Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1630 replies to this topic

#1045
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 Dobrin_M, on 17 mai 2017 - 23:14, said:

1. L-am întrebat pe el, nu pe tine (și ar trebui să înțelegi și de ce am făcut asta)
2.eu i-am spus ca am acele date de catalog, la ambele tipuri de integrate
1)Cum puteti sa-i cereti cuiva sa va explice cum functioneaza un ansamblu, daca o piesa din acesta este necunoscuta respectivului din lipsa informatiilor despre ea?
2)DA2 si DA3 sunt identice, care ambele tipuri?

Edited by miron1947, 18 May 2017 - 10:31.


#1046
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
1. Oooooo, este foarte greu, uitându-te pe această schemă

[ https://i.imgur.com/gaEZbpM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

să constați că DA1 este un AO dublu (se observă foarte clar intrările+, ieșirile, reacția negativă, intrările-)
și se vede de la o poștă că DA2 și DA3 comută câte un grup RC serie cu o bobină.
2.Ți-am răspuns deja.
3. Nu mi-au trebuit mai mult de două minute ca să găsesc datele despre cele două tipuri de integrate, ceea ce putea face și el
4.Eu sunt foarte curios cum unul care nu înțelege nici măcar o astfel de schema face dintr-un Rostov un magnetofon autorevers,cu 6 capete, afirmând că a păstrat partea electronică, când asta înseamnă modificări de substanță în blocul de comandă (foarte complex - trebuie să-i înțelegi logica), un bloc de comutare a capetelor în funcție de sensul benzii și multe altele.(în ideea ca a folosit altă mecanică căci nu prea văd cum ar fi el în stare s-o modifice pe cea originală)

Edited by Dobrin_M, 18 May 2017 - 10:56.


#1047
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

 Dobrin_M, on 18 mai 2017 - 10:53, said:

1. Oooooo, este foarte greu, uitându-te pe această schemă

[ https://i.imgur.com/gaEZbpM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

să constați că DA1 este un AO dublu (se observă foarte clar intrările+, ieșirile, reacția negativă, intrările-)
și se vede de la o poștă că DA2 și DA3 comută câte un grup RC serie cu o bobină.
2.Ți-am răspuns deja.
3. Nu mi-au trebuit mai mult de două minute ca să găsesc datele despre cele două tipuri de integrate, ceea ce putea face și el
4.Eu sunt foarte curios cum unul care nu înțelege nici măcar o astfel de schema face dintr-un Rostov un magnetofon autorevers,cu 6 capete, afirmând că a păstrat partea electronică, când asta înseamnă modificări de substanță în blocul de comandă (foarte complex - trebuie să-i înțelegi logica), un bloc de comutare a capetelor în funcție de sensul benzii și multe altele.(în ideea ca a folosit altă mecanică căci nu prea văd cum ar fi el în stare s-o modifice pe cea originală)

Iti promit un clip zilele urmatoare !!!

#1048
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 SIG, on 18 mai 2017 - 07:39, said:


Stai linistit, au plecat altii inaintea ta din cauza lui Dobrin asa ca unul in plus... chiar nu contezi.

P.S. Aia nu e virgula, e romana de baza.

P.P.S. Nu am facut decat sa vorbesc de maniera lui Dobrin. Deranjeaza?
nu contezi

mai bine ar face curat cineva aici
... un moderator competent și imparțial ...

eu aș vrea să discutăm de magnetofoane și numai de magnetofoane ... cu sau fara împunsături de virgule

Edited by nasone, 18 May 2017 - 12:55.


#1049
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

 ipsihi, on 18 mai 2017 - 11:17, said:

Iti promit un clip zilele urmatoare !!!

Asta e varianta primitiva de acum v-o 4 ani, temporizare la 5 sec ,intre timp a mai evoluat, ploua rar pe litoral !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/anqGn1h3juw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ipsihi, 18 May 2017 - 19:33.


#1050
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Momentan nu pot decât sa te felicit. Nu știi tu prea multa electronică, din ceea ce am constatat eu până acum, dar ești inventiv. Niciun moment nu mă gândisem la un autorevers cu o singură volantă și rolă presoare, amplasate central, între capete, la care se schimba doar sensul de rotație.

Edited by Dobrin_M, 18 May 2017 - 20:46.


#1051
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Eu sunt artist plastic, pictor, zugrav, cum vrei tu sa-i spui, electronica si alte cateva preocupari de timpul liber sunt si vor ramane hobby chiar daca daca le practic de v-o 40 de ani, undeva pe la sfarsitul facultatii (prin anii '80 ) un profesor mai hatru ne-a felicitat pt faptul ca prin absolvire tocmai am pierdut ceea ce era mai de pret, originalitatea nativa a conceptului, si asta datorita dogmelor inghitite in cei 16 ani de educatie plastica .A gandi strict in sabloane dauneaza oricarui domeniu de aplicatie !!!

Edited by ipsihi, 18 May 2017 - 21:17.


#1052
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Ei, nu e chiar așa! Nu e vorba de o șablonizare a modului de gândire ci de acceptarea unui model viabil.
Altfel spus, soluția clasică cu doua volante ce se învârt permanent în sensuri diferite permite comutarea rapida de la un sens la altul doar prin acționarea rolelor presoare în timp ce varianta aleasă de tine implică o perioadă de timp pentru a face același lucru.
Volanta aia are inerție. Pănă se opreste și apoi ajunge la turația dorită în celălat sens durează puțin. Chiar dacă ar fi antrenată prin roți dințate sau ar fi motor brushless problema ar ramâne.
Singura soluție pe care o văd eu ar fi o frână acționată de un electromagnet.

LE
dar tot ar dura puțin până ajunge la turația necesară în celălat sens.

Edited by Dobrin_M, 19 May 2017 - 04:01.


#1053
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Trecerea de la un sens la celalalt este temporizata la 5 secunde pt a lasa timp cabestanului sa atinga turatia normala apoi cupleaza presorul, cu franele au fost ceva probleme deoarece trebuiau sincronizate si pe play dar si pe derulari unde nu este delay ,dar s-au rezolvat.

#1054
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
nasone
Stima. Dar la #3 vezi sa nu te arda si pe tine...

#1055
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

 Dobrin_M, on 19 mai 2017 - 03:49, said:


Volanta aia are inerție. Pănă se opreste și apoi ajunge la turația dorită în celălat sens durează puțin. Chiar dacă ar fi antrenată prin roți dințate sau ar fi motor brushless problema ar ramâne.
Singura soluție pe care o văd eu ar fi o frână acționată de un electromagnet.

LE
dar tot ar dura puțin până ajunge la turația necesară în celălat sens.
Nu are volanta, e direct drive, servo, asa e Rostovul de la mama lui, folosirea a 2 volante ar fi implicat automat si curele, ori lipsa acestora face din Rostov un magnetofon robust si fiabil !!!

#1056
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 Prien, on 19 mai 2017 - 17:57, said:

nasone
Stima. Dar la #3 vezi sa nu te arda si pe tine...
off topic
cu ce sa ma arda? Posted Image
ramin repetent ca nu trec corijenta la el?! Posted Image

- n-are niciun sens sa te bagi in seama cu gramatica -

on topic
are cineva idee de un splitter (romgleza) DIY ... ghidajul ptr taiat si lipit benzi???
vreau sa-mi dotez toate benzile cu banda magnetica ... ptr autorevers
mai bine ma zgirii pe ochi decit sa dau 20 de Eurolaci pe cutiile BASF ce sunt de vinzare-n ebay
Posted Image

LE
[ http://i.ebayimg.com/images/g/hcAAAOxycmBS4Wwk/s-l500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://i.ebayimg.com...4Wwk/s-l500.jpg
[ http://i.ebayimg.com/images/g/hcAAAOxycmBS4Wwk/s-l500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nasone, 19 May 2017 - 20:48.


#1057
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Dai o fuga la un atelier de termopane, au tot felul de profile din aluminiu, unele exact pe latimea benzii, restul tine de skill !!!

#1058
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Nu mai tin minte exact, dar parca canalul acesta Attached File  magnetofon-majak.jpg   16.67K   15 downloads [ http://i67.tinypic.com/280l6bd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i67.tinypic.com/280l6bd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i67.tinypic.com/280l6bd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] de la Majak pentru aceasta operatie era.

Edited by miron1947, 19 May 2017 - 21:03.


#1059
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Da, dar era din plastic !!! Eu folosesc sfanta foarfeca, pt autorevers sau autostop e suficient un straif de 1 cm ,n-ai cum sa-l tai (aplici) stramb la lungimea asta.

Edited by ipsihi, 19 May 2017 - 21:11.


#1060
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Toate dispozitivele pentru lipit banda, erau din plastic, exceptie faceau cele din studiouri care lipeau la cald.

#1061
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Studer si Revox le au din aluminiu .

#1062
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
@nasone
Am eu Majak făcut bucăți pe aici. O să mă uit mâine daca mai am capacul cu ghidajul pt. lipit benzi și , daca mai exista, îți dau mâine un PM ca să-mi comunici adresa, să ți-l pot trimite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate