Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

celule PV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
Stie cineva de unde se pot procura celule PV la noi in tara?

#2
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
ce sunt alea?

#3
zucky

zucky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2003
Te referi la celule fotovoltaice (photovoltaic=PV)?

#4
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
da, despre celule fotovoltaice este vorba.

#5
zucky

zucky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2003
In primul rand aceste panouri fotovoltaice sunt foarte scumpe, generarea de energie electrica din celule fotovoltaice fiind in faza incipienta, cel putin la noi in tara.
De asemenea in alte tari (cum ar fi SUA) consumatorii si distribuitorii de energie sunt stimulati financiar pentru a instala panouri fotovoltaice.
Costul acestei tehnologii este de 5 euro/W instalat, deci costurile sunt extraordinar de mari. Ca sa nu mai spunc a una peste alta limitarile tehnologice determina un randament electric de 17%.
La noi in tara am auzit ca s-au instalat panouri fotovoltaice, in special ICEMENERG si ICPE au instalat cateva panouri la noi in tara.
Din cate stiu eu nu exista o firma inca la noi in tara care sa produca aceste panouri, poate doar sa comercializeze dar nu prea cred avand in vedere ca la noi in tara nu se pune problema inca de a folosi aceste surse de energie electrica.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
depinde cat de mari si la ce-ti trebuie si mai ales cat de tare iti trebuie

#7
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
Multumesc pentru informatii.
Eu am de realizat o instalatie frigorifica solara si am de ales intre captatori solari si celule fotovoltaice. Deocamdata sunt in faza de analiza comparativa (pret, randament, etc).

#8
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Da-ne si noua mai multe detalii, ce fel de instalatie frigorifica, ce putere, cum se face racirea, etc.

#9
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
Este o instalatie frigorifica cu absorbtie intr-o treapta cu solutie hidroamoniacala. Procesul incepe prin incalzirea solutiei (intr-un generator)de catre radiatia solara rezultand vapori de amoniac, iar racirea se face direct prin vaporizarea amoniacului (in vaporizator).

Astfel de instalatii le gasesti in orice carte de instalatii frigorifice; depinde pentru ce vrei astfel de detalii - doar ca informatie sau mai stii cate ceva din acest domeniu.

#10
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
am gasit distribuitori de celule fotovoltaice.

#11
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
si nu ne spui si noua?

#12
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Si atunci iti trebuie curent numai pt compresor. Am inteles. Si ne spui si noua unde ai gasit celule fotovoltaice si la ce pret ? Cat de rentabila este o astfel de instalatie ?

#13
luminita

luminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2004
Celulele fotovoltaice se folosesc intr-adevar pentru instalatiile cu comprimare unde trebuie sa actioneze compresorul.    

Instalatia de care ma ocup eu este cu absorbtie si nu are compresor. In locul lui are un generator si un absorbitor. E putin mai complicata.  Pentru eastfel de instalatie imi trebuie colector plan (sau cu concentrare) ca acela care se foloseste in instalatiile de incalzire a apei.

Vroiam sa stiu pretul la celule ca sa pot face o comparatie intre instalatii. Firma care are reprezentanta la noi este KeryChip si e cam scumpa (de ex. un modul de 5W/12V este 42 euro).
In ceea ce priveste rentabilitatea, trebuie sa ai un consum mare de energie electrica ca sa ti se justifice investitia (asta pentru celule). Pe de alta parte, va puteti construi singuri (sau cumpara) colectoare plane pentru instalatii de incalzire a apei si incalzirea locuintei. Daca va uitati pe net dupa instalatii solare aflati lucruri interesante si utile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate