Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2143
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Eu as mai adauga un lucru. Ia plita in functie de hota. Sunt hote cu spoturi de lumina in spate si atunci nu ar fi prea recomandat sa ai arzatorul mare in spate pt ca o sa dea fix in lumina sau sunt hote cu lumina in fata si atunci iar nu este prea recomandat sa iti iei plita cu arzatoarele mari in fata.
Am 2 prieteni care isi vor schimba hotele in curand din cauza acestui lucru, pentru ca se incalzeste ft tare partea aceea si se topeste suprafata (fiind din plastic). Ok, sa nu te gandesti ca efectiv curge plasticul dar nu acopera asa cum ar trb suprafata plitei. Daca o sa mergi sa vezi mai multe modele o sa observi ca de fapt suprafata de acoperire a unei plite este foarte mica :(

Eu am hota de 90 si am gasit o plita cu arzatorul pe centru dar daca as fi luat o plita normala nici la  mine nu prea se incadra. Conteaza foarte  mult acest lucru din punctul meu de vedere.

#2144
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postbogwol, on 29 iunie 2017 - 07:01, said:

Intrebarea ref la diametrul evacuarii era de fapt: sa caut de 120mm sau de 150mm sau nu conteaza?
Daca in specificatiile producatorului pt hota ta regasesti ca are nevoie de evacuare de 150, dar minim 120, e mai bine, daca se poate, sa o faci de 150.

View Postbogwol, on 29 iunie 2017 - 07:01, said:

Ref la trecerea tubulaturii prin mobila, undeva tubulatura tot se sprijina de o parte a mobilei; nu poate sa stea centrata si cu gol de aer de jur imprejur
Din experienta personala, am pus cateva hote la viata mea (inclusiv telescopice ori total incorporabile) in diferite apartamente, toate insa cu tubulatura de pvc si nicaieri dar nicaieri tubulatura nu a atins vreoundeva la trecerea sa prin mobila. Si, cu putina grija, chiar si cu tubulatura AL, poti sa faci in asa fel incat sa nu atinga. Insa, inca odata, oricum ar fi, stai far'de griji.

View PostElsaAn, on 29 iunie 2017 - 08:36, said:

Sunt hote cu spoturi de lumina in spate (...) arzatorul mare in spate (...)
Am 2 prieteni care isi vor schimba hotele in curand din cauza acestui lucru, pentru ca se incalzeste ft tare partea aceea si se topeste suprafata (fiind din plastic).
Este esentiala respectarea inaltimii minime recomandate( de producator) de instalare a hotei deasupra plitei (fie ea si cu arzatoare gaz)
E posibil ceea ce spui, probabil insa mai depinde si de hota... sau de ce fel de tip de becuri are (cu carcasa de plastic ori ba).
Personal, am trei hote (in trei diferite locuri) cu iluminare parte spate, ce sunt instalate corect (la cel putin 65cm inaltime), cu plite gaz cu arzatoare mari in partea spate (niciunul insa dublu tip wok). Una din plite are becurile in carcasa plastic, celelalte doua au becuri din alea tip spot. Nu au nici cea mai mica problema, nu au suferit deloc de pe urma caldurii arzatorului mare.

Edited by Ana0181, 29 June 2017 - 09:29.


#2145
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View PostAna0181, on 29 iunie 2017 - 09:26, said:

Daca in specificatiile producatorului pt hota ta regasesti ca are nevoie de evacuare de 150, dar minim 120, e mai bine, daca se poate, sa o faci de 150.

Din experienta personala, am pus cateva hote la viata mea (inclusiv telescopice ori total incorporabile) in diferite apartamente, toate insa cu tubulatura de pvc si nicaieri dar nicaieri tubulatura nu a atins vreoundeva la trecerea sa prin mobila. Si, cu putina grija, chiar si cu tubulatura AL, poti sa faci in asa fel incat sa nu atinga. Insa, inca odata, oricum ar fi, stai far'de griji.


Este esentiala respectarea inaltimii minime recomandate( de producator) de instalare a hotei deasupra plitei (fie ea si cu arzatoare gaz)
E posibil ceea ce spui, probabil insa mai depinde si de hota... sau de ce fel de tip de becuri are (cu carcasa de plastic ori ba).
Personal, am trei hote (in trei diferite locuri) cu iluminare parte spate, ce sunt instalate corect (la cel putin 65cm inaltime), cu plite gaz cu arzatoare mari in partea spate (niciunul insa dublu tip wok). Una din plite are becurile in carcasa plastic, celelalte doua au becuri din alea tip spot. Nu au nici cea mai mica problema, nu au suferit deloc de pe urma caldurii arzatorului mare.

Au fost corect instalate respectivele hote. Nu stiu ce sa zic de producatori dar eu una nu as lua o plita cu arzatoarele mari care sa pice fix pe becurile hotei.
Am sa revin cu impresii dar mai dureaza putin pana cand ne mutam :D

#2146
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Buna ziua.
Din pacate hota mea, un rohson R2006 a cedat.
Am avut-o timp de 4,5 ani si am fost multumit de ea. Acum doresc sa imi cumpar alta hota si acel model nu se mai gaseste.
Cautand pe net am gasit aceasta hota https://www.emag.ro/...reviews-section care pare un pic mai buna decat ce am avut.
Trebuie sa aiba obligatoriu 2 motoare (gatim destul de mult).
Imi puteti spune va rog daca merita sau imi puteti recomanda ceva mai bun. Pretul ar fi in jur de 300-400 si am aragaj cu arzatoare.
Multumesc.

#2147
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvdingo11, on 02 iulie 2017 - 14:26, said:

Buna ziua.
Din pacate hota mea, un rohson R2006 a cedat.
Am avut-o timp de 4,5 ani si am fost multumit de ea. Acum doresc sa imi cumpar alta hota si acel model nu se mai gaseste.
Cautand pe net am gasit aceasta hota https://www.emag.ro/...reviews-section care pare un pic mai buna decat ce am avut.
Trebuie sa aiba obligatoriu 2 motoare (gatim destul de mult).
Imi puteti spune va rog daca merita sau imi puteti recomanda ceva mai bun. Pretul ar fi in jur de 300-400 si am aragaj cu arzatoare.
Multumesc.

Daca exista spatiul necesar uite aici: Hansa OKP662TH. O cauti cu ajutorul lui nenea google si vezi de unde o poti gasi mai ieftina, nu dau linkuri pentru a nu face reclama cuiva.
Bugetul e putin mai mare fata de cel initial, dar iti spun din proprie experienta ca face toti banii. Ii mai pui si un filtru pentru grasime suplimentar pentru a proteja motorul si si rezolvat problema.
Daca mai ai intrebari si te pot ajuta sunt prin zona.

#2148
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
MUltumesc de recomandare.
Problema este ca eu nu am vazut in functiune o astfel de hota incorporabila: doar expuse prin magazine dar nu am dat mare atentie.
Comparand caracteristicile intre cea postata de mine si cea recomandata de tine nu mi se pare diferenta mare (putere, capacitate de absortie) dar diferenta de pret este sesizabila.
Intr-adevar Hansa este extensibila dar in rest in afara de design nu vad mare lucru.
Merita oare diferenta?
Precizez ca nu ma pricep la hote, deci este o intrebare fireasca.

#2149
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 24.11.2006
Cu placere! Atentie mare: nu este telescopica (extensibila), este o hota clasica. Nu propriu-zis clasica ci decorativa, poate fi folosita ca atare sau poate fi incorporata, hota vine in pachet "masca" din inox pentru tubul de evacuare. Altfel spus suprafata de absorbtie este pe suprafata ambelor filtre de aluminiu fara niciun fel de limitare.
Cele telescopice nu-si fac treaba pentru ca aburul este evacuat numai prin partea din spate unde se afla motorul/motoarele. Sunt potrivite pentru persoane care gatesc rar spre deloc.
Specificatiile le gasesti aici: http://www.hansa-hom...60-cm--okp662th
Diferenta de bani consta in felul in care este fabricata si atentia la detalii. Una este o chinezarie fabricata pe vapor si alta este Hansa. Poti s-o cauti intr-un showroom sau magazin si sa vezi diferenta constructiva. Vei ramane uimit.
Eu unul iti recomand Hansa, dar alegerea iti apartine.

Edited by un_el, 02 July 2017 - 16:30.


#2150
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postvdingo11, on 02 iulie 2017 - 14:26, said:

Trebuie sa aiba obligatoriu 2 motoare (gatim destul de mult).
Imi puteti spune va rog daca merita sau imi puteti recomanda ceva mai bun. Pretul ar fi in jur de 300-400 si am aragaj cu arzatoare.
Multumesc.
La 300-400 de lei sunt doar jucarii pentru cei care gatesc foarte putin sau deloc.

#2151
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de raspunsuri. Stiu ca sunt doar jucarii la acesti bani dar asta este bugetul
Va rog totusi sa imi spuneti care credeti ca merita mai mult din acestea doua:
https://www.emag.ro/...BBBM,DFJMF2BBM/ - sunt trecute direct la comparatie
Altceva nu am gasit cu putere mare de absorbtie si acesti bani.
Multumesc.

#2152
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Nici o parere?

#2153
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu poate as avea o parere, dar cand dau click pe link-ul pus de tine apare ”pagina indisponibila”.

#2154
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
la mine se deschide.
Am atasat si o captura la pagina cu caracteristicile celor doua hote.

Attached Files

  • Attached File  hote.png   18.28K   64 downloads


#2155
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Daca datele sunt reale ... , a doua

#2156
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu as lua prima, daca nu as avea nicicum bani de Hansa postata mai sus de colegul @un_el. Pretul minim parca la Hansa era de ~450 cu transport (in Bucuresti).

Argumentez ca, in ciuda zgomotului mult mai mare si a absorbtiei la jumatate, o sa coste mai putin in timpul functionarii. Deci vei plati mai putin per luna si banuiesc ca acest aspect poate fi unul dintre cele care te intereseaza cel mai mult.

De ”tras” si respectiv eliminat aburul si mirosul o sa traga si asta! Ca nicio hota, indiferent de cat de scumpa, de cati W are sau cati mc/h poate nu va ”suge” cat sa-ti infunde ochii in orbite sau din contra, sa tii scoata! Si niciuna, indiferent de cat de fitoasa este nu va putea sa elimine total mirosul de peste pus la gratarul incins.

#2157
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postrelu11051, on 07 iulie 2017 - 14:55, said:

Daca datele sunt reale ... , a doua
A doua aia cu 480mc/h.
Ăia cu consumul anual de curent e nerelevantă!
Gătești ceva la foc iute o dai la blană și gata.
Deja dacă punem în balanță curentul consumat de o hotă însemnă că trebuie să ne mutăm la cort.

#2158
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc mult.

#2159
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Revin din nou cu rugamintea de a imi da u sfat (am fost plecat o perioada si nu am mai achizitionat hota)
Intre timp am mai cautat pe net si am gasit aceste 4 modele, dintre care nu stiu ce sa aleg intre Heinner si Univision.
Univision are caracteristici destul de bune dar nu am gasit pareri despre ea. La Heinner parerile vad ca sunt impartite (unii o lauda altii o critica)
Oare sa merg pe Univision chiar daca nu sunt reviwiuri la ea?
Multumesc.

Attached Files



#2160
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Toate sunt la fel.....90 % sigur ca motoarele sunt identice.......eu as cumparao pe cea cu zgomotul cel mai mic .....desi nu cred ca-s reale caracteristicile alea.....Problema e sa fie filtrele bune si sa nu se topeasca plasticele ca filtrele metalice se gasesc cam greu si-s scumpe....la Hotpoint-ul mei nu se topesc filtrele...dar s-au facut ca naiba din cauza mizeriei....

Edited by Clovis, 23 July 2017 - 10:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate