Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#4177
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Generic, lipitura. E greu sa gasesti nod in papura asa-i?
Mi-ai mai testat o data cunostintele cu poza aia unde aveai si bucati de ALP. Se pare ca ai memoria scurta.
Nu trebuie sa dovedesc nimic nimanui, cu atat mai putin tie.
Pt linistea ta iti arat cam ce "aparate de aer conditionat" instalez in santierele mele.

Attached Files



#4178
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
A facut cineva intalatia de incalzire in pardoseala cu teava Henco ? Citeam undeva ca tpierderea de caldura la aceasta teava ar fi de 10 ori mai mica decat la pex. Tocmai de aceea intreb si eu ca prostu: E recomandata aceasta teava la incalzirea in pardoseala, fiindca a venit un meserias ce-mi spune ca el doar de asta foloseste.

#4179
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Cat timp calculeaza instalatia pentru parametrii acelei tevi, se poate. Ca destinatie e agrementata si pentru utilizarea asta, ca pret nu am idee cum iti iese.

#4180
kharloss

kharloss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.04.2004
salutare.
Caut pentru un proiect - un tub de PVC (nu neaparat PVC, dar mi se pare o solutie la indemana) care sa protejeze un alt tub casant, mai subtire desigur.
Caut o teava PVC, un dop normal ieftin si unul pe filet - vad pe multe forumuri din afara urmatorul tip de prindere pe filet, nu si la noi. Vezi poza atasata.
Astept orice alt sfat pt. proiectul meu.
Merci

Attached Files


Edited by kharloss, 28 May 2017 - 22:20.


#4181
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai mentionat ce diametru doresti.
In mod uzual nu se gasesc fitinguri de genul asta din PVC. In Romania asa ceva mai gasesti pe la pravaliile care se ocupa de piscine.
In functie de diametru ( si de ce ai exact nevoie) , poti sa improvizezi din teava de PP, ori teava din PVC pentru instalatii electrice.

#4182
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015
pare de 1"

mai explica o data cu abnegatie EXACT ce doresti si pentru ce.
CU DIMENSIUNI

Fa un desen

#4183
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cauta in google;
- Teava PVC-U sau Teava PVC-U piscina
- Dop PVC-U
- Mufa PVC-U mixta , sau Adaptor PVC-U , sau Racord PVC-U

#4184
kharloss

kharloss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.04.2004

View PostTsunnnami, on 29 mai 2017 - 05:02, said:

pare de 1"

mai explica o data cu abnegatie EXACT ce doresti si pentru ce.
CU DIMENSIUNI

Fa un desen
aici e cel mai bun exemplu :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6ed90i6wK0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4185
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Sper sa fi postat unde trebuie, as avea nevoie de niste pareri, doar asa ca informatie, chiar daca nu voi face eu vreo interventie in acest sens.
Asadar, mai mult asa, ca dezbatere.

Intrebare
Oare se poate prelungi, lipi, prinde, de-o bucatica de teava de fier de vreo 2 cm o alta teava?
Va rog sa vedeti pozele atasate.

Explicatii imagini
Cele doua tevi din fier sau ceva de genul asta, folosite pentru sistemul centralizat de termoficare, au fost taiate si li s-au pus dopuri care au fost sudate.
Ele sunt amplasate aproape de coltul baii, la ~2cm.
Teava iesa din perete maxim 3cm, din care 1cm este acoperit de dopul sudat.
Primele 7 poze sunt din baia mea, ultimele 4 poze sunt din baia vecinului, de unde vine traseul tevilor.

Detalii asupra situatiei :D
Se da o baie interioara.
Apartamentul e racordad la sistemul de termoficare al orasului (Cluj), nu exista centrala de apartament, deci tevile-s "originale" din 1973 :D
In baie nu am calorifer, proprietarii anteriori si-au taiat caloriferul probabil pentru economie.
Proprietara apartamentului a chemat inaintea renovarii niste instalatori sa-i refaca legaturile dar aia au spus ca nu se poate, atunci a acceptat ideea si si-a renovat baia, in 2016, din pacate nu mai are placi de faianta disponibile pentru o eventuala inlocuire.

Solutii nascocite de mine :D
Asadar, eu, carcotas si iscoditor, ma indoiesc de "diagnosticul" mesterilor si ma indoiesc ca nu ar fi fost disponibila nici o solutie de refacere/conectare/prelungire a traseului de termoficare in acest caz.
Cred ca mesterii nu au vrut sa se complice caci situatia era complicata inainte de renovare, iar acum este si mai complicata pentru ca din punctul meu de vedere trebuie un meserias caruia sa ii placa ce face si sa faca, din pacate aproape o opera de arta.

M-am gandit la doua posibile solutii:
1. sa fie gaurit dopul cu burghie din ce in ce mai groase pana sa se poata infileta in teava o piesa cu filet exterior, gen niplu cu filet exterior.
In acest caz dopul existent ar avea si rol de "colier" si astfel teava actuala ar avea capatul protejat impotriva craparii la infiletarea niplului.
2. sa fie prelungita teava cu o piesa rapida, numai ca pentru asta ar trebui:
- taiat dopul;
- spart in jurul tevii, pentru a se obtine o lungime mai mare a tevii, necesare prinderii piesei rapide;
- slefuita teava pentru eliminarea imperfectiunilor.

Voi ce parere aveti?
Se poate face ceva in acest caz?

Eventual pe PM sa-mi recomandati un instalator de incredere disponibil pentru o asemenea lucrare in orasul Cluj.

Attached Files


Edited by Ciubex, 29 September 2017 - 08:40.


#4186
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru a nu face ravagii in baie (spart faianta pentru a mai obtine cativa cm de teava), poti taia teava actuala in alta parte, unde ai loc (debara, hol). Refaci traseul dorit, cu accesoriile necesare, mufand teava cu mufe rapide (la ambele capete).
Daca vrei sa faci acest traseu pe ppr, de ex, pui mufa rapida si mufa de ppr cu filet invers celui de pe mufa.
De ex asa ceva (mufa de ppr poate fi si cu semi-olandez, pentru a fi mai usor de demontat):

Attached Files


Edited by shymano, 08 August 2017 - 12:47.


#4187
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Teava "vine" de la vecin, la el tot putina si destul de curbata e, nu as avea unde sa tai si sa fac legatura, doar daca as sectiona "magistrala" si as face acolo alt nod de legatura pentru traseul meu.

#4188
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vad pt ce atitea probleme cind instalatiile acolo sint ....
1. Se pot suda stuturi filetate la vecinul , apoi se pleaca cu alt material in casa ta
2. Se poate sparge faianta in zona tevilor , si se pun mufe rapide . Deranjul se poate acoperi cu niste masti
3. Se poate decupa faianta , ca un stilp de sus pina jos , fata de colt , se face lucrarea , apoi se pune alta , cu alt model , alt design .

#4189
diabolik2s

diabolik2s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2014
salut va rog sa ma ajutati cu un sfat

vrea sa montez 4 calorifere la sat si nu stiu ce fel de ppr sa cumpar.centrala este un ariston pe gaz(24kw)
initial am vrut sa fac instalatia pe cupru dar e fff scump.o teava de cupru de 15 cu 0.7 gromise este acum  33 lei iar anul trecut in decembrie era 21 lei.......am renuntat la idea instalatiei pe cupru.
este ppr simplu
ppr cu fibra
ppr cu aluminiu
ppr bazaltica


care ar fi cel mai bun.va multumesc mult

#4190
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am pus d-ala cu fibra si nu am nicio problema cu el.

#4191
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Revin cu cateva poze la felul cum a fost rezolvata situatia in cazul meu, prezentat mai sus si pe care-l citez partial mai jos.

View PostCiubex, on 08 august 2017 - 10:41, said:

[...]Oare se poate prelungi, lipi, prinde, de-o bucatica de teava de fier de vreo 2 cm o alta teava?[...]
Dupa cum puteti observa in imagini s-a folosit o mufa rapida "GEBO".
Pentru a prinde mufa de restul de teava ce iesea din perete, a fost nevoie de a sparge in jurul tevii zidaria, zona afectata a fost "ascunsa" cu acel ornament cromat.
Traseul termic a fost facut din teava de curpru ce l-am vopsit cu vopsea alba rezistenta la temperaturi mari, sper sa nu se ingalbeneasca.
Deocamdata nu au dat drumul la caldura cei de la termoficare, insa au fost incarcate deja instalatiile cu apa.

Costuri:
- piese si calorifer ~ 350 de lei (caloriferul a costat 140 de lei 400mm x 800mm);
- manopera 100 de lei.

Vopsirea am facut-o eu :D macar atat sa fac si eu. (Vopsea Oskar + pensule ~ 50 lei)

Attached Files


Edited by Ciubex, 29 September 2017 - 15:34.


#4192
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Renovez o baie => trebuie sa ingrop tevile ppr  aparente de apa calda/incalzire +rece in perete pe 2-3 m=>
1.Cu ce izolez teavile/daca este nevoie ?
2 Daca teava din perete o imbrac pentru a o proteja de ciment...
Multumesc

#4193
shady_rulls

shady_rulls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.01.2007
Salutare la toata lumea!

Am si eu o mica sau mare problema. Am cumparat un apartament, 3 camere 77mp utili, la gri, dar ca fara centrala termica, deci automat fara tevile de incalzire, iar acum as vrea sa ii fac instalatia de incalzire. Chestia e ca nu vreau sa fie montat aparent din cupru pentru ca e inestetica si chiar daca costa mai mult as vrea sa fie ascunsa.
Nu vreau prin pardoseala sa trag tevile pentru calorifere deoarece sapa este deja turnata, dar apartamentul are tavan fals din gips carton pe toata suprafata lui.

Mi-a venit o idee, ce ar fi daca as trage tevile pe sus sub gips carton si sa cobor la fiecare calorifer in parte din fiecare camere?

Edited by shady_rulls, 14 October 2017 - 17:21.


#4194
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ap de 3 camere , 77mp si tocmai tevile arata urit ????
Sint curios ce proiect de design ai , de te omoara niste tevi ...
Teoretic se poate orice , cu corectiile de rigoare asupra instalatiei . In cazul dorit de tine va trebui sa ai niste nise in tavan , unde sa montezi aerisitoarele automate . Coborirea de la tavan la calorifer este wireless ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate