinita atunci o luam ca fotoni au masa infinita ? Fotoni au masa super mica, desi au viteza aia.

#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostKALOO, on Sep 6 2007, 16:42, said:

Nu, o sa vezi lumina degajata in trecut. Cu alte cuvinte, vezi trecutul.
Totusi unde e demonstratia ca daca ajungi la viteza luminii masa e infinita? Daca ar fi infinita atunci o luam ca fotoni au masa infinita ? Fotoni au masa super mica, desi au viteza aia.
fotonii au masa?  :huh:  ( scuzati-mi ignoranta, da' in mintea mea n-aveau )

#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostKALOO, on Sep 6 2007, 16:42, said:

Nu, o sa vezi lumina degajata in trecut. Cu alte cuvinte, vezi trecutul.
Totusi unde e demonstratia ca daca ajungi la viteza luminii masa e infinita? Daca ar fi infinita atunci o luam ca fotoni au masa infinita ? Fotoni au masa super mica, desi au viteza aia.
E=mc2

aici e demonstratia omule...

#36
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Nu, fotonii au masa de repaus ZERO. Iar zero asta e un tip nesuferit, pe care oricat te-ai chinui sa il inmultesti, cu oricine ai incerca, tot zero ramane :lol:.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate