Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

De ce discrediteaza BOR femeile?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

Poll: Pot fi femeile preoti in biserica? (121 member(s) have cast votes)

Pot fi femeile preoti in biserica?

  1. NU (72 votes [59.50%])

    Percentage of vote: 59.50%

  2. DA (35 votes [28.93%])

    Percentage of vote: 28.93%

  3. MA ABTIN (14 votes [11.57%])

    Percentage of vote: 11.57%

Vote Guests cannot vote

#19
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostRamunc, on Aug 13 2007, 18:13, said:

În câte religii din lume exista preoti femei? Daca exista, atunci nu cred ca exista si preoti femei si preoti barbati. Explicatia e simpla: apar tot felul de interpretari nedorite.
Sa fim seriosi. De la Boccacio incoace exista interpretarile astea cu calugari pedofili/homosexuali si calugarite nimfomane/lesbiene.
Este pe de o parte un adevar in cazul unora iar in al doilea un fel de mit urban.
Si desigur s-ar mai zvoni ca diverse preotese s-au culcat cu enoriasii.

No, asa cum majoritatea oamenilor ignora stirile cu preotii cu deviatii o sa le treaca pe astea cu preotese la categoria:
Dovezi: Toate femeile e *urve.

Asa ca mare rau nu vad ce ar fi.
Plus ca biserici in care sa serveasca femei separat de cele in care servesc barbati se pot face ca doar avem numar record de biserici.

#20
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postkatman, on Aug 14 2007, 17:56, said:

Asa ca mare rau nu vad ce ar fi.
Plus ca biserici in care sa serveasca femei separat de cele in care servesc barbati se pot face ca doar avem numar record de biserici.

Nu ai nici o idee ce este crestinismul si Biserica. Când o sa fie preoti femei, o sa fie sfârsitul lumii.

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Acu...eu ca un...aproape profan in ale ortodoxiei, atata timp cat o femeie la ciclu nu are voie sa intre in biserica, nu prea vad cum ar putea fi preot :). Iar chestia cu intratul femeii la ciclu in biserica, un preot apropiat mie, mi-a spus ca, explicatia ...sa zicem stiintifica, este ca , in momentul slujbei, in biserica se emana niste fluxuri energetice benefice, iar femeile aflate la ciclu, odata cu fluxul de sange pierdut, au si o emanatie energetica negativa, care ii perturba pe ei in "lucrare". Acu...nu stiu ce sa zic, dar oarece logica exista in aceasta explicatie.

#22
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postrichelieu, on Aug 15 2007, 14:18, said:

Acu...eu ca un...aproape profan in ale ortodoxiei, atata timp cat o femeie la ciclu nu are voie sa intre in biserica, nu prea vad cum ar putea fi preot :). Iar chestia cu intratul femeii la ciclu in biserica, un preot apropiat mie, mi-a spus ca, explicatia ...sa zicem stiintifica, este ca , in momentul slujbei, in biserica se emana niste fluxuri energetice benefice, iar femeile aflate la ciclu, odata cu fluxul de sange pierdut, au si o emanatie energetica negativa, care ii perturba pe ei in "lucrare". Acu...nu stiu ce sa zic, dar oarece logica exista in aceasta explicatie.

Stai linistit ca nici nu si-ar da seama vreun preot ca e sau nu la ciclu. Poate doar daca e vampir si incepe sa miroasa sange. :lol:


In rest la ce s-a mai zis, exista tampoane, asa ca ar putea foarte frumos sa tina predica fara sa stie cineva ca ea e la ciclu.


Nu stiu, eu am citit Biblia acum vreo 10 ani, n-am mai citit-o de atunci, dar nu imi aduc aminte sa fii avut vreun apostol vreo revelatie, sau orice alt mesager, sa ii fi zis Dumnezeu ca n-au voie femeile sa devina preoti sau ca femeii ar trebui sa interzica anumite drepturi, sa i se interzica sa fie preot, sa boxeze, sa lupte, etc pentru ca e impotriva firii (cica). Din cate stiu eu Dumnezeu ne lasa sa ne urmam propriul drum si mie mi se pare ca aceste restrictii le impiedica pe femei sa isi urmeze propriul drum. Parerea mea. :peacefingers: Daca cineva stie vreun pasaj din Biblie unde a avut vreun mesager al lui Dumnezeu vreo revelatie, postati-l va rog. :)

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pai iti dai seama ca el nu simte si chiar nu prea are cum sa-si dea seama....Oricum, sunt taaare curios cati preoti pot intr-adevar sa genereze acele energii de care imi zicea preotul respectiv :). Preoti adevarati, din punctul meu de vedere, sunt foarte putini in raport cu numarul lor total.

#24
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postrichelieu, on Aug 15 2007, 15:40, said:

Pai iti dai seama ca el nu simte si chiar nu prea are cum sa-si dea seama....Oricum, sunt taaare curios cati preoti pot intr-adevar sa genereze acele energii de care imi zicea preotul respectiv :). Preoti adevarati, din punctul meu de vedere, sunt foarte putini in raport cu numarul lor total.

Mai oameni buni... Nu se "genereaza" nicio energie... Ce-i cu prostiile astea? Voi credeti ca in biserica se fac experimente nucleare?
Este vorba de curatia trupului, strans legata de cea a sufletului.
Exista reguli si pentru preoti referitoare la patrundere si slujirea in sfantul altar.

Iar femeile pentru ce sa preoteasca? Hai sa ne dorim ca barbatii sa nasca prunci, atunci.

Off... Nimic pe lumea asta nu mai vrea sa stea la locul lui? Nu e interzis femeii sa lucreze la padure, la taiat copaci... Daca e "voinica" n-are decat... Dar preotia este pentru barbati.

"Caci nu s-a facut barbat pentru femeie, ci femeie pentru barbat" - Sf. Apostol Pavel
Tot el zice ca barbatul este cap femeii, iar capul barbatului este Hristos.

Femeile si barbatii nu au acelasi rost in lumea asta.

Nu vad  de ce supara aceste adevaruri... Intre oameni nu e egalitate. Egalitatea e buna la imparteli intre frati. Intre femeie si barbat egalitatea inseamna anularea compatibilitatii.

Bunica mea imi zicea ca de-aia e preotia a barbatilor pentru ca Cel care a fost rastignit pe Cruce si a inviat a fost barbat in trup. Asta zicea o femeie care nu era supusa sotului, dar nici nu l-a facut de ocara nicioadata.

Barbatul care isi priveste femeia ca pe o sluga nu este al lui Hristos. Femeia care isi priveste barbatul ca pe unul asemeni ei, sau mai rau, ca pe unul mai mic, nu este a lui Hristos.
Barbatul este dator sa isi iubeasca sotia "cum iubeste Hristos Biserica". Cum iubeste Hristos Biserica? S-a coborat la iad pentru ea si a "umplut" moartea cu dragostea lui, acoperind datoria omului.

Inca o chestiune si gata:

Oare cum se simt femeile care ajung la o varsta avansata din punct de vedere al fertilitatii si nu au copii pentru ca in tinerete nu au vrut sa aiba? Nu cauta ele cu disperare sa aiba, dandu-si seama ca pot pierde "ceva" pentru totdeauna si pot ramane cu "un mare gol"? Ce simt ele este real si intens, este sentimentul ca nu isi indeplinesc menirea.
Care este atitudinea unei femei cu copii cand si-i vede mari si impliniti? Orice necaz si orice incercare o trece, stiindu-se impacata ca a lasat pe lume rod bogat.
De ce nu se "lipesc" copilasii mici de tata cum se lipesc de mama? Oare poate un barbat inlocui femeia pentru copilul lor?
Nu poate, ca ii lipseste feminitatea si efuziunea de sentimente materne care se declanseaza cand este nascut pruncul si legatura unica pe care o are o mama cu pruncii ei.

Cum exista aceasta legatura nevazuta dar simtita a mamei cu pruncul asa exista o legatura nevazuta dar simtita a sfantului altar cu preotul, cand acesta slujeste.

#25
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005
In ziua de azi se priveste mult mai nuantat situatia femeii la ciclu. Problema era inainte, cand nu erau atatea metode de protectie. E o regula veche care spune ca daca curge sange intr-o biserica aceasta trebuie resfintita, pentru ca singurul sange acceptat e acela al Mantuitorului. Nici daca, sa zicem, te tai la mana si sangerezi nu ai voie sa stai in biserica, ci trebuie sa iesi cat mai repede. Dar, asa cum spuneam, ciclul femeii nu mai e privit ca o opreliste majora pentru ca exista mijloace de a preveni scurgerile accidentale de sange. Femeilor aflate in aceasta situatie li se permite sa intre in biserica, pentru ca e absurd opresti pe cel ce vine intru numele Domnului. Sunt totusi cateva reguli de urmat: trebuie sa stea mai in spate si sa nu se atinga de cele sfinte, adica nu se miruiesc si nu saruta icoanele, nu se impartasesc, etc.
Nu pot sa nu remarc, totusi, ca problema asta nu e de fapt o problema pentru femeile care frecventeaza biserica, ele acceptandu-si conditia de femeie asa cum a lasat-o Dumnezeu si cum e firesc sa fie. N-o sa vezi niciodata pe una din acestea revoltandu-se sau stramband din nas ca e discriminata. Toate "nemultumirile" astea vin din partea celor care nu se omoara cu credinta si care, ca de obicei, vor sa reformeze de dragul de a reforma. Un fel de "a muri de grija altuia".

Chestia cu energiile cred ca e o parere personala a preotului respectiv si nu are valoare normativa. Pana acum n-am auzit asa ceva in dogmatica ortodoxa si sunt rezervat in directia asta.

In ce priveste ascultarea femei, iata un verset din Ap. Pavel:
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 14
34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.

Deci, daca femeilor se cade sa taca in biserica, atunci cu atat mai putin li se ingaduie sa fie preoti. Totusi, ca mai peste tot, exista nuante, nu trebuie privit totul maniheist. Femeia, in crestinism, are o simbolistica a ei in sensul ca e asemanata cu trupul mistic al lui Hristos, care e Biserica. Si asa cum Biserica asculta de capul ei, adica de Hristos, la fel si femeia asculta de capul ei care e barbatul. Asta insemna de fapt tacerea femeii in biserica. Daca luam totul dupa litera atunci n-ar trebui nici sa cante. Dar in manastirile de maici femeile canta in timpul slujbei, nu cheama barbati pentru asa ceva. Si in bisericile de mir femeile canta la un loc cu barbatii.
Ceea ce spun eu aici este, insa, o prezentare foarte sumara a acestor aspecte. Tratate ad-literam pot duce la adevarate sminteli, de aceea chiar Sf. Ap. Pavel spune la un moment dat: "Nu că de la noi înșine suntem destoinici să cugetăm ceva ca de la noi înșine, ci destoinicia noastră este de la Dumnezeu, Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." (2 Corinteni 2,5-6). De aceea e necesar ca citirea Scripturilor sa se faca sub indrumare, pentru o dreapta intelegere.

#26
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Problema egalitatii intre sexe mi se pare o absurditate. Femeia nu o sa fie niciodata egala cu barbatul si viceversa. Sunt o gramada de lucruri pe care o femeie le poate face dar nu le poate face un barbat si viceversa.
Dar nici nu se poate spune ca femeia este superioara barbatului sau barbatul superior femeii. Fiecare isi are rolul sau chiar si intr-o societate laica cu drepturi egale pentru fiecare.

Edited by Megara, 15 August 2007 - 15:43.


#27
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
... megara a punctat perfect.
de aceea o iubesc pe sotia mea, ea este diferita de mine si trasaturile noastre se intalnesc si se completeaza mereu in alt punct, neasteptat, surprinzator si frumos. este o implinire prin celalalt.
in ce priveste preotia, rolul sotie preotului in ortodoxie este cu totul deosebit, are partea sa de lucrare in parohie.

#28
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostMegara, on Aug 15 2007, 16:38, said:

Problema egalitatii intre sexe mi se pare o absurditate. Femeia nu o sa fie niciodata egala cu barbatul si viceversa. Sunt o gramada de lucruri pe care o femeie le poate face dar nu le poate face un barbat si viceversa.
Dar nici nu se poate spune ca femeia este superioara barbatului sau barbatul superior femeii. Fiecare isi are rolul sau chiar si intr-o societate laica cu drepturi egale pentru fiecare.

Legat de asta...

Cere oare un barbat crestin femeii lui sa isi piarda demnitatea de fiinta umana? NU!
Pentru ca o iubeste si o pretuieste, asa trebuie sa o iubeasca "cum iubeste Hristos Biserica".

Care barbati sunt aceia care injosesc femeia? Cei care cer decenta si purtarea cu demnitate sau cei care incurajeaza tinerele sa se poarte ca si cum ar fi obiecte sexuale sau trofee?
Unul care zice: e bine ca fetele sa umble acoperite, ca sa nu fie percepute intr-un mod indecent si sa nu fie ispita pentru barbati nu se gandeste la raul femeii.

Un crestin nu poate sa isi vada sotia ca pe o sluga, ca pe un bun al lui, pentru ca o iubeste. Daca nu face asta (nu o iubeste) este in pacat. Iar iubirea inseamna si sacrificiu. Asadar nu simplul fapt ca ii cer sotiei ascultare o va face sa ma priveasca ea ca un adevarat cap al familiei, ci grija si dragostea mea pentru ea si pentru copiii nostri o va convinge ca sunt demn de acest rol.
Cine sta in casa lui ca un trantor si comanda femeii si copiilor este in pacat, iar familia lui are de suferit. Cine are ascultare din partea lor pentru ca il stiu ca pe un parinte bun si un sot demn, acela este fericit.

Daca va uitati la familiile patriarhilor din vechiul testament veti vedea ca atat Avraam cat si Isaac si ceilalti toti au fost soti buni si parinti buni. Niciunul nu a fost aratat ca un tiran.

#29
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005

View PostLeinarius, on Aug 15 2007, 17:30, said:

Legat de asta...

Cere oare un barbat crestin femeii lui sa isi piarda demnitatea de fiinta umana? NU!
Pentru ca o iubeste si o pretuieste, asa trebuie sa o iubeasca "cum iubeste Hristos Biserica".

Care barbati sunt aceia care injosesc femeia? Cei care cer decenta si purtarea cu demnitate sau cei care incurajeaza tinerele sa se poarte ca si cum ar fi obiecte sexuale sau trofee?
Unul care zice: e bine ca fetele sa umble acoperite, ca sa nu fie percepute intr-un mod indecent si sa nu fie ispita pentru barbati nu se gandeste la raul femeii.

Un crestin nu poate sa isi vada sotia ca pe o sluga, ca pe un bun al lui, pentru ca o iubeste. Daca nu face asta (nu o iubeste) este in pacat. Iar iubirea inseamna si sacrificiu. Asadar nu simplul fapt ca ii cer sotiei ascultare o va face sa ma priveasca ea ca un adevarat cap al familiei, ci grija si dragostea mea pentru ea si pentru copiii nostri o va convinge ca sunt demn de acest rol.
Cine sta in casa lui ca un trantor si comanda femeii si copiilor este in pacat, iar familia lui are de suferit. Cine are ascultare din partea lor pentru ca il stiu ca pe un parinte bun si un sot demn, acela este fericit.

Daca va uitati la familiile patriarhilor din vechiul testament veti vedea ca atat Avraam cat si Isaac si ceilalti toti au fost soti buni si parinti buni. Niciunul nu a fost aratat ca un tiran.

Ascultarea femeii de barbat este in virtutea iubirii de Dumnezeu si de aproapele si are ca limita pacatul. Daca ala e un nemernic sau un abrutizat si o indeamna la desfrau sau alte nenorociri, atunci nu mai e datoare cu nimic.

#30
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

"Caci nu s-a facut barbat pentru femeie, ci femeie pentru barbat" - Sf. Apostol Pavel
Tot el zice ca barbatul este cap femeii, iar capul barbatului este Hristos.

Femeile si barbatii nu au acelasi rost in lumea asta.

Nu vad  de ce supara aceste adevaruri... Intre oameni nu e egalitate. Egalitatea e buna la imparteli intre frati. Intre femeie si barbat egalitatea inseamna anularea compatibilitatii.



Femeia care isi priveste barbatul ca pe unul asemeni ei, sau mai rau, ca pe unul mai mic, nu este a lui Hristos.

Femeia este un barbat incomplet. Ea trebuie ajutata sa devina completa, nu sa ramâna dependenta de barbat. Sf. pavel a dat-o în bara cu ce afirma aici. Nu sunt unii oameni facuti pentru altii, toti sunt chipul lui Dumnezeu si egali. Altfel semanam cu musulmanii. Macar de ar fi barbatii ca lumea, dar în 99% din cazuri sunt vai de capul lor.


Quote

Oare cum se simt femeile care ajung la o varsta avansata din punct de vedere al fertilitatii si nu au copii pentru ca in tinerete nu au vrut sa aiba? Nu cauta ele cu disperare sa aiba, dandu-si seama ca pot pierde "ceva" pentru totdeauna si pot ramane cu "un mare gol"? Ce simt ele este real si intens, este sentimentul ca nu isi indeplinesc menirea.

Ar însemna ca maicile din manastire sa fie deprimate. În realitate sunt cele mai calme batrâne. Menirea femeii nu e sa nasca prunci ci sa fie fericita.




Quote

Care este atitudinea unei femei cu copii cand si-i vede mari si impliniti? Orice necaz si orice incercare o trece, stiindu-se impacata ca a lasat pe lume rod bogat.

Asta e mândrie lumeasca si goana dupa iluzii. Mentinerea cultului maternitatii (de pilda poezii închinate conceptului de mama) mentine femeile într-un univers de valori iluzorii, în loc sa le trezeasca la realitate. Nu femeile nasc oameni ci Dumnezeu.

#31
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Aug 15 2007, 18:26, said:

Femeia este un barbat incomplet. Ea trebuie ajutata sa devina completa, nu sa ramâna dependenta de barbat. Sf. pavel a dat-o în bara cu ce afirma aici. Nu sunt unii oameni facuti pentru altii, toti sunt chipul lui Dumnezeu si egali. Altfel semanam cu musulmanii. Macar de ar fi barbatii ca lumea, dar în 99% din cazuri sunt vai de capul lor.
Ar însemna ca maicile din manastire sa fie deprimate. În realitate sunt cele mai calme batrâne. Menirea femeii nu e sa nasca prunci ci sa fie fericita.
urla misoginismul in tine.... dar asta nu este o noutate.

View PostRamunc, on Aug 15 2007, 18:26, said:

Asta e mândrie lumeasca si goana dupa iluzii. Mentinerea cultului maternitatii (de pilda poezii închinate conceptului de mama) mentine femeile într-un univers de valori iluzorii, în loc sa le trezeasca la realitate. Nu femeile nasc oameni ci Dumnezeu.
da da... pe toate ne cheama Maria.
Dupa logica ta, toti barbatii sunt inutili. :D

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Discrediteaza sau discrimineaza?

#33
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005

View PostRamunc, on Aug 15 2007, 18:26, said:

Sf. pavel a dat-o în bara cu ce afirma aici.

Și a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el". Facerea 2,18

#34
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostCatalinM, on Aug 15 2007, 18:50, said:

Și a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el". Facerea 2,18

Asa-zisa inferioritate a femeii e generata pur-si-simplu de conditiile sociale. Mântuitorul nu spune niciodata ca femeia ar trebui sa asculte de barbat. Vechiul Testament a aparut în mediul din orientul apropiat, unde societatea bazata pe patriliniaritate avea si are un caracter excesiv.



Cât despre cuplu, Mântuitorul a spus ca mai bine e sa nu se casatoreasca omul si sa nu punem nimic mai presus de El, nici sotie nici alta ruda.

Edited by Ramunc, 15 August 2007 - 17:55.


#35
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Aug 15 2007, 18:52, said:

Cât despre cuplu, Mântuitorul a spus ca mai bine e sa nu se casatoreasca omul.
Pavel a spus asta si ca sfat nu ca porunca.

Corinteni I, 7
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.

#36
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Aug 15 2007, 18:57, said:

Pavel a spus asta si ca sfat nu ca porunca.

Corinteni I, 7
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.


Eu am zis de Mântuitorul, nu de Sf. Pavel:

10. Ucenicii I-au zis: Daca astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos sa se insoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toti pricep cuvantul acesta, ci aceia carora le este dat.
12. Ca sunt fameni care s-au nascut asa din pantecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au facut fameni, si sunt fameni care s-au facut fameni pe ei insisi, pentru imparatia cerurilor. Cine poate intelege sa inteleaga.  (Matei 19)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate