Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

NewTown

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

Poll: New Town (183 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de New Town

  1. DA, este placut (31 votes [16.94%])

    Percentage of vote: 16.94%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  3. NU, am facut o greseala si regret (19 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (122 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (29 votes [15.85%])

    Percentage of vote: 15.85%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (21 votes [11.48%])

    Percentage of vote: 11.48%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (123 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

Din legendele urbane, neajunsuri. Ce va deranjeaza mai mult?!

  1. Zona este aglomerata (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  2. Ansamblul de cladiri cam ingramadit (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  3. Relatia cu vecinatatile si lipsa intimitatii vizuale (12 votes [6.56%])

    Percentage of vote: 6.56%

  4. Intretinerea cam piperata (25 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  5. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (125 votes [68.31%])

    Percentage of vote: 68.31%

Vote Guests cannot vote

#55
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postdeea80, on Aug 31 2007, 19:28, said:

Cu aproximatie 600. Deci profiturile lor sunt imense (indiferent de ansamblu).

Cred ca cei 4% pe care ii cer in plus nu se justifica. De obicei cand isi fac calculele isi iau si o marja care sa acopere evetualele scumpiri. Dar ganditi-va ca ei nu cumpara 30 mp de gresie, 60 mp de faianta, 70 mp de parchet si 5 usi. Ei cumpara cantitati imense (mii e mp de gresie, faianta , parchet, etc) si preturile la care cumpara sunt minuscule. Dobanzile de la banci, nici ele nu sunt chiar atat de mari, pt ca nu fac credit pentru valoarea intregului ansamblu. Fac credit doar pentru o parte pt. ca au si ei o contributie proprie, mai este si avansul pe care il dau cumparatorii (25%). Si cred ca nici o banca nu le da dobanda de 10% (adica este mult mai mica pt. ca e vorba de cateva mil. de euri).

Dar traim in romanica si asta e!

Binenteles ca fac profit, sunt afaceristi si nu se intampla nicaieri in lume altfel decat in Romania - nu trebuie sa ne asteptam sa ne dea gratis ceva.
Totusi sunt destul de putini developerii care construiesc pe banii lor - contributie proprie asa cum zici tu - contributia de cele mai multe ori se duce pe teren.

#56
CRV101

CRV101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.08.2007
A semnat cineva pana acum antecontractul ?

Sunt tare interesat de anexe, in special de anexa 1 si 5 adica de specificatiile tehnice  

:) Fiecare cu ce se pricepe

#57
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006

View Postelena2007, on Aug 26 2007, 14:33, said:

Bucataria nu are fereastra deci toate mirosurile se vor distribui in toata casa. Credeti ca o hota poate sa absoarba mirosurile de la mancare?

Nu! Hota nu absoarbe mirosul ci aburul. Si oricum nu in totalitate. Deci miros ca la cantina, mai ales ca nici usa nu este.

#58
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
Am editat mesajul pentru ca nu il pot sterge. Postasem ceva pentru alta rubrica.

Edited by el_jefe, 04 September 2007 - 23:11.


#59
CRV101

CRV101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.08.2007
A semnat cineva contractul pana acum ?
Am vazut azi ca de lucrat se lucreaza si cred ca au sa iasa din fundatii pana in iarna.
Cred ca ar trebui (vorbesc de cei inscrisi) sa postam mai des despre evolutia proiectului.

#60
bogdan mivan

bogdan mivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2007
s-au semnat peste 25% din totalul razervarilor din prima faza

#61
bogdan mivan

bogdan mivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2007
daca sunteti interesat de anexe puteti contacta agentii din strada Gen Berthelot sau direct la Mivan si cu mare placere le putem trimite pe email

#62
bogdan mivan

bogdan mivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2007
am sa incrc sa va raspun eu la intrebare
managerul va fi angjat de catre mivan pentru gestionare complexului in primii 2 ani calculati de la data de 20 decembrie 2008.
ulterior, asociatia de proprietari prin vot poate schimba acest manager in conditiile in care nu este multumita de prestatia acestuia.
mivan nu face bani din gestionarea complexului ci din vanzarea de apartamente.
ca e mult sau putin, ramane sa vedem in practica ce presupune acest job si abia dupa aia cred ca suntem in masura sa facem comentarii pertinente.
pana in porezent nu avem experienta unui complex rezidential de asemenea marime asadar cam toate aceste sume au fost estimate.

#63
tudor-e

tudor-e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2005

View Postbogdan mivan, on Sep 13 2007, 22:27, said:

am sa incrc sa va raspun eu la intrebare
managerul va fi angjat de catre mivan pentru gestionare complexului in primii 2 ani calculati de la data de 20 decembrie 2008.
ulterior, asociatia de proprietari prin vot poate schimba acest manager in conditiile in care nu este multumita de prestatia acestuia.
mivan nu face bani din gestionarea complexului ci din vanzarea de apartamente.
ca e mult sau putin, ramane sa vedem in practica ce presupune acest job si abia dupa aia cred ca suntem in masura sa facem comentarii pertinente.
pana in porezent nu avem experienta unui complex rezidential de asemenea marime asadar cam toate aceste sume au fost estimate.

Faptul ca nu aveti experienta unui complex rezidential de asemenea marime nu e o veste prea buna...

#64
bAgH3rA

bAgH3rA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
Nu am inteles eu bine??...Apartamentele nu au geamuri la bucatarie???.....Sau doar un anume tip de apartament?

#65
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2007
Nu au geamuri la bucatarie-cu exceptia catorva tipuri. Au doua ghene de ventilatie in bucatarie,una pt hota una pt ventilatie curenta(ambele activate mecanic,cu ventilatoare).Plus separat cosul centralei termice.Bucataria e deschisa spre living.Nu cred ca o sa fie vreo problema din punctul asta de vedere,e o organizare interioara folosita peste tot in lume pe scara larga.

#66
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postpufete, on Sep 21 2007, 07:49, said:

Nu au geamuri la bucatarie-cu exceptia catorva tipuri. Au doua ghene de ventilatie in bucatarie,una pt hota una pt ventilatie curenta(ambele activate mecanic,cu ventilatoare).Plus separat cosul centralei termice.Bucataria e deschisa spre living.Nu cred ca o sa fie vreo problema din punctul asta de vedere,e o organizare interioara folosita peste tot in lume pe scara larga.
Cu o singura exceptie. In contract scrie ca esti la discretia administratorului sa iti dea amenda ori decate ori vine miros din apart. tau. Avand in vedere ca bucataria nu are nici un geam si ca usa cea mai apropiata este cea de la intrare si nu cred ca hota chiar va face fata 100% cred ca mirosul va ajunge direct la chitantierul cu amenzi al administratorului.

Edited by marketing.online, 21 September 2007 - 09:57.


#67
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2007
asta deja este paranoia curata :)
cred ca regula se refera la mirosuri de alt gen,nu de mancare. Presupunand prin absurd ca ventilatia nu face fata este un defect al cladirii nu este vina ta,asa ca nu e cazul sa iti faci probleme de amenda.
probabil e vorba de gunoi,miros de la animalele de casa,chestii de-astea.

#68
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Intr-adevar ... sa nu sarim calul cu potentialele amenzi.

Nu cred ca va fi cazul avand in vedere ca dupa 2 ani (sau poate si mai repede) iti poti alege un alt Manager ... si pp ca si interesul poarta fesul adik banii ar fi buni si in continuare de la locatari...sau cel putin eu asa as gandi.

#69
elena2007

elena2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2007
Eu am un vecin care sta la parter si iarna , mai ales, iese zilnic pe holul de la intrarea in bloc si fumeaza cate o tigara Carpati. Nevasta-sa dupa ce face mancare zdravana romaneasca, cu prajeli, ceapa, usturoi, tine usa larg deschisa ptr a i se aerisi bucataria( desi are geam la bucatarie).
Cred ca genul acesta de fapte (mirosuri) se penalizeaza.
Eu fac aproape zilnic friptura la gratar asa ca daca mirosul va strabate pana pe holul de la intrare, printre crapaturile usii, nu este vina mea.

#70
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Salutare vecini!

A semnat cineva antecontractul pana acum? Ceva schimbari fatza de cel initial?

Ca de lucrat am vazut ca se lucreaza la greu pe santier.

#71
CRV101

CRV101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.08.2007

View Postgreieras2, on Oct 3 2007, 16:36, said:

Salutare vecini!

A semnat cineva antecontractul pana acum? Ceva schimbari fatza de cel initial?

Ca de lucrat am vazut ca se lucreaza la greu pe santier.

Da, am semnat. Nu sunt schimbari esentiale. In continuare promisiunile tehnice nu sunt foarte clare sau amanuntite.

#72
vionescu

vionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.03.2006
Imi cer scuze daca enervez pe cineva, da' m'am uitat pe harta si e un cimitir pe  aproape de ansamblul asta (la vreo 150 m). Aveti idee, e posibil sa existe noi locatari cu vedere la cimitir? In rest ce sa va zic, bagati mare la credite de 200k, ca in 25 de ani cu tot cu dobanzi totalul da vreo 440k. Mai bine dorm ziua in cimitir si noaptea alerg sobolani pe strada, e mai rentabil. :vampire:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate