Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1630 replies to this topic

#1477
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Folclor urban!
Singurul tip de cauciuc care era atacat de alcool era cel rusesc SK (Sinteticeskii Kauciuc) inventat de Serghei Lebedev (1928-1932) si la fabricarea caruia s-a renuntat dupa al II-lea Război Mondial, dar care s-a produs si la noi, la Onești, pentru o perioada scurta de timp (prin '62).
Confuzia pleaca de la denumirea cauciucului poliizoprenic, dar care nicio treaba si nici nu e in vreun fel afectat de alcoolul izopropilic (si niciun fel de alt alcool).
Din contra, alcoolul izopropilic e folosit uzual pentru curatarea rolelor de cauciuc din imprimante cu rezultate foarte bune, alaturi de solutii pentru redarea elasticitatii (despre una ai pomenit si tu in postarea #1469).

#1478
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Pai tocmai unii din cei care curata imprimante si copiatoare spun ca la curatari repetate cu alcool izopropilic rolele devin ceva mai rigide si capata un aspect lucios la suprafata.
Si folosesc solutii de genul celei amintita in postarile trecute.

#1479
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Eu va spun din experienta personala nefericita!
NU curatati niciodata cu alcool rola presoare de la AKAI,cel putin la GX4000D!:(
Eu fiind invatat cu Majak-ul si Rostov-ul din tinerete,la care n-a fost nicio problema sa curat rola presoare cu spirt timp de 40 de ani,cind am avut primul AKAI si am incercat sa curat rola presoare cu alcool....surpriza!Se topea pur si simplu cauciucul!!!

#1480
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Ma cam speriati… deci treba sa caut sa cumpar un set de rol apresaore de pe ebay !?
Cat pot sa tina una originala ,cum imi dau seama ca treba schimbata ?

Eu folosesc nnumai banzi noi originale si de calitate.
Cele vechi de peste 20 de ani le ascultam pe Rostov cand mergea,nu am pus nici o banda veche pe 747.

#1481
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018

 tutibarbone, on 27 februarie 2019 - 21:36, said:

Eu va spun din experienta personala nefericita!
cind am avut primul AKAI si am incercat sa curat rola presoare cu alcool....surpriza!Se topea pur si simplu cauciucul!!!
Bine ca nu s-a dizolvat tot magnetofonul!!!
Problema cu alcoolul este ca, fiind un lichid usor volatil, vaporii inhalati ai acestuia acestuia dizolva neuronii si sinapsele. Posted Image

Chiar daca, in acest moment, se produc foarte multe tipuri de cauciuc sintetic, toate au proprietati comune si si se dizolva folosind aceleasi tipuri de solventi organici:
Acetona
Acetat de etil   
Metil etil cetona
Metil isobutil cetona
n-Butanol
Solvent TBA (toluen +)
Solvent XBA (xilen +)
Asta ca sa nu mai spun ca, prin vulcanizare (si rolele sunt din cauciuc vulcanizat) acesta isi schimba proprietatile, devenind si mai rezistent la dizolvare.

PS
Cine stie prin ce vulcanizare din fundul curtii era facuta rola aia presoare.

Edited by amelio, 28 February 2019 - 07:30.


#1482
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Nu sint doctor in chimie,asa ca,,, scuze!
Rola erea originala.Cine vrea sa asculte practica si nu teoria...va avea de cistigat.
V-as invata si cum sa reconditionati rola presoare(cum am facut eu la AKAI GX4000D),dar cred ca nu e bine sa ma bag peste doctorii in stiinte,care dezvolta teorii dar...practic nu va invata nimic concret!:(

#1483
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Sunt convins ca ai dreptate mai ales ca, in ziua de azi, constatam ca diversele domenii ale stiintei nu mai sunt de sine statatoare, ci au devenit interdisciplinare, deci nu m-ar mira sa aud ca exista conexiuni stranse intre chimie si lacatuserie.
Si cum inca nu am cunostinte legate de acest nou domeniu al lacatuso-chimiei, te rog sa ne prezinti notiunile de baza.Posted Image

PS
Vox populi!

Edited by amelio, 01 March 2019 - 11:36.


#1484
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008

 tutibarbone, on 27 februarie 2019 - 21:36, said:

Eu va spun din experienta personala nefericita!
NU curatati niciodata cu alcool rola presoare de la AKAI,cel putin la GX4000D!Posted Image
Eu fiind invatat cu Majak-ul si Rostov-ul din tinerete,la care n-a fost nicio problema sa curat rola presoare cu spirt timp de 40 de ani,cind am avut primul AKAI si am incercat sa curat rola presoare cu alcool....surpriza!Se topea pur si simplu cauciucul!!!

Inca nu am experimentat problema ta, la Rostov 105 S1 care are rola clonata de rusi identica cu cele de AKAI, curat cu spirt fara discutii.
Probabil ca materialul rusilor e mai de calitate, ca si sunetul dealtfel...
Le-au facut mai bine ca originalul.

#1485
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Alcoolul (si ma refer la cel tehnic) nu dizolva cauciucul  dar in timp il deterioreaza .
Nici formaldehida nu dizolva cauciucul dar il distruge relativ repede.
Vad asta aproape zilnic.

#1486
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Da, contactul permanent si prelungit cu aceste substante a anumitor tipuri de cauciuc poate duce la degradarea acestora.
Numai ca, stergerea cu alcool a unei role presoare la un interval relativ rar pe parcursul a unor ani (timp in care cauciucul oricum imbatraneste si isi schimba anumite proprietati, cum ar fi gradul de elsticitate) nu este deloc o expunere prelungita si permanenta.
Acu', ca unii asociaza pierderea naturala a elasticitatii datorita imbatranirii intr-un interval mare de timp cu faptul ca au folosit alcool la stergere, este strict interpretarea lor.

#1487
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
si eu care credeam ca de-mi bag scula în formol nu mai are moarte Posted Image
ies la pensie si ea tot functioneaza ... cu sau fara alcool tehnic, isopropilic, etilic sau metilic ... Posted Image

#1488
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016

 gry2000, on 01 martie 2019 - 18:27, said:

Inca nu am experimentat problema ta, la Rostov 105 S1 care are rola clonata de rusi identica cu cele de AKAI, curat cu spirt fara discutii.
Probabil ca materialul rusilor e mai de calitate, ca si sunetul dealtfel...
Le-au facut mai bine ca originalul.
Desi Rostovul a fost hulit,este in multe privinte peste AKAI.Capetele de sticla,copiate-necopiate de la AKAI se comporta excelent.Are si un enorm avantaj fata de AKAI.Puneti o banda inregistrata doar pe o parte,sa o ascultati pe partea neinregistrata,pe AKAI si pe Rostov.
Dati statia la maxim si veti avea surpriza ca pe Rostov sa nu se auda DECIT zgomotul de fond,pe cind la AKAI veti auzi destul de suparator,redat pe dos muzica de pe partea inregistrata.Nu este vorba doar la un model de AKAI,am probat la mai multe.Din cauza asta am incheiat experienta AKAI,nu vreau sa mai aud de asa ceva.E deranjant in pauzele melodiilor sa auzi ce este pe cealalta parte.
Va mai pot spune ca am avut o reveletie ascultind cum reda un UHER SG521.Este de nedescris,inimaginabil,curat si de o claritate exceptionala.Mai am,acum,doar vre-o 20 de mag-uri in colectie si mi-au trecut cel putin inca pe atitea prin mina.Ce a meritat am pastrat,ce nu...le-am dat!
Ca sa poti face comparatii,trebuie sa ai sistemul acustic performant,ca acesta sa nu limiteze performantele aparatelor de redare.Cele mai importante sint boxele.Degeaba ai mag-uri si statii performante daca boxele limiteaza gama de fregvente.Nu va luati dupa teoria depasita ca omul nu aude decit pina la 20KHz,ptr ca sint importante armonicele si ca frecventa sa nu fie pur si simplu retezata.
Eu am urmarit 2 ani pina am gasit boxele ce le doream(ca performante),dar a meritat.Am niste Magnat-uri pe trei cai ce redau in banda de frecventa 20-30 000Hz.Va pot spune ca acei 20Hz de plecare,chiar se aud si se simt si fac o diferenta enorma.

Edited by tutibarbone, 04 March 2019 - 18:36.


#1489
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
Despre capetele de redare/inregistrare, tine de cat de bun este intrefierul, iar rusii numai pe Rostov au pus tehnologia cea mai buna.
La capetele de Kashtan, Majak, Jupiter, se simte zgomotul bine mai ales basul pe reverse, cateodata urca la -50 db pe mixer, desi separarea la Rostov este aproape maxima, spre 80-90 db.
Am observat chestia asta si am ramas placut surprins.

Despre boxe, desi nu e ontopic, iti spun din experienta ca detin Monitor 880 de la Magnat, se aude impecabil acel 20-30 Hz mai ales in filmele SF din seria Star Wars, dar profunzimea sunetului nu se compara cu cea a boxelor Renkforce S150-F atat pe inalte, cat mai ales pe joase. Incinta acustica face sunetul calitativ mai ales pe joase.
Si uite asa ajungem la concluzia ca rusii faceau scule Hi-fi inca din anii 80, dar nu erau accesibile decat smecherilor vremii.
Primele boxe Radiotehnica (Renkforce la export) rusesti (mult peste Unitra) le-am vazut in Romania deabia dupa 1990.

Edited by gry2000, 04 March 2019 - 20:22.


#1490
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Cum se poate reduce acel noise pe AKAI,intre pause,intre piste  !?
Multam.

#1491
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
Pui capete de Rostov...:)
Tehnologia rusilor a fost superioara. Pacat ca nu se mai produc azi.

#1492
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Cu toata nostalgia disponibila, nu se mai fabrica AZI nicio piesa de schimb pentru sculele analogice ale anilor '80-'90.
S-a trecut la digitalizare, cu efectele corespunzatoare: Totul suna perfect din punct de vedere strict al " Ce Intra vs. Ce Iese", dar imperfect dpdv al urechii respectivului ascultator.
Gradina ariei AUDIO este foarte mare si depinde de mult prea multi factori asa incat nu poate exista nicio parere "avizata" vis-a-vis de CE IMI PLACE MIE!
Da, este o actiune de "suflet" reconditionarea sculelor "legendare" pentru cei de varsata mea sau apropiata.
Dar in anul "20 - 20" nu isi mai are locul analogicul. Pentru ca noi, cei cu buletine cu termen de expirare peste anul 2060 reprezentam 0,01% din audiofilii de azi.

#1493
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
Audiofili spui?
Termen strain pentru generatiile care asculta muzica digitala.
Cand ne-au adus in studioul de productie radio prin 1994 primele DAT-uri, eram oripilat de calitatea extrem de slaba a sunetului vs magnetofoanele REVOX profi 2 piste pe care le aveam.
Directorii erau in schimb foarte incantati de faptul ca aveau un S/N de 90 db...
La ce folos daca sunetul era facut praf?

Despre ce vorbim acum dupa 25 de ani?

Edited by gry2000, 15 March 2019 - 08:55.


#1494
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018

 gry2000, on 15 martie 2019 - 08:54, said:


Cand ne-au adus in studioul de productie radio prin 1994 primele DAT-uri, eram oripilat de calitatea extrem de slaba a sunetului vs magnetofoanele REVOX profi 2 piste pe care le aveam.
Directorii erau in schimb foarte incantati de faptul ca aveau un S/N de 90 db...
La ce folos daca sunetul era facut praf?
Poate si din cauza criteriilor de apreciere ale respectivilor, care erau raportate strict la tehnologia transmisiilor radio ce implică o compresie accentuată, așa ca, în acest caz, un sunet prelucrat digital, puternic masetrizat și cu un S/N ridicat suna mult mai bine decat unul analogic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate