Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Review Fuji S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
http://www.dpreview..../FujifilmS5Pro/

Se pare ca DR-ul extraordinar vine cu mai multe costuri.

Edited by hellrider, 05 July 2007 - 22:37.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Well, in primul rand costul in sine este semnificativ.
Apoi cei 6MP neinterpolati sunt putini dar sunt la un sharpness mai mare decat orice alta camera din aceasta categorie (6MP). Cred ca daca nu se fac cropuri este suficient.
D.R. de 12EV pe jpeg este absolut uimitor. Sigur ca pentru calitate maxima vine cu fisiere RAW duble ca dimensiune, dar de, baba sufera la frumusete :)
Zgomotul la peste ISO 800 mai mic chiar decat D200... Si culorile mai bune...
Nu are capabilitatea de buffering a lui D200, asta este o limitare destul de importanta...
Si in ultimul rand pretul cam piparat... a am zis deja asta? :)

Edited by SuperDuper, 06 July 2007 - 00:11.


#3
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostSuperDuper, on Jul 6 2007, 01:05, said:

Well, in primul rand costul in sine este semnificativ.
Apoi cei 6MP neinterpolati sunt putini dar sunt la un sharpness mai mare decat orice alta camera din aceasta categorie (6MP). Cred ca daca nu se fac cropuri este suficient.
D.R. de 12EV pe jpeg este absolut uimitor. Sigur ca pentru calitate maxima vine cu fisiere RAW duble ca dimensiune, dar de, baba sufera la frumusete :)
Zgomotul la peste ISO 800 mai mic chiar decat D200... Si culorile mai bune...
Nu are capabilitatea de buffering a lui D200, asta este o limitare destul de importanta...
Si in ultimul rand pretul cam piparat... a am zis deja asta? :)
Plus că nu merg orice obiective și blitzuri dedicate Nikon.

Nu știu cauza, dar de la S3Pro incoace Fuji are problema asta.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Hmm, nu am auzit... cred ca merg toate obiectivele si flashurile care merg pe D200.

#5
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
O camera de nisa, asa cum zice si review-ul. Pretul va scadea probabil dupa primele 6 luni. Si D200 era mult mai scump la inceput.

#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostSuperDuper, on Jul 6 2007, 01:05, said:

Apoi cei 6MP neinterpolati sunt putini dar sunt la un sharpness mai mare decat orice alta camera din aceasta categorie (6MP). Cred ca daca nu se fac cropuri este suficient.

http://www.dpreview....5Pro/page17.asp

Din comparatia din linkul de mai sus intre S5 30D si D200, chiar si la 6MP, Fuji sta cel mai slab.
Asta nu e neaparat un lucru rau din punctul meu de vedere.
Pentru peisaje nu cred ca va avea rival aceasta camera.
Din pacate fotografii de produs, glamour&fashion sau portrete vor sta departe de aceasta camera in ciuda culorilor extraordinare.

Dar, pentru fotografii de nunti si evenimente nu vad o alegere mai buna. De asemenea pt street photo este priceless acel DR extraordinar, m-am uitat in samples gallery si am vazut poze imposibil de facut cu alt aparat fara trepied.

Chiar imi doream sa fie "cel mai cel" dSLR al momentului.

Edited by hellrider, 06 July 2007 - 08:57.


#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posthellrider, on Jul 6 2007, 02:43, said:

Din comparatia din linkul de mai sus intre S5 30D si D200, chiar si la 6MP, Fuji sta cel mai slab.
Asta nu e neaparat un lucru rau din punctul meu de vedere.
Eu ma referisem specific la camere de 6MP. Alea doua sunt camere de 10MP si respectv 8MP nativi...
Interesanta explicatia de acolo:

Quote

Just like the S2 Pro and S3 Pro before it, the S5 Pro has six million effective photosites ('input pixels'), but Fujifilm's SuperCCD honeycomb layout means these are first interpolated up to a twelve megapixel image. If the camera is in twelve megapixel output mode this is then sharpened and saved, if in a lower resolution mode the image is downsampled, sharpened and saved. A simplified in-camera workflow can be seen below for 12 mp and 6 mp images:

6 mp RAW honeycomb -> 12 mp square -> sharpen -> save
6 mp RAW honeycomb -> 12 mp square -> 6 mp downsample -> sharpen -> save

The S5 Pro's twelve megapixel images do appear to offer slightly more detail than six megapixel images, most of this is down to the quality of the camera's downsampling algorithm (and at what point sharpening is applied). The rule of thumb (in our opinion) is that while 12 mp images may exhibit slightly more detail the gain isn't significant or worthwhile shooting in 12 mp mode all the time (it's often very hard to distinguish the difference between a 6 mp and 12 mp).
Mie mi se par destul de semnificative diferentele totusi, chiar in sample-ul dat de ei (ala unde te plimbi cu mouse-ul peste ele si se schimba rezolutia). Sigur. nu este chiar ca la un 12MP nativ si nici macar ca la un 10MP, dar mie mi se pare ca seamana extrem de mult cu pozele de 8MP:
http://www.dpreview....5Pro/page19.asp
PS: Si la S600FD se procedeaza asa. jpeg-urile sunt salvate dupa downsample la 6.1MP, dar RAW-ul este la rezolutia mare rezultata dupa conversia din honeycomb.

Edited by SuperDuper, 06 July 2007 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate