Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#4429
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022
Giacomini, nu au pe stoc. Celalalt, la comanda. Multumesc.

#4430
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022
Plus ca nu pot sa faca pentru teava de 16x2,2.

#4431
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022
Pana la urma am cumparat piesa. Sper sa nu o folosesc niciodata.
Intrebare: a folosit cineva asa ceva?

#4432
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
da, toata casa mea e facuta DIY cu rehau rautitan care are conectori exact ca in prima poza. vezi ca vine montat cu inel de compresiune si ai nevoie de trusa de montaj care largeste usor teava apoi aplica inelul. mie mi-au dat trusa gratis vreo 1-2 saptamani( am luat toate materialele de la ei, rehau BC).

#4433
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022

 csi1, on 22 ianuarie 2023 - 02:31, said:

da, toata casa mea e facuta DIY cu rehau rautitan care are conectori exact ca in prima poza. vezi ca vine montat cu inel de compresiune si ai nevoie de trusa de montaj care largeste usor teava apoi aplica inelul. mie mi-au dat trusa gratis vreo 1-2 saptamani( am luat toate materialele de la ei, rehau BC).

Poti sa zici si pretul? Ai si poze din timpul montarii? Multumesc.

#4434
ion3l

ion3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.02.2011
Salut,
Am o teava veche din PVC pe care vreau sa pun o mufa rapida. Problema e ca teava e foarte putin curbata si o mufa rapida de PVC cred ca nu ar prinde-o foate bine..
Intrebarea e daca pot sa pun o mufa de rapida de pexal pe teava asta de PVC.
Din cate am inteles PVC-ul e mai dur decat pexalul deci teoretic n-ar trebui sa fie vreo problema dar as vrea o parere avizata.
Mersi!

#4435
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
NU. Fitingurile de teava multistrat, asigura etansarea la interior.
Chiar daca e putin curbata, tot mai bine se aseaza mufa rapida care e special destinata. Eventual incalzesti usor capatul tevii.

#4436
ion3l

ion3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.02.2011
Mersi de raspuns. Totusi, care ar fi riscurile daca o etansez pe interior cu o mufa de pexal? E mai moale pexalul la interior si permite o etansare mai buna?

Atasez si o poza: https://drive.google...?usp=share_link
E teava de normala de 20mm.

Edited by ion3l, 31 January 2023 - 12:14.


#4437
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Cheama un instalator. E clar ca nu e de tine. Nu ai avut curiozitatea sa cauti macar ce dimensiuni au tevile de care vorbesti.

#4438
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022

View PostLaRevedere, on 21 ianuarie 2023 - 09:37, said:

Pana la urma am cumparat piesa. Sper sa nu o folosesc niciodata.
Intrebare: a folosit cineva asa ceva?
Nu am gasit coturile in tara.

#4439
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Salut,

Am si eu o intrebare referitor la bransamentul unei case. Teava de la retea din strada care intra in camin/apometru este PEHD de 25. Casa este la 20m de camin P+1+M cu 4 bai. (Proiectul pt. instalatii este pt. put, dar intre timp a aparut reteaua stradala de apa). Eu (sfatuit de un instalator) vroiam sa iau teava pehd de 32, DAR cei de la regia de apa mi-au spus clar ca ar fi mai bine sa iau teava PEHD de 25 ca sa nu am probleme cu presiunea apei si ca nu are nici un rost teava de 32 intrucat e oricum gatuita in si pana la camin cu teava de 25.

As mai dori o parere, intrucat diferenta de bani de la 25 la 32 nu e mare, dar daca chiar nu este cazul sau daca mai rau face evident ca nu are rost.

In casa o sa fie coloana principala tot pe 25 (3/4) si din ea spre baterii/consumatori de 20 (1/2).

Pareri? Multumesc.

#4440
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Pune de 32, aia de la regie sunt analfabeti, nu stiu ei ce inseamna pierderile de presiune pe lungimea tevii.

#4441
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ajung si eu sa intreb ceea ce probabil s-a intrebat de zeci de ori.
PPR sau cupru pentru instalatia de incalzire?
Ppr face burta, cuprul face zgomot si poate frige copilasii care ar putea merge in 4 labe la casa de la tara/munte (mi se pare imposibil insa ma pot insela). Ppr mi-a rezistat (nu a inghetat) la -4,5 grade. Cupru se sparge la 0... Din ppr este instalatia de apa menajera. Maine fixam caloriferele si facem calculele de necesar de tevi, coturi etc.
Deci... ppr sau cupru?

Edited by adip1962, 15 February 2023 - 18:03.


#4442
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Distribuitor si teava multistrat sau pex. Dureaza de 3 ori mai putin executia si e mult mai eleganta. Presupun ca sapa nu e turnata inca.

#4443
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Casa este veche... Introducerea gazelor este nou-nouta. Voi avea si de spart, am o subtraversare.

Edited by adip1962, 16 February 2023 - 07:43.


#4444
ionut_mariniuc

ionut_mariniuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2017
Salutare,

Sunt in faza de constructie a unei case in Timisoara si am ajuns la partea de instalatii. Am primit o oferta care include pentru partea de IPAT Teava Pex 16x2.0 cu bariera de oxigen
Vogel&Noot, iar pentru sanitare Tub multistrat Tiemme izolat de diverse diametre.
Imi puteti spune va rog o parere, un feedback (cei care utilizati / ati utilizat) despre variantele acestea?

Multumesc!

#4445
LaRevedere

LaRevedere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2022
Incet, dar sigur:

Attached Files



#4446
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013

View Postion3l, on 31 ianuarie 2023 - 10:44, said:

Salut,
Am o teava veche din PVC pe care vreau sa pun o mufa rapida. Problema e ca teava e foarte putin curbata si o mufa rapida de PVC cred ca nu ar prinde-o foate bine..
Intrebarea e daca pot sa pun o mufa de rapida de pexal pe teava asta de PVC.
Din cate am inteles PVC-ul e mai dur decat pexalul deci teoretic n-ar trebui sa fie vreo problema dar as vrea o parere avizata.
Mersi!
Pe teava veche de pvc trebuie pusa mufa rapida din alama , cea pentru teava pehd nu e buna , la presiune iasa afara .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate