Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1628 replies to this topic

#1
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
Sunt pasionat pana la extrem de magnetofoane semi si profesionale .....
cine se simte destul de tare in domeniu sa vorbeasca ....
capete gx (glass ferrite & X'tal)
benzi profesionale si semi
nab-uri
dbx
mpx
dolby
snr(signal to noise ratio)
etc....
doar audio si doar magnetofoane fratilor........
orice marca e binevenita

#2
sorinac

sorinac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.01.2004
Ce nu stii si-ai vrea sa afli ?

#3
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
n-are nici o legatura cu magnetofoanele
sunt inginer electronist asa ca sunt o multime de lucruri pe care as vrea sa le stiu

insa despre magnetofoane as vrea sa vad mai degraba decat sa stiu
niste philips-uri, cam ce are ARISTONA, niste uher, revox, studer, teac(tascam), tandberg, etc ...

dar tu?

#4
georgicuuu

georgicuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2006
pai hai sa vb. de maguri dar vad ca nu raspunde nimeni !!!!!




ce sa vb. de maguri?

colectionez benzi ka un nebun de mai am un pic pana ma da femeia afara din kasa

am un akai  gx-77 si sunt multumit de el



am nevoie de o curea pt. el  si nu stiu de unde sa iau.  PLATESC ORIKAT !!!! IN LIMITA BUNULUI SIMT

Attached Files



#5
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Eu am un Kashtan din 83.Destul de interesant. Nu il mai folosesc. L-am luat mai pe degeaba de la cineva. Un var de-al meu are Majak. Mi se pare ca astea sovietice au fost luate dupa Sony. Oricum, Kashtanul e greu ca daca il pui pe masa , se huruie masa de greutate.Am vrut initial sa il folosesc numai ca amplificator,chiar am fost surprins de performate, pana la urma mi-am facut eu statie 2*40W.I-am luat difuzoarele din incinte care erau distruse de folosire necorespunzatoare, am capitonat incintele, ca era lemnul gol (foarte grav) si am pus difuzoare de 4 ohm.  Deci acum folosesc doar incintele de la mag care suna bine dupa ce am umblat la ele. Nu prea am benzi pt el ca sa il probez cum trebuie , dar cred ca erau facute la standarduri bune. Voi ce stiti de Kashtan? E original sau sopiat de la japonezi ?

#6
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Sal!
Am si eu un Kastan si am facut numai prostii cu el:
Mai intai am pus niste boxe de pick-up tot de 15 W dar 4 ohmi si le-am folosit pana au inceput sa baraie.
Mai tarziu la un majorat i-am luat boxele lui si le-am pus pe o statie puternica (nu stiu cat avea) pana s-a ars o boxa(nu stiu sigur daca s-a a rs dar nu se mai aude nimic pe ea, decat pe inalte-difuzoru ala mic) si as face orice sa ii gasesc una originala sa o refeac (apropo augustin87r, nu ti-a ramas un difuzor din ala mare in stare buna de functionare si ai vrea sa-l vinzi?
Mai tarziu au ramas beculetele de pe LEFT tot timpul aprinse (de la vumeters).
si cam atat.

Relativ pot spune ca a fost bun pana l-am facut eu praf. :huh:

#7
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
Mai intai salutari si trebuie sa recunosc ca desi sunt (am fost mai precis) inebunit dupa magnetofoane, in momentul in care am reusit sa fac rost de cam tot  ce mi-am dorit mi-am cam pierdut interesul.
Insa nu de tot .
In legatura cu Akai-ul Gx77 .... superscula ...
Akai a incercat cu modelul asta sa salveze piata in descrestere 1982-1984 a magntofoanelor si a scos o scula extraordinara. Ceea ce este cu adevarat interesant este ca timpul de trecere in reverse este foarte mic undeva la 0.4 secunde.

Edited by rvic, 09 January 2006 - 09:31.


#8
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
Dar cea mai mare greseala este cureaua aia care invarte rolele .......
Stai linistit, si eu am doua magnetofoane pline de curele si m-am lovit de problema asta ...
Din fericire inca se pot gasi curele (de absolut toate dimensiunile) pentru orice aparat ...
Este un tip in talciocul de langa Bucur-Obor care are tot ce iti poti imagina in materie de curele
Ca sa fiu mai precis locatia este langa Bucur-Obor mai exact in spate vis-a-vis de piata (dincolo de linia de tramvai)
sunt multi basarabeni pe acolo si se vand cu preponderenta scule, dar printre randuri (pe la randul 3 sau 4 ) este un tip cu curele (de fapt sunt mai multi dar doar unul are orice)
cred ca n-ai cum sa dai gres
Kashtan ...... au fost mai multe versiuni ......
Eu sunt un admirator al acestui aparat ..... cu toate ca am doua Rostov-uri despre care se vorbea ca sunt profesionale .....
Acum ca le am pot sa-ti confirm ca nu sunt chiar asa profesionale iar Kashtan-ul este mai intersant dupa parerea mea .
Mai ales pentru vu-metrele pe leduri .......
Am ascultat un Kastan nu cu mult timp in urma .... si am o singura parere ....
Se vede ca a lucrat o alta echipa cu o alta pregatire la acel magnetofon pentru ca suna mai "dolby" ca sa ma exprim mai ciudat (are un sunet mai profesional)
Corectiile sunt mai bune decat la Rostov si cel mai important nu are zgomotul de fond al Rostov-ului (care pe mine m-a scos din minti)
In legatura cu canalul care nu se mai aude ..... pot sa-ti spun ca se repara destul de usor.
Am vrut la un moment dat sa fac un site doar despre magnetofoane cu tot ce am adunat in timp, informatii, manuale de service, scheme, piese etc.
In momentul asta am 8 magnetofoane si tot as mai vrea inca unul ......
Inca un mic sfat care mie mi se pare esential ......
Un demagnetizor este cea mai importanta scula cand ai magnetofoane ....
Un magnetofon cu capetele si calea demagnetizate este in opinia mea sunetul perfect .

apropo pentru a cauta informatii pe internet despre aceste aparate, niste expresii uzuale folosite ....
open reel
reeel to reel sau r2r
bandmachinen
cu astea patru gasiti cam tot
si un site pentru AKAI
http://slbender.exac...com/akaidt.html

Edited by rvic, 09 January 2006 - 09:32.


#9
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Salut.
Si eu am fost fan magnetofon si am si acum un tesla un rostov si un sony care trebuie putin reconditionat dar as fi interesat de un akai.Stie cineva..are cineva?

#10
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
uite si o poza pentru cei care au acest model
gx-77
un model unic pentru AKAI

Attached Files



#11
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
Salut,
da sigur, se mai pot achizitiona urmatoarele modele daca dai un search pe google pt pagini din romania .ro
Gx4000d, Gx620D
4000d este un deck foarte bun si poular ca sa zic asa ....... este semi-pro si are doar un motor si suporta benzi pana la 7" adica 18 cm iar comenzile sunt mecanice (ceea ce e foarte bine pentru ca sunt cam pe viata ) si are capete GX adica glass & x'tal ferrite niste capete unice in lume produse doar de AKAI
cum am mai spus si pe alte post-uri de pe forumul asta si Rostov are tot capete Glass Ferrite insa ma repet (probabil ca le-au facut dupa ce s-au imbatat cu vodca si au spart sticlele si voila) nici nu exista comparatie ...... Rostov este doar o imitatie (chiar daca jignesc pe cativa foarte incantati de ele)
eu am doua Rostov-uri 105 si 105 S1 si amandoua sunt departe de orice AKAI
are trei capete GX si nu este reverse adica merge intr-o singura directie la vitezele 9cm/sec si 19 cm/sec
arata beton vezi pozele
se cere cam 2,5 mil

620d este un deck mult mai avansat este complet electronic si suporta role de pana la 10,5" adica 26,5 cm care sunt benzi in general profesionale
este un deck reverse adica merge in ambele directii si imprima in ambele directii si are 6 capete GX
are counter-ul in real time adica ceea ce indica sunt chiar minutele respectiv secundele de playback
are trei motoare din care cele doua de role sunt foarte rapide (derularea unei benzi de 26,5 cm se face cam in 2,5 min)
este super ... o adevarata piesa dar tipul (am discutat si eu cu el) cere vreo 300 euro parca sau 200 nu mai stiu
nu pot sa spun ca nu merita
la vremea lui pretul original a fost 640$
apropo an fabricatie 1979-1982
trebuie sa spun ca 1984 este ultimul an in care Akai a mai vandut magnetofoane si productia au incheiat-o in 1982



aa si era sa uit
ARISTONA vinde niste (3) PHILIPS-uri nu cele mai tari modele dar bunicele
gasesti ofertele pe okazii.ro si pozele
bafta

Attached Files



#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
[quote name='mihaitzar' date='Jan 9 2006, 02:38' post='1157806']
(apropo augustin87r, nu ti-a ramas un difuzor din ala mare in stare buna de functionare si ai vrea sa-l vinzi?

Hey Mihaitza, am un difuzor de Kashtan , e pe 8 ohm.AM spus ca am scos totul din incinte shi am inlcocuit difuzoarele cu din alea de 4 Ohm. Un difuzor e distrus de tot,  a intrat curent continuu in el shi l-am aruncat. Mai am unul care merge destul de bine si pe care pot sa ti-l dau. Il folosesc sa probez amplificatoarele pe care le fac , dar nu ma satisface ca e  de 8 ohm. Tie asa iti trebuie.

Eu am varianta cu vu-metru cu ac asa ca nu stiu care ar fi problema la al tau. Trebuie sa te uiti prin el ca nu cred ca e mare lucru. Mi se pare ca am si finali pt Kashtan, daca se intampla sa ti se strice.

ASa, pai sa nu mai dai tare niciodata in boxe, chiar daca sunt nu stiu ce marca. Le faci praf. Si pana la urma auzi numai distorsiuni daca le dai tare, te si deranjeaza.

#13
remuss

remuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.12.2003
Citind posturile astea mi-am adus aminte ca am un Rostov 105 :) Dar am o mare problema: se aude foarte infundat. Ori s-au stricat benzile, sau magnetofonul. Merita sa-l repar?

#14
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Sal! Si eu am o mare pasiune pt magnetofoane si am si eu un Rostov 105 care iti rupe masa in 2 :) Merge impecabil insa are o mica problema. La un moment dat incepe si haraie k si cum potentiometrul de la volum ar fi stricat(pt cine stie sunetul caracteristic) insa nu stiu sigur dak e de la ala si nu vreau sa umblu in el aiurea. Poate o fi de la corectorul de ton...chiar nu pot sa-mi dau seama. Iar potentiometre k alea nu stiu unde pot gasi. Pt Remuss: dupa parerea mea la tine pot fi 2 cauze: ori capul de citire nu e reglat sau e defect, ori e de la corectorul de ton(poate inaltele si mediile sunt taiate). Daca stie cinva cum pot rezolva problema astept orice sugestie pt k tin mult la el chiar daca ma cocoseaza cand il mai mut de colo colo :)

#15
ghio

ghio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.07.2004
Am si eu un mag de prin anii '50.
Nu stiu exact ce marca e ...sta aruncat undeva prin debara...Daca cineva este interesat de mai multe amanunte, sa-mi spuna.

#16
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pt D.J. B.K.LY .    Daca e vorba de potentiometru nu trebuie neaparat sa il schimbi, il poti curata shi o sa mai mearga mult si bine.

#17
rvic

rvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.05.2004
Salut,
in nici un caz sa nu umbli la capete sau oricum aia sa fie ultima optiune
cauzele posibile daca se aude infundat (lipsa inaltelor)
daca benzile au stat cam mult timp nerulate sau in umezeala sau pe langa boxe
daca magnetofonul a stat pe langa boxe difuzoare etc .... ceva cu magneti
sau cel mai simplu pe capul de redare sau undeva pe calea benzii este murdarie
cel mai bine se curata cu alcool izopropilic cu o scobitoare pe care ai infasurat putina vata
cum sa descoperi usor care este cauza
in timp ce banda ruleaza atinge cu un deget banda exact pe portiunea capului de redare (daca ai Rostov
105 atunci este ultimul din dreapta )
daca incep sa se auda inaltele sau e mai bine atunci trebuie curatat capul si locurile din jurul capului pe unde trece banda
daca indiferent ce ai face pe acolo se aude la fel de prost sau mai prost atunci cauza poate fi banda
benzile trebuie rulate cam o data la 6 luni ca sa nu se piarda informatia magnetica
umezeala este dusmanul benzilor (poti observa usor daca se deprind bucatele din ea)
e recomandat daca banda a stat mai mult timp nerulata sa o desfasori rapid cel putin o data inainte de a o asculta ......
ar mai fi o cauza ( o problema similara am avut si eu cu unul din Rostov-uri exact cu 105) si anume in pozitia stop respectiv play este o furca metalica actionata electromagnetic care departeaza banda de capete sau lasa banda sa se lipeasca de capete .....
problema la mine a fost ca era atata murdarie pe acolo incat arcusorul ala nu mai avea forta sa traga furca asa incat banda statea aiurea pe capete
incearca sa o impingi (e foarte usor de identificat) actioneaza play stop si ai sa o vezi cum lucreaza
daca totusi nu rezolvi problema si banuiesti ca e pe cale elctronica (de semnal) atunci poti sa faci asta:
corectia de ton se face doar in amplificator asa ca incearca sa iesi cu semnal (mufa de la spate) intr-un alt amplificator si vezi cum suna.
cauzele cele mai probabile sunt : banda prea veche si cap redare murdar

Edited by rvic, 09 January 2006 - 23:46.


#18
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
cauzele cele mai probabile sunt : banda prea veche si cap redare murdar
[/quote]

Capul de redare se poate toci de folosire indelungata. Am vazut cazuri.Cel mai indicat e sa se inlocuiasca, desi unii il mai ajusteaza cu pila fina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate