Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Taxe transport magazine online

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Eu tocmai am avut "norocul" sa iau de la "Shopit" niste componente din care 1 modul de ram si placa de baza defecte. Le-am trimis azi inapoi pe banii mei(asa scrie si in contract)...desi nu mi se pare corect !!! Toate firmele fac asa se pare...asta e Romania ! Acu astept sa vad ce spun, eu sper sa-mi schimbe componentele defecte ! Eu sunt din Suceava si aici nimeni nu-mi aducea ce vroiam eu...chiar daca era mai scump ! Cu garantia in Romania e o problema..mai trebuie sa treaca 100 ani pana ajungem la respect fata de clienti !

#20
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Stai sa vezi daca nu iti iau banii si cand iti trimit produsele inapoi din garantie. Si eu am de trimis la Intend un modul de memorie defect, imi aleg ce curier vreau, il platesc eu, apoi la intoarcerea modulului platesc ei.

Oricum, nu e vorba de Romania sau de trecut 100 de ani. Pana nu ajunge produsul pe bancul lor de teste la garantie, ei nu au de unde sa stie ca e cu adevarat defect, ca daca ar sti, ar plati ambele transporturi. Dar foarte multi trimit produse bune, avand probleme cu alte componente...

#21
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

 Moldoveanul, on Jul 19 2007, 21:14, said:

Eu tocmai am avut "norocul" sa iau de la "Shopit" niste componente din care 1 modul de ram si placa de baza defecte. Le-am trimis azi inapoi pe banii mei(asa scrie si in contract)...desi nu mi se pare corect !!! Toate firmele fac asa se pare...asta e Romania ! Acu astept sa vad ce spun, eu sper sa-mi schimbe componentele defecte ! Eu sunt din Suceava si aici nimeni nu-mi aducea ce vroiam eu...chiar daca era mai scump ! Cu garantia in Romania e o problema..mai trebuie sa treaca 100 ani pana ajungem la respect fata de clienti !
Vad ca astia de la pcfun au transpotrul gratuit pentru o comanda mai mare de 200Ron si suporta ei transportul dus-intors in caz de defectiune in garantie. Asta e un plus mare dupa parerea mea fata de celelalte firme online si probabil va atrage in special pe cei din provincie. Pacat ca nu aveau pe stoc produsul pe care-l doream si nu stiau cand il vor aduce asa ca am comandat in alta parte.

Edited by maradona13, 20 July 2007 - 12:26.


#22
cdi07

cdi07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2007
Ba` , terminati cu magazinele astea virtuale, ca la noi la Romania nu s-a inteles ca trebuie sa fie putin respect pentru client. Am incercat sa cumpar un switch, tocmai de-aia sa vad si eu taxele pe care le au. Ceva relativ ieftin, la 38 ron. pai mi-a ajuns la pret de 74 dupa taxa de transport de ramburs si alte gaselnite din astea care duc mai mult spre talharie decat treaba serioasa. De ce nu afiseaza taxele de transport pe site ? Iti pun un pret de importator, ca sa isi traga banii din taxe inventate, dupa aia. Asta e inselatorie curata .
  
   De exemplu, ca sa vedeti diferenta : am comandat o carte de la Iasi, editura Polirom, cu 52 de lei. A venit cu posta, si am platit la posta 52 si 2,5 lei in plus. Cartea are cam 600 de pagini, e groasa si categoric mai grea si mai mare decat un switch/router. A venit in 3 zile. Deci nu a trebuit sa platesc nici o taxa de ramburs si alte inginerii.

  Priviti cum sare pretu` la emag :

Total cu TVA      38,82 Ron
Subtotal: 38,82 Ron
Taxa transport: 17,50 Ron
Taxa ramburs: 17,50 Ron
Total: 73,82 Ron

   Deci ajungi sa dai dublu pe un lucru care pare, foarte ieftin...pt ca nimeni nu iti spune ca vei lua o tzeapa. Nimeni nu zice nimic de taxe. Ca si cum...banii nu conteaza, ca romanu` e plin de bani si ii place sa fie inselat la tot pasu`. In SUA, de exemplu, cand comanzi ceva ai taxele calculate, la vedere, nu ascunse.
  Asa ca, mai bine mergeti si cumparati de la magazine, mai bine comandati de afara, ca, probabil sunt aceleasi taxe . Asta e Romania, o mare dezamagire.

#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003
Nu nene, trebuie sa intrebi frumos la magazin cit ma costa cu toate taxele incluse. Atit.
De obicei marfa se trimite prin curier rapid care daca e o firma serioasa are un site pe care scrie tot ce tine de transport.
Eu unul cind iau de la itdirect le platesc factura la mine in oras la banca lor (nu ma costa niciun leu si banca e peste drum de servici) si imi vine acasa coletul care are inclus in pret numa taxa de curier (~13 lei). Simple as that.
Daca alegi sa platesti ramburs prin curier nu renteaza, mai ales la produse relativ ieftine, pentru ca ai de platit niste taxe suplimentare.

Dar sunt de acord cu tine ca lucrurile ar fi mai simple daca s-ar preciza si taxele de transport in clar (in functie de modalitatea de plata) la sfirsitul comenzii facuta pe site.

Edited by burebista, 25 July 2007 - 12:56.


#24
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

 cdi07, on Jul 25 2007, 13:11, said:

Ba` , terminati cu magazinele astea virtuale, ca la noi la Romania nu s-a inteles ca trebuie sa fie putin respect pentru client. Am incercat sa cumpar un switch, tocmai de-aia sa vad si eu taxele pe care le au. Ceva relativ ieftin, la 38 ron. pai mi-a ajuns la pret de 74 dupa taxa de transport de ramburs si alte gaselnite din astea care duc mai mult spre talharie decat treaba serioasa. De ce nu afiseaza taxele de transport pe site ? Iti pun un pret de importator, ca sa isi traga banii din taxe inventate, dupa aia. Asta e inselatorie curata .
  
   De exemplu, ca sa vedeti diferenta : am comandat o carte de la Iasi, editura Polirom, cu 52 de lei. A venit cu posta, si am platit la posta 52 si 2,5 lei in plus. Cartea are cam 600 de pagini, e groasa si categoric mai grea si mai mare decat un switch/router. A venit in 3 zile. Deci nu a trebuit sa platesc nici o taxa de ramburs si alte inginerii.

  Priviti cum sare pretu` la emag :

Total cu TVA      38,82 Ron
Subtotal: 38,82 Ron
Taxa transport: 17,50 Ron
Taxa ramburs: 17,50 Ron
Total: 73,82 Ron

   Deci ajungi sa dai dublu pe un lucru care pare, foarte ieftin...pt ca nimeni nu iti spune ca vei lua o tzeapa. Nimeni nu zice nimic de taxe. Ca si cum...banii nu conteaza, ca romanu` e plin de bani si ii place sa fie inselat la tot pasu`. In SUA, de exemplu, cand comanzi ceva ai taxele calculate, la vedere, nu ascunse.
  Asa ca, mai bine mergeti si cumparati de la magazine, mai bine comandati de afara, ca, probabil sunt aceleasi taxe . Asta e Romania, o mare dezamagire.

Oof, doamne! :rolleyes:  Absolut fiecare site online pe care am intrat eu avea o pagina de help unde spunea clar cat costa transportul, si care sunt taxele aditionale in functie de greutatea coletului, de distanta fata de o localitate din retea, si in functie de modul de plata (am mai zis o data mai sus, unii curieri au taxe sumplimentare pentru plata ramburs pt ca trebuie sa dea banii pt produse inapoi firmei)! Nu mai vorbiti aiurea! Unora le e sila sa citeasca. Dar macar nu mai dati vina pe altii ca sunt neseriosi! E vina voastra ca asteptati totul de la altii si nu sunteti dispusi sa depuneti nici cel mai mic efort de a va interesa! Asta e valabil si pentru initiatorul thread-ului. Daca statea sa citeasca pe site-ul de unde vroia sa cumpere, nu mai exista toata discutia asta.

Si-n plus, Burebista, multe magazine afiseaza si taxa de transport la sfarsitul facturii.

Preturile din magazine, nu dau nume, sunt ENORME, mult mai mari ca in magazinele online. Pur si simplu e o prostie sa iei de acolo. E mult mai simplu sa stai pe situri sa te uiti, sa compari preturile, sa cauti reviewuri pe google etc, si apoi sa-ti vina acasa la usa, la un pret MULT mai mic decat l-ai putea lua altfel. Uite, in Pitesti am vazut o placa Gigabyte P35-DS4 la 570 lei. Pe shopit e 485-488 lei (desi momentan nu-i pe stoc). Transport 12 lei, si daca iei mai multe produse, tot atata e (desi s-ar putea sa creasca putin in functie de greutatea totala). La alt magazin am gasit-o la 540 lei. Ca sa nu mai spun ca magazinele din oras nu prea au mare lucru prin oferte. Iar chestii noi de genul ultimele chestii aparute acum o luna-doua sau ieftiniri recente la diverse componente - nici gand sa gasesti asa ceva.

La mine in oras, cel putin, nu prea exista alternativa mai rezonabila.
Dar... fiecare face ce vrea cu banii lui.

#25
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Nu sunt de acord cu produsele care sunt trimise pentru garantie sa plateasca clientul, e hotie asta.
Referitor la SHOPIT...nu raspund la mesaje ce trimit pe siteul lor...mi se pare o lipsa de respect pentru client !!! Sa scoata rubrica de acolo..sa nu prosteasca lumea pe fata !!!
La telefon te trateaza cu indiferenta...aproape de dispret...nu stiu ce angajati sunt acolo, dar imi pare rau ca am luat de la ei. La vanzare is prompti..la garantie nici nu te baga in seama. Sper sa iau legatura cu seful de la ei maine...oi vedea.
Am trimis placa de baza si ram luate de 2 zile...defecte...mi s-ar parea normal sa le schimbe imediat fara nici o problema..dar ti-ai gasit la romani.
Stau cu procesorul, placa video, sursa pe masa..astept componentele defecte...care zic ei in vreo 2 saptamani s-ar putea sa ma rezolve !!! Doamne, mare e gradina ta !

#26
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.10.2006

 Moldoveanul, on Jul 25 2007, 20:13, said:

Nu sunt de acord cu produsele care sunt trimise pentru garantie sa plateasca clientul, e hotie asta.
Referitor la SHOPIT...nu raspund la mesaje ce trimit pe siteul lor...mi se pare o lipsa de respect pentru client !!! Sa scoata rubrica de acolo..sa nu prosteasca lumea pe fata !!!
La telefon te trateaza cu indiferenta...aproape de dispret...nu stiu ce angajati sunt acolo, dar imi pare rau ca am luat de la ei. La vanzare is prompti..la garantie nici nu te baga in seama. Sper sa iau legatura cu seful de la ei maine...oi vedea.
Am trimis placa de baza si ram luate de 2 zile...defecte...mi s-ar parea normal sa le schimbe imediat fara nici o problema..dar ti-ai gasit la romani.
Stau cu procesorul, placa video, sursa pe masa..astept componentele defecte...care zic ei in vreo 2 saptamani s-ar putea sa ma rezolve !!! Doamne, mare e gradina ta !

Daca nu esti multumit de ei , ai dreptul sa le ceri banii inapoi, in termen de 10 zile, asta in situatia ca ai comandat produsele online.

#27
cdi07

cdi07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2007

 techs, on Jul 25 2007, 21:19, said:

Daca nu esti multumit de ei , ai dreptul sa le ceri banii inapoi, in termen de 10 zile, asta in situatia ca ai comandat produsele online.

daca tu crezi ca iti da cineva banii asa repede, nu stiu zau. scopu lor e sa ia banii nu sa ti-i dea inapoi. + de asta, mare vis sa stai acasa si sa iti comanzi produsele. da` eu am gasit si la magazine, produse la fel de ieftine + de asta multe magazine au discount la valori mai mari si tot acolo ajungi, da` daca voi stiti numa` magazine....la care nu le dati numele, da banuiesc ca ar fi flamingo, ultrapro, depozit, altex, etc.
pai alea nu sunt singurele

ps: si da, ma enerveaza si pe mine cum nu iti raspund la email, cum ascund costurile de transport, etc.

#28
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Eu am cumparat de la Mediadot.ro o placa EVGA 8800 GTS 640 MB - 1250 RON , si trasportul ma ajuns la 60 RON  prin CARGUS ceea ce mi sa parat destul de mult, am platit pt ca aveam nevoie de placa altfel ii dadeam flit ( comanda am dat-o ieri si a venit azi ).

#29
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Am mai gasit un magazin care zice ca daca comanzi peste 300Ron iti asigura gratuit transportul. Aste vorba de www.conectica.ro
Am gasit produsul pe care-l cautam la ei si acum o sa vad daca e asa cu transportul, primesc produsul maine.

#30
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Eu cumpar produse online doar de la WWW.PCFUN.RO si la comenzile peste 200RON nu se plateste transportul. Am comandat de mai multe ori si am platit doar pretul afisat pe site, dar de fiecare data am grupat sa fie valoare mai mare de 200RON.

Am avut de asemenea probleme cu un USB Stick si nu m-a costat nimic. Am sunat la ei, au trimis curierul ROExpress in aceeasi zi, iar peste 12 zile am primit iar prin curier rapid produsul inlocuit. Daca ma gandesc bine cat a costat curierul de atatea ori, oricat ar fi pus adaos la acel USB Stick, au cam iesit in pierdere. Dar la volum mare de vanzari, se amortizeaza, zic eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate