Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4105
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,328
  • Înscris: 13.01.2011

View Postraduk, on 30 martie 2017 - 16:20, said:


Deci tu ĂŽngropi PEX-b, nu? Posted Image

Scrie pe el ce am postat mai sus, NU il îngrop.
Dar poți să citești mai sus, a spus cineva, pexalul îngropat o să reziste 50 de ani :D
La mine a pocnit după 15 ani, în aer liber ;)

#4106
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcrisstonne, on 30 martie 2017 - 16:25, said:

Dar poți să citești mai sus, a spus cineva, pexalul îngropat o să reziste 50 de ani Posted Image
La mine a pocnit după 15 ani, în aer liber Posted Image

Da eu am spus ca pex-al lul ingropat poate sa reziste 50 de ani .
Un pex-al de calitate montat corect si izolat rezista fara probleme 50 de ani .
Tu ai avut o teava cu denumire de pex-al care era ingropat  si nu in aer liber nu ca ar fi avut vreo importanta la calitatea aia..probabil italpex Posted Image

Attached File  crissssss.jpg   459.38K   54 downloads

View Postcrisstonne, on 30 martie 2017 - 14:10, said:

Deci, am zis pex ?
Ai zis pex si ai aratat (si)  PPR .

Attached File  crisstone.jpg   440.59K   50 downloads


View Postcrisstonne, on 30 martie 2017 - 14:10, said:

Mă citezi văd.


Inca astept secretul nisei placate cu faianta in care vine piesa aia de PPR .

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 17:42.


#4107
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcrisstonne, on 30 martie 2017 - 16:25, said:

[...] NU il îngrop. [...]
Eu nu înțeleg care este treaba cu secretomania asta pentru o problemă banală (te-am mai văzut postînd pe aria asta și, pînă acum, nu mi-ai dat impresia de troll), dar îți urez să-ți rezolvi cu brio problema și să scăpăm cu toții de datul cu presupusul. Posted Image

#4108
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Prin 2002, adica acum fix 15 ani, piata de la mine din zona a fost invadata de un pexal marca Kelox, care era mult mai ieftin fata de pexalul adus pina in acel an de prin Ungaria, de unde de regula se aducea Henko. Dupa 1-2-3 ani, o gramada de oameni au schimbat toata instalatia din casa si au inlocuit Kelox-ul cu Henko.
Eu am instalatia din casa facuta cu pexal de foarte multi ani. Cind zugravesc, dau radiatoarele jos de pe console, trag pexalul in mijlocul casei si dau toate clemele jos, ca sa le schimb cu altele curate si sa pot zugravi peste tot. Si dupa atitia ani de exploatare, pexal-ul meu este tot maleabil si nu-mi este teama sa trag de el si sa-l indoi cum se nimereste.

#4109
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,328
  • Înscris: 13.01.2011

View Postraduk, on 30 martie 2017 - 17:37, said:


Eu nu ĂŽnțeleg care este treaba cu secretomania asta pentru o problemă banală (te-am mai văzut postĂŽnd pe aria asta și, pĂŽnă acum, nu mi-ai dat impresia de troll), dar ĂŽți urez să-ți rezolvi cu brio problema și să scăpăm cu toții de datul cu presupusul. Posted Image

O să reziste 50 de ani, garantat :D
Nu am dorit să mai explic, din moment ce am fost trollat, EU am fost, din moment ce am văzut un anumit tip de comportament, să greșești si sa tot cauți să eschivezi, cu alte și alte întrebări departe de prima mea postare, în loc să spui simplu: ,,nu am avut ochelarii la mine, nu am înțeles, scuze ", asta era tot.

Nu zic de tine, sper ca înțelegi.

#4110
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcrisstonne, on 31 martie 2017 - 00:50, said:


Nu am dorit să mai explic,

Aha .Sigur :)

#4111
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am recitit si eu ultimele 2 pagini si se pare ca la mijloc a fost o confuzie total aiurea. Cred ca v-ati contrat degeaba Posted Image (sau am inteles eu gresit)
- Colegul Crisstonne a spus bine ce a spus, dar a postat "gresit" pozele. Gresit intre ghilimele, deoarece el a postat doar lucrarea veche, dar nu a postat si lucrarea noua. (sper ca in poze nu este lucrarea noua)
- La lucrarea veche, prima poza, teava din stinga pare pex si nu pexal. Sau o fi poza cu lucrarea noua ? Am incurcat cumva eu borcanele ? Zic asta deoarece lucrarea din poza pare a fi una veche.

Crisstonn, ai izolat tevile ce au ajuns sa fie ingropate in perete ?

Edited by florin71_skoda, 31 March 2017 - 19:42.


#4112
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,328
  • Înscris: 13.01.2011

View Postflorin71_skoda, on 31 martie 2017 - 19:41, said:

Am recitit si eu ultimele 2 pagini si se pare ca la mijloc a fost o confuzie total aiurea. Cred ca v-ati contrat degeaba Posted Image (sau am inteles eu gresit)
- Colegul Crisstonne a spus bine ce a spus, dar a postat "gresit" pozele. Gresit intre ghilimele, deoarece el a postat doar lucrarea veche, dar nu a postat si lucrarea noua. (sper ca in poze nu este lucrarea noua)
- La lucrarea veche, prima poza, teava din stinga pare pex si nu pexal. Sau o fi poza cu lucrarea noua ? Am incurcat cumva eu borcanele ? Zic asta deoarece lucrarea din poza pare a fi una veche.

Crisstonn, ai izolat tevile ce au ajuns sa fie ingropate in perete ?

Stai liniștit, a înțeles toată lumea ce ai înțeles și tu, doar că tu ești altfel :peacefingers:
Așa este, pozele au si explicații, mai lipseau desenele, alea unde am zis că sint periscoape sint cele vechi, înainte să le scot, a fost pexal.

Referitor la îngropat, cimentat & stuff...
Eu stau în bloc vechi, deci să își șteargă lumea din minte, cei mai tineri, de la ce stiu ei din meseria lor, pentru că, la astea vechi există niște nișe care comunică între ele, de exemplu, eu am băgat țeavă nouă pe sus pe la spărtura de deasupra căzii, am băgat apoi miina printr-o nișă sub cada, am dus mina pînă la umăr în gaura, am apucat țeavă, am ghidonat-o din degete spre o trecere între cărămizi, care trecere duce la nisa principala unde sint magistralele verticale, de apa calda, rece si canalizarea, apoi am tras de ea pe acolo, cit am avut nevoie.

Deeeci, tevile noi de pex, stau libere, prin găuri aerisite, nu stau prinse in bloc de beton.
Vechiul pexal, a ,,înflorit " în nișa principala, în aeraj bine mersi, acolo am găsit primele probleme, cu mult înainte să bufnească în perete la baterie, dar acolo a fost forțat de cel care a schimbat coloana.

#4113
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,328
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcamsonat, on 30 martie 2017 - 13:57, said:

Made in...

Am mai găsit prin nișă si alta marca, asta parca era mai maleabil, scrie in germana pe el, poate te ajuta.

Attached Files


Edited by crisstonne, 01 April 2017 - 23:37.


#4114
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
salut .
cineva foarte apropiat mie vrea sa cumpere o casa de la un asa zis dezvoltator. am tras si eu o privire si am un semn de intrebare referitor la teava folosita (din cite am vazut e folosita si la apa si la incalzire).
stie cineva ceva de acest ppr?
multumesc

Attached Files



#4115
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Hristos a inviat!

Din pacate, inevitabilul s-a produs. Dupa aprox 10 ani, teava de cupru de apa calda curge. Curge pe la o imbinare. Am inchis robinetul de la centrala si am pus un vas sub teava (bine ca sunt aparente).

Va rog sa-mi spuneti care este procedura de rezolvare a problemei. Se poate lipi din nou, fiind plina cu apa, sau trebuie golita? Sau trebuie taiat si inlocuit cotul si o portiune de teava?

#4116
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Adevarat a inviat!
Sub nici o forma nu se poate lipi cu apa in ea sau in vecinatatea lipiturii. Trebuie golita si o mana priceputa poate reface lipitura. O mana nepriceputa va spune: 2 mufe, un cot MF si o bucata de teava de inlocuit.

#4117
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcamsonat, on 17 aprilie 2017 - 18:20, said:

........ Trebuie golita si o mana priceputa poate reface lipitura. O mana nepriceputa va spune: 2 mufe, un cot MF si o bucata de teava de inlocuit.
O minte logica , ar spune inlocuita portiunea respectiva cu piesele aferente !

#4118
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Logica este gresita, nici teava si nici cotul nu sunt defecte. Aliajul de lipire a fost aplicat prost de la inceput.

#4119
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Banuiam eu ca nu se poate lipi cu apa in ea... asadar, cum o golesc? Daca tai teava apa va curge "necontrolat" prin casa. Ma gandeam sa-i dau o gaura cu un burghiu, dar cum acopar gaura mai apoi?
E foarte probabil ca operatiunea sa o faca un instalator, dar intreb pt ca as vrea sa-mi fac un pic temele inainte, nu se stie peste cine dau.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!!

#4120
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcamsonat, on 17 aprilie 2017 - 18:41, said:

Logica este gresita, nici teava si nici cotul nu sunt defecte. Aliajul de lipire a fost aplicat prost de la inceput.
Atunci iti recomand sa faci cirpeli cu piese decalibrate , sa stai sa cureti piesele de aliaj , sa oferi o imagine si  sa faci o improvizatie .

#4121
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Multumesc pentru recomandare. Eu iti recomand sa nu iti mai dai cu presupusul pe unde nu cunosti. Lipitura "moale" nu decalibreaza componentele imbinarii. Sa indepartezi aliajul vechi nu inseamna sa bagi flexul pe teava.
La ironii nu prea ma pricep, nu am iteles-o pe aia cu imaginea.

#4122
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Chestia mi s-a intamplat la apartament de bloc. Nu e al meu, dar e pe post de cobai, sa mai invat cate ceva.
Fac eforturi sa ma mut acum, lucrez la casa. Intamplator, sunt aproape de realizarea instalatiei termice. Desi am mai cochetat cu ideea, acum sunt hotarat sa fac pe sistem pipe in pipe. Unul la care tevile sa se poata schimba cu adevarat, nu doar "pe hartie". Asta pt ca banuiesc ca aici la bloc curge o teava si prin peretele de baie. Daca se confirma, toata faianta trebuie daramata, nu stiu daca se mai gaseste la fel, deci un dezastru.

Asadar, va rog sa imi recomandati o teava la colac buna si fitingurile aferente.  Auzisem ca PEX-a ar fi buna, dar ce marca si,mai ales, ce fitinguri? Am auzit ca sunt mai multe metode de imbinare, care ar fi cea mai sigura?
Pex-al e bun? Ceea ce instalatorii numesc Henco, e Pex-al?  Intre pex-a si pex-al, care e mai bun?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate