Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2883 răspunsuri în acest subiect

#2107
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 02.06.2015

 Gbr_smt, on 09 iunie 2017 - 15:00, said:

@Ana: iti multumesc pentru sfaturi si pentru sugestii. Imi poti spune o parere despre aceasta hota? Suntem 2 pers, amandoi 27 de ani, mai mult plecati, gatim o data pe saptamana, hai de 2 ori daca e ceva special.

http://www.emag.ro/h...0/pd/DGC243BBM/
             Domnule, eu am postat o opinie prin care susținem că nu m- a impresionat hota Bosch, telescopică la vreo 800 lei. Revin asupra părerii mele... După ce o utilizez de câteva săptămâni, pot afirma că e foarte buna! Va încurajez să optați pentru ea.

#2108
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.330
  • Înscris: 29.09.2011
Va multumesc pentru sugestie. Am ratat ieri o oferta..era la 680 RON acum vad ca este 790..ne.am hotarat sa o luam pe aceasta..mii de multumiri.

#2109
iongi

iongi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 02.06.2015

 Gbr_smt, on 09 iunie 2017 - 19:39, said:

Era vorba de faptul ca nu gatim ca o familie de 40 de ani cu 2 copii, nu punem muraturi, nu facem gemuri etc.
,,Boshul-ul e Bosch!!!".  Zice soțul meu și are dreptate.

 Gbr_smt, on 10 iunie 2017 - 13:22, said:

Va multumesc pentru sugestie. Am ratat ieri o oferta..era la 680 RON acum vad ca este 790..ne.am hotarat sa o luam pe aceasta..mii de multumiri.
Mai așteptați...încercați și pe alte siteuri. Căutați compari.ro ....

Editat de iongi, 10 iunie 2017 - 13:23.


#2110
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

 iongi, on 10 iunie 2017 - 13:33, said:

,,Boshul-ul e Bosch!!!".  Zice soțul meu și are dreptate.
Cam increzatoare .... Bosh a fost ....acum e varza . In toate domeniile.

#2111
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.874
  • Înscris: 27.04.2008

 86-APP, on 10 iunie 2017 - 16:48, said:

..acum e varza . In toate domeniile.
Hai sa fim seriosi...

#2112
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017

 geekos, on 10 iunie 2017 - 17:06, said:


Hai sa fim seriosi...
Plătește-mi în avans 10000 bucăți hote și eu ți-le aduc în ce configurație vrei tu și inscripționate cu ce vrei tu.
Te bagi?
Edit:în condiții de perfectă legalitate cu toate certificatele necesare punerii în vânzare în orice țară UE nu doar în România.
Dacă le vrei marca geekos e și mai usor.

Editat de owl1960, 10 iunie 2017 - 20:22.


#2113
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
In China a scazut stacheta ! De la  100 000 dolari , orice produs se poate face cu ce nume vrei , configuratie , nu conteaza !

#2114
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.874
  • Înscris: 27.04.2008
Crezi ca mistocareala te face mai inteligent?
De la chinezi poti sa-ti cumperi tu si apoi sa te dai cu fundul de ciment ca "e proaste". Am avut toate electrocasnicele si sculele Bosch facute in Germania. Si inca merg dupa 12 ani fara reparatii sau defecte.
Dar cand te crizezi ca alea de firma costa, sa stii de ce.


#2115
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017

 geekos, on 10 iunie 2017 - 20:37, said:

Crezi ca mistocareala te face mai inteligent?
Căt dai să-ți trimit o poză cu un depozit al unei fabrici care face componente pentru mărci de la Miele Bosch Candy și până la ultimele mărci no name?
Fiecare comandă in parte se execută la ce nivel de calitate vrea clientul cu plata pe măsură.

#2116
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.874
  • Înscris: 27.04.2008
...am vazut astfel de fabrici sau depozite unde se rebrand-uiesc sau se schimba termenul de garantie.
Asa cum am spus mai sus, vrei calitate, cumpara OEM facut in Germania. Cand codul produsului nu corespunde cu ce este pe site-ul producatorului, ai primul indiciu. Cand nu este disponibil la marii retaileri, il ai pe al doilea. Si un telefon/email de informare la OEM nu doare. Asa aflii cine distribuie echipamente de origine si cum sa te feresti de fake uri. Am facut asta inclusiv cand am cumparat ulei pt masina.
Al treilea indiciu este pretul, cand costa nitelus mai mult ca o chinezarie, este destul de evident ca ai o replica in fata. Si incearca sa inregistrezi produsul pe site-ul OEM-ului.

Editat de ggelu, 12 iunie 2017 - 07:26.


#2117
cobwebber

cobwebber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.06.2017
Salut. Imi poate cineva recomanda un mester care se pricepe la reparat hote? Am un Beko de 700mc/h, cu evacuare prin burlan, care nu trage asa cum ar trebui (pare ca merge doar pe 1/3 din suprafata de absorbtie, si acolo sufla, nu trage :) ). Motorul merge, de mers, burlanul nu e infundat.

Multumesc pt ajutor.

#2118
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

 ggelu, on 09 iunie 2017 - 16:26, said:

@ celor de mai sus :  gaura de aerisire de sus este impusa de normativul de furnizare a gazelor naturale. Sper ca v-am lamurit si veti cauta alte subiecte de discutie.
Normativul respectiv impune o gaura dar nu asa mare...una in diametru de 4-5 cm era de ajuns.....

 geekos, on 10 iunie 2017 - 20:37, said:

Crezi ca mistocareala te face mai inteligent?
De la chinezi poti sa-ti cumperi tu si apoi sa te dai cu fundul de ciment ca "e proaste". Am avut toate electrocasnicele si sculele Bosch facute in Germania. Si inca merg dupa 12 ani fara reparatii sau defecte.
Dar cand te crizezi ca alea de firma costa, sa stii de ce.
Ceva nu se "pupa" la tine.....tu compare lucrurile facute acum 12 ani cu cele de acum......Si eu am masina de spalat Whirlpool care functioneaza si acum dupa 15 ani.....

#2119
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.874
  • Înscris: 27.04.2008
Dupa tine, multe nu se pupa. Da, nu poti compara ceva de acum tspe ani cu ceva facut acum, dar, nu te tine nimeni sa nu sapi dupa informatii. Si chiar daca lucrurile nu se mai fac ca acum tspe ani, astazi comparam 2 produse actuale, unul facut intr-o fabrica din China unde iti pune pe el ce brand vrea muschiu' tau si ce specificatii doresti si celalalt produs facut de aceelasi producator care le facea si acum tspe ani, care baga bani in R&D, tine garantii reale si eventual face si recall-uri.
Si uite asa ai 2 produse cu discrepante mari de pret. Si uite asa, un OEM cu state vechi este fortat sa taie costuri ca sa poata supravietuii inecarii pietei cu produse ieftine, brand-uite in China. Iar costurile alea, se regasesc in calitate pana la urma. Si uite asa, ajungem la concluzia ca astea de astazi nu mai sunt ca alea de acum tspe ani. In niciun sector.
Si da, esti liber sa-ti cheltuiesti banii cum vrei.

#2120
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Deviem noi de la topic, dar si eu am aceasi opinie ca geekos (si poate ma insel si eu)
Dar, opinia mea e ca Bosch produce electrocasnice decente/bune, mai ales daca pe acestea scrie Made in Germany (adica un produs dedicat pietei interne si in general mai scump ca unul pe care scrie made in Poland sau Spania).

Chiar zilele astea citeam - referitor la alimente, dar comparatia sta in picioare si la electrocasnice - ca Romania e considerata in general o piata de mana a doua. Consumatorul roman e orientat spre produse ieftine si in general slabe calitativ. Extrem de valabil pe prezentul topic si ciudat de valabil, covarasitor chiar, atunci cand te uiti pe review-urile la hotele de jucarie de pe emag - spre ex.

Si pana la urma e logic (nu normal ) intr-o Europa cu 2 viteze,  ca un producator sa aduca produse slabe calitativ intr-o piata needucata, pentru ca din pacate, consumatorul roman le accepta cu zambetul pe buze, laudand mai apoi fiabilitatea, calitatiile si performantele nemaipomenita ale produsului neperformant. Dar asta e alta discutie ....

Editat de touche, 12 iunie 2017 - 13:17.


#2121
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.317
  • Înscris: 21.01.2009
Acum că v-ați  vărsat ofurile va rog sa reveniți ontopic !

#2122
cobwebber

cobwebber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.06.2017
Revin cu intrebarea de mai devreme - pierduta in tumultul scosului de ochi intre academicieni - stiti vreun reparator de hote in Bucuresti?

Thanks a mill.

#2123
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017

 cobwebber, on 12 iunie 2017 - 16:21, said:

Thanks a mill.
Păi un atelier care repară pe garanție hote este undeva pe Drumul Fermei în Popești-Leordeni.
S-a stricat o hotă cumpărată mine și a venit curierul să o ducă la reparat.
L-am întrebat unde o duce și șoferul mi-a răspuns că la depozitul lor și după o preia altcineva care are în zonă atelierul.
Atunci am pus un bilet în hotă cu numărul de telefon să ne sune cine o repară.
A sunat cineva de la atelier și a răspuns femeia(nevasta mea).
I-a spus:vezi ce are fă-o și vin eu să o iau nu o mai trimite pe curier acasă!
Contra unei sticle de vin bun i-au pus-o lui nevasta-mea în portbagaj.


#2124
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 cobwebber, on 12 iunie 2017 - 16:21, said:

stiti vreun reparator de hote in Bucuresti?

Eu cred ca ar trebui sa mergi la un service Beko (si teoretic in certificatul de garantie ar trebui sa fie acolo o lista cu service-urile autorizate).

@owl
Aia cu sticla de vin e dementiala .... Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate