Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Olympus lanseaza 70-300mm f/4-5.6

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Olympus a lansat un obiectiv similar cu noul Nikkor 70-300mm cu VR. Mai multe detalii aici.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este rapid, dar la 400$ starting price nu ai ce reprosa si 3 lentile ED... promite bine.

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu m-am lecuit de genul asta de obiective. Nu stiu cat de bine focalizeaza asta de la Oly, dar am banuiala ca nu e foarte diferit. Si oricum 400 de dolari e mult pentru un telefoto ca asta. Pe piata o sa fie mai ieftin.

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Avand in vedere recenziile f bune la E410 (vezi Highly Recommended pe dpreview si se pare ca a rezovat problema zgomotului destul de onorabil prin "ascunderea detaliilor" dand fotografiilor la ISO ridicat un canon like feeling) precum si faptul ca obiectivele kit ZUIKO sunt f laudate..... (mai trebuie avut in vedere ca 510 s-ar putea sa fie chiar mai bun decat 410)
Eu cred ca e mana cereasca pt adeptii sistemului oly si nu m-ar mira sa inceapa peste ocean un trend ca cel creat de k10d in cazul Pentax.
Sincer, daca acum ar fi sa imi aleg un dSLR si implicit un sistem, m-as uita cu f. mare atentie la oly, ceea ce nu mi s-ar fi intamplat acum cateva luni.

E din ce in ce mai clar ca marii jucatori tb sa iasa cu ceva cat mai repede, iar Pentax ar fi bine sa se tina de promisiuni *) pt ca potentialii cumparatori care nu vor sa iasa din tiparele canon/nikon s-ar putea sa fie atrasi de noile setupuri Oly.


*) personal sunt multumit de setupul actual, dar multi cumparatori de K10d si-au bazat decizia pe viitoarele obiective si accesorii

Edited by hellrider, 27 June 2007 - 09:50.


#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Ma incanta optica Zuiko, mai ales alea profi (cel putin din specificatii), ca nu prea are nimeni la noi ca sa poti compara, dar pe mine ma lasa rece chestia cu Live View-ul, deci nu stiu daca ma incanta sistemul lor. Daca rezolva cumva chestia cu viewfinderul poate, dar asa......

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai pe mine chiar LiveLiew-ul ma incanta (cu zoom automat de 6x sau 10x pe zona centrala la focus manual). Vizoarele optice mi se par niste vestigii preistorice in era actuala. Cine se plange de marimea vizorului la Oly fata de un aparat APS-C are un feeling cum m-am simtit eu prima oara cand m-am uitat intr-un vizor de APS-C dupa ce avusesem 2 SLR-uri inainte - car oricum ma enervau cu dimensiunea mica a vizorului de pe atunci, dar nu stiam de mai bine.
Sigur ca tele-ul ala o sa apara cu 400$ pentru a scadea ulterior masiv, este politica tuturor firmelor foto. Intr-adevar trebuie vazut cum va focaliza de repede si precis, dar daca vor mentine calitatea Zuiko la nivelul care este combinata cu introducerea IS in body la E510 si cu noii senzori LiveMOS foarte capabili... s-ar putea sa revina in piata.
Desi inca mai au de lucrat la aparate - inca mai folosesc mirror flip pentru AF, LCD-ul puteau sa il puna de 3"... dar divaghez, scuze.

Edited by SuperDuper, 27 June 2007 - 12:19.


#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
aham, si pe LCD, care ar fi bina sa fie de fapt in viitor o proiectie de vreo 14 inch asa, sa aiba optiunea de a afisa 4-8-12 variante de compozitie, cu diverse dof-uri, cropuri si expuneri, air fotograful sa stea in foteleu si sa aleaga, eventual prin comanda vocala: b2 (ca la sah :D)
  PS: scuze, sunt sarcastic dar pe bune, astea sunt criterii pt un FOTOGRAF?
pai mai e SLR?

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si ce, cine a zis ca TREBUIE sa fie SRL? :P
SRL a fost o gaselnita foarte buna pe vremea camerelor cu film (comparativ cu alternativa rangefinder), este timpul sa privim un pic si in prezent. Nu am zis de ecran de 14", dar unul de 3" cu rezolutie decenta este suficient (pentru mine cel putin). Si sa se arunce naibii oglinda aia ca numai probleme face  :lol:
Daca tot ai adus vorba de criterii de FOTOGRAF - ce are tehnica cu arta? Personal nu ma incadrez la categoria "artisti", dar chiar nu vad legatura... parca tu ziceai ca sculele sunt facute sa ne serveasca si eu copletez - cu cat ne fac viata mai usoara (vizarea), cu atat mai bine.

Edited by SuperDuper, 28 June 2007 - 00:52.


#9
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nu prea agreez sa focalizez manual printr-un lcd, mai ales la ce rezolutii au acum. Ca sa se apropie de life-like, ar trebuii vreo cateva milioane de pixeli rezolutie, ceea ce nu e posibil acum. Dar totusi, cred ca viitorul de acum in 10 ani sa zicem va aduce pe piata hibrizi de genul 1dmarkIII -  bineinteles, perfectionati - si tehnologia va deveni disponibila si pt entry-level. Oricum nici pe 1dmarkIII nu e ideal ,deoarece lcd-ul e fix. Ar fi fost util sa fie "tilted" pt. a putea fotografia de la nivelul solului, sau cu aparatul deasupra capului.

#10
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nici pe mine nu ma incanta LiveView, in primul rand ca am hipermetropie si ar trebui sa umblu cu ochelarii de citit dupa mine, in al doilea rand, rezolutia, oricat de mare ar fi pe 3 inch nu se reidica la nivelul vizionarii directe, apoi mai este si timpul de raspuns al lcd-ului, plaja limitata de culori, etc. si poate cel mai important pt mine, este feelingul unui vizor (si cand aveam P&S tot vizorul il foloseam, niciodata lcd-ul), fotografia, avand in vedere ca este transpunerea in 2D a realitati, se previzualizeaza mai bine cu un singur ochi, se evalueaza mai bine distantele, planurile, convergentele, proportiile si perspectiva asa cum vor aparea pe monitor sau pe hartie.

M-as uita la Oly in primul rand din cauza pretului kit cu 2 obiective, obiective a caror calitate este excelenta si te scutesc de multe achizitii costisitoare pe viitor.

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
superduper, UITE bre de ce:)
iti spusera oamenii.
  imi amintesc de operatori, regizori, etc...care iti previzualizeaza cadrele folosind o simpla rama dreptunghiulare ;)


nu zice nimeni ca lcd-ul nu e bun , doar ca multe stiluri de fotografie nu merg fara saracia aia de oglinda;)

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postparintele, on Jun 28 2007, 14:25, said:

superduper, UITE bre de ce:)
iti spusera oamenii.
  imi amintesc de operatori, regizori, etc...care iti previzualizeaza cadrele folosind o simpla rama dreptunghiulare ;)
nu zice nimeni ca lcd-ul nu e bun , doar ca multe stiluri de fotografie nu merg fara saracia aia de oglinda;)
Asa si... ce LCD-ul nu are o rama dreptunghiulara?

View Posthellrider, on Jun 28 2007, 03:47, said:

Nici pe mine nu ma incanta LiveView, in primul rand ca am hipermetropie si ar trebui sa umblu cu ochelarii de citit dupa mine, in al doilea rand, rezolutia, oricat de mare ar fi pe 3 inch nu se reidica la nivelul vizionarii directe, apoi mai este si timpul de raspuns al lcd-ului, plaja limitata de culori, etc. si poate cel mai important pt mine, este feelingul unui vizor (si cand aveam P&S tot vizorul il foloseam, niciodata lcd-ul), fotografia, avand in vedere ca este transpunerea in 2D a realitati, se previzualizeaza mai bine cu un singur ochi, se evalueaza mai bine distantele, planurile, convergentele, proportiile si perspectiva asa cum vor aparea pe monitor sau pe hartie.
Si ce, LCD-ul este 3D??? Nu apare ca si pe hartie/monitor? La poze nu te uiti cu 2 ochi de obicei?
Iar despre milioanele de pixeli rezolvate de ochi si vizorul ala - whishfull thinking? In realitate rezolutia rezolvata de ansamblul ala este mai mica, oricum nu ai nevoie de enorm de mult la incadrare. Aia 300k pixeli ai LCD ii poti inmulti cu 10x daca vrei rezolutie pt focus - devin echivalentul a 3MP.
Oricm, nu incerc sa conving pe nimeni, este doar o opinie personala - cat timp am avut SLR-uri (FF) nu am putut suferi vizorul ala, dar nu aveam altceva.
LCD-ul de la Oly nu este rabatabil... Cred ca asa cum este, este mai bun decat vizorul - ca mobilitate oferita. Iar despre foto in soare - nu am acum probleme cu camera, nu vad de ce as avea ulterior, mai ales ca de obicei nu fac focus manual. LCD-urile de ultima generatie nu se compara cu alea de acum 2 ani.
Pentru purtatorii de ochelari - ala este un motiv adevarat...

Sorry de off-topic. Cenusa in cap si daca TudorDX vrea sa faca un split si sa mute discutia altundeva nu ma supar - desi este clar: nimeni nu o sa isi schimbe preferintele acuma :)
Numai bine!

Edited by SuperDuper, 28 June 2007 - 22:42.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Un LCD de camera are azi 210-230 K pixeli.
Cum crezi ca se poate compara asta cu rezolutia ochiului, care prin compunere a imaginilor pe creier in urma miscarii corpului, pulsului si respiratiei, poate ajunge de la 23 MP cat are brut ochiul,  pana la sute de MP ?

Cat despre SLR-uri ff, depinde de care si cu ce marire la vizor.
In ultima vreme multe au marire f mica - chiar si eos 1 - toata seria 1 pe film si digi are doar o marire penibila de 0,7X....!!!!

Ia unul cu marire 0, 85 X- 0,88X, 0,90X, etc., dar care are si matt bun si este si luminos, si mai vorbim....

Edited by loock, 28 June 2007 - 23:22.


#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
in alta ordine de idei, superduper, ce slr-uri ai avut tu? :)

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
in alta ordine super duper NU e vorba de marire, rezolutie, soare, etc...e vorba de GESTUL de a duce aparatul la ochi.... ca si la fumatori ;)

   de ce am facut observatia: uite ca majoritatea fotografilor, de orice fel ar fi ei, si aci pe forum, VOR vf...din motive reale sau poate inventate...  si asta m-a amuzat, situarea ta pe o pozitie total diferita...

nici nu conteaza DE CE vor ceva si cat de realiste sunt motivele lor...

PS: eu spre exemplu vreau vf pt un motiv simplu: nici un lcd din lumea asta nu ma ajuta la pozele action,never ever...deci pt mine lcd-ul e bun sa curatz jegul de amprenta de pe el si pt histograma;)
  si ar mai fi ceva, VF-il IZOLEAZA cadrul de mediul ambient.privirea periferica nu mai exista, vezi PRIN aparat, e alt feeling, altceva...

#16
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
"parintele: VF-il IZOLEAZA cadrul de mediul ambient.privirea periferica nu mai exista, vezi PRIN aparat, e alt feeling, altceva..."

ai pus punctul pe i :)

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postparintele, on Jun 29 2007, 06:24, said:

si ar mai fi ceva, VF-il IZOLEAZA cadrul de mediul ambient.privirea periferica nu mai exista, vezi PRIN aparat, e alt feeling, altceva...

OK, te inteleg, ai atentia usor de distrat :) Nici nu incercam sa conving pe nimeni...
Tocmai aia nu imi place mie, poate sunt claustofob, dar cand ma uit prin vizoul actualului SLR al meu (Minolta Maxxum 50) mi se pare ca sunt in capcana - dupa ce m-am obisnuit cu S6000-ul (si celelalte P&S anterioare).
Tudor, te rog, poate faci un split si muti discutia despre VIZOR VS LCD in alta parte... sau imi dai un varn pentru OT  :o

Edited by SuperDuper, 30 June 2007 - 00:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate