Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4141
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 cspot, on 10 mai 2017 - 08:40, said:

In cazul in care folosesti pexal de buna calitate poti sa-ti faci reparatiile de unul singur.
Ideal ar fi sa faci de la inceput o instalatie pentru care ar fi mai mica probabilitatea sa trebuiasca carpita peste cativa ani. Chiar daca ai PEX-AL de calitate, dupa cativa ani de coacere pe instlatie devine un pic mai rigid si ii mai greu de lucrat cu el.

 Erwin_Rommel, on 10 mai 2017 - 08:41, said:

ce are pexalul? Eu am din 2002 si niciodata nu am avut probleme...strat plastic/aluminiu/plastic. nu trebuie mufe la fiecare colt sau indoitura, mufele sunt din alama placata...

Rezista bine si PEX-ALul daca folosesti materiale de calitate, da daca faci instalatie aparenta si ai instalatori "grabiti" o sa-ti arate ca niste furtune prinse pe perete (mai ales la colturi).
Daca folsesti materiale ieftine/de proasta calitate o sa te trezesti dupa cativa ani ca ai sub fiecare Teu cate o cutie de margarina.

 kolok, on 10 mai 2017 - 09:01, said:

Ideea e ca vor fi coturi si T-uri ascunse sub sapa. Daca se sparge sau curge vreo imbinare sub sapa e de bai
Trebuie facuta proba de presiune (2-2.5x presiunea maxima de functionare a instalatiei) inainte sa torni sapa. Din orice material ai face instalatia, daca o ingorpi in sapa, tot acolo o sa ai t-uri si coturi.

Edited by gabyxm, 10 May 2017 - 09:13.


#4142
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 kolok, on 10 mai 2017 - 09:01, said:

Ideea e ca vor fi coturi si T-uri ascunse sub sapa. Daca se sparge sau curge vreo imbinare sub sapa e de bai

In mod normal nu se fac imbinari ingropate la niciun fel de tevi.
In practica, ai de ales intre riscuri si costuri.
Poti face cu PEX sistem teava-in-teava (cam ca firele de curent prin copex), cu imbinari in casete de distributie in perete (din nou, similar dozelor de la curent).
Are avantajul ca se poate inlocui orice fara sa spargi. Are dezavantajul pretului, necesita mai multa planificare, si gasesti mai greu meseriasi care sa fi lucrat cu sistemul asta.
Sau PPR, dar baga tevile prin copex, nu le ingropa direct, ca sa ramana totusi spatiu de dilatare.
Facuta bine, nu ar trebui sa aiba probleme, dar evident tot exista riscul sa ramana o imbinare proasta care scapa inspectiei initiale. Sau sa bati un cui in teava peste 5 ani (le pex ai posibilitatea sa o tragi afara si sa o schimbi).
Nu ingropa cupru sau mufe de pexal (teava de pexal poate fi ingropata) decat daca vrei sa traiesti periculos :D

#4143
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 gabyxm, on 10 mai 2017 - 09:03, said:

Din orice material ai face instalatia, daca o ingorpi in sapa, tot acolo o sa ai t-uri si coturi.
NU. Daca o faci din pex tip PIP  in sistem de distributie radiala nu numai ca nu pui T-uri dar mai poti sa schimbi si teava .

#4144
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 kolok, on 10 mai 2017 - 09:01, said:

Ideea e ca vor fi coturi si T-uri ascunse sub sapa. Daca se sparge sau curge vreo imbinare sub sapa e de bai
Nu faci T-uri ingorpate. Ar trebui, daca nu ai facut sapa, sa faci distribuitoare pe un perete si sa legi in el fiecare teava, fara imbinari ingropate. Daca legi teava din distribuitor la robinet sau la calorifer, folosesti mai multa teava, dar umbli doar in distribuitor si repari, daca picura. Daca trebuie inlocuita teava cu totul, mergi din distribuitor in robinet sau calorifer, cu teava vizibila. Dar, putine seanse sa se sparga o teava ingropata.

#4145
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 _bcristian_, on 10 mai 2017 - 09:14, said:

[...] Nu ingropa cupru [...]
Care ar fi motivul? Posted Image

#4146
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gabyxm, on 10 mai 2017 - 09:03, said:

Chiar daca ai PEX-AL de calitate, dupa cativa ani de coacere pe instlatie devine un pic mai rigid si ii mai greu de lucrat cu el.

Dupa citi ani ?

Eu am de peste 10-15 ani si nici dupa ataita timp nu a ajuns sa fie rigid, sau greu de lucrat cu el. Si acum daca zugravesc, trag tevile in mijlocul camerei si dau jos radiatoarele de fonnta si le pun pe podea, fara sa scot apa din instalatie si fara sa opresc caldura.

----------
Eu zic ca totul depinde si de zona. Pe vremuri tin minte ca la mine in zona se folosea doar pexal si eventual cupru. In schimb prin sud (pe linga Bucuresti) se folosea preponderant PPR, deoarece nu stiau ce-i ala pexal, ca nu exista asa ceva de cumparat prin zona aia si nici nu stiau cum arata. In schimb la mine in zona nu se folosea PPR,  care parea o solutie foarte proasta fata de pexal. Asa ca este si normal ca eu sa prefer pexal-ul si sa refuz PPR-ul, fata de alte zone, unde PPR-ul este la putere.

Edited by florin71_skoda, 10 May 2017 - 23:26.


#4147
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 raduk, on 10 mai 2017 - 18:52, said:

Care ar fi motivul? Posted Image

Era in contextul in care voia sa faca imbinari si T-uri in podea. Plus conditiile de santier de cost minim, deci teava cea mai ieftina si nu cei mai atenti meseriasi. Iar teava de Cu e mult mai usor de stricat accidental (ups, ce era aia pe care am calcat? bine ca nu m-a vazut nimeni).

#4148
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Contesta astazi cineva superioritatea PPR?

#4149
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 TheWarrior, on 11 mai 2017 - 09:33, said:

Contesta astazi cineva superioritatea PPR?
Dap , Sigur ca da .E cel mai prost si inestetic  material la mare distanta dupa Cupru, pex,pex-al .
Dar are avantajul ca orice dorel stie ca daca pune 2 piese de PPR si le topeste "la simtul miinii""  ii rezulta o instalatie termica/sanitara Posted Image

Edited by Daco_Get, 11 May 2017 - 11:21.


#4150
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Daco_Get, on 11 mai 2017 - 10:19, said:

Dap , Sigur ca da .E cel mai prost si inestetic  material la mare distanta dupa Cupru, pex,pex-al .
Dar are avantajul ca orice dorel stie ca daca pune 2 piese de PPR si le topeste "la simtul miinii""  ii rezulta o instalatie termica/sanitara Posted Image
De acord, PPR-ul e groaznic, grosolan, urat.

#4151
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Daco_Get, on 11 mai 2017 - 10:19, said:

Dar are avantajul ca orice dorel stie ca daca pune 2 piese de PPR si le topeste "la simtul miinii""  ii rezulta o instalatie termica/sanitara Posted Image
Si sa lipesti cupru iti trebuie facultate?

#4152
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Normal ca nu-ti trebuie facultate. Trebuie doar sa sti sa faci corect lipiturile la pozitie si sa sti cum sa ti lampa ca sa nu arzi pereti / parchetul.

Asa sa nimerit, sa activeze momentan pe aceasta arie, mai multe persoane carora nu le place PPR-ul :D . Eu unul urasc PPR-ul si nu vrea sa aud de el. Totusi, am lucrari unde merg obligatoriu pe PPR din diverse considerente. (Exemplu ar fi ventiloconvectoarele de tavan (cele casetate) care sunt cuplate si la un chiler pentru racire )

#4153
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nicidecum, plita-i suficientă și să poți număra până la cinci, în formatul unumississippi, doimississippi...

 Daco_Get, on 11 mai 2017 - 10:19, said:

...E cel mai prost si inestetic  material...
Vorba unui coleg călător, plec la magazin...
Abia am refăcut instalația cu PPR...

#4154
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 TheWarrior, on 11 mai 2017 - 11:46, said:

Si sa lipesti cupru iti trebuie facultate?
Nu neaparat, dar nu chiar oricine stie sa faca o lipitura corecta la cupru
Daca nu faci lipitura corect iti curge apa  ,iar cuprul nu "se aduna " si obtureaza diametrul interior cum se intimpla f des la PPR .

Edited by Daco_Get, 11 May 2017 - 12:05.


#4155
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 scaiba, on 11 mai 2017 - 12:01, said:

Nicidecum, plita-i suficientă și să poți număra până la cinci, în formatul unumississippi, doimississippi...
Nu chiar . Depinde de tipul de PPR ,de diametru,de grosimea peretelui ....
Nu peste tot e 5mississippi Posted Image
--------------------
Apropo au aparut de multisor fitingurile prin sertizare sau cele de tip push-fiting  pentru pex, pex-al si cupru   Posted Image

http://www.pexgol.co...ID=872&FID=1477

https://www.google.r...pAlcjG3Y9Z5hwM:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k6gc7ioe6bI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 11 May 2017 - 12:40.


#4156
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu nu stiu pe nimeni sa nu fi avut probleme cu pexalul.

Din punct de vedere al instalatorului, e mai usor sa lucrezi cu pexal, iei aceiasi bani pe lucrare, nu te cari cu barele de 4m, cand poti sa pui colacul pe umar, nu pui coturi peste coturi, si peste cativa ani te cheama iar, ciubucul tau.
Pe cand la PPR si cupru nu mai treci decat sa schimbi robinetii de trecere la 10 ani.

Vorbim aici de lipituri si montaje facute corect, respectat procedurile, nu la repezeala.

Edited by TheWarrior, 11 May 2017 - 13:30.


#4157
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Cunosti ffoarte putini oameni si toti se aprovizioneaza de la taraba. Este singura explicatie.

Dupa parerea mea, pt aplicatii casnice, pex-al + push fit = succes. Nu necesita scule speciale, nici indemanare, nici teorie (timp si temperatura). Unele sunt chiar demontabile in caz ca modifici ceva.

#4158
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 camsonat, on 11 mai 2017 - 13:33, said:

Cunosti ffoarte putini oameni si toti se aprovizioneaza de la taraba. Este singura explicatie.
Un cunoscut, tocmai ca a schimbat la sfarsitul anului trecut instalatia de apa (la bloc) de pe pexal pe cuprul. In nisa la intrarea in baie curgea de a inundat pana la parter.
Era pexal Valrom daca nu ma insel, de vreo 10 ani, intr-adevar.
Are totusi un mare avantaj, nu plesneste ca furtunul de cauciuc, se fisureaza si picura usor, in mod normal ai timp sa intervi.

E mai usor sa lucrezi cu pexal, nu zic ca nu.
Si eu mi-am schimbat la mine acum cativa ani, am trecut pe PPR (tot in urma unor fisurari). Probabil acum o mai evoluat tehnologia.
Am aruncat o plasa de fitinguri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate