Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

LIMBA SPANIOLA

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
@offtopic:
Nu exista limba spaniola. In fostele colonii din America de Sud, castellano a fost adaptata la particularitatile regiunii si a devenit spaniola. Dar nu cred ca asta doriti sa invatati.

In Regatul Spaniei, limba oficiala este castellano. Exista regiuni autonome unde se admite ca limba oficiala in administratie si: catalan (Catalunia), euskera(Tara Bastilor) si galego (Galicia).

Edited by fabian23, 10 July 2012 - 16:24.


#20
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostAlexEn, on 10th July 2012, 13:34, said:

Dezgrop topicul pentru o intrebare: imi puteti recomanda niste cursuri de spaniola pentru incepatori (a se citi ca nu stiu sa vorbesc boaba de spaniola, dar inteleg cate ceva)?
A facut cineva cursuri la Cervantes? Am gasit acolo pentru incepatori, si cu program destul de convenabil, adica as putea sa ajung dupa servici. Dpdv bani sa zicem ca un prag superior de 200 de euro/modul e acceptabil.

Am facut eu primul nivel la Cervantes, acum citi va ani - am inceput cu alfabetul si cu "buna ziua, ma cheama ...". Profesorul era spaniol get beget. Problema era totusi ora tirzie, fiindca dupa o zi de serviciu sa traversezi orasul si sa cauti loc de parcare aproape de institut, dupa care sa fii doua ore atent (cursul era intre 7 si 9 seara) mi s-a parut f dificil. Nu imi mai aduc aminte cit am platit.

Am inceput in iarna asta nivelul C1.3 online si acum fac C1.4; am dat un test de nivel -tot online, la care evident ca nu au evaluat cit de bine vorbesc, ci doar cit de bine inteleg si scriu. Sint foarte multumita de continutul cursului si de felul in care este structurat, iar partea culturala este exceptionala. Teoretic e un curs de 40 de ore, eu am studiat peste 100 pentru modulul anterior, insa o faci cind ai timp si chef. Din punct de vedere al pretului este f convenabil, adica 60 euro per modul.

Stiu ca au un test de nivel si la institut, insa recomand oricui sa il faca pe cel pe internet, ca sa isi dea seama cam cum sta; e gratuit si il gasiti aici:
http://ave.cervantes...vel/default.htm

Cit despre invatat o limba in doua luni, sa fim seriosi! In doua luni inveti cit sa te intelegi cu localnicii, insa asta nu inseamna ca ai invatat limba respectiva.

Edited by Aprilia, 10 July 2012 - 21:41.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Multumiri multe pentru raspuns Aprilia  :kisstogether:
Cu deplasarea dupa serviciu nu e o problema, am metrou aproape. O sa ma duc intr-o zi pe acolo sa vad cat de repede ajung pe jos de la Rosetti, mi s-a parut a fi prin zona dupa localizarea pe harta.
Din numele profesorilor de pe site mi s-a parut si mie ca sunt spanioli, dar nu strica niciodata sa intrebi :-)

La urmatorul curs de incepatori, care incepe in iulie si se tine seara, nu ma pot duce pentru ca ar trebui sa lipsesc 4 zile in septambrie, cand nu sunt in tara, si nu are sens sa ma complic. O sa la mai urmaresc cursurile, sa vad daca apare ceva convenabil.

Inte timp, daca mai aveti si alte recomandari, observatii, experiente nu ezitati sa postati.

P.S: in niciun caz nu imi pun problema sa invat spaniola in 2 luni, asta e o prostie.

Edited by AlexEn, 11 July 2012 - 08:46.


#22
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostAlexEn, on 11th July 2012, 09:44, said:

La urmatorul curs de incepatori, care incepe in iulie si se tine seara, nu ma pot duce pentru ca ar trebui sa lipsesc 4 zile in septambrie, cand nu sunt in tara, si nu are sens sa ma complic. O sa la mai urmaresc cursurile, sa vad daca apare ceva convenabil

Nu cred ca e o problema sa lipsesti 4 zile la un curs de 3 luni. Daca vrei iti pot recomanda o carte buna de gramatica spaniola. Daca ai cablu de la UPC vezi ca pe canalul 771 e TVE, in afara de faptul ca auzi vorbitori nativi sint si multe emisiuni f interesante; pe internet gasesti Canal 24 Horas (canal de stiri), de la  RTVE  canalele 1 si 2 partial, Canal Sur, poate mai sint si altele, insa pe acestea le stiu.
Vezi ca este si un grup pe Meetup - Hablamos español, care se intilneste lunar.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Orice recomandari sunt bine venite. O sa ma uit si la TVE.
In privinta cursului, o sa ma mai gandesc. Sunt cate 3 zile/saptamana si ar insemna sa lipsesc o saptamana practic.

#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cauta pe youtube filmulete in spaniola. Avantajul e ca poti da inapoi cand nu ai inteles bine ceva, poti relua, etc. Sunt desene animate de ex Charlie Brown en espanol [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0MCGcy5q2Yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Asa poate deveni si captivant inavatatul daca iti place genul, plus ca se vorbeste rar si clar.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Multumesc dan84   :kisstogether:

#26
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postfabian23, on 10th July 2012, 15:13, said:

@offtopic:
Nu exista limba spaniola. In fostele colonii din America de Sud, castellano a fost adaptata la particularitatile regiunii si a devenit spaniola. Dar nu cred ca asta doriti sa invatati.

Iar vorbesti prostii? Mai omule tu und te informezi? Tu nici atat nu stii cá  limba oficiala a Spaniei este spaniola care mai are si denumirea alternativa de castellano?
:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Edited by SOUSA, 17 July 2012 - 13:13.


#27
edukro

edukro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2012

View PostSHTIRLITZ, on 11th August 2007, 08:22, said:

Buna
Am un coleg care s-a angajat in spania si m-a rugat sa-i trimit niste carti cu cursuri de invatare a limbii spaniole. Are un dictionar dar nu-l ajuta sa comunice. La ce editura, carti sa m-a orientez daca a-ti mai intalnit problema.
Multumesc


Ce ii recomanda la prietenul tau e sa se inscrie la un curs online de spaniola  la care poate participa de oriunde din lume si atunci poate sa invete rapid si eficient limba sau poate sa incerce cursurile gratuite de spaniola  pe care la gaseste pe internet.

Tot ce deja exista prin carti deja le gaseste pe internet si elimina costurile cu transportul etc.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlexEn, on 10 iulie 2012 - 12:34, said:

Dezgrop topicul pentru o intrebare: imi puteti recomanda niste cursuri de spaniola pentru incepatori (a se citi ca nu stiu sa vorbesc boaba de spaniola, dar inteleg cate ceva)?
A facut cineva cursuri la Cervantes? Am gasit acolo pentru incepatori, si cu program destul de convenabil, adica as putea sa ajung dupa servici. Dpdv bani sa zicem ca un prag superior de 200 de euro/modul e acceptabil.

Pana la urma am ramas la cursurile de la Cervantes, voi incepe in 10 octombrie. Revin cu impresii.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Revin cu impresii :-)
Pana acum am avut 3 sedinte. Sunt in cea mai mare grupa (13 oameni) probabil si datorita faptului ca sunt de la 7 la 9 serara cursurile si sunt mai accesibile pentru cei care lucreaza sau au cursuri la facultate/scoala peste zi.
Cursul este tinut de o profesoara nascuta in Barcelona dar care locuieste in Bucuresti de ceva vreme si vorbeste bine romana.
In primele 2 sedinte ne-au fost prezentate formule de salut, prezentare (ma numesc..., sunt din...) precum si o lista de intrebari/fraze ajutatoare pentru curs (puteti repeta, nu am inteles, am o intrebare etc) si pronumele personale impeuna cu verbul 'a fi' la prezent.
In a 3-a sedinte am inceput conjugarea verbelor la prezent (terminatii pentru categoriile de verbe + cateva exemple de exceptii) precum si pluralul substantivelor.
Se pune mult accent pe comunicare in spaniola si exercitii practice. Urmeaza sa imi fac si un card la biblioteca si sa ma apuc de citit in spaniola.
Pana acum, per total, sunt multumita.

#30
Mozilici

Mozilici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2014
Buna! Ma intereseaza si pe mine niste cursuri la institutul Cervantes. Ultimele impresii am vazut ca sunt din 2012, ce ne mai puteti spune despre ele? Si mai am o dilema cu nivelurile. Ma grabesc sa fac primele nivele si as fi adoptat varianta online ptr nivelul A1, apoi primele cursuri la institut. As vrea sa stiu ce se face la nivelul A1 si daca ar fi ok sa le fac online.
Multumesc

#31
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014
La mine vin oameni care si-au luat o gramada de carti si nu au invatat nimic. Asa ca au ales varianta cu meditatiile, pentru ca e cea nai eficienta. Trebuie sa fie cineva langa ei care sa le arate unde au gresit, sa ii corecteze, sa vorbeasca mult cu ei in acea limba.

#32
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Orice limbă europeană o poţi învăţa la nivel de A1, mai ales dacă se ţine cineva de capul tău. Numeralele le înveţi într-o oră, culorile în 30 de minute, obiectele de uz casnic în maxim 2 ore. Verbele de bază + conjugările lor în câteva ore.

Doar tu ştii dacă ai chef să te plictiseşti la un curs, sau pui osu' la muncă. E alegerea ta.

#33
dahlia

dahlia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.12.2014
Rosetta Stone e cel mai bun program daca vrei sa inveti singur o limbă straina.
Exista si cursuri online gratuite foarte bine gandite, precum: https://pt.duolingo.com/

#34
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Rosetta Stone e o mizerie cu care iti vei pierde timpul invatand cateva cuvinte pe ora, fara a le retine. Orice alternativa este preferabila.

#35
dahlia

dahlia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.12.2014

View PostPorcq, on 08 decembrie 2014 - 21:39, said:

Rosetta Stone e o mizerie cu care iti vei pierde timpul invatand cateva cuvinte pe ora, fara a le retine. Orice alternativa este preferabila.

Rosetta Stone e o mizerie pentru cei care habar nu au ce presupune invatarea unei limbi straine!

Pimsleur este de asemenea foarte util.

Edited by dahlia, 08 December 2014 - 22:21.


#36
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Spre ghinionul tau, am facut limba engleza intensiv cativa ani buni si am certificare C1 pentru aceasta limba. Stiu foarte bine ce inseamna sa inveti o limba straina in toate aspectele invatarii, iar RS rateaza monunental la o gramada de capitole. Cauta-ti de lucru in alta parte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate