Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4447
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.09.2022
Etajul, podea osb.

Attached Files



#4448
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Exista vreo diferenta de calitate/durabilitate in practica intre solutiile similare dpdv tehnic ale productorilor ? Ma refer la teava pex multistrat cu manson alunecator, solutii de la Valrom, TECE, Rehau, etc. Presupun din start o montare conform specificatiilor productorilor.

E de preferat o solutie prin presare (Uponor, Viega de ex) uneia cu manson alunecator ? Pentru mine un pret mai mare nu inseamna neaparat o calitate mai buna.

Nu este relevant ca mesterului ii ia o ora in plus/minus montajul. El pleaca si tu ramai cu instalatia pe urmatorii zeci de ani ....

PS As aprecia in special opinia unui instalator care a lucrat cu cele de mai sus.

#4449
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca vrem o solutie anti-prost si la fel de durabila ca toate solutiile marcilor consacrate si enumerate mai sus (mai putin Valrom), mergem pe manson/inel alunecator. Daca vorbim de termice luam in calcul teava pex, daca vorbim de sanitare avem in vedere teava multistrat. Nu m-as incurca cu Rehau pt ca sunt laudarosi, increzuti si te lasa fara stoc atunci cand ai mai mare nevoie. Lucrez foarte bine de 12 ani cu Tece si Uponor. Pt sanitare, Tece are fitingurile Logo care sunt crema sistemelor de imbinare "la rece". Cum nu facem case anual, merita fiecare leut. Atentie la compatibilitatea teava-fiting. De ex. Tece, la multistrat 20 si mai sus, are grosimi diferite de altii si prin urmare teava trebuie sa fie tot Tece. Neaparat proba de presiune la 10 bar (fara baterii si rezervoare wc) si sa traim suficient sa le vedem curgand.

#4450
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Fix Uponor+Tece mi-a recomandat si mi-a pus mie anul trecut.
Cam scump, ce-i drept.
Sincer nu stiu daca e bine sau nu sau daca se putea mai bine sau la fel de vine dar mai ieftin.

#4451
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Si? A fost rau? Spune-mi, sa ma duc la astia la casierie cu postarile astea. . :)

#4452
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Cam scump sincer. Altceva nu am ce sa spun, ca instalatia abia are 1 an. Conteaza enorm si cine monteaza draciile astea. Si daca are sculele potrivite in anumite cazuri mai mult ca sigur.
Nefiind in domeniu, am mers pe chestia asta la recomandarea persoanei in care aveam mai mare incredere si o stiam de mai mult timp (proiectantul). In conditiile in care el avea pe proiectul initial cupru din ala la colac prin sapa, bagat in nu stiu ce fel de protectie si a schimbat in urma discutiei si al preturilor.
Eu vorbesc strict dpdv beneficiar final.
Pe termic am facut doar asta:
- am asistat la discutia dintre proiectant si executantul constructorului
- dupa ce au vorbit vreo 2-3 ore cu plansele in fata, au modificat diametre si materiale, au schimbat pozitii de repartitoare si redimensionat ceva calorifere, de ma uitam la ei ca oaia la sudura, am mers pe mana proiectantului, care mi-a dat ok-ul pe solutia propusa de executant. Mi-au schimbat pana si centrala in discutia aia (marca), ca le-am spus ca pot face rost la un pret bun de Vaillant, printr-o ruda
- am urmarit, notat si comunicat presiunea zi de zi o saptamana dupa montaj si la cateva zile pe urma, pana s-a turnat sapa
- am platit materialele cand veneau si manopera la sfarsit

Asa ca ma cam doare la banana de casieria ta, ca nu fac afaceri pe SP, cum fac multi. De domeniul in care fac bani nici nu ma ating pe aici (ERP).

Edited by kretzu77, 19 December 2023 - 22:55.


#4453
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Era o gluma/aluzie la adresa celor care promoveaza produse doar pt ca au interese materiale.

#4454
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Teava pentru ACM, din ce material e mai buna ? Cu ce izolatie (pentru a pastra caldura apei mai mult timp intre centrala si robinetul de la chiuveta) ?

#4455
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.09.2022
Pna la urma am cumparat trusa. A fost necesara pilirea clestelui expandor pentru a intra tot stutul conectorului Rehau in teava expandata..

Attached Files



#4456
grozasebastian

grozasebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.10.2008
Trebuie sa cumpar teava PEHD pentru irigare. Un circuit pentru legume pentru picurare, alte circuite pentru gazon, unul pentru robinet apa etc.

Pompa este un model ieftin, debit maxim 3.2 m3/ora, iesirea din pompa este de 25mm, putul la o adancime de maxim 10m, nu am patit sa raman fara apa in el pana acum. Daca teava PEHD care va duce de la pompa la irigatii/aspersoare/furtun,etc. (vor fi circuite separate oricum, nu se va iriga toata suprafata in acelasi timp) este mai groasa, de 32mm, exista vreun beneficiu? Daca nu, evident ca o voi achizitiona pe cea de 25mm.

Distanta maxima la care ajunge teava este de aproximativ 50m fata de put dar sunt mai multe circuite si este o oaresce diferenta de pret.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate