Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Si cu rusii, si cu germanii...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
84 replies to this topic

#73
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Culmea e ca si eu am trecut prin aproape aceleasi etape ca si tine. Acum am tendinta sa schimb pozitia lui Dzeu. Ma tot intreb zadarnic si absurd: De ce Dumnezeu si nu Satana? Sau imi pun tot felul de intrebari fara raspuns.

Expune mai mult si poate rezolvam impreuna ecuatia...

Quote

Apoi mi-am dat seama ca altcineva rezolvase deja ecuatia in locul meu.
La cine te referi de fapt?

Edited by Eminovici, 14 August 2007 - 14:00.


#74
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View PostEminovici, on Aug 14 2007, 14:56, said:

1. Culmea e ca si eu am trecut prin aproape aceleasi etape ca si tine. Acum am tendinta sa schimb pozitia lui Dzeu. Ma tot intreb zadarnic si absurd: De ce Dumnezeu si nu Satana? Sau imi pun tot felul de intrebari fara raspuns.

2. Expune mai mult si poate rezolvam impreuna ecuatia...

3. La cine te referi de fapt?

1. Din cate mi-am dat seama in relatia om pe pozitia de copil(fiu) si Dumnezeu pe pozitia de Tata satisface ambele conditii ale ecuatiei, adica sa ai un Stapan care sa te invete cum poti fi propriul tau stapan.
Ca la unele probleme cu solutii multiple, presupun ca exista mai multe variante care sa satisfaca ambele conditii, asa ca subiectul ramane deschis.

2. Judecand dupa cursul intamplarilor si cronologia evenimentelor trag concluzia ca satana m-a determinat sa-l caut pe Dumnezeu. Acum ca orice om supus suspiciunilor, nu pot garanta 100% daca acestia Doi lucreaza mana in mana, sau sunt dusmani neimpacati. De aceea raman la ce scrie in carti ca satan este vrajmas cu Dz.
Ce pot sa mai spun este ca la un moment dat eram decis sa fac un pact cu diavolul, daca nu mi se oferea o alternativa.

3. Nici eu nu-mi dau seama, destul ca atunci conflictele din mine au disparut.

#75
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostHIRAN, on Aug 14 2007, 16:17, said:

Ce pot sa mai spun este ca la un moment dat eram decis sa fac un pact cu diavolul, daca nu mi se oferea o alternativa.

3. Nici eu nu-mi dau seama, destul ca atunci conflictele din mine au disparut.


Poti sa detaliezi putin?

Edited by cleo222, 14 August 2007 - 15:20.


#76
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Poate ca e doar un alt exemplu de disonanta cognitiv-afectiva. Cumva, totul se rezolva - daca a existat vreodata vreun fel de problema...

Edited by Eminovici, 14 August 2007 - 15:31.


#77
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcleo222, on Aug 14 2007, 16:20, said:

Poti sa detaliezi putin?

Au fost niste imprejurari in care nu stiam ce sa cred: Ca Dumnezeu este un tiran plin de rautate sau ca satana e stapanul si Dz. cel milostiv nu exista.

@Eminovici
Tot ce este posibil. Daca experientele s-ar fi terminat acolo.

Edited by HIRAN, 14 August 2007 - 15:32.


#78
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Experientele se termina doar atunci cand viata se termina.

#79
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View PostEminovici, on Aug 14 2007, 16:38, said:

Experientele se termina doar atunci cand viata se termina.

Tocmai de aceea sunt convins ca sufletul tau va gasi negresit ceea ce cauta.

#80
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostHIRAN, on Aug 14 2007, 16:30, said:

Au fost niste imprejurari in care nu stiam ce sa cred: Ca Dumnezeu este un tiran plin de rautate sau ca satana e stapanul si Dz. cel milostiv nu exista.



Si la ce concluzie ai ajuns?

#81
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcleo222, on Aug 15 2007, 10:29, said:

Si la ce concluzie ai ajuns?

Logica mea nu m-a ajutat prea mult, dar mi s-a spus ca Domnul pe cine iubeste pe acela il pedepseste.

#82
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostHIRAN, on Aug 15 2007, 12:28, said:

Logica mea nu m-a ajutat prea mult, dar mi s-a spus ca Domnul pe cine iubeste pe acela il pedepseste.



Hm! Putin cam sadic Domnul asta, nu crezi? Sau ai vrut sa spui: "pe cine greseste pe acela il pedepseste"?

#83
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcleo222, on Aug 15 2007, 13:04, said:

Hm! Putin cam sadic Domnul asta, nu crezi? Sau ai vrut sa spui: "pe cine greseste pe acela il pedepseste"?

Nicidecum, am redat cum am primit si eu de la Domnul.
Numai nu lua cuvantul pedeapsa cu sensul de osandire sau maltratare ci cu sensul de educare, disciplinare.
Nu stii bancul cu tiganul care isi bate copilul cind il trimite cu ulciorul la izvor dupa apa ca sa nu il sparga? Ce rost ar mai avea nuiaua dupa ce s-a spart ulciorul? doar nu il poate face la loc.  Cum ti se pare mai intelept?

Edited by HIRAN, 15 August 2007 - 12:34.


#84
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostHIRAN, on Aug 15 2007, 13:32, said:

Nicidecum, am redat cum am primit si eu de la Domnul.
Numai nu lua cuvantul pedeapsa cu sensul de osandire sau maltratare ci cu sensul de educare, disciplinare.
Nu stii bancul cu tiganul care isi bate copilul cind il trimite cu ulciorul la izvor dupa apa ca sa nu il sparga? Ce rost ar mai avea nuiaua dupa ce s-a spart ulciorul? doar nu il poate face la loc.  Cum ti se pare mai intelept?


Nu sunt adepta educatiei prin violenta, deci nu mi se pare inteleapta niciuna din variante. Este adevarat ca unii oameni nu pot fi disciplinati altfel, dar totusi...
Ti se pare normal sa bati pe cineva preventiv? Nu pot sa cred ca asa gandeste EL...

Mai exact, cum ai primit acest mesaj "de la Domnul"? Cum ti l-a transmis?

#85
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcleo222, on Aug 15 2007, 13:43, said:

1. Nu sunt adepta educatiei prin violenta, deci nu mi se pare inteleapta niciuna din variante. Este adevarat ca unii oameni nu pot fi disciplinati altfel, dar totusi...
Ti se pare normal sa bati pe cineva preventiv? Nu pot sa cred ca asa gandeste EL...

2. Mai exact, cum ai primit acest mesaj "de la Domnul"? Cum ti l-a transmis?

1. ceva din tine te determina sa faci conexiuni de genul pedeapsa = violenta? sau tiparul existent in societatea inconjuratoare?
Pedeapsa sau disciplinarea se poate face si prin metode pasnice, dar prea putin cunoscute si practicate de om.  Asta nu inseamna ca cel educat nu se impotriveste schimbarii, si imbratiseaza schimbarea cu placere. Acelea sunt povesti indrugate de fatarnici care joaca doua roluri in viata. Cine nu cunoaste durerea schimbarii (metamorfozei) este un erudit  asemanator profesorului universitar casatorit si cu doi copii care preda cursuri despre celibat.
Bancul cu tiganul era doar un exemplu care arata ca trebuie schimbat un tipar de gandire si ca aceasta este posibil din moment ce un om mai putin pregatit poate gandi diferit decat marea masa.

2.  intr-un mod mai bizar pentru cei mai multi oameni, (chiar si pentru mine atunci).

Edited by HIRAN, 15 August 2007 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate