Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Romtelecom - nelimitat in toate retele fixe

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#127
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdanutz1, on Sep 26 2007, 00:15, said:

"Buna ziua.
Am o nelamurire in legatura cu ultima oferta Romtelecom "Apeluri gratuite către orice rețea națională fixă"
Conform ofertei, in cazul abonamentelor cu minute incluse Confort 50, Confort 200 si Confort Nelimitat, in intervalul orar 18.00 - 8.00 apelurile catre retelele nationale de telefonie fixa sunt gratuite.
Exista totusi o exceptie:
"Cu excepția apelurilor intrajudețene către plajele de numerotație: 021 539xxxx, 021 549xxxx, 021 569xxxx, 021 589xxxx, 021 599xxxx, 021 819xxxx, 024 148xxxx, 024 149xxxx, cazuri în care se aplică tarife egale cu tarifele apelurilor intrajudețene (locale) - în rețeaua Romtelecom."

Totusi, conform ofertei anterioare, in cazul acestor abonamente, si intre aceleasi intervale orare, apelurile intrajudetene (locale) sunt gratuite.
Conform celor spuse mai sus, in cazul apelurilor catre aceste plaje de numerotatie, in intervalul orar 18.00 - 8.00  se aplica tariful normal al unei convorbiri intrajudetene, sau se aplica oferta anterioara prin care apelurile intrajudetene in aceasta perioada sunt gratuite?

Va multumesc."

Stimate domn ........,


Vă mulțumim pentru interesul manifestat față de serviciile oferite de Romtelecom și putem să vă oferim următoarele detalii:

Începand cu data de 03.09.2007, convorbirile catre orice retea fixa din Romania, de luni pana vineri intre orele 18:00 – 8:00, in tot weekendul si in zilele de sarbatori legale sunt gratuite si nelimitate pentru abonamentele Confort 50, Confort 200 si Confort nelimitat.

Pentru relații suplimentare vă rugăm să ne comunicați numărul dumneavoastră de apel și numărul de telefon pe care doriti sa-l formati pentru a stabili ce tip de apel este: local, intrajudețean, catre alte retele fixe.

Informații despre ofertele Romtelecom puteți obține și la numărul gratuit 930- Serviciul Vânzări și Relații Clienți.


Cu stimă,

............
Compartiment Relații Clienți
Divizia Servicii Clienți

#128
lexu002

lexu002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2007
foarte tare. se vede k s-a schimbat directorul d la romtelecom

#129
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Mult mai prompti in raspuns au fost cei de la Netmaster (Smartcall). I-am intrebat daca apelurile catre ei - 021.569xxxx- sunt gratuite oricand pentru abonatii Confort nelimitat ai Romtelecom.
Raspunsul a fost ca apelurile din reteaua Romtelecom catre reteaua Netmaster nu sunt gratuite. Ele sunt taxate ca niste apeluri in Romtelecom, dar fara a beneficia de promotia conform careia apelurile in retea sunt gratuite, pentru ca nu fac parte din aceeasi retea.
Acum intervine intrebarea, din pacate retorica: de ce mama zmeilor Romtelecom taxeaza diferit un apel catre 021.569xxxx (si nu e singurul prefix, mai sunt si 549 si altele) din moment ce are aceeasi forma ca un nr. Romtelecom obisnuit? De unde sa stie bunica-mea sau clientii, cand ma suna, ca de fapt vor plati bani pe o convorbire pe care o credeau gratuita?

#130
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View PostGILOFFICE, on Dec 9 2007, 09:22, said:

Mult mai prompti in raspuns au fost cei de la Netmaster (Smartcall). I-am intrebat daca apelurile catre ei - 021.569xxxx- sunt gratuite oricand pentru abonatii Confort nelimitat ai Romtelecom.
Raspunsul a fost ca apelurile din reteaua Romtelecom catre reteaua Netmaster nu sunt gratuite. Ele sunt taxate ca niste apeluri in Romtelecom, dar fara a beneficia de promotia conform careia apelurile in retea sunt gratuite, pentru ca nu fac parte din aceeasi retea.
Acum intervine intrebarea, din pacate retorica: de ce mama zmeilor Romtelecom taxeaza diferit un apel catre 021.569xxxx (si nu e singurul prefix, mai sunt si 549 si altele) din moment ce are aceeasi forma ca un nr. Romtelecom obisnuit? De unde sa stie bunica-mea sau clientii, cand ma suna, ca de fapt vor plati bani pe o convorbire pe care o credeau gratuita?
Păi este gratuit și în alte rețele seara. Pentru zi, consultați http://www.anrcti.ro Evident "bunica" dacă nu știe să intre pe site-ul respectiv, ia țeapă :P

Edited by jafpefata, 09 December 2007 - 09:29.


#131
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Mi se pare complet aiurea tarifarea ca retele separate 021 5XX XXXX... si asa scade nr. de clienti voce Romtelecom sub 3 milioane...  :(

#132
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
De ce sa fie aiurea, daca NU E ACEEASI RETEA?

LE: Sa zicem ca te cheama Popescu si vrei sa dai o petrecere gratis pentru toata familia ta. Vine unu' Popescu care nu e ruda cu tine si-l nu-l primesti, ca nu face parte din familia ta. Si el se plange ca nu-i corect, dom'le, ca pe el tot Popescu il cheama. Exact asa si aici.

Edited by LoveDemon, 09 December 2007 - 12:32.


#133
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Ignition numarul clientilor este stabil in acest moment si incepe sa creasca.

Numerele respective incep cu 02 dar nu sunt numere de Romtelecom deci Romtelecom le taxeaza ca apeluri catre alte retele fixe. Ce e asa de greu ?

#134
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postalexandranyd, on Dec 9 2007, 16:10, said:

Ignition numarul clientilor este stabil in acest moment si incepe sa creasca.

Numerele respective incep cu 02 dar nu sunt numere de Romtelecom deci Romtelecom le taxeaza ca apeluri catre alte retele fixe. Ce e asa de greu ?

Bine ca ne-ai lamurit, acuma pana si noi pricepem.
Problema era ca incep cu 021.569  , ceea ce nu avertizeaza cu nimic asupra faptului ca nu sunt Romtelecom. Toata lumea stie ca sunt taxate suplimentar numere care incep cu 8989 sunt fierbinte, cu 031 etc. dar  nu astea cu 569 care juri ca sunt ale RTC.
Oricum, tot e bine ca 569 & comp. beneficiaza de tarife reduse (0,027) pt. apeluri initiate in RTC, fata de alte retele de telefonie fixa, ca RDS, catre care tarifele RTC sunt mai mari (0,049).

#135
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PostGILOFFICE, on Dec 9 2007, 09:22, said:

Mult mai prompti in raspuns au fost cei de la Netmaster (Smartcall). I-am intrebat daca apelurile catre ei - 021.569xxxx- sunt gratuite oricand pentru abonatii Confort nelimitat ai Romtelecom.

Eu nu inteleg de ce a trebuit sa contactezi Netmaster si sa ii intrebi ce tarife ai tu pe Romtelecom???  :death: Eu daca vreau sa sun in Congo si nu stiu ce tarif am ii contactez mai intai pe aia din Congo sa ii intreb ce tarife imi aplica mie Romtelecomul? Pe mine ma socheaza ca ti-au raspuns la mail,in mod normal trebuia sa iti dea cu flit si sa te trimita la 930.

Sunt curios daca ii intrebi de Vodafone Acasa si Orange Student iti zic ce tarife ai...... :lol: :lol: :lol:

#136
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postcristian0007, on Dec 10 2007, 00:09, said:

... :death: Pe mine ma socheaza ca ti-au raspuns la mail,in mod normal trebuia sa iti dea cu flit si sa te trimita la 930.

Sper ca n-ai ramas socat. Le-am scris lor fiindca stiu ca ei sunt in dispute si reclamatii la ANRCTI cu RTC tocmai pe tema asta si aveam nevoie de un raspuns scris rapid, in cateva ore nu in cateva zile cum face RTC. Ca dovada, Netmaster a si dat - desi era weekend -  un raspuns rapid, amabil si la obiect, din care am citat.
Iar despre flit... no comment, daca tu crezi ca asa trebuie tratat un client.
"Hey, if you don't like it, go to Russia!"

#137
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Este aiurea din partea Romtelecom ca nu a facut o campanie de informare in acest sens... :(
Acum 2 luni cand am sunat la 930 mi s-a supus ca 021.569.XXXX este taxat ca fiind Romtelecom... mare eroare, daca pana si operatoarea de acolo imi spune asa ceva :(
Aflu abia acum, abia dupa cateva luni de la lansarea serviciului de pe forum ca se taxeaza separat...
Nu ma intelegeti gresit, sunt posesorul la mai multe abonamente Romtelecom Nelimitat si pana la faza asta am fost multumit de serviciile lor... d.p.d.v. al calitatii sunetului si uptime sunt ok, insa relatiile cu clientii nu prea s-au schimbat :(
Nu am sa renunt pentru moment la serviciile lor, din cauza ca nu exista alt operator pe piata care sa ofere abonament Flat (nu-mi zice-ti de UPC...cititi contractul mai intai), insa la prima ocazie, reziliere !

De asemenea am vazut ca pentru cei care se aboneaza pe 1 sau 2 ani se ofera un terminal dect gratuit... am cateva linii pe care sunt abonat la ei de cativa ZECI de ani, insa nu mi s-a oferit asa ceva.... banuiesc ca pt. ei un client devine important abia dupa ce il pierd...

Edited by Ignition, 10 December 2007 - 10:47.


#138
keheke

keheke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.08.2007
da pe site este explicat clar ca exceptie fac numerele care incep cu 0215xxxx (la abonamentele cu minute incluse). Rezulta ca e alta retea, deci se vorbeste gratuit dupa 6 seara

http://www.romteleco...ife.html#detail

#139
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Ignition tu faci terminare de trafic prin liniile alea? Altfel nu te deranja limitarea de la UPC. Vezi ca se lasa cu penal....au cazut primele capete pe NELIMITAT.

#140
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postkeheke, on Dec 10 2007, 14:42, said:

da pe site este explicat clar ca exceptie fac numerele care incep cu 0215xxxx (la abonamentele cu minute incluse). Rezulta ca e alta retea, deci se vorbeste gratuit dupa 6 seara

http://www.romteleco...ife.html#detail


Asta ti se pare tie clar? Scrie ca "Intrajudețean - către alte rețele de telefonie fixă *  =  0,0492  "
* Cu excepția apelurilor intrajudețene către plajele de numerotație:
021 539xxxx, 021 549xxxx, 021 569xxxx, 021 589xxxx, 021 599xxxx, 021 819xxxx, 024 148xxxx, 024 149xxxx, cazuri în care se aplică tarife egale cu tarifele apelurilor intrajudețene (locale) - în rețeaua Romtelecom.
Deci 021.569xxxx este exceptie. Nu costa 0,0492 E/min,  ci costa cat un apel local in Romtelecom. Boon. Acum clientul se uita doua randuri mai sus, sa vada cat costa acel apel local in Romtelecom, si vede negru pe alb ca ZERO. Dupa cum ai spus, se intelege clar. Dar exact pe dos :D   In adevar, la tarifele aferente abonamentelor cu minute incluse (Confort 50, Confort 200) se intelege, dar la Confort Nelimitat iese exact invers. Apar ca gratuite convorbiri care de fapt costa, iar asta se intampla pe situl oficial al Romtelecom. Ti se pare OK fata de clienti?
Ignition, ai dreptate cu serviciul de relatii cu clientii al RTC, a facut pasi inainte dar mai are de facut... Ca dovada si operatoarea de la 930, care nici ea nu stia ca 569 e special.

Attached Files

  • Attached File  rtc.JPG   42.56K   29 downloads

Edited by GILOFFICE, 10 December 2007 - 16:29.


#141
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postalexandranyd, on Dec 10 2007, 14:47, said:

Ignition tu faci terminare de trafic prin liniile alea? Altfel nu te deranja limitarea de la UPC. Vezi ca se lasa cu penal....au cazut primele capete pe NELIMITAT.

Multumesc, ca-mi porti de grija :)
Ma deranjeaza reclama mincinoasa, de asta nu cumpar de la UPC, (vezi portocala si vomatel cu "Internet nelimitat") si imi sfatuiesc si clientii la fel, oricum asta este optiunea fiecaruia.

Stie cineva daca serviciul asta flat rate este valabil si pe linii ISDN, adica BRA ?
Daca da, la ce preturi ?
Pe site-ul grecotel pretul la ISDN-2 este de 13E, insa nu este precizat daca esta valabila oferta cu flat rate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate