Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

NewTown

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

Poll: New Town (183 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de New Town

  1. DA, este placut (31 votes [16.94%])

    Percentage of vote: 16.94%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  3. NU, am facut o greseala si regret (19 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (122 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (29 votes [15.85%])

    Percentage of vote: 15.85%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (21 votes [11.48%])

    Percentage of vote: 11.48%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (123 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

Din legendele urbane, neajunsuri. Ce va deranjeaza mai mult?!

  1. Zona este aglomerata (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  2. Ansamblul de cladiri cam ingramadit (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  3. Relatia cu vecinatatile si lipsa intimitatii vizuale (12 votes [6.56%])

    Percentage of vote: 6.56%

  4. Intretinerea cam piperata (25 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  5. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (125 votes [68.31%])

    Percentage of vote: 68.31%

Vote Guests cannot vote

#19
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007
deea80
=====
Punctul 1: Intr-adevar este mentionat pretul este estimativ dar daca ai fi fost interesata ai fi aflat ca pretul se poate modifica in plus sau in minus daca suprafata apartamentului va fi mai mica sau mai mare (si aici exista niste procente in functie de care creste/scade)

Punctul 2: Poti sa-ti aduci electrocasnicele care le vrei ... nu exista nimeni sa nu-ti dea voie sa-ti pui Ariston de 5000 de euro ca masina de spalat in loc de Whirlpool-ul pe care-l ofera ei, dar asta nu inseamna ca vei plati mai putin adik le platesti pe ale lor iar daca vrei altceva e treaba ta

Punctul 3: Mi se pare normal sa existe niste reguli civilizate (nu sunt chiar asa de drastice pe cat incerci sa le prezinti) intr-un bloc in care pb vor locui niste oameni civilizati. Sa dai cu bormasina la 3 noaptea nu cred ca e o idee prea buna. Legat de fumat sunt precizate reguli in spatiile comune si nu in apartamentul tau !!! Mi se pare de bun simt si asta sa fumezi in locuri special amenajate si nu pe scara blocului.

Intr-adevar partea cu  0,3 EUR fara TVA / mp construit (inclusiv locul de parcare se ia in calcul) mi se pare si mie exagerata, dar asta e...



Esti cumva angajatul lor?

Mie mi se pare ca da.

Cum poti spune ca ai citit contractele cu atentie?! Inseamna ca nu ai idee/nu stii/nu intelegi ceea ce e scris in contracte.

Ca sa iti raspund la fel de punctual:
1. Pret estimat inseamna ca pretul nu este final adica poate fi modificat in functie de evolutia cursului de schimb, in functie de evolutia pietei imobiliare, in functie de costurile neprevazute pe care le va suporta constructorul. Tu imi vei zice bineinteles ca nu scrie nicaieri de asa ceva lucru care imi va confirma ca esti de acord cu mine, pt. ca oricine care se pricepe la contracte stie ca un lucru neprevazut intr-un contract lasa lac de interpretari.
2. Nu a zis nimei ca nu te lasa sa-ti aduci aparatura electocasnica, dar in urma discutiilor cu ei (si crede-ma ca au fost nenumarate) ne-au spus ca mobila este facuta dupa dimensiunile pe care le au electrocasnicele impuse de ei si ca nu imi vor modifica mobila dupa dimensiunile aparaturii pe care o aduc eu si nici nu imi vor monta aparatura mea.
3. Daca ti se pare normal sa-mi interzica sa hranesc animale, de ex. ce faci (asta este intrebarea pe care le-am pus-o si agentilor) daca esti prins ca dai paine la porumbei........... Conform contractului vei fi amendat. De asemenea ti se aplica o amenda de 100 EUR/zi pentru orice abatere de la contractul de management. Si ca sa fiu cinstita nu mi se pare normal in Rom. unde nu exista o legislatie adecvata, sa vii sa-mi impui cand sa-mi bat un cui in perete. Daca ai ceva impotriva cheama politia (care din cate stiu eu este singurul organ abilitat sa constate si sa amendeze abaterile de la legislatie). Ar fi normal sa respect contractul de management daca eu as fi chirias si new town ar fi proprietar. Dar nu accept sa mi se impuna reguli si sa mi se dea amenzi avand in vedere ca eu sunt proprietar si am platit acel apartament.

PS: Prietenii tai IT-isti care s-au intors in Rom inseamna ca sunt atat de buni in meseria lor incat nu au gasit nimic de lucru in Germ.


Vreau sa il intreb si pe moderator daca am voie sa postez contractele si sa comentam pe marginea lor sau mail-urile pe care le-am trimis la new town si raspunsurile in doi peri pe care le-am primit.

#20
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
deea80 .... ti-am trimis un PM ... daca inca crezi ca sunt angajatul lor da-mi de stire.

Ionut

#21
florin82

florin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2007
greieras82

atasat niste drafturi de la Rose Garden( mie mi s-au parut cam ciudate) si de la Hydra Residence.

Nu stiu care e formatul celor de la NewTown, insa ai putea consulta un avocat, eventual trimite-l la verificat la dept legislativ al unei banci( taxa nu este f mare mai ales daca te declari "interesat" de un credit la ei) si te pot lamuri mai in detaliu.
Eu asta am facut cu cel de la Hydra( la care in cele din urma am si cumparat) si avocatii bancii au zis ca dp lor de vedere e OK.

De asemenea, suna destul de ciudat chectia cu 0.3E +TVA pt intretinere( la un apt de 100 mp + loc de parcare ai vreo vreo inca 50 de m de spatii comune( cota indiviza de teren, casa scarii etc)...fa un calcul si din start treb platiti vreo 45 - 50 E by default, chiar daca "admin" isi face sau nu treaba.

Imi pare rau ca nu am elecronic Contractul de management de la Hydra...nu se specifica nici o suma, nu este nimic impus decat in conditii decente( gen suntem obnligati sa intratinem, securizam etc ansamblul), totul e la atitudinea administratiei care tot locuitorii o manage...etc.

Attached Files



#22
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Azi am fost si eu la NT. Ce nu mi-a placut a fost aroganta dl-ui Iulian Vasile si lipsa raspunsurilor clare.
-suprafata poate varia cu + sau - 10 %
-contract de managment ~100 euro pe luna obligatoriu (0,3 euro mp +0,7 taxa de intretinere) la care se adauga cheltuielile apartamentului
-nu stia de notar (nume)
-nu stia unde se arunca gunoiul menajer
-nu stia de sistemul de ventilatie al bucatariei nimic
-NU SUNT SPECIFICATE penalitatile vinzatorului ,doar cele ale ciumparatorului
-data de finalizare a proiectului esyte incerta + 6 luni sau cand este gata

#23
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Revin: apartament cu 3 camere etaj 3 (erau doar 2 restul fiind rezervate) =206 000 euro.
Nu am inteles daca parcarea era inclusa in pret , dar in contract este rubrica separata deci nu este inclusa.
Cica este o promotie pretul ......pe luna poate.

#24
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdharma148, on Aug 1 2007, 20:38, said:

Revin: apartament cu 3 camere etaj 3 (erau doar 2 restul fiind rezervate) =206 000 euro.
Nu am inteles daca parcarea era inclusa in pret , dar in contract este rubrica separata deci nu este inclusa.
Cica este o promotie pretul ......pe luna poate.


Locul de parcare este inclus in pret.
Deci le-au mai scumpit. Au vazut ca au cerere si au saltat preturile.........
Ai cumva ctr. de rezervare? Cum e precizat pretul? Tot "pretul estimat......." sau l-au modificat?

#25
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Am contractul dar nu stiu sal atasez.Da pretul este  ESTIMATV  . Eu no pot sa dau banii pe ceva estimativ si care cu siguranta va fi mai mare in momentul finalizarii.Locul de parcare nu cred ca este inclus in pret deoarece erau libere 4 apartamente si o garmada de locuri de parcare.Cum intelegi ? Spunea ca nu toata lumea sia cumparat loc de parcare.

#26
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Scuze ptr greselile gramaticale . Este prea dimineata.

#27
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdharma148, on Aug 1 2007, 20:38, said:

Revin: apartament cu 3 camere etaj 3 (erau doar 2 restul fiind rezervate) =206 000 euro.
Nu am inteles daca parcarea era inclusa in pret , dar in contract este rubrica separata deci nu este inclusa.
Cica este o promotie pretul ......pe luna poate.

206000 E apartament cu 3 camere....sincer acum, voi vedeti ce scrieti aici?ce sume pentru un apartament cu 3 camere?
ma ia cu tremurat...incredibil....incredibil :confuzzled:

#28
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
locul de parcare este inclus in pretul apartamentului...atat in contractul de rezervare cat si in contractul notarial este precizat acest lucru. Este evaluat la 10,000 euro.

Si intr-adevar pare-se ca s-au scumpit...acum 3 saptamani luai un duplex la banii astia.

Edited by greieras2, 02 August 2007 - 09:49.


#29
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004
Apart ala de 3 camere la 206.000 era probabil cu 60mp de terasa, sau ceva de genul asta.
Iar locuri de parcare libere exista, desi cele mai multe apart sunt rezervate, pt ca nu s-au pus in vanzare decat 2 blocuri din 5. Asa ma gandesc eu, cel putin.
Iar garsonierele nu vin cu loc de parcare inclus in pret.

Edited by ddaasspp, 02 August 2007 - 10:44.


#30
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Mda...probabil ca da.

- 2 camere erau de la 125.000 pana pe la 145.000 euro in functie de etaj (TVA + loc parcare incluse)
- 3 camere erau de pe la 150.000 pana pe la 175.000 din cate imi amintesc (TVA + loc parcare incluse)

La peste 185.000 euro deja erau duplexurile...ma indoiesc totusi ca apart de 3 camere au crescut asa de mult.

#31
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Un telefon dat lui ............. de la contractari te va lamuri ca am dreptate. Un apartament cu 3 camere et 2sau3 =206000 euro. Vorbesc in cunostinta de cauza. Eram dispusa sa dau 180 000 euro dar nu 206 000.

Edited by Astra_rullz, 05 February 2008 - 14:56.


#32
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004
Cand am facut eu rezervarea, cel mai ieftin de 3 camere era 168.000, iar cel mai ieftin de 2 camere era 128.000 (ambele la etajul 1, parca, ca acolo era cel mai ieftin). Preturi cu TVA si cu 1 loc de parcare subteran. Sunt mai multe variante de 2 si 3 camere, care difera ca suprafata (vedeti pe site), astea erau cele mai ieftine.

Edited by ddaasspp, 02 August 2007 - 15:39.


#33
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004
Salutare,

Cei care au rezervat aici, ce ati mai auzit despre semnarea antecontractului ?
In contractul de rezervare scrie maxim 30 de zile de la rezervare, apoi era vorba ca se incepe pe 7 august, acum am sunat si mi s-a spus ca pe 6 septembrie ca sa aiba timp sa gaseasca un notar care sa se mute in cladire cu ei !!??
Si asta fara sa ma anunte de nimic, de fiecare data a trebuit sa sun eu ca sa aflu lucrurile astea !
Voi ce mai stiti ?

#34
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Din cate se precizeaza in contractul de rezervare: vei fi notificat in scris cu 15 zile inainte de data prezentarii la notar.
Eu am trecut 60 de zile ca termen de la rezervare pana la semnarea antecontractului.

Probabil le e mai comod sa gaseasca un notar care sa vina la ei si din cauza asta delay-ul.

#35
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postddaasspp, on Aug 2 2007, 11:42, said:

Apart ala de 3 camere la 206.000 era probabil cu 60mp de terasa, sau ceva de genul asta.
Iar locuri de parcare libere exista, desi cele mai multe apart sunt rezervate, pt ca nu s-au pus in vanzare decat 2 blocuri din 5. Asa ma gandesc eu, cel putin.
Iar garsonierele nu vin cu loc de parcare inclus in pret.

si cu ce ma incalzeste omule terasa cand stiu ca tot in bloc sunt?cu terasa sau fara?
deci sa inteleg ca ti se pare un pret normal 206k E pentru 3 camere nu? :rolleyes:

#36
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004

View Postkappa_man84, on Aug 8 2007, 13:04, said:

si cu ce ma incalzeste omule terasa cand stiu ca tot in bloc sunt?cu terasa sau fara?
deci sa inteleg ca ti se pare un pret normal 206k E pentru 3 camere nu? :rolleyes:

Nu mi se pare normal, dar luxul se plateste, iar terasa de 60mp mi se pare lux.
Cu terasa mai mica, pretul era mai mic, de la 168.000, cum am mai spus.
Care oricum si aia sunt mult peste posibilitatile mele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate