Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4123
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcamsonat, on 17 aprilie 2017 - 19:58, said:

Multumesc pentru recomandare. Eu iti recomand sa nu iti mai dai cu presupusul pe unde nu cunosti. ........
Nu este locul pt luat la misto , desi tu o faci .
Eu nu-mi dau cu presupusul , iti spun din experienta , cu o firma in spate si lucrari cit cuprinde . Ce spui tu se chema cirpeala , nu reparatie . Pt citiva lei , poate 10 lei , nu este normal sa faci o cirpeala .
Dar ca amator , cum presupun ca esti , poti face,  daca ai clientul dispus .
........
Vezi ceva cunoscut in poza ? Cam ce ????

Attached Files


Edited by 86-APP, 18 April 2017 - 05:37.


#4124
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Presupui gresit dar nu e cazul sa dezvolt. Recunosc toate materialele (freon, azot, clapete fluture de reglaj, mufe spiro etc) si sculele (statie testare frigo). Pare ca te ocupi cu instalarea de VRV sau ceva asemanator.

Respect.

#4125
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Meserias . M-ai convins Posted Image
.Printre altele . Multumesc . Vezi , pt asta spun ca nu vreau sa recomand cirpeli .

#4126
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Acum, ca a dat Domnul si v-ati potolit, recomandati-mi, va rog, si mie teava la colac buna si fitinguri trainicePosted Image

#4127
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Recomandarea mea: Pexgol. Posted Image

#4128
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View Postraduk, on 18 aprilie 2017 - 10:43, said:

Recomandarea mea: Pexgol. Posted Image

Multumesc pentru sfat,  in primul rand!

Sistemul va fi pip oricum. Fie el de-a gata (pexgol) sau "home made", adica o teava pex de la alt producator si un copex/tub rigid "after market".

Problema e ca in orasul meu magazinele nu au pe stoc nici pex-a. Pexgol cred ca gasesc cel mai aproape in Iasi sau  Bacau (slabe sanse acolo) .
La fitinguri pexgolul are mai multe variante ? Pe care sa o aleg?
Vad ca sunteti din Iasi, imi puteti spune un furnizor de pexgol?

Edited by stefan011, 18 April 2017 - 10:57.


#4129
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Poststefan011, on 18 aprilie 2017 - 10:56, said:

[...] "home made", adica o teava pex de la alt producator si un copex/tub rigid "after market". [...]
Sfatul meu: nu te complica, pentru că pierzi mult timp, care este mai scump decît economia făcută. În plus, riști să obții un „produs” care doar arată ca cel adevărat. ;)


View Poststefan011, on 18 aprilie 2017 - 10:56, said:

[...] La fitinguri pexgolul are mai multe variante? Pe care sa o aleg? [...]
Da. Oricare dintre cele oferite de importator. Posted Image


View Poststefan011, on 18 aprilie 2017 - 10:56, said:

[...] La fitinguri pexgolul are mai multe variante? Pe care sa o aleg? [...] Vad ca sunteti din Iasi, imi puteti spune un furnizor de pexgol?
Da. Verifică-ți mesageria privată. Posted Image

#4130
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Instalatie de incalzire pe PPR (polipropilena). O solutie buna ? sau .......

Trebui sa ma decid ce tip de instalatie de incalzire sa folosesc iar din cauza electricienilor ce mi-au montat treseele de curent electric sistemul de incalzire trebui sa-l adaptez dupa ei, mai exact sa ma strecor cu instalatiile de incalzire pe unde pot. Si pot doar pe langa pereti, prin anumite locuri, de aceea ma gandesc sa folosesc ca sistem de incalzire centrala termica, calorifere, sistem de distributie a agentului termic teava de ppr.

Are cineva vreo experienta neplacuta cu acest material PPR ?

#4131
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ppr e foarte bun

#4132
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa am si eu , e foarte bun si frumos de pozat pe langa perete , estetica faina . E rezistent si fara probleme . Ideal era cuprul . da e cam scump .

#4133
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
instalatiile se fac din ppr sau cupru. ppr-ul e chiar ok, foarte multe instalatii se fac din ppr, insa atentie la meseriasi, sa mufeze cum trebuie, nu ca gheorghe ca sa lase pe urma pori sau mufat pe jumatate.

#4134
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Recomand PPR. Meseriasi buni, sa lipeasca bine, fara neetanseitati sau reduceri de diametru (interior) - daca se apasa prea tare piesele la lipire.

#4135
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
In urma cu 10 ani, cand faceam instalatia, am ales Pexal, cuprul era prea scump, PPR nu am vrut, tocmai din cauza meseriasilor, astia sunt angajati de orinde, fara experienta, li se da clestele in mana si apuca-te de treaba. Se spunea ca Pexalul nu e bun, am luat unul cu garantie 10 ani, acum am 10 ani si niciodata nu am avut probleme.

#4136
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDany_Darke, on 10 mai 2017 - 07:31, said:

instalatiile se fac din ppr sau cupru.

mai nou si pex , doar ca pretul e dublu fata de CU.

#4137
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postxplozia, on 10 mai 2017 - 07:51, said:

In urma cu 10 ani, cand faceam instalatia, am ales Pexal, cuprul era prea scump, PPR nu am vrut, tocmai din cauza meseriasilor, astia sunt angajati de orinde, fara experienta, li se da clestele in mana si apuca-te de treaba. Se spunea ca Pexalul nu e bun, am luat unul cu garantie 10 ani, acum am 10 ani si niciodata nu am avut probleme.


      PPR e bun dar daca ai de facut reparatii sau modificari ulterioare trebuie sa gasesti tot meseriasi de polipropilena cu sculele aferente.
      In cazul in care folosesti pexal de buna calitate poti sa-ti faci reparatiile de unul singur.

#4138
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
ce are pexalul? Eu am din 2002 si niciodata nu am avut probleme...strat plastic/aluminiu/plastic. nu trebuie mufe la fiecare colt sau indoitura, mufele sunt din alama placata...

#4139
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Ideea e ca vor fi coturi si T-uri ascunse sub sapa. Daca se sparge sau curge vreo imbinare sub sapa e de bai

#4140
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postcspot, on 10 mai 2017 - 08:40, said:

  PPR e bun dar daca ai de facut reparatii sau modificari ulterioare trebuie sa gasesti tot meseriasi de polipropilena cu sculele aferente.
  In cazul in care folosesti pexal de buna calitate poti sa-ti faci reparatiile de unul singur.

Se gasesc pe toate drumurile acum truse cu plita si foarfeca, la vreo 200 ron, nu mai e ca acum 10 ani cand umblai 2 saptamani sa gasesti una si doar ca nu se vindeau pe sub mana, sau la preturi nesimtite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate