Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cateva intrebari pentru experti .....

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Lol, omul vrea sa se joace si-i puneti 8500GT? Aveti ceva personal cu el ?
Dupa mine, ar trebui sa arate cam asa:
X2 3800+
X1950Pro
2Gb RAM(corsair xms2 @ 230 RON de ex.).
Mobo abit / m2n-e (desi ultima nu prea vad ce ofera in plus..).
Sirtec/fortron/antec ca PSU.

#20
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 burebista, on Jun 2 2007, 22:20, said:

Hello! Inca n-ai aflat de preturile la DDR2? Welcome in june 2007! :D
Poza este cam mare, dar se vede in poza pe ce pagina de internet este facut sistemul. Daca tu esti si din Bucuresti este si mai bine ca nu dai nu stiu cat la transport.

cods said:

Lol, omul vrea sa se joace si-i puneti 8500GT? Aveti ceva personal cu el ?
Dupa mine, ar trebui sa arate cam asa:
X2 3800+
X1950Pro
2Gb RAM(corsair xms2 @ 230 RON de ex.).
Mobo abit / m2n-e (desi ultima nu prea vad ce ofera in plus..).
Sirtec/fortron/antec ca PSU.
Eu sunt fan Intel.
Si placa aia video este ceva mai scumpa decat ce i-am zis eu. Poate sa isi i-a 8600 gt si gata. Nu e mare diferenta de pret. La Mobo ar merge chiar si un DFI.

Edited by aleksutzu07, 02 June 2007 - 21:42.


#21
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

 aleksutzu07, on Jun 2 2007, 22:32, said:

Eu sunt fan Intel.
Si cu ce e omu de vina? :lol:

 aleksutzu07, on Jun 2 2007, 22:32, said:

Si placa aia video este ceva mai scumpa decat ce i-am zis eu. Poate sa isi i-a 8600 gt si gata. Nu e mare diferenta de pret. La Mobo ar merge chiar si un DFI.
Problema nu e de pret, doar ca 8500GT, 8600GT/GTS sunt toate mai slabe decat X1950 Pro. Dar deh, au directX 10... :death:

Edited by dizzee, 02 June 2007 - 21:48.


#22
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 katerink, on Jun 2 2007, 21:23, said:

[...] 2 de cate 1Gb de ram ,  pentru a merge in dual channel, latenta 2 ns [...]
Găsești DDR2 cu CL2 ? :)

#23
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 BadBoyBlue, on Jun 2 2007, 22:51, said:

Găsești DDR2 cu CL2 ? :)
Omu se referea la DDR1.

Edited by aleksutzu07, 02 June 2007 - 22:37.


#24
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
My bad.. :)

#25
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Azi am fost la un magazin de Pc-uri.... 1 gb ram DDR400 PC3200 = 2 milioane si mai bine.....
Si pe net sunt cam tot aceleasi preturi.,, am vazut si eu oferta de ddr2  2 GB= 2 milioane dar nu stiu ce sa zic... cum sa fie o memorie mai rapida cu mult mai ieftina decat una foarte veche si mai slaba...? :huh:

#26
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007

 katerink, on Jun 19 2007, 00:46, said:

Azi am fost la un magazin de Pc-uri.... 1 gb ram DDR400 PC3200 = 2 milioane si mai bine.....
Si pe net sunt cam tot aceleasi preturi.,, am vazut si eu oferta de ddr2 2 GB= 2 milioane dar nu stiu ce sa zic... cum sa fie o memorie mai rapida cu mult mai ieftina decat una foarte veche si mai slaba...? :huh:

costurile pentru producerea memoriei ddr1 sunt mai mari decat cele pentru producerea mem. ddr2...

#27
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 AsterX, on Jun 19 2007, 01:19, said:

costurile pentru producerea memoriei ddr1 sunt mai mari decat cele pentru producerea mem. ddr2...

why? :confuzzled:

#28
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007

 katerink, on Jun 19 2007, 01:30, said:

why? :confuzzled:

why not?
din moment ce tehnologia a evoluat de la ddr1 la ddr2 toti porducatorii s-au axat pe ddr2, lasand in urma ddr1 si perfectionand ddr2 (timinguri , frecvente...). Cererea pentru ddr1 este din ce in ce mai mica si nu are rost sa investeasca intr-o tehnologie invechita....

#29
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 AsterX, on Jun 19 2007, 01:51, said:

why not?
din moment ce tehnologia a evoluat de la ddr1 la ddr2 toti porducatorii s-au axat pe ddr2, lasand in urma ddr1 si perfectionand ddr2 (timinguri , frecvente...). Cererea pentru ddr1 este din ce in ce mai mica si nu are rost sa investeasca intr-o tehnologie invechita....

Asta e acum... eu oricum nu prea am chef de upgrade.... cred ca o sa-mi iau o placa video best-buy la middle-end pe agp si 2 gb de ddr ram asa invechitii cum sunt/... <_<

#30
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Ma gandeam la un 7600 pe agp ... ce credeti este infranata de sistemul meu ....? Chiar daca vreu sa-i fac overclocking la 3200+ ??

#31
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

 AsterX, on Jun 19 2007, 01:19, said:

costurile pentru producerea memoriei ddr1 sunt mai mari decat cele pentru producerea mem. ddr2...
Nope, nu e vorba de costuri, ci de faptul ca la aparitia Vista toti producatorii de chip-uri de memorie au crezut ca lumea va migra in masa pe noul OS si vor cumpara calculatoare noi (deci si 2-4 giga de ram). Prin urmare si-au convertit liniile de fabricatie de la ddr1 la ddr2, si au produs ddr2 la greu. Vista n-a avut prea mult succes, lumea n-a prea cumparat memorii noi, si producatorii au ramas cu stocuri imense, asa ca acum multi practica preturi de dumping. Iar pt ca liniile de fabricatie ddr1 s-au imputinat drastic, productia e mult mai mica si preturile au ramas mari.
Ah, si se pare ca din iulie-august, preturile la ddr2 vor creste din nou.. Asa se vorbeste pe la colturi cel putin.

#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Vista a fost si el un motiv, dar intel? Oare cine trambita cu DDR2 pe vremea cand platformele AMD nu suportau asta de nici un fel. De aceea s-a facut si trecerea la sk AM2.

#33
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 cods, on Jun 19 2007, 15:37, said:

Vista a fost si el un motiv, dar intel? Oare cine trambita cu DDR2 pe vremea cand platformele AMD nu suportau asta de nici un fel. De aceea s-a facut si trecerea la sk AM2.
eu unul ma bucur ca s-a intamplat (chiar daac a fost un pic fortat si cu ceva bug-uri)
altfel asteptam ca la barcelona :)

#34
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007

 dizzee, on Jun 19 2007, 12:00, said:

Nope, nu e vorba de costuri, ci de faptul ca la aparitia Vista toti producatorii de chip-uri de memorie au crezut ca lumea va migra in masa pe noul OS si vor cumpara calculatoare noi (deci si 2-4 giga de ram). Prin urmare si-au convertit liniile de fabricatie de la ddr1 la ddr2, si au produs ddr2 la greu. Vista n-a avut prea mult succes, lumea n-a prea cumparat memorii noi, si producatorii au ramas cu stocuri imense, asa ca acum multi practica preturi de dumping. Iar pt ca liniile de fabricatie ddr1 s-au imputinat drastic, productia e mult mai mica si preturile au ramas mari.
Ah, si se pare ca din iulie-august, preturile la ddr2 vor creste din nou.. Asa se vorbeste pe la colturi cel putin.
1.
din ce ai scris tu, eu trag concluzia ca tot despre costuri mai mici e vorba (doar n-o sa treaca acum iar la ddr1 pentru ca ar rezulta costuri mai mari, alte investitii...).
cand am vorbit de costurile de productie nu m-am referit strict la materia prima din care sunt confectionate memoriile ddr1 ci si la celelate costuri care insotesc producerea acestui tip de memorii.
producerea mem. ddr2 e mai ieftina si pentru ca tranzitorii de pe ddr2 lucreaza la viteze mai mici decat cei de pe ddr1.Din aceasta cauza frecventele mai ridicate nu sunt o problema pentru ddr2 in comparatie cu ddr1.
2.
esti sigur ca ai folosit termenul de - dumping - corect?
cat timp crezi ca pot producatorii sa vanda sub pretul de productie? (sunt cam multi concurenti pe piata memoriilor...)
exista mecanisme care impiedica astfel de politici de preturi, cum ar fi politica anti-dumping si in plus politica de dumping este ilegala in unele tari.
acum producatorii practica un pret scazut , dar nu de dumping.

Edited by AsterX, 21 June 2007 - 00:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate