Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

K10D castiga EISA, TIPA si CJPC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006
Camera Pentax K10D, a fost selectata si premiata - EISA European Camera of the YEAR 2007-2008, de asociatia European Imaging & Sound Association ( EISA), o organizatie compusa din aproape 50 de reviste de specialitate din 18 tari europene.

K10D a fost deja ales The Best D-SLR Expert in Europa anului 2007 de Technical Image Press Association (TIPA) si a primit de asemenea premiul Camera Grand Prix 2007 by Camera Journal Press Club (CJPC) in Japan.
Cu acest ultim premiu - EISA European Camera of the Year 2007-2008, K10D a castigat toate cele trei mari premii din Europa si din Japonia.



http://www.pentax.co...007/200770.html

Edited by loock, 15 August 2007 - 09:28.


#2
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Exact ce iti spuneam de premii. Canon a luat premiul pentru cea mai buna camera profesionista din Europa si cel mai bun obiectiv profesionist.

European Professional Camera 2007-2008: Canon EOS-1D Mark III
The world?s fastest D-SLR camera ? capable of an incredible 110 frame burst at 10 frames per second ? has re-written the rulebook for high-speed, professional photography. Built to withstand the toughest conditions, the camera has swiftly gained a reputation for its unique combination of durability and power.

Features include:
? 10.1 Megapixel APS-H CMOS sensor
? 110 frame burst at 10 fps
? Dual ?DIGIC III? processors for high-speed, high resolution performance
? 14-bit image processing
? 19-point auto focus system
? EOS Integrated Cleaning System

European Professional Lens 2007-2008: Canon EF 70-200mm f/4L IS USM
Compact and lightweight, the EF 70-200mm f/4L IS USM lens incorporates a four stop Image Stabilizer for optimum low-light performance. Convenient proportions and supreme image quality have made the lens a favourite among professional photographers who need to travel light.

Features include:
? Compact lightweight body ? 760g, 172mm in length
? Four stop Image Stabilizer with two modes
? 1x Fluorite and 2x UD lens elements for superior optical performance
? Ring type USM auto focus with full time manual override
? Circular aperture diaphragm for pleasing background blur
? Environmental seals for dust and moisture resistance

Edited by Tudor_DX, 17 August 2007 - 08:27.


#3
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Se pare ca e o regula: castigatorii acest premiu au toti cate-o "buba". VPN la K10D, autofocus la MarkIII si daca ma chinui nitel gasesc ceva si la 70-200 :naughty:
Tudor, e normal sa castige aceste premii. Totusi, e cel mai avansat aparat din clasa sa.

#4
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostKunzite, on Aug 17 2007, 11:35, said:

Se pare ca e o regula: castigatorii acest premiu au toti cate-o "buba". VPN la K10D, autofocus la MarkIII si daca ma chinui nitel gasesc ceva si la 70-200 :naughty:
Tudor, e normal sa castige aceste premii. Totusi, e cel mai avansat aparat din clasa sa.

Era o discutie mai veche unde Loock lauda K10D ca a castigat premii, si o spunea ca si cum e singurul aparat care a atins performanta asta. Eu i-am spus ca asta nu e asa relevant si dovada nu a intarziat sa apara.  :P

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Are perfecta dreptate. E singurul aparat care a luat acele premii (si multe altele de importanta secundara). Anul asta ;)

De ce sa nu fie relevant? Nu tin minte ca un Pentax sa fi castigat toate aceste premii, pana acum (poate vreun Canikon o fi facut-o). Pentax are nevoie de "brand recognition" (si de capacitate de productie, btw) ca de aer... "vremurile bune", cand nu-ti cumparai un SLR ci un Pentax, s-au dus de mult.
Irelevant ar fi daca aceste premii s-ar acorda aleator, sau celui ce ofera mai mult (e.g. advertising). Nu cred ca e cazul...

Totusi cu un lucru sunt de acord: Loock e nitel prea entuziasmat de acest lucru (asta se vede pe thread-ul celalalt, aici totul e cat se poate de OK). Dupa cum am spus, faptul ca Pentax-ul a luat aceste premii e cat se poate de normal :)

Edited by Kunzite, 17 August 2007 - 11:00.


#6
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
tudor, singura problema e ca noi, consumatorii de rand, ne permitem mai usor un k10d decat un mark III :)

#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Nu ma intelegeti gresit. Nu am zis ca nu o chestie de laudat, dar e vorba de un alt thread (cel cu clasamentul).

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Acelasi thread pe care sustin ca atat K10D-ul cat si 30D-ul si D80-ul (IMO cele mai bune alegeri din sistemele respective, la sub 1000$) merita si trebuie luate in considerare. Din acest punct de vedere faptul ca Pentax-ul a obtinut atatea premii doar confirma ca e un aparat excelent - insa si celelalte sunt de asemenea foarte bune.
Ca sa nu mai spun ca de fapt vei alege un sistem, nu doar un aparat - digitalele astea nu rezista prea mult. Iar la anul, foarte probabil va fi un Pencanikonympus* cel ce va castiga aceste premii ;)

*Sigma who? :)

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostKunzite, on Aug 17 2007, 12:43, said:

Acelasi thread pe care sustin ca atat K10D-ul cat si 30D-ul si D80-ul (IMO cele mai bune alegeri din sistemele respective, la sub 1000$) merita si trebuie luate in considerare. Din acest punct de vedere faptul ca Pentax-ul a obtinut atatea premii doar confirma ca e un aparat excelent - insa si celelalte sunt de asemenea foarte bune.
Ca sa nu mai spun ca de fapt vei alege un sistem, nu doar un aparat - digitalele astea nu rezista prea mult. Iar la anul, foarte probabil va fi un Pencanikonympus* cel ce va castiga aceste premii ;)

*Sigma who? :)

Cum spuneam, eu nu am zis ca K10D-ul nu e bun, din contra. Ti-am zis ca m-am intalnit cu Count_Zero si Hellrider. Ei sunt posesori de K10D si chiar pare un aparat sanatos. Mai ales cu grip.  ^_^

Daca Pentax ar scoate ceva sticla mai tapana cu autofocus s-ar schimba lucrurile pe piata.

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Tudor, sper c-ai observat ca noi de fapt suntem de acord :) (asta era ideea postului anterior)
Am vrut doar sa subliniez in ce context consider premiile mai putin relevante (i.e. nu dam buzna sa cumparam aparatul cel mai premiat/laudat/clickait ci incercam sa punem in balanta avantajele, dezavantajele si preferintele personale de la cat mai multe modele ce ne indeplinesc cerintele) si in ce context sunt foarte relevante (un aparat excelent are nevoie de marketing pe masura)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate