Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Calatoria in timp posibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
1077 replies to this topic

#1
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
raspundetzi prin da sau nu dupa care o eventuala explicatie ( sau parerea voastra )

#2
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
Sa vezi in trecut probabil, dar nu sa ajungi acolo fizic. Sa vezi in viitor nu, dar sa ajungi fizic da fara sa mai te poti intoarce in prezent. Asta daca acceptam notiunile de viitor si trecut. Eu nu le accept. Eu cred doar intr-un etern prezent.
Explicatie : nu cred in timp el fiind doar un (o chestie matematica) raport intre viteza ( miscare, energie)  si spatiu .  Altii vad viteza ca fiind un raport intre spatiu si timp vazand viteza ca o chestie matematica. Dar eu sunt mai neconventional si consider viteza ca fiind miscare sau energie asadar pentru mine timpul nu exista, nu curge, este doar o expresie matematica.
Sa vezi in trecut probabil mergand mai repede decat viteza luminii si ajungand la emisiile luminoase de acum 140 ani sa zicem. Sa ajungi in viitor se poate eventual prin criogenie sau prin micsorarea energiei tale ( miscarii tale) fata de universul din jur care se presupune ca nu i se modifica energia normala, asadar in raport cu tine mai repede.

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 14:08.


#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu

#4
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
nu

#5
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
Pai zicea omu sa explicati si de ce. Nu pentru ca sunteti de acord cu mine ca timpul nu exista sau de ce ?:)

#6
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Da in trecut
Nu in viitor

#7
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
da






in teorie...

#8
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
Nu

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostKALOO, on Sep 6 2007, 15:11, said:

Pai zicea omu sa explicati si de ce. Nu pentru ca sunteti de acord cu mine ca timpul nu exista sau de ce ?:)
nu zicea nimic !
zicea sa raspundem cu Da sau cu Nu, urmat de o eventuala explicatie

nu pentru ca e o tampenie.

#10
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postspare-me, on Sep 6 2007, 15:14, said:

nu zicea nimic !
zicea sa raspundem cu Da sau cu Nu, urmat de o eventuala explicatie

nu pentru ca e o tampenie.
Pai stiu, dar mi se pare prea sec sa zici doar da sau nu , fara alte explicatii sau explicatii de genul tau flegmatice :) . Asa mai bine facea un sondaj si gata...

Edited by KALOO, 06 September 2007 - 14:16.


#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu sunt explicatii flegmatice.
e o tampenie sa afirmi o posibilitate, printr-o imposibilitate.

gen: da, ar fi posibil, dar numai daca iti nu-stiu-ce energia in timp ce universul din jurul tau nu

intelegi ?

#12
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Posibil dar probabil.
Daca ar fi posibil ar insemna ca trecutul, prezentul si viitorul sa se intample practic in acelasi moment si tu sa poti sa sari din unu in altul.
Asta inseamna ca cei din viitor care au descoperit calatoria in timp au fost tot timpul prezenti in toate etapele istoriei. Poate prin tururi organizate, super oferta vizitati Florenta in secolul XV etc :D Asta inseamna si ca in prezent suntem incojurati de turisti din viitor.. Fiti cu ochii in 4 :D

Edited by illidan, 06 September 2007 - 14:21.


#13
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
In trecut probabil ca s-ar putea realiza daca s-ar putea reconstitui traseul parcurs de fiecare atom in parte iar in viitor daca s-ar putea anticipa traseul

Edited by stupidcow, 06 September 2007 - 14:26.


#14
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
DA. prin teleportare. vezi experimentul Philadelphia.

View Postillidan, on Sep 6 2007, 15:20, said:

Posibil dar probabil.
Daca ar fi posibil ar insemna ca trecutul, prezentul si viitorul sa se intample practic in acelasi moment ...

se pare ca asa si este. universul este simultan.

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Poststupidcow, on Sep 6 2007, 15:25, said:

In trecut probabil ca s-ar putea realiza daca s-ar putea reconstitui traseul parcurs de fiecare atom in parte iar in viitor daca s-ar putea anticipa traseul
nu degeaba ai tu nick-ul ala :) pentru trecut ar mai merge dar pentru viitor :
degeaba anticipezi tu traseul. nu poti "reconstri" existenta acelui atom fizic, daca ea nu a avut loc.
conform celor spuse de tine, poate ai putea previziona viitorul...in cel mai bun caz.
degeaba anticipez eu ca tu o sa ma injuri dupa postul asta, daca tu o sa realizezi ca nu ai de ce si o sa te abtii...

Edited by spare-me, 06 September 2007 - 14:39.


#16
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Scientists break the speed of light

Citez:
Travelling faster than light also, in theory, turns back time. According to conventional physics, an astronaut moving beyond light speed would arrive at his destination before leaving.

http://www.dailymail...in_page_id=1965

#17
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Mey, dar acum pe bune, noi nu calatorim in timp?
Pana am terminat de scris acest mesaj, nu am calatorit din timpul t0 cand am incaput sa scriu mesajul pana in timpul t1 cand l-am terminat de scris?

Doamne, cum spunea unul din fostii mei sefi, "lipsa de preocupare naste monstri". Uitati-va si voi ce mi-a putut debita mintea mai sus.

O zi buna.

#18
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postspare-me, on Sep 6 2007, 15:38, said:

nu degeaba ai tu nick-ul ala :) pentru trecut ar mai merge dar pentru viitor :
degeaba anticipezi tu traseul. nu poti "reconstri" existenta acelui atom fizic, daca ea nu a avut loc.
conform celor spuse de tine, poate ai putea previziona viitorul...in cel mai bun caz.
degeaba anticipez eu ca tu o sa ma injuri dupa postul asta, daca tu o sa realizezi ca nu ai de ce si o sa te abtii...
Nu e o imposibilitate sa miscorezi miscarea unui corp fata de altul. O facem in fiecare zi, un overclock simplu inseamna sa calatoresti in viitor pentru o anumita aplicatie fata de un procesor la frecventa lasata pe normal. De aia traiesc mustele mai putin ca oamenii si percep timpul in alt ritm. Viitorul e prea complex sa fie previzionat de orice mega super extra giga computer ce s-ar inventa vreodata din cauza hazardului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate