Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

service PDA

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
cat priveste resetarea, nu cumva e ceva normal pentru hp? (nu stiu, intreb?!). cat priveste limba, poti incerca o solutie oferita de unul dintre noi pe forum, si anume schimbarea in registri:

HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang si schimbi cu asta 0x409 (1033)
dupa care te duci aici:
HKEY_LOCAL_MACHINE\MUI si scrii la fel 0x409 (1033)

#20
shinakpas

shinakpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.08.2007
salut
Am facut cum ai zis si a aparut asa cum ai zis dar sa blocat.
O sa mai incerc sa vad daca apare altceva decat usb!
multumesc pentru raspuns


View Postady_uaic, on Jan 7 2009, 09:36, said:

in primul rand, ala nu e bootloader, ala e boot-ul lui normal, ca la pc. in al 2lea rand, bineinteles ca se poate face; fa in felul urmator: apasa simultan power si voicedialer (de pe lateral) si in timp ce tii apasat astea 2, apasa si reset (cu stylusu in gaura aia mica), si dupa ce ai apasat reset, tii apasat cele 2 pana apare un ecran in 3 culori (alb e a4a culoare). imi spui ce scrie acolo si iti zic cam cum il poti repara.

Attached Files



#21
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
nu nu, e perfect asa. cand ajung acasa iti spun exact ce trebuie sa faci (sunt la servici).

#22
shotgun_sky

shotgun_sky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2009
Salut ! Dar de curiozitate cat stai la servici? Suntem mai multi care asteptam cu interes raspunsul tau!
Multumesc  :D


View Postady_uaic, on Jan 9 2009, 16:30, said:

nu nu, e perfect asa. cand ajung acasa iti spun exact ce trebuie sa faci (sunt la servici).


#23
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
scuze, am uitat complet. cauta-ma pe mess, sa iti dau si rom-ul si indicatiile instalarii. ady_uaic

#24
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007
Am si eu o problema cu hp-ul meu. Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
Pe scurt, problema este ca nu pot primi sms-uri. Le trimit fara probleme, chiar primesc confirmarile de trimitere, dar nu primesc nimic. Problema nu este specifica telefonului ci mai degraba tine de windows. Am tot citit pe net si am mai vazut problema asta si la alti "fericiti" care insa aveau alt telefon. Solutia nu am reusit s-o gasesc inca.
Stiti cumva daca in wm5, exista pe undeva prin registrii sau fisiere de configurare, ceva care poate bloca primirea de sms-uri ?

#25
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
eu zic sa verifici un pic conexiunea care o ai la sms (serverul, etc).

#26
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007

View Postady_uaic, on Jan 20 2009, 07:42, said:

eu zic sa verifici un pic conexiunea care o ai la sms (serverul, etc).

Pai nu prea am unde sa verific. Singura setare pe care pot s-o fac este numarul centralei si asta este pus bine ca altfel nu as putea trimite. Mai este vreo setare ascunsa (ca la gps de ex) care se refera doar la primire ?

#27
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
din cate stiu eu nu. ti-a mers vreodata? sau de cand il ai, asa face? ca dak ti-a mers, solutia: hard reset. Stiu ca mereu suna "ciudat" sa zicem doar hard reset, insa trust me, nu ti-ai dori sa modifici registri si apoi sa te trezesti cu tot felul de probleme.

#28
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007

View Postady_uaic, on Jan 20 2009, 09:44, said:

din cate stiu eu nu. ti-a mers vreodata? sau de cand il ai, asa face? ca dak ti-a mers, solutia: hard reset. Stiu ca mereu suna "ciudat" sa zicem doar hard reset, insa trust me, nu ti-ai dori sa modifici registri si apoi sa te trezesti cu tot felul de probleme.

Asa este de cand l-am luat. Din pacate este luat sh si nu mai are garantie. Fostul propietar spune ca l-a folosit doar pe post de pda/gps si nu stia de problema cu sms-uri si nu am chef sa stau sa ma cert cu el sa-mi dea banii inapoi (oricum n-au fost prea multi). Pana acum am avut numai Nokia cu symbian si am zis sa testez ceva cu wm fara sa dau multi bani pe el sa vad daca-mi place. Din pacate am avut proasta idee sa cumpar HP (o firma cu produse de calitate proasta si cu un suport clienti practic inexistent), dar acum daca tot l-am luat, inainte sa dau cu el de pamant si sa iau altceva, poate reusesc sa-l fac sa mearga cum trebuie.
Ce ma enerveaza este ca imi place telefonul, face tot ce am nevoie, se misca foarte bine windows-ul, gps-ul merge ca uns (dupa ce am umblat la registrii nu ca l-ar fi facut ei asa din fabrica), are tastatura cum vroiam, pe scurt toate bune si frumoase mai putin cateva prostioare, care, pe alt telefon ar fi simplu de rezolvat dar pe HP te dai cu capul de pereti pana rezolvi.
Nu merge cu hard reset-ul. Am facut-o deja de 2-3 ori. Nu am rezolvat nimic. Cel mai sigur ar fi sa-i rescriu rom-ul insa nu am gasit pe nimeni niciunde sa faca asta si eu parca n-as vrea sa incerc singur asta pana nu iau alt telefon. Niciunul din maretele service-uri oficiale HP nu face asta (politica oficiala HP este ca toate ipaq-urile se repara doar in Olanda si ca urmare nimeni nu se atinge de el (desi eu am niste rom dump-uri si ei doar ar trebul sa-l scrie)). Mi se pare idioata solutia de a trimite telefonul la mii de km departare chiar si pentru o treaba de 10 minute, dar asta intelege HP-ul prin support. Nici pe site-ul lor nu exista nimic. Desi telefonul este in magazine acum si costa 4-500e, baietii s-au gandit ca nu e nevoie sa mai ofere si support pt el, asa ca pe site gasesti 2-3 update-uri inutile de prin 2006 cand a aparut telefonul. Mie, unul, mi se pare incredibil de stupida situatia. Parca ar spune "ai fost destul de prost sa-l cumperi acum sa fii sanatos ca pe noi nu ne mai intereseaza". Ca hardware telefonul este f bun, dar soft-ul si bataia de joc obisnuita a celor de la HP fata de clienti il cam fac praf.
Ma rog, am deviat mult de la subiect, dar poate mai citesc si altii si invata sa stea departe de produsele HP inainte sa dea banii pe ele. Faza este ca este vorba doar de probleme de soft si ca orice probleme de soft, se pot rezolva "soft" daca stii ce si cum sa modifici si telefonul asta chiar ar deveni o jucarioara bunicica. Tu vad ca ti-ai bagat degetele destul de adanc prin wm, asa ca ai vreo idee ?

#29
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007
Tocmai am dat de un thread de-al tau pe xda-developers exact cu rom-ul de pe tel asta : http://forum.xda-dev...ad.php?t=306293
Ce-ai rezolvat pana la urma ? E de prin 2007 discutia aia.

#30
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
deci tu ai hp 6915? si vrei sa ii rescrii rom-ul? din cate imi amintesc, iei un dump.bin il copii pe un card formatat, bagi cardul in tel, si intri cu el in bootloader si ar trebui sa vada singur rom-ul si sa o ia.

#31
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007

View Postady_uaic, on Jan 20 2009, 15:05, said:

deci tu ai hp 6915? si vrei sa ii rescrii rom-ul? din cate imi amintesc, iei un dump.bin il copii pe un card formatat, bagi cardul in tel, si intri cu el in bootloader si ar trebui sa vada singur rom-ul si sa o ia.

Revin cu o intrebare. Din ce am mai citit (incep si eu incet incet sa inteleg lumea wm), exista doua sisteme de operare pe telefon. Unul pentru partea de telefon si unul pentru partea de pda. In cazul meu partea de pda merge fara probleme, deci, cred ca nu de rom am nevoie ci de update-ul de radio, nu-i asa ?.

#32
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
nu cred ca ai inteles prea bine :D. adik, update de radio/rom fac cam acelasi lucru (vreau sa zic ca nu sunt diferite total prin consistenta si destinatie, ci sunt diferite ca parte de executie - unul e windowsul, altul ofera stabilitatea gps-ului, gsm-ului, bateriei, etc). indiferent de ce radio ai avea, ar trebui sa mearga sms-ul. in cazul asta, e busit ceva. si daca gasesti doar update de radio, ar fi bine (dar unde gasesti, ca nu e), de obicei e inclus in rom.

#33
ripstoper

ripstoper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2009
Visit My Website

#34
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
admin, take precautions :P.

#35
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007
K, am facut rost de rom complet (cel putin cred ca e complet ca are 130mb), si cand am incercat sa-l pun cu mtty mi-a dat de inteles ca am cid lock (la 'task 32' nu-mi raspunde cu level=0). De acolo a inceput distractia cu tot felul de tool-uri de pe xda-developers pana pe la 1 noaptea si n-am reusit inca sa-l scot. Tu cum ai reusit sa-i faci reflash atunci ? Nu aveai cid lock pe tel sau l-ai ocolit cumva ?

#36
algorunescu

algorunescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2007
Am rezolvat problema. Am pus un rom frantuzesc, de pe site-ul orange Franta, care fiind original HP a mers cu tot cu cid lock. A rezolvat toate problemele. Acum am si sms-uri, si speaker in convorbire, totul e frumos (mai putin ca am telefonul in franceza si detest limba asta, dar nu le poti avea pe toate). Oricum foarte jenant pentru customer support-ul de la HP in general si din Romania in special. Toate service-urile m-au trimis in Olanda sa-l rezolv si l-am facut in exact 10 minute aseara. Ma gandesc sa le dau un mail general catre toate "service-urile autorizate" sa-i invat si pe ei sa repare un hp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate