Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

FREON

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Daca raceste bine si nu mai pierde este super OK, ce sa mai zic eu care nu-mi fac probleme ca nu s-a folosit pompa de vid, majoritatea instalatorilor nu o folosesc deloc la trasee frigorifice de 3 metri. La mine s-a instalat repede scula si nu am auzit nici un fasait sau sa vad ulei pe undeva, deh, nu incapeau 2 persoane pe geam ca sa stau si eu cu baiatul ce a dat drumul la freon in instalatie mai ales ca eu sunt si mai plinut de fel,  :D dar urme de ulei nu au fost pe nicaieri si nu am auzit sa fasaie, am stat langa geam si langa meserias.

Daca a pierdut a pierdut cantitati nesemnificative de freon si ulei care NU AFECTEAZA functionarea mai ales daca spui ca raceste si incalzeste bine, asa ca dormi linistit ca AC-ul lucreaza pentru tine.  :lol:  

Cand nu o mai raci atunci ii bai, il testezi si tu in fiecare an in luna mai inainte sa vina caldurile toride cum am facut eu si am constatat ca muncitorii cu izolatul casei in toamna m-au lasat fara freon.

Edited by Neaceasca85, 05 July 2011 - 16:17.


#20
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011
La mine a fost suficient loc incat sa stau langa meserias, pt ca l-a montat pe balcon. Apoi mi-a si cerut carpa sa se stearga pe maini!
Apoi tocmai asta e problema: de unde stiu eu ca e nesemnificativa cantitatea de freon si ulei pierduta la instalare.
Hai, intelegeam daca se pierdea la a doua instalare, adica la o mutare, ca ma gandesc ca oricum iesea ce era pe tevile alea si nu aveai ce face! Eu nu sunt de meserie, tocmai de aceea am intrebat!
Poate ma lamureste cineva de la vreo firma de specialitate, daca am noroc sa vada mesajul meu.
Sper ca meseriasul meu sa nu intre pe net si sa raspunda, pentru ca nu cred ca ar fi obiectiv.

#21
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostMate_xv, on 5th July 2011, 13:44, said:

Buna ziua tuturor!
NU ma pricep la aer conditionat, asa ca poate ma ajuta si pe mine cei care chiar se pricep. Adica aceia care  monteaza aer conditionat si sunt profesionisti...
Problema e urmatoarea:
Ieri mi-a fost montat un aparat de aer conditionat cu freon R410A (asa scrie in manualul aparatului.)
Curios din fire, am urmarit si eu ce face meseriasul si am vazut tot ce a facut, cred eu ca destul de bine.
A facut instalatia, a pus o ''bazaitoare'' (mi-a zis ca e  pompa de vid) cu niste ceasuri indicatoare si furtune pe care le-a lasat 30 de minute sa scoata aerul din instalatie, apoi inca 30 de minute a asteptat la o cafea sa vada daca sunt pierderi (tot el mi-a spus ce asteaptam). Dupa chestia asta acul indicator la unul dintre ceasurile alea a ramas la locul lui, asa ca a zis ca e OK.
A mesterit ceva la robinetii aia cu o tija indoita si apoi a scos (desurubat) furtunul de la stutul ala (mi-a zis ca e o supapa, un  ventil ca la roata de masina  :)  )
Problema mare e ca, atunci cand a desurubat furtunul ala din ventilul aparatului de aer conditionat, s-a auzit un fasait puternic, timp de 3-4 secunde (foarte lungi pentru mine!) si pe langa filet a iesit o ceata si ceva uleios (mi-a cerut omul o carpa sa se stearga pe maini si am vazut si pe cutia aparatului ca era un fel de ulei transparent, subtire, pulverizat in stropi mici)


Meseriasul a zis ca e normal sa iasa putin freon si un pic de ulei cand scoate furtunul, ca asa nu intra aer in instalatie, iar freonul pierdut nu conteaza, ca are ''un kil'' aparatul!
Totusi sunt un pic ingrijorat pentru ca stiu ca nu e bine sa se piarda freon din aparat.
Stie cineva cam cat freon s-a pierdut sau se pierde de obicei (daca asa e normal) cand se scoate furtunul ala din acea supapa cu filet !
Oare va afecta functionarea aparatului cantitatea de freon pierduta in cele 3 secunde pana a desurubat meseriasul furtunul?
Sau uleiul acela aruncat afara tot atunci
(eu zic ca a fost cam 0,5-1ml dupa cat era pe mana omului si pe carcasa aparatului (cea de afara)...Chiar am pus niste apa intr-o seringa si astfel am putut sa apreciez cantitatea de ulei aruncata afara, cam la  1ml (un mililitru).
Deci, imi fac probleme degeaba sau s-a intamplat ceva grav?
Aparatul vad ca raceste si incalzeste bine.
Sati linistit,e absolut normal ce s-a intamplat

#22
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011
Multumesc pt raspuns.
Dar cat ulei si cat freon are un aer conditionat de 9000 Btu, astfel incat sa nu conteze uleiul si freonul pierdut. Are si cate ceva de rezerva?
Acum daca ma gandesc mai bine, poate ca acel mililitru au fost chiar 2-3ml, pt ca a mai fost pulverizat ulei si  in aer, odata cu freonul iesit cu presiune, iar acel ulei nu l-am avut in vedere. Deci ar putea sa fie si 3 mililitri aruncati afara.
Iar zgomotul puternic al freonului care iesea, pana a desurubat mesterul furtunul, ma face sa cred ca s-a pierdut o groaza de freon in cele 3-4 secunde de mesterit!
Am avut timp sa-l mai probez mai mult si vad ca incalzeste (l-am probat aseara la 13 grade temperatura de afara) si raceste bine, dar am observat ca la incalzire, se aude un fel de sfarait foarte slab prin radiatorul (tevile cu aripioare de aluminiu) din partea montata pe balcon (cutia de afara). parca ar curge ceva prin teava aia.
In casa nu se aude nimic, nici la incalzire, nici la racire.
E normal sa se auda acel sfarait slab numai la incalzire? Care e cauza?

#23
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostMate_xv, on 6th July 2011, 08:32, said:

Multumesc pt raspuns.
Dar cat ulei si cat freon are un aer conditionat de 9000 Btu, astfel incat sa nu conteze uleiul si freonul pierdut. Are si cate ceva de rezerva?
Acum daca ma gandesc mai bine, poate ca acel mililitru au fost chiar 2-3ml, pt ca a mai fost pulverizat ulei si  in aer, odata cu freonul iesit cu presiune, iar acel ulei nu l-am avut in vedere. Deci ar putea sa fie si 3 mililitri aruncati afara.
Iar zgomotul puternic al freonului care iesea, pana a desurubat mesterul furtunul, ma face sa cred ca s-a pierdut o groaza de freon in cele 3-4 secunde de mesterit!
Am avut timp sa-l mai probez mai mult si vad ca incalzeste (l-am probat aseara la 13 grade temperatura de afara) si raceste bine, dar am observat ca la incalzire, se aude un fel de sfarait foarte slab prin radiatorul (tevile cu aripioare de aluminiu) din partea montata pe balcon (cutia de afara). parca ar curge ceva prin teava aia.
In casa nu se aude nimic, nici la incalzire, nici la racire.
E normal sa se auda acel sfarait slab numai la incalzire? Care e cauza?
Eu zic in continuare sa nu-ti faci griji inutile,procedura de montaj a fost una corecta folosindu-se pompa de vid

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
E normal ca la incalzire sa sfaraie unitatea exterioara (cea din balcon) pentru ca atunci freonul se evapora acolo (condensandu-se in casa) si nu se mai evapora in unitatea din casa (condensandu-se afara) cum face la racire, incalzirea inverseaza circuitul freonului in instalatie.

Edited by Neaceasca85, 06 July 2011 - 10:11.


#25
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011

View Postgall71, on 6th July 2011, 07:41, said:

Eu zic in continuare sa nu-ti faci griji inutile,procedura de montaj a fost una corecta folosindu-se pompa de vid
Da, asa este, procedura a fost  exact cum e descrisa in manualul aparatului de aer conditionat. Acum am citit si eu toate chestiile scrise acolo, mai ales cele pentru instalatori. Si asa a facut si mesterul, ca la carte, cu pompa de vid, cu deschiderea valvelor de lichid/gaz la maxim (probabil asta a facut cu tija aia indoita) si apoi demontarea furtunului care ducea la ''ceasul'' indicator.
Doar ca eu nu ziceam de procedura in sine, ci de expulzarea aia de ulei si freon, care mi s-a parut mie ca a durat cam mult. N-a facut doar'' fass'', ci a suflat cu presiune cam 4 secunde bune, tot timpul cat a desurubat furtunul din supapa aia cu ventil.
Asta era singura problema, daca n-a pierdut cam mult in cele 4 secunde, fata de cat e normal sa se piarda!
Multumesc oricum!
Vad ca aparatul merge bine.

#26
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
nah, gall, te-o mancat in dorsal sa dai din coate cu pompa de vid.... acu nici asa nu e bine!

@ mate, omu' o dat prea multa presiune dupa vidare, trebuia sa lase numa 2 atm, e normal  sa ii scape ceva presiune, oricum e mai bine sa scape dupa vidare decat fara! numa samantha stie cat o pierdut in secundele alea! e acelasi lucru cu a intreba cat tre sa aiba aerul la iesirea din u.i.
intreaba-ma cate celule epiteliale pierd zilnic!
@ cisule, sper ca pe acontul asta o sa fii mai cuminte!

#27
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011

View Postmarusachi, on 6th July 2011, 18:24, said:

nah, gall, te-o mancat in dorsal sa dai din coate cu pompa de vid.... acu nici asa nu e bine!

@ mate, omu' o dat prea multa presiune dupa vidare, trebuia sa lase numa 2 atm, e normal  sa ii scape ceva presiune, oricum e mai bine sa scape dupa vidare decat fara! numa samantha stie cat o pierdut in secundele alea! e acelasi lucru cu a intreba cat tre sa aiba aerul la iesirea din u.i.
intreaba-ma cate celule epiteliale pierd zilnic!
@ cisule, sper ca pe acontul asta o sa fii mai cuminte!
Merci! Nu va mai streses mult!
Mai era un mesaj pe care nu-l mai vad, in care scria ceva de cantitatea de ulei si freon dintr-un aparat de 9000 Btu. Nu il mai gasesc. Erau corecte cantitatile?
Chestia cu presiunea e treaba de meserias, nescrisa in manualul de instalare.
Dupa toata chestia asta, am citit si eu si in cartea aparatului scrie sa deschizi la maxim ambele vane de lichid si gaz si dupa asta sa deconectezi furtunul de la valva.
Asta inseamna ca era mai bina ca una sau ambele vane sa fie deschise cate putin, pana erau 2 atmosfere pe ceasul ala de pe furtun? Si atunci sa desurubeze furtunul?
Meseriasul ala nu a stiut smecheria asta?
La treaba cu celulele, s-ar putea sa-ti fac un calcul Mate-matic, daca imi dai urmatoarele variabile: varsta,  suprafata totala a pielii, rugozitatea hainelor pe care le porti, cate dusuri faci pe zi  si daca folosesti sapun exfoliant. Si cum te stergi, cu ce prosop... Nu e imposibil sa aproximezi, destul de exact.  :D

Edited by Mate_xv, 06 July 2011 - 21:47.


#28
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postmarusachi, on 6th July 2011, 20:24, said:

nah, gall, te-o mancat in dorsal sa dai din coate cu pompa de vid.... acu nici asa nu e bine!
Sunt oltean ca tine,ce sa fac :lol:

#29
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011
gall71 si marusachi nu trebuie sa va suparati pe mine, pentru ca nu ma pricep la tehnica aerului conditionat. Nu poti sa le stii pe toate, mai ales ca ceva stiu si eu sa fac bine, adica in domeniul in care lucrez.
Ceream raspunsuri relativ exacte, pt ca eu lucrez cu notiuni exacte si poate nu ma multumesc doar cu explicatii neargumenate, nedemonstrate.
Ce sa fac, e deformatie profesionala!
Multumesc tuturor.
Oricum m-am linistit un pic, mai ales ca aparatul functioneaza bine . Am fost un pic ingrijorat, pt ca nu prea imi pot permite sa arunc 23 de milioane (vechi) pe un aparat, si sa se strice din cauza unui mic accident la instalare. Mai bine platesc inca 100-200 lei si repar pe banii mei (completez freonul, pt ca am inteles ca se poate, si nu e mai scump de 200.)
Multumesc inca o  data. Problema in asteptare!

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Wow, e un Daikin sau un Mitsubishi de costa atat de mult? Asta sigur e pret de magazin.

#31
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011

View PostNeaceasca85, on 7th July 2011, 13:27, said:

Wow, e un Daikin sau un Mitsubishi de costa atat de mult? Asta sigur e pret de magazin.
Nu, e un fujitsu inverter, cu tot cu instalare. Si adus acasa in pretul asta.

Edited by Mate_xv, 07 July 2011 - 20:29.


#32
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
@mate nu se supara nimeni, eu si gall ne mai tachinam din cand in cand! numa' ca nu avem cum sa iti raspundem  la intrebare, de-aia eu ti-am raspuns cu o intrebare referitoare la celulele pielii! fiecare aparat e incarcat, functie de firma ,cu gaz pt 5-7 m de traseu, asa ca poti sta linistit!
@ nea ceasca: nu-l intreba pe gall care cat costa cel  mai scump aparat de 12000 de la mitsu ca s-ar putea sa-ti patineze imaginea... e aproape triplu decat ce a dat mate pe a lui :lol:  sigur, face si clatite gadget-ul, are in loc de ventilator 3 gheise care fac vant cu evantaie numa'  nu vrea gall in ruptul capului sa spuna de unde se procura si pe unde se baga cartelele pt serviciile speciale :w00t: :lol: :P

#33
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011

View Postmarusachi, on 7th July 2011, 21:45, said:

@mate nu se supara nimeni, eu si gall ne mai tachinam din cand in cand! numa' ca nu avem cum sa iti raspundem  la intrebare, de-aia eu ti-am raspuns cu o intrebare referitoare la celulele pielii! fiecare aparat e incarcat, functie de firma ,cu gaz pt 5-7 m de traseu, asa ca poti sta linistit!
@ nea ceasca: nu-l intreba pe gall care cat costa cel  mai scump aparat de 12000 de la mitsu ca s-ar putea sa-ti patineze imaginea... e aproape triplu decat ce a dat mate pe a lui :lol:  sigur, face si clatite gadget-ul, are in loc de ventilator 3 gheise care fac vant cu evantaie numa'  nu vrea gall in ruptul capului sa spuna de unde se procura si pe unde se baga cartelele pt serviciile speciale :w00t: :lol: :P

:confuzzled:  Eu am fix 5 metri de tevaraie... sunt la limita! Vad eu la iarna, pt ca d-asta am luat inverter, cica incalzeste si la   -15 grade Celsius de afara!

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Din cauza scumpirii gazelor multi ajung sa se incalzeasca cu AC. Eu nu sunt de acord cu asa ceva, imi place sa ma pot baza pe ceva, adica sa folosesc un lucru la scopul principal pentru care este gandit, AC-ul e singurul care stie racire si dezumidificare asa ca de asta am luat si eu unul, incalzirea cea mai faina e pe gaz chiar daca e mai scump, si o simpla aeroterma cu rezistenta electrica e mai eficienta decat un AC chinuit sa scoata caldura din gerul de afara, mie imi place sa-l folosesc doar la racire si de asta nu am luat Inverter si nu am luat produs de lux sau de top foarte scump.

Marusachi, imi dau seama cat costa, la orice marca de AC Inverterul adauga cel putin 500 RON la pret.

Dar comertul e comert, ca sa cumpere mai multa lume AC apar aceste gaselnite gen Inverter, -15; -20; -25 de grade, unii nu ar cumpara AC doar pentru cele 3 luni de zapuseala pe an asa ca iau si pentru incalzire. Pentru mine clima perfecta ar fi cea care foloseste freonul la racire si o rezistenta electrica pentru incalzire, posibil sa aibe instalatiile industriale.

Inca ceva, cand ma inbaiez folosesc foarte multa apa calda, curge non-stop cam 1 ora, nu stiu daca un panou solar sau un freon ce sa-mi raceasca aerul de afara si sa-mi incalzeasca boilerul (cum ar fi la Mitsubishi Zubadan) ar face fata (iarna pe ger) mai ales ca fac baie noaptea fie vara, fie iarna, reusesc sa racesc caloriferele din casa.   :D Daca se ia curentul sau gazul am 200 de litri de apa fiarta gata preparati, boilerul racit se reface in timp record, am centrala Buderus Logamax cu recuperarea caldurii din gazele arse, pentru o casa asa de mare nu era altceva mai eficient.

Edited by Neaceasca85, 08 July 2011 - 01:22.


#35
Mate_xv

Mate_xv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2011
Cred ca aici te contrazic informatiile prezentate de catre producatorii de ac inverter:
O banala aeroterma cu  rezistenta electrica, folosita pentru incalzire iarna, nu are cum sa fie mai eficienta decat un aer conditionat inverter care functionaeza chiar si la -15 grade Celsius, mai eficient decat ''rezistenta''.
Cine mi-a recomandat Fujitsu inverter, mi-a spus ca a mai montat aproape 20 de astfel de aparate in anul trecut, ca are si el doua, care au incalzit chiar la -20-22 de grade si au cel mai mic consum de pe piata.
Mi-a explicat si m-am documentat si eu ca, la ficare kilowat de curent consumat, o rezistenta elibereaza tot un kilowat de caldura, iar aerul conditionat inverter elibereaza 4 kilowati de energie termica, la fiecare kilowat de curent consumat. Adica e de 4 ori mai eficient decat o rezistenta! Eu cred in datele prezentate si pe site-ul producatorului Fujitsu, in acest sens.
La gaze  mi-au cerut 1600 lei numai pentru cel de-al doilea foc (pt centrala) si mai costa si centrala cu instalatie inca 6000-7000 (minim). Adica aproape 9000 de lei! Aberant. Si da, mai creste si pretul la gaze!
Vad cum merge aerul iarna aceasta in camera unde e montat si daca merge bine, ma debransez si mai pun altul, decat sa pun centrala!

Edited by scheleton, 08 July 2011 - 08:56.


#36
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostMate_xv, on 8th July 2011, 07:13, said:

Cred ca aici te contrazic informatiile prezentate de catre producatorii de ac inverter:
O banala aeroterma cu  rezistenta electrica, folosita pentru incalzire iarna, nu are cum sa fie mai eficienta decat un aer conditionat inverter care functionaeza chiar si la -15 grade Celsius, mai eficient decat ''rezistenta''.
Cine mi-a recomandat Fujitsu inverter, mi-a spus ca a mai montat aproape 20 de astfel de aparate in anul trecut, ca are si el doua, care au incalzit chiar la -20-22 de grade si au cel mai mic consum de pe piata.
Mi-a explicat si m-am documentat si eu ca, la ficare kilowat de curent consumat, o rezistenta elibereaza tot un kilowat de caldura, iar aerul conditionat inverter elibereaza 4 kilowati de energie termica, la fiecare kilowat de curent consumat. Adica e de 4 ori mai eficient decat o rezistenta! Eu cred in datele prezentate si pe site-ul producatorului Fujitsu, in acest sens.
La gaze  mi-au cerut 1600 lei numai pentru cel de-al doilea foc (pt centrala) si mai costa si centrala cu instalatie inca 6000-7000 (minim). Adica aproape 9000 de lei! Aberant. Si da, mai creste si pretul la gaze!
Vad cum merge aerul iarna aceasta in camera unde e montat si daca merge bine, ma debransez si mai pun altul, decat sa pun centrala!
Nu e chiar asa,odata cu scaderea temperaturii scade  capacitatea aparatului,un Mitsubishi de exemplu,sa zicem de 3,5 kw,va avea la -15 grade 65% capacitate,asa ca dimensionarea trebuie facuta in functie de aceste date,exista aparate capabile sa aibe 100% capacitate la -15 grade,Mitsubishi MSZ-FD Zubadan e unul dintre ele
Ai mare gi=rija cu Fujitsu,multe nu sunt certificate Eurovent iar compresoarele difera de la serie la serie,eu unul sa numai aud de Fujistu sa numai spun ca Fujitsu este cel mai economic de pe piata e o gogoasa,cele mai eficiente aparate de pe piata cu un COP de peste 5 sunt Mitsubishi Electric Kirigamine,TOSHIBA Superdaiseikai si Hitachi sx8,spune-mi seria de la Fujitsu,banuiala mea ca este vorba de seria LGC,un aparat,nu vreu sa te sperii,cu foarte multe probleme si cu o eficienta energetica normala(daca ne luam dupa datele fabricantului,dar asa cum am spus nu este certificat EUROVENT)

View PostNeaceasca85, on 8th July 2011, 02:08, said:

Din cauza scumpirii gazelor multi ajung sa se incalzeasca cu AC. Eu nu sunt de acord cu asa ceva, imi place sa ma pot baza pe ceva, adica sa folosesc un lucru la scopul principal pentru care este gandit, AC-ul e singurul care stie racire si dezumidificare asa ca de asta am luat si eu unul, incalzirea cea mai faina e pe gaz chiar daca e mai scump, si o simpla aeroterma cu rezistenta electrica e mai eficienta decat un AC chinuit sa scoata caldura din gerul de afara, mie imi place sa-l folosesc doar la racire si de asta nu am luat Inverter si nu am luat produs de lux sau de top foarte scump.

Marusachi, imi dau seama cat costa, la orice marca de AC Inverterul adauga cel putin 500 RON la pret.

Dar comertul e comert, ca sa cumpere mai multa lume AC apar aceste gaselnite gen Inverter, -15; -20; -25 de grade, unii nu ar cumpara AC doar pentru cele 3 luni de zapuseala pe an asa ca iau si pentru incalzire. Pentru mine clima perfecta ar fi cea care foloseste freonul la racire si o rezistenta electrica pentru incalzire, posibil sa aibe instalatiile industriale.

Inca ceva, cand ma inbaiez folosesc foarte multa apa calda, curge non-stop cam 1 ora, nu stiu daca un panou solar sau un freon ce sa-mi raceasca aerul de afara si sa-mi incalzeasca boilerul (cum ar fi la Mitsubishi Zubadan) ar face fata (iarna pe ger) mai ales ca fac baie noaptea fie vara, fie iarna, reusesc sa racesc caloriferele din casa.   :D Daca se ia curentul sau gazul am 200 de litri de apa fiarta gata preparati, boilerul racit se reface in timp record, am centrala Buderus Logamax cu recuperarea caldurii din gazele arse, pentru o casa asa de mare nu era altceva mai eficient.
Aerul conditionat poate fi folosit cu succes pentru incalzirea locuintei,numai ca acel aer conditionat trebuie sa fie neaparat Inverter,sa fie dimensionat corect,nu dupa ureche cum fac majoritatea vanzatorilor,se vede ca nua ia vazut Invertere mergand,eu am peste 10 locatii la care sunt folosite ca unica sursa de incalzire,vorbesc de restaurante,baruri,cazinouri etc,niciodata nu au fost probleme,iar sa compari o pompa de caldura,ca sata este un AC,cu incalzire electrica este o prostie
La tine in Slatina sunt peste 10 bucati de Pompe de caldura Zubadan vandute si instalate,ai vazut pe cineva sa se planga de ele?Zubadanul are capacitate de incalzire 100% la -15 garde si de 75% la -25 de grade,sunt folosite la scara larga in tarile nordice,de ce nu ar face fata la Slatina?
Lafel este si la Zubadan,acumularea de ACM se face in boiler,interfata comanda trecerea automata pe apa calda cand temepratura in boiler scade cu 10 grade ,sau cu 20 de grade,depinde setarile care le face instalatorul

Attached Files


Edited by gall71, 08 July 2011 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate