Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Casa construita sub linii de inalta tensiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
dre

dre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2005
Salut tuturor!
Am o intrebare: Ce parere aveti despre o casa care este construita aproape sub liniile de inalta tensiune? Am inteles ca ar exista o reglementare care spune ca nu poti construi sub liniile de inalta tensiune decat daca lasi o distanta intre cel mai inalt punct al cladirii si fire de aprox 10 m.
Ar reprezenta oare un pericol campul electromagnetic emis de trecerea unui astfel de curent asupra organismelor vii.
Intrebarea mea are si un scop practic deoarece sunt interesat de o casa aflata in apropierea unor astfel de linii de curent.
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Edited by dre, 05 May 2007 - 21:50.


#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Pune neoane, vor lumina sinure... :coolspeak:  Posibil sa ai probleme cu receptia radio.

#3
dre

dre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2005
m-am gandit la receptia radio....asta e destul de usor de testat...o sa incerc si un bluetooth si wireless...totusi...astea nu sunt organisme vii :photo:

#4
ramiro_marius

ramiro_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.02.2005
nu o sa ai probleme care sa te afecteze pe tine..asta iti spun sigur..lucrez la o termocentrala in buc si sunt eletrician la o statie de 110kv..sunt acolo de 7 ani si ma invart pe langa ele la 7-8m si trebuia sa ma ia dracu de la camp pana acum....la mine este foarte periculos daca te apropii mai mult de 1,5 m de linie pt ca te atrage sprea ea si te faci scrum instantaneu

Edited by ramiro_marius, 05 May 2007 - 22:46.


#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 ramiro_marius, on May 5 2007, 23:45, said:

nu o sa ai probleme care sa te afecteze pe tine..asta iti spun sigur..lucrez la o termocentrala in buc..
:w00t:  desigur pentru tine este un argument tare... Mai urmeaza sa-i spui ca bunicul a fumat pana la 99 de ani si nu are nimic sau unchiul bea 2 litri de votca pe zi si se simte excelent.
Dar  sunt si persoane care lucreaza la centrale nucleare  si nu isi vor creste copii la centrala nucleara sau nu vor locui acolo desi si acestia se vor lauda ca  aparent nu  au probleme de sanatate...

Acum serios, direct  nu va recunoaste nimeni ca exista o legatura intre campurile electrice de inalta tensiune si cresterea sanselor de aparitie  a cancerului, mai ales la tineri. Dar si simpla interdictie de a construi sub liniile de inalta tensiune iti poate atrage un semnal de alarma. Oricum este decizia ta, sanatatea ta si a familiei tale. ''Curajosii'' iti pot recomanda orice lucru, tu alegi...  -_-

#6
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Mda, si toata lumea foloseste telefoane mobile care merg la 800, 900, 1800 MHz si pana in 2W, chiar mai mult, vorba aia la 1..2cm distanta de creier zilnic in mod repetat si o casa situata la 25..30m sub linii de inalta la 50Hz dauneaza :coolspeak: ca sa nu mai spunem de cei care locuiesc la ultimele etaje ale imobilelor unde operatorii de telefonie mobila isi instaleaza antenele pentru celule care si alea au cateva zeci/sute de W tot in domeniul microundelor, viata-i periculoasa prin ea insasi in concluzie  :rolleyes: Si nu vad legatura intre expunerea la substante radioactive si expunerea la campuri electromagnetice  :boredlook:

Edited by PsichoDaddy, 06 May 2007 - 02:34.


#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Normele legale interzic construtile sub liniile de IT din motive ca acel spatiu este dedicat transportorului de energie electrica - indiferent daca proprietatea nu este a lor, au drept de folosinta.
Acel culoar este necesar pentru intretinerea liniilor, interventii si reparatii. Cum linia respectiva deserveste segmente masive de populatie, interesele acestora primeaza in fata dreptului individual - cam asta este explicatia.
Si ceva motive legate de securitate - in cazul avariei cu ruperea unui conductor, nu este casa care sa reziste la curentul de scurt-circuit al unei linii de 110kV din Sistemul Energetic National - un asemenea conductor va "taia" o felie in casa respectiva si restul va lua foc probabil. Persoanele din apropiere nici nu se mai pun :)
Despre "radiatia" electromagnetica, da exista dar NU s-a dovedit de nimeni ca radiatia EM de joasa frecventa (sub cateva sute de GHz) are efecte nocive. Este o radiate neionizanta, fotonii constituenti nu au suficienta energie (proportionala cu frecventa) pentru a rupe legaturi atomice/chimice in substantele gasite in natura. Sigur, poate produce incalzire... sau alte efecte "luminoase" la intensitati extreme ale campului elecric, dar la 10m nu este cazul.

Edited by SuperDuper, 06 May 2007 - 05:13.


#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004

 ramiro_marius, on May 5 2007, 23:45, said:

....la mine este foarte periculos daca te apropii mai mult de 1,5 m de linie pt ca te atrage sprea ea si te faci scrum instantaneu


deci un camp magnetic exista...si nu pare deloc neglijabil

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 PsichoDaddy, on May 6 2007, 03:30, said:

Mda, si toata lumea foloseste telefoane mobile care merg la 800, 900, 1800 MHz si pana in 2W, chiar mai mult, vorba aia la 1..2cm distanta de creier zilnic in mod repetat si o casa situata la 25..30m sub linii de inalta la 50Hz dauneaza...
Ma asteptam si la raspunsuri care sa bata campii... (campul electric, magnetic  sau electromagnetic      :notangel:  ) Daca tu ai inteles doar sa compari frecventele atunci ai cam inteles gresit...
In primul rand cu cat frecventa este mai mica cu atat adancimea  de patrundere in tesuturi este mai mare iar in situatia liniilor de inalta tensiune ai uitat de componenta periculoasa: ''campul electric''. Nu este cazul sa fac eu aici pledoaria pentru nocivitatea acestui camp  daca principalul contra-argument este: eu lucrez in domeniu de x ani si uite ca nu am nimic... :lol:
Oricum fiecare este liber sa faca dupa  cum doreste/intelege cata vreme este in joc doar sanatatea personala.

#10
dre

dre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2005
Multumesc mult pentru pareri.
SuperDuper> cam asa ma gandeam si eu dar nefiind nici electrician, electronist sau fizician m-am gandit sa intreb oameni mai in masura...ca voi.
Casa asta este construita la aproximativ 50 m de proiectia pe pamant a liniilor de inalta tensiune dar exista case acolo construite chiar sub aceste linii. Din cate am inteles singurul  impediment (dpdv legal) pentru cei care vor achizitiona aceste case va fi acela ca nu vor putea construi un etaj.
Casa asta care ma intereseaza pe mine are autorizatie de constructie si chiar conform planului de urbanism se poate construi si etaj la ea fara probleme. Dar asta nu inseamna ca pe domnii de la primarie ii intereseaza starea mea de sanatate in vreun fel.
Mai vad eu ce si cum.

#11
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Apropo de aceasta chestiune: cand eram eu mai mic, era o emisiune la TVR,"Cu ochii in patru". Acolo a fost prezentat odata cazul unei familii care avea casa chiar sub liniile de inalta tensiune.Barbatul spunea ca s-a urcat singur pe casa sa puna tabla ( tabla  :cursing: ) ca nu voia nimeni sa se urce la 2 m de linii. Amandoi sotii se plangeau ca au inceput sa aiba probleme cu inima si le era teama sa nu li se imbolnaveasca copiii.Plus ca in momentul cand incepea sa ploua, deasupra casei lor erau descarcarile electrice (tabla probabil + liniile). Si spuneau acolo niste doctori ca se pot dezvolta cancere si afectiuni cardiace.

#12
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

 conu71, on May 6 2007, 08:32, said:

deci un camp magnetic exista...si nu pare deloc neglijabil

Campul magnetic este chiar ... neglijabil. La linii de joasa tensiune gasesti camp magnetic mult mai mare.
La linii de inalta tensiune gasesti in schimb un camp electric mare. Nu am idee in ce masura poate afecta , dar sunt sigur ca tare bine nu face. Din pacate nu prea se gasesc informatii probate despre posibile efecte asupra oamenilor , deci cel mai prudent este sa nu te supui riscului.
Chestia cu "de la distanta 1.5 m te atrage" este o aberatie a electricienilor cu pregatire insuficienta ( la fel ca aceea cu ingropatul in nisip in caz de electrocutare ). Evident , asta nu inseamna ca poti sa  te apropii, riscul oricum exista (dezechilibru , descarcare , ..., etc , dar in nici un caz atractie "magnetica" )

Edited by Sir_Vaska, 06 May 2007 - 12:26.


#13
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Uite o idee care cred ca ar da rezultate ,inspirata dupa mesajul de sus, ar fi ecranarea cu acoperis din tabla metalica. Evident , tabla trebuie sa fie legata galvanic una de alta si apoi in doua - trei locuri si la pamant. Astfel nu ar mai patrunde nici un fel de camp "vagabond" in locuinta :)

Quote

Plus ca in momentul cand incepea sa ploua, deasupra casei lor erau descarcarile electrice (tabla probabil + liniile). Si spuneau acolo niste doctori ca se pot dezvolta cancere si afectiuni cardiace.

Ce spuneau doctorii , dupa parerea mea , is alte aberatii , de data asta doctoricesti. In cel mai rau caz se pot ivi afectiuni cardiace datorate fricii si nesigurantei

PS - Nu va luati niciodata dupa povesti spuse la televizor. Oamenii de acolo sunt reporteri , nu tehnicieni.

Edited by Sir_Vaska, 06 May 2007 - 12:45.


#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Sir_Vaska, on May 6 2007, 13:39, said:

Ce spuneau doctorii , dupa parerea mea , is alte aberatii , de data asta doctoricesti. In cel mai rau caz se pot ivi afectiuni cardiace datorate fricii si nesigurantei
Daca tot recunoastem ca reporterii nu sunt competenti in domeniile tehnice, atunci cred ca si electronistii nu se pricep la medicina... :notangel:

Edited by mister_rf, 06 May 2007 - 13:16.


#15
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
@mister_rf , ma refeream strict la cazul cu descarcarile pe tabla , deci  dupa cum am si citat. Nu ma refeream ca nu ar dauna campul electric , dar in acel caz era ecranat. Sper sa nu fiu inteles gresit ...

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Decit sa te iei dupa parerea pro a celor care distribuie curent si contra a panicarzilor, mai bine ai cumpara un masurator de cimpuri electromagnetice si poti sa vezi chiar tu cit de mare este cimpul electromagnetic sub cabluri IT fata de cel dintr-un oras poluat cu smog electromagnetic sau "linistea" de pe un cimp/deal izolat...

EMF

sau altele: gugăl

Edited by H725, 06 May 2007 - 13:48.


#17
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 H725, on May 6 2007, 14:47, said:

Decit sa te iei dupa parerea pro a celor care distribuie curent si contra a panicarzilor, mai bine ai cumpara un masurator de cimpuri electromagnetice si poti sa vezi chiar tu cit de mare este cimpul electromagnetic sub cabluri...
Si ce rezolva daca verifica acest lucru? Poate sa fie si un expert in acest domeniu, sunt undeva cumulate toate datele din  observatii  verificate in timp pe  mai multe generatii care sa-ti garanteze ca de exemplu la 30V/m  este pericol sau sub 2V/m este OK?
Mai bine sa fii ''panicard'' decat sa faci experimente pe propria piele.  Cand o sa afli rezultatul va fi prea tarziu si daca este bine si daca   este de  rau...
Si apropo cati din cei care dau sfaturi ca: este ''OK'' nu este  o problema, locuiesc in case situate sub liniile de inalta tensiune?

Edited by mister_rf, 06 May 2007 - 14:08.


#18
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Eu unu nu m-as risca sa construiesc sub liniile de inalta. In primul rand orice cablu rupt mi-ar "zgaria" tabla de pe acoperis (ar putea rezulta un incendiu lejer...) si nu am nevoie de artificii si stelutze cazatoare langa casa :) iarna am vazut ca se intampla ca din cauza vantului sa se mai atinga intre ele cablurile si la fel...fulgere. Apoi mai sunt si efectele campurilor produse de aceste linii care se spune ca nu ar fi bune pt sanatatea omului...    dar e mai greu cand nu prea ai de ales :(

Mi-ar placea sa stau o zi - doua la o casa de genul, doar sa observ sau sa aud acel "zumzet" cand e umezeala mare in atmosfera. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate