Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#2467
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
Buna ziua,

Am si eu o intrebarea referitoare la izolatia unei mansarde.

M-am hotarat cam la toate elementele, mai putin la folia bariera de vapori.

Intrebarea ar fi daca merita diferenta intre o folie normala, cum ar fi cele de la Knauf (Silk 5 sau LDS 200), care costa
in jur de 300 lei (4 lei/mp), sau chiar mai ieftine, cum ar fi cele de la Hornbach, de 2-3 lei pe mp, si cea "inteligenta"
de la Isover, Duplex, care costa undeva la 10 lei/mp, si care se lauda ca isi adapteaza izolatia in functie de anotimp.

Multumesc mult pentru ajutor. Apropo, am undeva la 400 mp, deci e o diferenta destul de mare la cost (1600 lei Knauf, vs 800 lei Hornbach, 4000 lei Duplex).

#2468
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,557
  • Înscris: 16.03.2007
toate fac acelasi lucru. aia cu mai multe g/m², posibil sa fie mai rezistenta. restul e marketing. ca e cu bule, cu draci, laci..

Edited by laffin, 28 October 2019 - 11:10.


#2469
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
Am inteles.

Atunci voi merge pe una de la Knauf. Care ar fi diferenta intre Knauf LDS 5, 35 si 200? Toate au cam acelasi pret,
5, 35 si 200 reprezinta rezistenta la transmiterea vaporilor de apa. Toate au densitate ok, intre 100 si 120 g/m2,
deci e cam greu sa te decizi.

Cea de la Isover e aceasta https://i.dedeman.ro...m_duplex_uv.pdf

#2470
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gigibaicu14, on 28 octombrie 2019 - 11:01, said:

Buna ziua,

Am si eu o intrebarea referitoare la izolatia unei mansarde.

M-am hotarat cam la toate elementele, mai putin la folia bariera de vapori.

Intrebarea ar fi daca merita diferenta intre o folie normala, cum ar fi cele de la Knauf (Silk 5 sau LDS 200), care costa
in jur de 300 lei (4 lei/mp), sau chiar mai ieftine, cum ar fi cele de la Hornbach, de 2-3 lei pe mp, si cea "inteligenta"
de la Isover, Duplex, care costa undeva la 10 lei/mp, si care se lauda ca isi adapteaza izolatia in functie de anotimp.

Multumesc mult pentru ajutor. Apropo, am undeva la 400 mp, deci e o diferenta destul de mare la cost (1600 lei Knauf, vs 800 lei Hornbach, 4000 lei Duplex).
Eu recomand sa se aleaga folia - bariera contra vaporilor in functie de valoarea Sd.
Daca materialul termoizolant are permiabilitate mare (vata, celuloza, etc) se alege o bariera care sa aiba valoarea Sd >100 m.
Daca materialul termoizolant are permiabilitate mica (spume din polistiren, poliuretan) se poate alege o bariera care sa aiba valoarea Sd<100m.

Cand s-a cerut valoarea sau functia valorii Sd pentru bariera ""care se adapteaza in functie de anotimp'" - s-a dat in balbaiala, poate s-a mai schimbat ceva intretimp...Posted Image

#2471
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
Vad ca in fisa tehnica de la Isover este si un grafic cu permeabilitatea, care banuiesc ca e inversul valorii Sd, fiind foarte aproape de zero in timpul iernii, si undeva la 5 in timpul verii.

Eu merg pe vata minerala, deci probabil mi-ar trebui folia LDS 200, cea aluminizata.

#2472
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gigibaicu14, on 28 octombrie 2019 - 11:32, said:

Vad ca in fisa tehnica de la Isover este si un grafic cu permeabilitatea, care banuiesc ca e inversul valorii Sd, fiind foarte aproape de zero in timpul iernii, si undeva la 5 in timpul verii.
Daca valoarea Sd este aproape zero in timpul iernii este foarte grav, caci toata umiditatea din interior va condensa in vata si va incepe sa ploua in casa odata cu atingerea afara sub zero grade...

 gigibaicu14, on 28 octombrie 2019 - 11:32, said:

Eu merg pe vata minerala, deci probabil mi-ar trebui folia LDS 200, cea aluminizata.
Dar un LDS 100 ( densitatea foliei 192 g/mp)  NU se gaseste?

#2473
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019

 andreilesan, on 28 octombrie 2019 - 11:42, said:

Daca valoarea Sd este aproape zero in timpul iernii este foarte grav, caci toata umiditatea din interior va condensa in vata si va incepe sa ploua in casa odata cu atingerea afara sub zero grade...

Dar un LDS 100 ( densitatea foliei 192 g/mp)  NU se gaseste?

Pai tocmai ca graficul este dat pe axul Y cu "Permeabilitatea la trecerea vaporilor de apa", nu cu transmiterea vaporilor de apa Sd, si e aproape de zero in timpul iernii, adica nu permite trecerea vaporilor.

  Cautam si un LDS 100, cu densitatea mare, doar nu aveau la Knauf.

#2474
DesideriusE

DesideriusE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2019
Salut! Locuiesc la ultimul etaj, pe colt...toti peretii afara. Mi-am facut de curand izolatie termica pe ext, cu polistiren exp grafitat de 10, EPS 80. Mi a ramas plafonul, care da in pod...practic in crivat. Am hotarat sa aplic spuma poliuretanica de 10 cm, cu celula inchisa. (in pod, pe jos) Am vazut ca ar avea un coeficient lambda superior altor materiale de izolat. A facut cineva de aici izolatie doar cu spuma poliur? Este eficienta? Multumesc!

#2475
martinos

martinos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2020
Buna ziua,

Care este cea mai buna varianta de termoizolare a tavanului pe interior?

Apartamentul este orientat catre N – E si se afla la ultimul etaj, vara fiind foarte cald iar iarna frig am decis sa izolez tavaul in tot apartamentul si sa pun geamuri tripan.
60% din peretii apartamentului sunt din geam termopan pe partea din fata cu iesire pe terasa, iar pe laterale 2 pereti din caramida (blocul nu este izolat la exterior).
Locatia Cipru unde temperatura vara ajunge pana la 40 de grade iar iarna scade pana la maxim 5 grade.

Va rog frumos daca se poate o parere de la expertii in domeniu.

Multumesc anticipat!

#2476
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.04.2011
salut, urmeaza sa fac izolare cu vara minerala a podului mansardei (sus ramane in triunghi neizolat)

ma gandesc la urm: rigips, bariera de vapori (poate aluminizata), vata minerala, placa osb de 12mm (sa pot merge sus si sa depozitez lucruri).

intrebarea mea, e daca e necesara inca vreo careva bariera intre vata si placa OSB?

#2477
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu e bine cu OSB peste vata.
OSB-ul este destul de putin permeabil la vapori, ceea ce inseamna ca va tine umezeala in vata in loc s-o lase sa se evapore, sa se usuce.
Mai bine e podit cu scanduri, cu mici spatii intre scanduri.

#2478
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.04.2011

 kolfleading, on 07 martie 2020 - 08:57, said:

Nu e bine cu OSB peste vata.
OSB-ul este destul de putin permeabil la vapori, ceea ce inseamna ca va tine umezeala in vata in loc s-o lase sa se evapore, sa se usuce.
Mai bine e podit cu scanduri, cu mici spatii intre scanduri.
hm, la asta chiar nu ma gandisem.. dar o pelicula anticondens peste vata si apoi scanduri?

#2479
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Teoretic ai putea pune peste vata o "folie anticondens" de genul care se pune la acoperisuri pe astereala.
Folia "anticondens" NU este bariera de vapori. Folia "anticondens" permite vaporilor sa treaca, dar opreste apa lichida.
Insa chiar si folia "anticondens" ingreuneaza si incetineste procesul de uscare a vatei. Deci nu e chiar ideala...

#2480
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.04.2011
de ce tot ma gandesc la folie peste, deoarece vreau sa tin lucruri acolo si ma cam tem de praful de la vata.

#2481
martinos

martinos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2020

 martinos, on 06 martie 2020 - 10:30, said:

Buna ziua,

Care este cea mai buna varianta de termoizolare a tavanului pe interior?

Apartamentul este orientat catre N – E si se afla la ultimul etaj, vara fiind foarte cald iar iarna frig am decis sa izolez tavaul in tot apartamentul si sa pun geamuri tripan.
60% din peretii apartamentului sunt din geam termopan pe partea din fata cu iesire pe terasa, iar pe laterale 2 pereti din caramida (blocul nu este izolat la exterior).
Locatia Cipru unde temperatura vara ajunge pana la 40 de grade iar iarna scade pana la maxim 5 grade.

Va rog frumos daca se poate o parere de la expertii in domeniu.

Multumesc anticipat!


Buna dimineata,

Nu se gaseste nici un cunoscator in domeniu sa-mi spuna si mie care varianta ar fi cea mai indicata pentru aceasta termoizolatie?

#2482
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.04.2011
folia anti vapori aluminizata e exact de doua ori mai scumpa cu una simpla.

intrebare: merita investitia sau e mai mult marketing?

#2483
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
Buna ziua. Vreau sa realizez o termoizolatie si hidroizolatie la interiorul unei camere la bloc.
Sufragerie are 2 pereti exteriori:
1. Perete spre V care are aplicat un strat de rigips pe interior. la exterior nu este izolat, iar pt ca blocul este din placi, exista un rost intre etaje, pe unde se infiltreaza apa, din acest motiv la nivelul tavanului mi-a aparut mucegai.
2. perete spre N unde am aplicata o scafa de rigips cam de 15 cm adancime, iar la exterior la fel ca la celalalt perete. Iarna pe acest perete se formeaza condens si apare mucegai.
Eu vreau sa dau jos rigipsul de pe ambii pereti, sa dau cu o solutie antimucegai, apoi cu o pasta hidroizolanta, sa pun extrudat de 3 pe peretele dinspre V(as ingropa astfel tevile de cupru de la centrala), iar pe peretele dinspre N sa pun vata minerala de 15 intre profile de aluminiu, ca sa nu umblu la tevile deja puse pe acel perete.
Imi puteti recomanda ce materiale sa folosesc sau daca mai exista alte modalitati de realizare a acestor lucrari?
Atasez foto cu cei 2 pereti si exteriorul blocului.

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   25.48K   14 downloads
  • Attached File  6.jpg   24.4K   18 downloads
  • Attached File  2.jpg   56.61K   28 downloads
  • Attached File  1.jpg   70.24K   28 downloads
  • Attached File  3.jpg   31.63K   26 downloads
  • Attached File  7.jpg   25.93K   19 downloads
  • Attached File  8.jpg   111.13K   17 downloads

Edited by sory4u2003, 27 June 2020 - 17:19.


#2484
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Hidroizolația ar trebui făcută acolo unde este apa nu la interior. E ca și cum ai hidroizola tavanul vecinului, in loc sa hidroizolezi podeaua băii tale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate