Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

probleme financiare Telemobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#37
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postaum, on Aug 22 2007, 18:32, said:

2. lipsa prepay (ce ne trebuie noua prepay? noi ne bagam pe firme! - fara prepay sunteti pa tati)
Dar ce sa mai spunem ca in eventualitatea in care ar introduce prepay acesta va fi disponibil doar clientilor existenti.
Cel putin asa se vb. pe aici. Se pare ca nici acum nu s-au trezit.

Edited by danutz1, 22 August 2007 - 17:37.


#38
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postdanutz1, on Aug 22 2007, 18:36, said:

Dar ce sa mai spunem ca in eventualitatea in care ar introduce prepay acesta va fi disponibil doar clientilor existenti.
Cel putin asa se vb. pe aici. Se pare ca nici acum nu sau trezit.
Eu cred ca s-au trezit si cred ca stiu de ce in eventualitatea in care ar introduce prepay acesta va fi disponibil doar clientilor existenti pentru ca venitul adus din prepay nu va acoperi sumele necesare maririi capacitatii retelei deoarece e logic ca se va vorbi mai mult si mai ieftin.Cred ca initial doresc sa lanseze doar pentru abonati sa nu fie un flux mare ne noi clienti ca in timp cu banii obtinuti sa mareasca capacitatea retelei dar problema e ca nu se mai fac de mult asa afacerile...

#39
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postjovan, on Aug 22 2007, 18:40, said:

Eu cred ca s-au trezit si cred ca stiu de ce in eventualitatea in care ar introduce prepay acesta va fi disponibil doar clientilor existenti pentru ca venitul adus din prepay nu va acoperi sumele necesare maririi capacitatii retelei deoarece e logic ca se va vorbi mai mult si mai ieftin.Cred ca initial doresc sa lanseze doar pentru abonati sa nu fie un flux mare ne noi clienti ca in timp cu banii obtinuti sa mareasca capacitatea retelei dar problema e ca nu se mai fac de mult asa afacerile...
E logic ce spui dar cred ca in eventualitatea in care ar introduce prepay free, cu putin efort ar face fata eventualelor congestii. Presupun ca traficul nu ar creste asa de mult cum s-a intamplat la ceilalti pt. ca nu vor fi cresteri bruste ale numarului de clienti si implicit a traficului. Marea masa de potentiali clienti s-a orientat deja catre ceilalti.
Si chiar si cu prepay, cu cat intarzie mai mult introducerea lui chiar si pt. actualii clienti, le va fi din ce in ce mai greu sa-i atraga si la prepay.O data cu saturarea pietei si existenta ofertelor avantajoase de la concurenta, atragerea actualilor clienti si la prepay va fi din ce in ce mai grea ca sa nu mai zic de clienti noi.
Poate parea ciudat, cine are zapp poate nici nu se gandeste sa isi ia o cartela de la concurenta, dar cu timpul, cand tot mai multi prieteni/rude ai celui care are zapp, au, sau trec pe alte retele si renunta la zapp, e normal ca si el sa se orienteze catre aceeasi retea.
Afirmatia nu e valabila pt. pers.juridice, dar chiar si asa, cu toate ca au o pondere importanta in baza de clienti, le va fi din ce in ce mai greu sa le pastreze si pe acestea datorita concurentei care se manifesta puternic si pe acest segment de piata.

Edited by danutz1, 22 August 2007 - 18:00.


#40
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Investitorii Zapp asteapta ofertele pentru cumparare. Pana la sfarsitul anului Zapp se vinde, cine il cumpara nu se stie.

#41
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postaum, on Aug 22 2007, 18:32, said:

cauzele problemelor financiare in care se "scalda" telemobilul in momentul de fata sunt 2 mari si late:

1. acoperire defectuoasa (lasa ca merge si asa - e uite ca nu merge si asa domnilor)
2. lipsa prepay (ce ne trebuie noua prepay? noi ne bagam pe firme! - fara prepay sunteti pa tati)
Nu lipsa prepay este principala problemă, ci - pe lângă acoperire, calitatea proastă a sunetului, care face să nu poți vorbi nici când ai semnal. Apoi, o altă problemă sunt terminalele, care sunt proaste și cu dotări "subțiri" pentru 2007. Or, fără telefoane este greu să atragă clienți pe pre-pay.

#42
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postzaboss, on Aug 22 2007, 21:13, said:

Nu lipsa prepay este principala problemă, ci - pe lângă acoperire, calitatea proastă a sunetului, care face să nu poți vorbi nici când ai semnal. Apoi, o altă problemă sunt terminalele, care sunt proaste și cu dotări "subțiri" pentru 2007. Or, fără telefoane este greu să atragă clienți pe pre-pay.

calitatea proasta a sunetului vine de la acoperire. telefonul iti arata ca are semnal maxim cand el de fapt saracul are doar cativa decibeli dar asa a fost programat de cei de la zapp, sa-ti arate ca are maxim cand el de fapt nici jumatate nu are semnal.

#43
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postzaboss, on Aug 22 2007, 21:13, said:

Nu lipsa prepay este principala problemă, ci - pe lângă acoperire, calitatea proastă a sunetului, care face să nu poți vorbi nici când ai semnal. Apoi, o altă problemă sunt terminalele, care sunt proaste și cu dotări "subțiri" pentru 2007. Or, fără telefoane este greu să atragă clienți pe pre-pay.
Eu unde am semnal puternic se aude si tare si calitativ.

#44
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postjovan, on Aug 23 2007, 06:40, said:

Eu unde am semnal puternic se aude si tare si calitativ.
Poate în afara clădirilor  :deadtongue:  
Oricum, din câte am înțeles aici pe forum, calitatea proastă pe voce nu se datorează acoperirii, ci codecului folosit, ceea ce face cu atât mai aberant comportamentul Zapp. La fel ca și în cazul telefoanelor, unde, de bine, de rău, ar fi disponibile vreo 30 de modele pe care Zapp-ul le-ar putea aduce.

#45
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
qualcomm n-a bagat bani niciodata in telemobil. au cotizat cei de la omnia...
pana una alta inquam, cekl care detine telemobil, cumpara la greu retele si licente wimax in europa.
qualcomm si-a cam retras sprijinul in inquam.
orice grup de investitii creste un business pana cand il poate vinde in profit.
ma astept ca zapp sa fie cumparat anul care vine.
nu cred ca ote are puterea financiara sa il cupmere si sper sa n-o faca. ce mi-e cu turcii ce mi-e cu grecii.
prin puterea financiara sa il cumpere sa nu intelegeti ca e vba de banii pt vz-cumparare ci banii pt investitiile masive care trebuie facute.

#46
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postzaboss, on Aug 23 2007, 08:59, said:

Poate în afara clădirilor  :deadtongue:  
Oricum, din câte am înțeles aici pe forum, calitatea proastă pe voce nu se datorează acoperirii, ci codecului folosit, ceea ce face cu atât mai aberant comportamentul Zapp. La fel ca și în cazul telefoanelor, unde, de bine, de rău, ar fi disponibile vreo 30 de modele pe care Zapp-ul le-ar putea aduce.

zaboss, intr-adevar nu au terminale stralucite dar crede-ma, buba este acoperirea f. slaba. eu am "netmonitorizat" semnalul pe care-l arata telefonul si decibelii reali (am intrat in meniul "secret" al tel.) si iti spun sincer ca la cativa decibeli telefonul iti arata ca ai semnal full cand de fapt nu este nici pe departe "full" semnalul. eu nu am avut probleme cu calitatea convorbirilor cand intr-adevar era semnal ci chiar am fost f. multumit (incredibil nu?). ce m-a deranjat pe mine enorm la ei este faptul ca au o acoperire de toata jena si lipsa prepay-ului. degeaba am eu abonament cu multe minute incluse daca marea majoritate prefera sa stea pe prepay. iarasi degeaba am abonament daca n-am acoperire. (iar gaurile de acoperire sunt foarte mari si dese + unde mai pui ca unde ai acoperire de fapt este o semi-acoperire, semnalul venind de multe ori de la mare distanta si asta afectand in mod direct calitatea convorbirilor)

sunt de acord cu tine ca terminalele ar trebui sa fie mai "la zi" dar de pe z710i-ul meu se auzea foarte bine! alte terminale nu am testat personal, dar un prieten de-al meu are un z530i si vreau sa spun ca mereu cand vorbeam cu el trebuia sa-i zic sa vorbeasca mai tare. de auzit bine se auzea dar incet. iarasi bateria, care este o problema la terminalele zapp in sensul ca tine putin, se consuma atat de repede tot din cauza acoperirii defectuoase.

daca zapp-ul ar fi avut macar acoperirea cosmote de astazi si prepay eu nu mai aveam ce sa le reprosez.

#47
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postaum, on Aug 23 2007, 10:02, said:

ci chiar am fost f. multumit (incredibil nu?)
Și eu sunt foarte mulțumit de Zapp, dar pe partea de date  :P  La voce am renunțat și telefonul (720) se umple de praf într-un sertar.

#48
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Acoperirea este o problemă și nu este. Când mai plec pe munte în rucsac am tot timpul un H-150 + 2 baterii de rezervă. E incredibil cum poate semnalul pe 450 să urce unde 900 nici nu visează.

Că am vorbit la caroseria mașinii deoarece nu mai aveam semnal pe 2 telefoane în intersecție la Universitate asta-i altă treabă. Datorită suprimării zgomotelor la compresie sunetul acela clar mi-a dat de multe ori impresia că vorbesc singur deși eram în comunicare.

Mai este o problemă la terminale: mufele de alimenatare se defectează enervant de repede :rant:

#49
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postinfinitul8, on Aug 23 2007, 10:07, said:

Acoperirea este o problemă și nu este. Când mai plec pe munte în rucsac am tot timpul un H-150 + 2 baterii de rezervă. E incredibil cum poate semnalul pe 450 să urce unde 900 nici nu visează.

Că am vorbit la caroseria mașinii deoarece nu mai aveam semnal pe 2 telefoane în intersecție la Universitate asta-i altă treabă. Datorită suprimării zgomotelor la compresie sunetul acela clar mi-a dat de multe ori impresia că vorbesc singur deși eram în comunicare.

Mai este o problemă la terminale: mufele de alimenatare se defectează enervant de repede :rant:

ca bate semnalul f. mult asta e deja stiut. este o caracteristica a cdma-ului. dar acoperirea este f. slaba, crede-ma, am netmonitorizat destul intr-un an astfel incat sa-mi fac o parere obiectiva.

#50
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postjovan, on Aug 22 2007, 15:33, said:

Mai invata economie inainte sa vorbeste pentru ca o firma ajunge la faliment cand costurile depasesc productia deci nu isi scot banii dar lucrul asta nu este valabil la zapp deoarece a avut in anul 2006 o cifra de afaceri de 98.9 milioane euro si un PROFIT (asta e ceea ce nu intelegi tu) de 14 milioane euro.In concluzie Zapp a iesit in castig anul trecut deci nici nu se ia in discutie falimentul care apare atunci cand firma intra pe minus.Am atasat un grafic cu profiturile firmelor de telecomunicatii mobile din Romania in anul 2006 preluat de pe siteul Ziarulfinanciar.

Nici eu nu inteleg aberatiile anumitor cartelari de pe forum care zic ca veniturile/profitul Zapp ar fi scazut.   :deadtongue:
Din contra, conform cifrelor din Ziarul Financiar, si daca nu ma insel eu, pt Telemobil anul 2006 cred ca a fost cel mai bun de pina acum din punct de vedere veniturilor de aproape 100 milioane euro si al PROFITULUI de 14 milioane euro !  Comparati profitul din 2006 cu cel din 2005!
Asadar, nr de abonati in crestere, venituri/profit in crestere din 2001 pina acum, deci unde e problema ?

#51
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMasterboy, on Aug 24 2007, 05:45, said:

Nici eu nu inteleg aberatiile anumitor cartelari de pe forum care zic ca veniturile/profitul Zapp ar fi scazut.   :deadtongue:
Din contra, conform cifrelor din Ziarul Financiar, si daca nu ma insel eu, pt Telemobil anul 2006 cred ca a fost cel mai bun de pina acum din punct de vedere veniturilor de aproape 100 milioane euro si al PROFITULUI de 14 milioane euro !  Comparati profitul din 2006 cu cel din 2005!
Asadar, nr de abonati in crestere, venituri/profit in crestere din 2001 pina acum, deci unde e problema ?
N-aș vrea să fiu cârcotaș, dar cifra de afaceri pe 2006 este doar cu 0,37% mai mare în euro față de 2005, ceea ce înseamnă că veniturile consolidate în lei au scăzut. Faptul că într-un an au avut profit și în altul pierdere nu este foarte relevant pentru sănătatea unei afaceri. Poți să ai pierdere, dar să fii pe un ciclu ascendent, pierderea fiind cauzată de investiții, sau poți să ai profit și să fii pe un ciclu descendent (n-ai mai făcut investiții). De ăia 14 milioane de euro mai bine puneau niște stâlpi pe drumurile naționale să nu mai pierzi semnalul imediat după cei ai iești din localitate sau schimbau naiba codecul ăla ca să te poți înțelege om cu persoană.

Problema Zapp nu este atât "sănătatea economică", cât faptul că nu a mai investit serios în rețea, în extinderea acoperirii, nu au adus telefoane care să fie cât de cât comparabile cu GSM-ul (810 era excepțional în 2004 când s-a vorbit prima dată de el, în 2006 însă...) Deja Vodafone și Orange oferă viteze de transfer reale mai mari, astfel pierzând un atu important, iar extinderea rapidă a acoperirii Cosmote le-a anulat și avantajul vocii ieftine. Deci, pentru date există alternative mai convenabile, pentru voce idem, de ce ar mai alege cineva Zapp?

#52
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Telefonia mobilă a înroșit firul profitului


Potrivit datelor Autorității Naționale pentru Reglementare în Comunicații și Tehnologia Informației,
numărul utilizatorilor de telefonie mobilă din România s-a ridicat
la 17,4 milioane de persoane


     Datele centralizate ale Ministerului Economiei și Finanțelor arată că, anul trecut, afacerile operatorilor de telefonie mobilă au totalizat 7,849 miliarde de lei (2,23 miliarde de euro), cu 27,3% mai mult, în lei, față de rezultatele din intervalul ianuarie-decembrie 2005.

     În euro, la cursul mediu de 3,5245 lei/euro, afacerile operatorilor de telefonie mobilă au avansat cu 30,86 la sută față de 2005, evoluție susținută și de o ușoară apreciere a monedei naționale în cursul anului precedent.
     În funcție de cifra de afaceri și de profitul net realizate în 2006, cel mai important operator de telefonie mobilă din România a fost filiala locală a grupului francez Orange, deținut de France Telecom.
     Orange România a raportat o cifră de afaceri de 3,761 miliarde de lei (1,07 miliarde de euro), în creștere cu 20,64 la sută (în lei) față de 2005.
     Profitul net al operatorului a avansat cu 41,46 la sută comparativ cu 2005, la 1,414 miliarde de lei. La finele lui 2006, Orange România avea peste 8,04 milioane de clienți.
     Al doilea operator de telefonie mobilă pe piața românească este Vodafone România, care a încheiat anul 2006 cu o cifră de afaceri de 3,587 milioane de lei (1,02 miliarde de euro) și un profit net de 1,142 miliarde de lei. Față de decembrie 2005, afacerile Vodafone România au urcat cu 34,06 la sută, în timp ce rata de creștere a profitului net a atins 52,69 la sută.
     Compania a încheiat anul 2006 cu un portofoliu de peste 7,71 milioane de utilizatori.
     Vodafone România a consemnat ritmuri de creștere a cifrei de afaceri și a profitului net superioare cu peste 10 la sută în comparație cu cele raportate de Orange România. În intervalul 2004/2005, raportul a fost favorabil Orange România cu cel puțin 10 la sută pentru ambii indicatori.

Zapp și Cosmote mai au de lucru
     După cinci ani de la lansarea serviciului de telefonie Zapp Mobile, care a necesitat investiții de peste 350 milioane de dolari,
     Telemobil a obținut profit în 2006, rezultatul net al companiei ridicându-se la 49,53 milioane de lei, comparativ cu pierderi de 61,36 milioane de lei cu un an în urmă. Cifra de afaceri a atins 348,67 milioane de lei (98,93 milioane de euro), cu 0,37% mai mult, în lei, față de 2005. Serviciul Zapp Mobile număra circa 500.000 de abonați la finele anului 2006.
     Cosmote România a încheiat anul precedent cu pierderi de 300 de milioane de lei, la o cifră de afaceri de 152,12 milioane de lei (43,16 milioane de euro). Comparativ cu 2005, afacerile operatorului au crescut cu 493,1 la sută.
     Al patrulea operator de telefonie mobilă din România și-a relansat activitatea în decembrie 2005, când avea circa 50.000 de clienți.
     După un an, filiala grupului elen de telefonie mobilă Cosmote avea un portofoliu de 1,23 milioane de utlizatori.
     Potrivit datelor Autorității Naționale pentru Reglementare în Comunicații și Tehnologia Informației, numărul utilizatorilor de telefonie mobilă din România s-a ridicat la 17,4 milioane de persoane, la finele anului precedent, cu 29,86 la sută mai mult față de 2005.

#53
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostRealThing, on Aug 27 2007, 11:59, said:

Telemobil a obținut profit în 2006, rezultatul net al companiei ridicându-se la 49,53 milioane de lei, comparativ cu pierderi de 61,36 milioane de lei cu un an în urmă. Cifra de afaceri a atins 348,67 milioane de lei (98,93 milioane de euro), cu 0,37% mai mult, în lei, față de 2005. Serviciul Zapp Mobile număra circa 500.000 de abonați la finele anului 2006.
Deci au avut cu 0,37% mai mult în lei, nu în euro. Me wrong.

Deși, nu schimbă situația, fiindcă la Zapp nu "sănătatatea" financiară este problema...

#54
mvh

mvh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 27.03.2007
E aproape sigur preluarea companiei Telemobil.
Timpul o va rezolva sigur, e mare secret.  Vom vedea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate