Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Inel de logodna cu diamant

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#55
z3rgl1ng

z3rgl1ng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2005
Hello,

Ma adresez celor ce au cumparat un inel de logodna cu diamant, sunt curios daca comparati pretul inelelor din Romania cu cele de la www.dreamstone.com (nu incerc sa fac reclama si sper sa nu fiu banat), oare se renteaza sa cumperi din afara. Caut cel mai bun raport calitate/pret si magazine in care pot avea incredere.

#56
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 z3rgl1ng, on Feb 11 2009, 20:03, said:

Hello,

Ma adresez celor ce au cumparat un inel de logodna cu diamant, sunt curios daca comparati pretul inelelor din Romania cu cele de la www.dreamstone.com (nu incerc sa fac reclama si sper sa nu fiu banat), oare se renteaza sa cumperi din afara. Caut cel mai bun raport calitate/pret si magazine in care pot avea incredere.


in romania in bijuteriile "de bulevard" preturile sunt prohibitive la orice tinichele, ca sa nu mai vorbim de diamante.

#57
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ce e aia, logodna?

#58
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Preturile sunt relativ OK
Eu sunt "abonata" la Adorri (in BSC si Plazza).

Daca iei de afara (e pe net) ai unele probleme:
- vama, tva etc

Sa nu uitam de garantie.
Daca pierd piatra aici, am garantie, se inlocuieste gratuit 1 an!

O alta problema este largirea/micsorarea si curatatul bijuteriilor..

Edited by Bravegirl, 11 February 2009 - 22:38.


#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
curatatul il poti face si tu cu orice steamer de uz casnic. in schimb e adevarat ca o firma serioasa trebuie sa acorde si servicii post cumparare.

Edited by Fane, 12 February 2009 - 07:38.


#60
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
partea nasoala la inelele astea este ca trebuie sa tii pasul si "dupa"...

#61
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 joannes, on Feb 11 2009, 19:28, said:

care traditie poate e diferita de la tara la oras si chiar daca sunt diferite, mai noi sau mai vechi, ele putatnd trece toate drept autentice, nu'i asa?

apoi traditiile, vrei nu vrei, se mai si "inventeaza" cateodata si practicandu'se parca intra in constiinta colectiva, vezi tradtia inventata a "ciolanului cu fasole" de 1 decembrie. dar oricum, dat fiind ca e o traditie protevista si avand in vedere magnatul din spatele televiziunii respective, e clar si de asta data e treaba ovreiasca la mijloc cu scopul de a creste vanzarile la fasole si adidasi porcini. shit. parca ei nu manaca porc, nu'i ase? ceva nu se leaga... aaa! am uitat, ei sunt ovrei si pentru bani fac orice! gata explicatia.

Nu gindesc si nu insinuez nimic in directia „jidanii sint de vina”, „e o conspiratie” etc. Chestiile astea prind la citiva disperati ultranationalisti de prin Poiana lui Iocan.

#62
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 abancor, on Feb 12 2009, 09:51, said:

Nu gindesc si nu insinuez nimic in directia „jidanii sint de vina”, „e o conspiratie” etc. Chestiile astea prind la citiva disperati ultranationalisti de prin Poiana lui Iocan.

imi pare rau. scuze. n'am vrut sa trag in directia asta, am vazut ca se incepuse si pe topicul asta aterna discutie cu sarbatorile importate si ca evreii's de vina si pentru asta.

incerc sa spun ca's traditii si traditii si nu toate tre sa fie de pe timpul babei dochia. nu neg, o traditie veche cu atat e mai valoroasa si trebuie incercata a fi pastrata in viata (nu neaparat cu orice pret, in ideea ca daca o crapat, lasa'o crapata nu incerca sa'i pupi coada lu zalmoxe in anul 2000 ca arati ridicol).
apoi, ca un popor tanar ce suntem (nu sariti, lasati discutia asta pe alta data) noi am importat foarte multe obiceiuri straine in ultimii 200 de ani si mai ales in perioada modernizarii. viata citadina a evoluat imprumutandu'se din obiceiuri straine si mai putin din viata sateasca (existant totusi o oarece paleta de influente).
o sa radeti, dar o lectura prin caragiale este edificatoare, chiar si prin dl goe
acum ca evreii or fi avut partea lor de vina, nu neg, poate ca or fi vinovati si ei cu cate ceva, avand in vedere ca de multe ori reprezentau o "patura sociala" importanta in buna functionare a orasului si mai erau si un procent destul de insemnat, dar pentru asta eu le'as multumi, nu i'as acuza.

#63
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Faivoclocu!

Nu m-a suparat faza cu evreii, dar si pe mine ma seaca discutiile astea. Pe la 14 - 15 ani mai citeam si io tot felu de brosuri despre inteleptii Sionului, vocatia mesianica si unicitatea poporului roman si alte bazaconii d'astea, dar am depasit momentul inainte sa trec a 11-a.

#64
karolina

karolina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.02.2009
http://www.tiffany.c...-ni 1-x -pu -f


inainte si dupa ...inel  :lol:

"Eh, acum parca mai merge...Iubitule pana acum nu am remarcat cat de chipes esti ;))"


http://www.220.ro/tD...-The-Rough.html

Attached Files


Edited by karolina, 16 February 2009 - 03:09.


#65
Buratina

Buratina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.04.2008
nu stiu exact unde as putea sa intreb asta, dar imi incerc norocul aici, daca imi sterge un moderator post-ul pt ca nu e pus unde trebuie, sa ma anunte unde ar trebui mutat :D
stie cineva un loc prin bucuresti sau iasi unde as putea sa vand bijuterii cu diamante?

#66
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

 Buratina, on Mar 17 2009, 19:40, said:

nu stiu exact unde as putea sa intreb asta, dar imi incerc norocul aici, daca imi sterge un moderator post-ul pt ca nu e pus unde trebuie, sa ma anunte unde ar trebui mutat :D
stie cineva un loc prin bucuresti sau iasi unde as putea sa vand bijuterii cu diamante?


Da-mi pm si te ajut in privinta capitalei

Edited by PeterPan 42, 19 March 2009 - 17:55.


#67
andreea_iliescu

andreea_iliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2008
[quote name='Goethe' date='Jul 13 2007, 15:32' post='3096074']
As dori sa cumpar un inel de logodna cu diamant si as avea nevoie de niste sfaturi.

In primul rand de la ce magazine as putea cumara, si ma refer aici la magazine serioase care sa nu imi dea teapa.
In al doilea rand, cum ma asigur ca e diamant - trebuie sa imi dea un certificat de calitate sau ceva de genul asta, si daca da, cum ar trebui sa arate sau ce ar trebui sa contina.

In rest, orice sfat si recomandare e binevenita.

Va multumesc anticipat.
Cu respect,  


Buna! Eu l-am primit de la sotul meu ar fi trebuita sa raspunda el :mellow:
Dar am fost in mall-ul din baneasa si am vazut f multe magazine de gen cu garantie, intretinere la el tot, preturileun pic piperate dar acum dhe..........se merita :D Succes!

#68
habibi

habibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.02.2003
cauta un Mallul nou din berceni Grand Arena, o bijuterie dedicata diamantelor, este la etajul 1,

pentru nume si mai multe detalii pe private

#69
alexutza3

alexutza3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2009
Exista un magazin de  bijuterii cu diamante in Cora Lujerului .Au modele frumoase.Bijuteriile sunt aduse din Germania de la un brand mare.Eu una am optat pentru un inel cu diamant pe aur alb(folosesc paladiu),dar nu clasicul model de logodna , :P cu toate ca se puteau face pe orice carataj la comanda si daca esti un cunoscator mai bun al pietrelor pretioase , iti poti face la comanda ,in functie de cat te tine buzunarul,un inel "solitaire"cu caracteristicile diamantului alese de tine. (culoare ,claritate etc) :D .Dupa inel au urmat si verighetele :naughty: Tot pe aur alb facute de acelasi brand din Germania(tot cu paladiu).Au 2 ani si in afara de faptul ca s-au zgariat(fiindca aurul prin proprietatea lui ca si metal este moale)au ramas tot albe.Am vazut colege care si-au facut din aur alb la alte firme si dupa nici juma de an erau spre galben :angry: Asa ca dai un ban dar face si credeti-ma ca nu sunt mai scumpe fata de alte branduri mari ,ba din contra  :worthy:
    Apropo,cred ca tester-ul ala de diamante era defect :w00t: nu are voie sa faca asa.Unul de diamante,numai de diamante(fiindca exista mai multe tipuri)nu face asa.Nici macar nu reactioneaza la zirconiu,sticla ....Si am si garantie(sau mai bine zis ,am avut) dar nu a fost nevoie sa o folosesc .Pietricica mea este tot la locul ei,la fel de frumoasa :inlove:

Edited by alexutza3, 18 April 2009 - 14:24.


#70
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 alexutza3, on Apr 18 2009, 14:58, said:

Pietricica mea este tot la locul ei,la fel de frumoasa :inlove:
decat o pietricica sa o admiri cu lupa
nu mai bine lipsa?

#71
andreigabur

andreigabur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.04.2009
Eu tocmai am cumparat (astazi, inca nu l-am dat) unul pentru iubita mea, si pot sa spun ce stiu acum... Multe modele de inele de logodna cu diamant am gasit in Unirea, la Cellini si RoyalCaro si in Mall la Adorri. Magazinele astea au si site-uri, unde puteti vedea din modele, insa sunt si alte modele in magazin. Am mai vazut si in alte locuri, insa putine modele fata de cate erau aici.
   Pe eticheta inelului scrie numarul de ct., care inseamna caratele diamantului. La diamant, caratele reprezinta greutatea, si cu cat e mai greu, cu atat va fi si mai mare :)
   Ca preturi variaza intre: cele mai mici diamante, de 0.09-0.11 ct. sunt cam 1500, cele pe la 0.40 cam 6000, iar cele mai mari ajung la sute de milioane. Diamantele colorate (rosii, albastre, verzi etc.) sunt mai scumpe decat cele clasice, iar cele Brown(culoarea sampaniei) si Black(negre) sunt mai ieftine (cele negre fiind cele mai ieftine, cam de 3-4 ori decat cele normale).
    Daca aveti timp puteti cumpara separat piatra si modelul inelului. Dureaza cam 7 zile sa-l faca cum doriti, insa modelele devin astfel mai variate si sunt mai ieftine (am inteles ca nu se mai adauga acciza de inel la diamant cand intra in tara, daca nu e pus pe un inel :D). Cele gata facute sunt fie clasice (solitare = cu o singura piatra), fie cu mai multe pietre, de regula diamant flancat de altele. Eu am luat de la RoyalCaro unul din aur galben, cu un diamant si 8 rubine mai mici (si celelalte pietre pretioase - rubine, safire, smaralde, topaze - se masaora toc in .ct, iar pe eticheta inelului va fi scrisa suma lor, de exemplu: 8 rubine = 0.80 ct., asta insemnand ca sunt 8 rubine de cate 0.10 ct. fiecare).
    Succes la cumparat, si pentru mai multe detalii (de unde am "studiat" si eu problema) se gasesc pe site-urile magazinelor de care spuneam la inceput, unde cautati despre diamante. Pe urma sa mergeti si pe la diverse magazine sa va uitati personal la ele, si intrebati vanzatoarele. De obicei ele stiu mai multe si va pot fi de ajutor.

Edited by andreigabur, 28 April 2009 - 14:03.


#72
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
Cellini sunt niste jegosi infumurati cu preturi imense. am ales mereu MicriGold (sau ItalianGolden nu-stiu-cum). tot respectul pentru personalul de acolo...


nu este reclama, cu atat mai putin cu cat am cheltuit ceva banuti pe la indivizii respectivi in loc sa-mi iau o bicicleta adevarata...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate