Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

FREON

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postsbarsanescu, on 16 august 2012 - 14:46, said:

asteapta calitate la pret de dumping, si pe partea cealalta,



Aici nu sunt de acord. De ce sa pacalesti clientul ca-i faci treaba ok cu pret mic, ptr ca la urma sa-i trantesti "da' ce vrei domle la banii astia".
Mai bine ii ceri un pret corect ptr o treaba  facuta decent.
Nu exista "atata iti fac la banii astia". Daca ai venit cu pretul X, apoi faci treaba decenta la acel pret sau nu mai faci deloc.
O treaba de mantuiala nu merita niciun ban, parerea mea, nu exista justificare ca e pretul prea mic, daca e prost, nu merita nimic!
Si lumea n-asteapta calitate la pret de dumping din lacomie in general, ci pentru ca si salariile lor sunt "de dumping"...

Edited by anto84, 18 June 2014 - 23:01.


#74
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postanto84, on 18 iunie 2014 - 22:59, said:

De ce sa pacalesti clientul ca-i faci treaba ok cu pret mic, ptr ca la urma sa-i trantesti "da' ce vrei domle la banii astia".
Ca sa-l prinzi de client.
Ca daca-i spui din start cat costa o treaba ok, te refuza si apeleaza poate la altcineva care-i ofera un pret mai mic.

#75
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Asa este, asta este singurul motiv pentru care cineva face asta.
Din pacate cei care fac asta vor avea toata viata lor doar clienti de acest gen, pentru unii renteaza, altii insa nu se multumesc cu asta.
Si mai conteaza si cum asterni capul pe perna la sfarsitul zilei, cu mai multi bani in buzunar, pe termen scurt, dar cu mai multe pete pe constiinta(daca ai asa ceva), sau cu bani in buzunar, pe termen lung, si linistit.

#76
cristi_4you

cristi_4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.10.2006
Slaut,

Am cumparat 2 Ac Midea MSR1-12HRN1-QC2 si as vrea sa le instalez singur, chiar daca pierd garantia.
Am mai instalat acum 2saptamani unul cu o firma si nu mi sa parut un montaj complicat dar am platit 570ron pentru 5ml iar la acestea 2 lungimea cred ca ajunge pe la 6 ml...
Pot intampina probleme in acest sens? Am inteles ca unitatea exterioara contine deja freon dar cum pot verifica acest lucru?

#77
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La instalarea A/C, lucrurile nu sunt chiar asa simple cum par.
  • Trebuie o trusa de bercluire, ceea ce majoritatea amatorilor nu au, iar aceasta operatie nu este chiar asa simpla cum pare.

  • Ar trebui o butelie de azot si un set de manometre specializate pentru verificarea etanseitatii traseului, inainte de a da drumul la freon (dar asta nici profesionistii nu fac)

  • Trebuie pompa de vid, pentru vidarea traseului inainte de a da drumul la freon, ceea ce majoritatea amatorilor nu au.
Daca tot vrei sa faci economie, poate reusesti sa te intelegi cu un instalator A/C sa faci tu traseul, pozarea tevilor, etc, iar el sa vina sa-ti faca doar racordarea, vidarea si punerea in functiune.

Freon este sigur in unitatea exterioara (daca nu cumva s-a pierdut printr-un defect de fabricatie). Nu prea ai cum sa verifici fara sa pierzi din el, asa ca mai bine da-i pace.

Edited by kolfleading, 15 August 2014 - 09:21.


#78
cristi_4you

cristi_4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.10.2006
1. incerc, de unde cumpar tevile, sa ma ajute cu acest lucru.
2. asta nu am vazut la nici un montaj si nu cred ca se foloseste asa ceva in Slatina...
3. Aici ar fi o problema dar incerc sa imprumut. As putea folosi o pompa de vidare pentru alimente? adica face acelas lucru?

Am vorbit cu un baiat si imi cere 150ron de ac cu materialele mele.

#79
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
(1) Vezi in documentatia aparatelor ce diametre de teava iti trebuie. Cred ca 6.35 mm (1/4 toli) si 9.53 mm (3/8 toli), dar a doua s-ar putea sa fie 12.7 mm (1/2 toli).
Cauta pe Google "teava cupru frigorifica".
Gasesti si gata izolate, altfel trebuie sa cumperi izolatia separat, gasesti chiar si imperecheate cate doua, vezi tu in care variante iesi mai ieftin.
Exemplu: http://www.frigotehn...0000050965.html

Iti mai trebuie console pentru unitatile exterioare, dibluri pentru console, cablu electric (vezi in documentatie cu cate fire), banda de matisare, furtun de condens.
Apoi pat de cablu si diblurile aferente.

Daca faci tu montajul, iti mai trebuie si un ciocan rotopercutor SDS-Max si burghiul aferent.
Atentie la montaj ca trebuie sa asiguri panta necesara pentru scurgerea condensului.

(2) Cred ca romanii au inventat expresia "merge si-asa..."

(3) Nu merge pompa de alimente

(4) Pentru cat este de munca si pentru cat costa sculele, eu consider ca 150 RON / aparat (doar manopera) este ieftin.
Compar cu cei care fac instalatii de incalzire si care cer 150 RON pe calorifer si pun cel putin 4 calorifere la un apartament...

Edited by kolfleading, 15 August 2014 - 11:48.


#80
cristi_4you

cristi_4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.10.2006
in afara de tevi si console am tot ce imi trebuie pentru montaj....
As chema si pe instalator dar lucreaza dupa program, si nu stiu cand poate sa vina... si mor de cald.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate