Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4069
vizicris

vizicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.02.2010
Va salut si va respect,
Am si eu o intrebare si anume daca pot utiliza racorduri pentru pexal,
la teava PE-XA cu bariera de oxigen.
Multumesc.

#4070
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca sunt pt tevi cu aceleasi dimensiuni, da. Adica diametru exterior si grosime.

Edited by camsonat, 28 March 2017 - 20:15.


#4071
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 vizicris, on 27 martie 2017 - 21:26, said:

Va salut si va respect,
Am si eu o intrebare si anume daca pot utiliza racorduri pentru pexal,
la teava PE-XA cu bariera de oxigen.
Multumesc.

Da, poți.

#4072
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare tuturor,

Citind cateva pagini din acest topic, am observat ca sunt destule persoane care au cunostiinte in acest domeniul al instalatiilor, si as dorii sa va adresez o intrebare: Aveti cunostinte despre tevile si fittingurile de CPVC? Daca da, ce parere aveti?(nu sunt interesat de a face reclama, in acest sens nu voi publica date concrete legate de firma, website, adresa sau orice alte detalii). Va intreb deoarece in USA se folosesc de foarte multa vreme, iar internetul e plin de aplicatii pentru aceste materiale datorita modului de imbinare: sudura chimica , nu termica.

In cazul in care nu aveti informatii, va atasez parametrii tehnici, pentru a va putea face o idee (din nou mentionez, nu sunt interesat de a face reclama, in acest sens am eliminat orice detalii care ar putea face trimitere directa catre vreun canal de vanzare).

Attached Files



#4073
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teava de PVC se folosea si pe vremea lui Ceausescu. Majoritatea blocurilor comuniste au instalatia de apa rece facuta cu teva PVC si doar apa calda cu teava zincata. Este de culoare alba, dar nu stiu cum se numeste acel tip de PVC
In momentul de fata se mai foloseste teava PVC, dar foarte rar, la piscine si posibil si pe la irigatii la solare / sere si acum se numeste PVC-U si este de culoare gri
Acum tu tot insisti cu un C-PVC de culoare galbena. Greu de spus ceva atita timp cit nu o foloseste aproape nimeni in mod uzual. Este o alta teava de PVC pe piata, dar este galbena si nu gri. Si atita tot. Cum sunt foarte putini cei care folosesc teava gri, banuiesc ca sunt si mai putini cei ce folosesc teava galbena. Asa ca nu prea are cine sa-si dea cu parerea.

#4074
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Ideea e ca in judetul Sibiu, Cluj, Brasov se foloseste. Daca te uitai pe parametrii tehnici, vedeai ca e o alternativa la cupru sau PPR, prin prisma faptului ca se lucreaza mult mai rapid si mai eficient, fiind pretabile pentru apa potabila, calda si incalzire.
Pe mine ma intereseaza un feedback de la instalatori sau persoane in cauza, daca ar fii interesati de asa ceva. Fiind un produs nou pe piata locala, e ceva normal ca lumea sa nu cunoasca detalii, tocmai de aceea am si adresat intrebarea initiala.

Edited by andreibma, 29 March 2017 - 10:26.


#4075
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu văd de ce să folosești așa ceva cînd PPR- ul îți dă o mare siguranță cu sudura la cald !

@florin 71, acum două zile am tăiat ceva plasticaraie în nișa tehnica, să extrag o îmbinare cu ,,T ", care mă încurca, tot bloc vechi, culoarea este gri la acel plastic, pvc, sau ce este el, dar parcă semăna totuși cu polipropilena.
Poate era veche de la construcția blocului, poate a fost pusă după anii '90, nu am detalii.

L.E. Cum mai rapid ?! Nu trebuie așteptat să se întărească adezivul ?

#4076
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
In primul rand ar trebui concediata domnisoara care a tradus instructiunile de utilizare. Dupa asta ar trebui sa revizuiesti textul pt ca are lipsuri cum ar fi " degresarea suprafetelor de imbinare".
In rest, colegul Florin a pus punctul pe "i". La canalizare pluviala in sistem sifonic am folosit asa ceva cu succes. La altceva nu m-as incumeta.

#4077
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Asta vroiam sa vad, pareri concrete. Dar inainte de toate, nu cred ca cineva ar prefera modul de imbinare de la PPR unde ai nevoie de curent electric, masinaria de imbinat, sa nu mai spunem de faptul ca de multe ori este incomoda in spatiile stramte. In plus, calitatile materialului sunt net superioare PPR-ului.De cate ori nu ati intalnit tevi flambate de la caldura? Asta se intampla datorita transferului mare de caldura si dilatatiei longitudinale, care la PPR este de 17%, indiferent de tipul sau! Haideti sa fim sinceri, PPR-ul se foloseste datorita pretului scazut, si nicidecum calitatilor sale. CPVC-ul este o alternativa situata intre PPR si cupru. De ce credeti ca in America se foloseste asa ceva inca din 1950 (alaturi de cupru bineinteles)?

Edited by andreibma, 29 March 2017 - 12:05.


#4078
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 andreibma, on 29 martie 2017 - 12:04, said:

CPVC-ul este o alternativa situata intre PPR si cupru.
Nope .Alternativa reala este Pex-ul .Nu trebuie sa il lipesti cu nimic :)

 andreibma, on 29 martie 2017 - 12:04, said:

De ce credeti ca in America se foloseste asa ceva inca din 1950 (alaturi de cupru bineinteles)?
Si Pex-ul se foloseste in America de citeva zeci de ani !

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 08:44.


#4079
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Daco_Get, on 30 martie 2017 - 08:43, said:

Nope .Alternativa reala este Pex-ul .Nu trebuie sa il lipesti cu nimic :)
Si Pex-ul se foloseste in America de citeva zeci de ani !

Am ajuns in situația asta :peacefingers: la mine in baie, chiar săptămină asta m-am apucat să schimb pexalul vechi, care a pușcat, am fost nevoit să sparg la bateria de cada să scot conectica de tip vechi cu pexalul, am inundat vecinul :P

Acum am așa, coloanele de PPR, apoi, după robineți am pus pex, pentru apa calda special să reziste pînă la 90°. Eu zic ca nu mai are moarte.

Am scos de pe lista mea pentru viața asta: cada de acril, pexalul.
Pexalul, a împușcat în mai multe locuri, am scos o bucată si am început să o îndoi, era rigida fata de cum este starea lui naturală de nou, pîrîia, deci era copt.

Attached Files


Edited by crisstonne, 30 March 2017 - 10:59.


#4080
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 crisstonne, on 30 martie 2017 - 10:44, said:

Am ajuns in situația asta Posted Image la mine în baie, chiar săptămină asta m-am apucat să schimb pexalul vechi, care a pușcat, am fost nevoit să sparg la bateria de cada să scot conectica de tip vechi cu pexalul.
Trebuie sa faci distinctia intre Pex-al si Pex. sunt 2 tevi diferite chiar daca in esenta Pex-al-ul are si Pex in compozitie.
In cazul sistemului PIP cu Pex in primul rind nu se spargea (poate daca ii dadeai tu o gaura) , in al 2-lea rind nu era nevoie sa spargi nimic chiar daca gaureai teava accidental,in al 3-lea rind Pex-al-ul nu se monteaza ingropat ci aparent.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHl1cJ64W_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 10:51.


#4081
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@Daco-get-ule, dacă ai citit pe diagonala, te înțeleg :D a devenit o practică curentă.

Poate nu am explicat eu bine, cine știe, deeeeciii, ce vezi in factura, AM PUS ACUM.
Bucata aia veche cu inserție de aluminiu este ce a fost, ATENTIE, pus de meseriași, acum 15 ani, eu schimb după ei.

Acum este clar :)

L.E. Vezi că am poze si la ce ai citat, unde este spart si se văd cele două ,,periscoape ", este sistemul pexal vechi, PEX CU ALUMINIU.
L.E.2 Pex- al = pex cu aluminiu = polipropilena cu strat de aluminiu.
L.E.3 Nu am spus nimic de PIP 😲

Attached Files


Edited by crisstonne, 30 March 2017 - 11:30.


#4082
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 crisstonne, on 30 martie 2017 - 11:13, said:

@Daco-getule, dacă ai citit pe diagonala, te înțeleg Posted Image a devenit o practică curentă.

Din pacate tu citesti pe diagonala si am toata intelegerea fiindca e o practica curenta sa confunzi Pex-al-ul cu PEX-ul
Pex-al-ul are cinci straturi :
Pex-strat de legatura-Aluminiu-strat de legatura -Pex

Pex are 1. 3 sau 5 straturi dupa cum urmeaza :

1) Pex tratat impotriva ultravioletelor -culoare neagra
2) Pex cu Bariera de oxigen -Pex-strat de legatura-strat EVOH(sau bariera de oxigen)la exterior.
3) Pex-strat de legatura-EVOH-strat de legatura-Pex

Daca reusesti sa pricepi ca sunt 2 tevi diferite e bine daca nu...iarasi bine.

 crisstonne, on 30 martie 2017 - 11:13, said:

Bucata aia veche cu inserție de aluminiu este ce a fost, ATENTIE, pus de meseriași, acum 15 ani, eu schimb după ei.


Meseriasii aia nu erau prea meseriasi daca puneau o teava care nu se preteaza a fi ingropata in zidarie.
Acelasi lucru este valabil si in ziua de astazi pentru PPR ,Pex-al.
S-ar putea ca dupa 2 ani sa spargi din nou sa schimbi PPR-ul.

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 11:27.


#4083
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Reciteste, am mai postat ceva in timp ce scriai si tu.
Am incheiat :peacefingers: pozele ,,nu minte ", am pus destule ca sa se ințeleagă ce am explicat, că am pus ACUM Pe-Xb la care se mai spune prescurtat ori în jargon ,,pex ".

Edited by crisstonne, 30 March 2017 - 11:33.


#4084
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 crisstonne, on 30 martie 2017 - 11:28, said:

Reciteste, am mai postat ceva în timp ce scriai si tu.
Am încheiat Posted Image pozele ,,nu minte ", am pus destule ca sa se înțeleagă ce am explicat.

K, m-am uitat din nou si ai mai adaugat ca ai facut o struto-camila folsind Pex impreuna cu PPR inlocuind Pex-al-ul care a stat 15 ani .
Pex-ul se foloseste in sistemul PIP ca sa poata fi schimbat de aceea ce ai facut tu este gresit .
La tine trebuia sa arate asa cu Pex (poti incepe de la sec 50):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHl1cJ64W_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic sa recitesti la ce ai citat din mine si ce ai spus tu. Nu e absolut nici o problema fiindca ,dupa cum am spus nu se poate de la cineva care nu e in domeniu sa priceapa diferentele.

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 11:35.


#4085
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Daco_Get, on 30 martie 2017 - 11:25, said:

S-ar putea ca dupa 2 ani sa spargi din nou sa schimbi PPR-ul.

Care PPR ???!!! :)

#4086
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 crisstonne, on 30 martie 2017 - 11:37, said:

Care PPR ???!!! Posted Image
Asta din poza ta :

https://forum.softpe...4#entry20925380

ca si asta :

"Acum am așa, coloanele de PPR,"

Edited by Daco_Get, 30 March 2017 - 11:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate