Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

NewTown

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

Poll: New Town (183 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de New Town

  1. DA, este placut (31 votes [16.94%])

    Percentage of vote: 16.94%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  3. NU, am facut o greseala si regret (19 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (122 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (29 votes [15.85%])

    Percentage of vote: 15.85%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (21 votes [11.48%])

    Percentage of vote: 11.48%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (123 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

Din legendele urbane, neajunsuri. Ce va deranjeaza mai mult?!

  1. Zona este aglomerata (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  2. Ansamblul de cladiri cam ingramadit (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  3. Relatia cu vecinatatile si lipsa intimitatii vizuale (12 votes [6.56%])

    Percentage of vote: 6.56%

  4. Intretinerea cam piperata (25 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  5. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (125 votes [68.31%])

    Percentage of vote: 68.31%

Vote Guests cannot vote

#37
bendix

bendix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2005

View Postdharma148, on Aug 1 2007, 20:35, said:

Azi am fost si eu la NT. Ce nu mi-a placut a fost aroganta dl-ui ............... si lipsa raspunsurilor clare.
-suprafata poate varia cu + sau - 10 %
-contract de managment ~100 euro pe luna obligatoriu (0,3 euro mp +0,7 taxa de intretinere) la care se adauga cheltuielile apartamentului
-nu stia de notar (nume)
-nu stia unde se arunca gunoiul menajer
-nu stia de sistemul de ventilatie al bucatariei nimic
-NU SUNT SPECIFICATE penalitatile vinzatorului ,doar cele ale ciumparatorului
-data de finalizare a proiectului esyte incerta + 6 luni sau cand este gata


Salutare,
am si eu mare nelamurire legata de taxa LUNARA de 0.3 euro/mp .. care sunt construiti si cei care sunt in folosinta comuna (casa scarii, parcarile...)..deci cel putin 100mp pentru fiecare apartament. Asta inseamna 30 euro luna de fiecare apartament. Sunt cam 250 apartamente pe bloc (3 turnuri si 2 de mijloc) .. asta inseamna 7500 Euro pe luna pentru salariul Managerului.

Nu credeti ca e prea mult? Sau imi scapa mie ceva?

Toate cele bune?

Edited by Astra_rullz, 05 February 2008 - 14:57.


#38
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007
Salutare,
din ce stiu eu sunt doar vreo 700 de apartamente deci nu prea are cum sa ajunga la 7000 de euro suma....si presupun ca in asta e inclus managementul complexului si toate costurile de intretinere( curatenie, ingrijire spatii verzi, paza). Din ce am vazut asta e o chestie prezenta in toate complexele noi.

Am inteles de la un prieten ca agentii care vand complexul sunt varza la capitolul informatii si detalii despre oferta dar recupereaza la capitolul aere.
Cat despre regulile de management nu pot sa nu fiu de acord cu ele in conditiile in care romanul are tendinta sa isi faca nevoile acolo unde mananca.
Mi se pare normal sa nu ai voie sa faci modificari majore in casa, sa spargi ziduri, sa iti faci tu cine stie ce minunea tehnicii, sau sa iti inchizi balconu ca sa poti sa-l umplii cu cutii si tot felu de lucruri "dragi" tie.
Nu cred totusi ca te-ar amenda cineva pentru ca hranesti porumbeii, in schimb cred ca ar trebui sa te amendeze daca arunci gunoi pe jos(gunoiul din cate am inteles se strange jos la parter intr-o camera speciala, unde il duci tu cu manutza ta) sau daca nu strangi nevoile cainelui.

Vazarea pe faze e o practica general valabila pentru toate complexele noi scumpindu-se de la o faza la alta.

#39
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdharma148, on Aug 2 2007, 14:13, said:

Un telefon dat lui ............ de la contractari te va lamuri ca am dreptate. Un apartament cu 3 camere et 2sau3 =206000 euro. Vorbesc in cunostinta de cauza. Eram dispusa sa dau 180 000 euro dar nu 206 000.

No offense,la banii astia iti faceai o casa in regie proprie No 1.

Edited by Astra_rullz, 05 February 2008 - 14:57.


#40
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Am incercat , dar nu ajung banii pentru un teren cu o pozitie buna { vorbesc de scoala ptr copil si mijloace de transport in comun }

#41
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postjihadu, on Aug 16 2007, 17:47, said:

No offense,la banii astia iti faceai o casa in regie proprie No 1.

in teorie suna bine, numai ca nu e chiar asa simplu.
pe langa problemele semnalate de dharma mai apar si altele: lipsa fortei de munca, lipsa utilitatilor in marginea bucurestiului si faptul ca trebuie sa ai o gramada de timp liber ca sa te ocupi de lucrare.
pana la urma nu cred ca ajungi sa faci cine stie ce economie de bani.

#42
elena2007

elena2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2007
Vreau si eu un apartament aici.
Am o intrebare pentru cei care si-au facut deja rezervari si sunt mai informati decat mine.

Bucataria nu are fereastra deci toate mirosurile se vor distribui in toata casa. Credeti ca o hota poate sa absoarba mirosurile de la mancare?
Eu din pacate fac parte din generatia celor care gatesc cate o ciorba pe saptamana si fripturi fie la cuptor fie pe gratar la aragaz.
Am impresia ca ei au gandit aceste apartamente ( de 2, 3 camere) ptr tinerii care obisnuiesc sa manance in oras sau semipreparate pe care doar le incalzesc.
Oricum daca vrei sa bei o cafea pe terasa trebuie sa strabati tot livingul de 6m cu cafeaua in mana.
Zona este exact pe dorinta mea mai ales ca stam cu o statie mai jos si astfel nici copilul nu are probleme cu scoala.
Dar eu ce ma fac cu bucataria si cu mirosurile?????

va rog dati-mi o solutie?

Ar mai fi o varianta sa inchid cu usi glisante spatiul dintre bucatarie si living dar se pare ca nu imi dau voie. Voi care ati avut timp sa cititi contractele mai cu atentie ce puteti sa-mi spuneti?

#43
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004
Cei care au rezervat aici, ati mai primit vreo veste despre semnarea antecontractului ?
A semnat cineva ?

#44
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postddaasspp, on Aug 29 2007, 17:44, said:

Cei care au rezervat aici, ati mai primit vreo veste despre semnarea antecontractului ?
A semnat cineva ?
Am inteles ca de pe 3 se incepe semnarea contractelor.

#45
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004

View Postguguthemugu, on Aug 29 2007, 16:51, said:

Am inteles ca de pe 3 se incepe semnarea contractelor.

Thanks, ai primit vreo notificare scrisa, asa cum scrie in contractul de rezervare ? Cica ar trebui sa vina cu 15 zile inainte ..

#46
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Notificare scrisa inca nu am primit dar m-a sunat Iulian Vasile acum vreo 2 zile ca de luni incepe sa se semneze antecontractele si sa stabilim cand pot ajunge ca sa semnez...asa ca semne bune anul are.

De asemenea, am vazut ca au inceput sa puna si poze cu evolutia lucrarii pe site-ul lor...un semn iarasi bun.

#47
dragosv

dragosv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.07.2006
Salut,

Pe site la sectiunea finantare am gasit asta :

"25% la antecontract + 75 %* la predarea apartamentului
* Dupa data de 1 Septembrie ptr aceasta metoda de plata la pretul apartamentului se adauga o dobanda de 4% din cei 75% ramasi de plata la predarea apartamentului. "

Cum adica ? de ce sa-ti ia dobanda ? Iti imprumuta bani ? :(

#48
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postdragosv, on Aug 29 2007, 19:19, said:

Salut,

Pe site la sectiunea finantare am gasit asta :

"25% la antecontract + 75 %* la predarea apartamentului
* Dupa data de 1 Septembrie ptr aceasta metoda de plata la pretul apartamentului se adauga o dobanda de 4% din cei 75% ramasi de plata la predarea apartamentului. "

Cum adica ? de ce sa-ti ia dobanda ? Iti imprumuta bani ? :(

ideea e ca tu platesti peste un an 75% din pretul de acum...probabil ca intr-un an o sa mai creasca nitel preturile... practic ei se imprumuta pt a realiza constructia si pt tine faptul ca nu platesti acum tot e un avantaj...cel putin asa o vad eu

#49
dragosv

dragosv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.07.2006

View Postguguthemugu, on Aug 30 2007, 11:34, said:

ideea e ca tu platesti peste un an 75% din pretul de acum...probabil ca intr-un an o sa mai creasca nitel preturile... practic ei se imprumuta pt a realiza constructia si pt tine faptul ca nu platesti acum tot e un avantaj...cel putin asa o vad eu

Pai eu platesc peste 1 an, pentru ca atunci va fi gata apartamentul. Adica , oricum dau un avans de 25 % pe ceva ce nu exista inca decit in proiect. Nu e ca ma duc sa cumpar un apartament gata facut. Daca ma gindesc bine, noi ar trebui sa primim dobanda, pentru ca banii nostri  (avansul) sunt investiti si aduc profit. Daca aplicam aceeasi logica...

#50
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007

View Postdharma148, on Aug 1 2007, 20:35, said:

Azi am fost si eu la NT. Ce nu mi-a placut a fost aroganta dl-ui Iulian Vasile si lipsa raspunsurilor clare.
-suprafata poate varia cu + sau - 10 %
-contract de managment ~100 euro pe luna obligatoriu (0,3 euro mp +0,7 taxa de intretinere) la care se adauga cheltuielile apartamentului
-nu stia de notar (nume)
-nu stia unde se arunca gunoiul menajer
-nu stia de sistemul de ventilatie al bucatariei nimic
-NU SUNT SPECIFICATE penalitatile vinzatorului ,doar cele ale ciumparatorului
-data de finalizare a proiectului esyte incerta + 6 luni sau cand este gata
Este teapa englezeasca.
Contractul de management obligatoriu este in felul urmator:
Voi cumparati un complex rezidential, apoi dormiti linistiti (FNI) ca noi ne ocupam de management.
Cine oare cumpara 100% din actiunile unei firme dar fara drept de management? Maybe only romanians
Asta de fapt e si rolul nostru in Europa, cu mistria si matura in mana ca de management se ocupa englezii pt ca noi nu avem MBA
Se pare ca nu ne-am inteles imnul national
B)

#51
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postval18, on Aug 30 2007, 13:18, said:

Este teapa englezeasca.
Contractul de management obligatoriu este in felul urmator:
Voi cumparati un complex rezidential, apoi dormiti linistiti (FNI) ca noi ne ocupam de management.
Cine oare cumpara 100% din actiunile unei firme dar fara drept de management? Maybe only romanians
Asta de fapt e si rolul nostru in Europa, cu mistria si matura in mana ca de management se ocupa englezii pt ca noi nu avem MBA
Se pare ca nu ne-am inteles imnul national
B)

Managementul din punctul meu de vedere se refera la toate probleme de care nu ai tu timp sa te ocupi, ceea ce face administratorul de bloc sa zicem, doar ca mult mai bine sper eu.
Din cate am inteles pe o perioada de 2 ani nu poti sa reziliezi contractul cu aceasta firma...ei au interesul ca acest complex sa arate bine si sa fie intretinut bine, de aici si regulile de convietuire pe care trebuie sa le semnezi...e cartea lor de vizita si timp de 2 ani vor sa se asigure ca nu se vor trezi unii care sa-si inchida balcoanele  sau sa faca cine stie ce modificari....dupa care aceste reguli vor fi stabilite de asociatia de proprietari.
Nu cred ca e cazul sa devenuim paranoici.

"Daca ma gindesc bine, noi ar trebui sa primim dobanda, pentru ca banii nostri (avansul) sunt investiti si aduc profit. Daca aplicam aceeasi logica..."
            Presupunand ca ti-ai face casa cu banii tai...tot ar trebui sa  cumperi materiale si sa platesti meseriasii pe parcursul intregii lucrari...ceea ce inseamna ca ai cheltui banii constant pe parcursul lucrarii.... nu sa-i dai la sfarsit. Oricum cred ca acest procent are treaba si cu inflatia.

#52
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007
"Daca ma gindesc bine, noi ar trebui sa primim dobanda, pentru ca banii nostri (avansul) sunt investiti si aduc profit. Daca aplicam aceeasi logica..."
            Presupunand ca ti-ai face casa cu banii tai...tot ar trebui sa  cumperi materiale si sa platesti meseriasii pe parcursul intregii lucrari...ceea ce inseamna ca ai cheltui banii constant pe parcursul lucrarii.... nu sa-i dai la sfarsit. Oricum cred ca acest procent are treaba si cu inflatia.
[/quote]

Aveti idee cat costa constructia unui bloc?????

#53
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postdeea80, on Aug 30 2007, 22:31, said:

"Daca ma gindesc bine, noi ar trebui sa primim dobanda, pentru ca banii nostri (avansul) sunt investiti si aduc profit. Daca aplicam aceeasi logica..."
            Presupunand ca ti-ai face casa cu banii tai...tot ar trebui sa  cumperi materiale si sa platesti meseriasii pe parcursul intregii lucrari...ceea ce inseamna ca ai cheltui banii constant pe parcursul lucrarii.... nu sa-i dai la sfarsit. Oricum cred ca acest procent are treaba si cu inflatia.
Aveti idee cat costa constructia unui bloc?????

cred ca undeva intre 600 si 800E mp

#54
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postguguthemugu, on Aug 31 2007, 11:02, said:

cred ca undeva intre 600 si 800E mp


Cu aproximatie 600. Deci profiturile lor sunt imense (indiferent de ansamblu).

Cred ca cei 4% pe care ii cer in plus nu se justifica. De obicei cand isi fac calculele isi iau si o marja care sa acopere evetualele scumpiri. Dar ganditi-va ca ei nu cumpara 30 mp de gresie, 60 mp de faianta, 70 mp de parchet si 5 usi. Ei cumpara cantitati imense (mii e mp de gresie, faianta , parchet, etc) si preturile la care cumpara sunt minuscule. Dobanzile de la banci, nici ele nu sunt chiar atat de mari, pt ca nu fac credit pentru valoarea intregului ansamblu. Fac credit doar pentru o parte pt. ca au si ei o contributie proprie, mai este si avansul pe care il dau cumparatorii (25%). Si cred ca nici o banca nu le da dobanda de 10% (adica este mult mai mica pt. ca e vorba de cateva mil. de euri).

Dar traim in romanica si asta e!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate