Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#2449
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2019 - 18:33, said:

Peste peretii interiori s-a pus vata de sticla, iar peste vata perete fals de rigips.
Aici sunt doua greseli. Una dintre ele se poate indrepta...relativ usor...sa zicem.

Gresala 1: izolarea pe interior este o gresala, daca exista posibilitatea de a izola pe exterior.

Gresala 2: cand se izoleaza pe interior, se pune folie bariera de vapori pe partea calda a izolatiei. In cazul tau, bariera de vapori trebuia pusa intre vata si rigips. Fara bariera de vapori, umiditatea din casa patrunde in vata unde produce condens si mucegai.

View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2019 - 18:33, said:

1. merita izolarea peretilor exteriori cu polistiern sau ajunge daca e izolat in exterior?
Merita.
In cazul tau, polistirenul pe exterior s-ar putea considera ca o remediere pentru Gresala nr. 2 de mai sus. Daca este suficient de gros, atunci o sa tina temperatura peretelui peste punctul de roua (aprox. 13 - 15 C intr-o casa locuita si incalzita) si astfel sa nu-ti apara condens si mucegai intre perete si vata.


View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2019 - 18:33, said:

3. cam cat costa manopera in cazul izolarii exterioare? (montare izolatie plus tot ce mai e nevoie pana la tencuit si vopsit)
Cam 10 - 13 EUR / mp.

#2450
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mersi mult de informatii, sunt de mare ajutor :) Deci ar ajuta un polistiren cat mai gros in extrerior. Sunt constient ca e posibil sa fi fost facute erori initial pt ca renovarea nu s-a facut cu cine stie ce firma mare, mai degraba ceva de cartier.

#2451
Durydany

Durydany

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.12.2017
Buna,
Am si eu o nelamurire.
Vrea sa stiu ce ar fi mai bun pentru constructia unei case. Si m.am uitat spre exemplu la doua variante. Dar fiindca nu sunt in domeniu habar n.am sa le calculez
Ex 1. cemacon evo 29 lambda= 0.186 su U =0.58
Polistiren 10 cm eps 80. Lambda= 0.038 si U =0.38

Ex 2. Ytong 40 cm lambda= 0.11 U =0.27
Acum astea le vad stiu ca daca u e mare vine frigu ....:)) dar baiu ii altu cum pot sa calculez totalul adica polistiren +caramida =... sa vad daca totalul iese mai bun decat la bca sau nu.
Va rog daca ma poate cineva ajuta. Sau cum pot afla rezistenta pentru ca daca as sti rezistenta atunci ar merge adunate ( cel puti asa cred)
Nu sunt in domeniu si scoala nu mi.a placut.o....
Astept o idee un sfat ceva..



#2452
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In cazul cemacon daca este de 29cm in caz ca am inteles bine, avem:
0,29 / 0.186 = R 1.55
in cazul polistirenului 0.10 / 0.038 = R 2.63
per total s-ar aduna 1.55 + 2.63 = 4.18

In cazul ytong de 40cm ar fi
0,40 / 0.11 = 3.63
+ aceeasi valoare de la polistiren de 10cm 2.63 ar fi un total de R 6.26

Varianta castigatoare ar fi ytong + 10cm polistiren, insa ia in considerare ca asta inseamna sa torni centuri si stalpi de 40 grosime daca nu vrei sa iasa urat, ceea ce implica alte costuri.

#2453
Durydany

Durydany

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.12.2017
Asa da.. multumesc frumos

#2454
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Va salut!
La o casa p+1, la etaj pe tavan pot izola plafonul camerelor pe interior cu polistiren sau mai e nevoie si de folie anticondens si alte tipuri de straturi.
Deasupra e pod neincalzit acoperit cu tabla zincata.

#2455
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai camere inalte si vrei sa le reduci ? Sau ce alt motiv ai avea sa "tapetezi" tavanul cu polistiren ? Nu ar fi mai simplu sa "arunci" niste vata minerala in pod ?

#2456
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Am camerele cu inaltimea de 2.80.. ce-i drept cam inalte pt gustul meu si pt iernile noastre.

Daca e "sa arunc" vata minerala in pod..inseamna sa o fixez pe podea? Cum? Pot calca pe ea? Podul e totusi folosit pe post de depozit..vechituri..debara. tre sa scot tot.

#2457
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut!
Am o casa izolata la exterior cu polistiren de 10cm,
dar un perete este ne izolat din lipsa de spațiu si doresc sa-l izolez la interior.
-Care este cea mai buna si sigura metoda de izolatie interioara in situația mea?
Multumesc anticipat!

#2458
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
Salut...pt.izolatie interioară ar fi,ca si straturi incepand de la interior către exterior:rigips-folie bariera de vapori-vata bazaltica sau de sticla-(zid).

#2459
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc valyvas!
Acum doresc câteva informații:
-Acest (pachet) se montează ca si polistirenul?
-Vata bazaltica are același coeficient termic,sau este in functie de grosime?
-Peretele meu este zugrăvit,se poate monta peste?
Multumesc anticipat!

#2460
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
Salut...Putin off-topic.Se face un schelet metalic(profile metalice cd si ud-specifice tehnologiei de montare a rigipsului)-se pune vata (placi de vata bazaltica de ex.),Se pune folia bariera de vapori(isoflex gold sau ceva de genul-bucățile de folie se lipesc tot cu banda aluminizata astfel încât să fie etansa)-se pune plăcile de rigips,glet si var.Acum vezi grosimea vatei....cel puțin 10 cm....si da se poate monta peste zugrăveala.Vata care trebuie să o pui trebuie de interior cu coef.termic cat mai mic....de ex.0.035)

#2461
Izodom

Izodom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2017

 Durydany, on 07 ianuarie 2019 - 14:17, said:

Buna,
Am si eu o nelamurire.
Vrea sa stiu ce ar fi mai bun pentru constructia unei case. Si m.am uitat spre exemplu la doua variante. Dar fiindca nu sunt in domeniu habar n.am sa le calculez
Ex 1. cemacon evo 29 lambda= 0.186 su U =0.58
Polistiren 10 cm eps 80. Lambda= 0.038 si U =0.38

Ex 2. Ytong 40 cm lambda= 0.11 U =0.27
Acum astea le vad stiu ca daca u e mare vine frigu ....Posted Image) dar baiu ii altu cum pot sa calculez totalul adica polistiren +caramida =... sa vad daca totalul iese mai bun decat la bca sau nu.
Va rog daca ma poate cineva ajuta. Sau cum pot afla rezistenta pentru ca daca as sti rezistenta atunci ar merge adunate ( cel puti asa cred)
Nu sunt in domeniu si scoala nu mi.a placut.o....
Astept o idee un sfat ceva..
Izodom?
U=0,15 pentru elementele de 35 cm => locuinta eficienta energetic, 85% economie la incalzire/racire
U=0,10 pentru elementele de 45 cm => casa pasiva
Exista si sistemele de izolare pentru fundatie si mansarda, astfel incat se elimina puntile termice din radier si centurile superioare.
Timp redus de executie - max. 45 zile pentru 200 mp la cheie.
Cost final apropiat de sistemele clasice (comparat corect, cu toate taxele incluse si muncitori angajati).
Mai recomand ventilatie cu recuperare de caldura sau macar includerea tubulaturii din faza de proiect.

#2462
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Izodom, on 19 martie 2019 - 17:52, said:

.........
Mai recomand ventilatie cu recuperare de caldura sau macar includerea tubulaturii din faza de proiect.
Spune un pret , pt o casa normala , undeva la 120-130 mp ,pret echipament ,  pret de instalare , cost de exploatare , avantaje si dezavantaje .

#2463
Izodom

Izodom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2017

 86-APP, on 19 martie 2019 - 18:30, said:

Spune un pret , pt o casa normala , undeva la 120-130 mp ,pret echipament ,  pret de instalare , cost de exploatare , avantaje si dezavantaje .
Nu comercializez asa ceva, doar recomand instalarea din faza de proiect in combinatie cu sistemul pentru case eficiente energetic sau pasive. Stiu insa de la colaboratorii mei, care construiesc locuinte la cheie, ca pretul centralei pleaca de la 800 euro la care se mai adauga inca atat pentru tubulatura si instalare. Precizez ca este o valoare aproximativa pentru un sistem centralizat prevazut prin proiect. Daca casa este gata, mai vorbim de carote, nise pentru mascare etc.
Dezavantaje sunt si eu curios sa le aflu, avantajele fiind (motiv pentru care le si recomand):
- economie energie (aceasta nu se mai pierde prin deschiderea ferestrelor, ceea ce se evita la o casa pasiva);
- aer proaspat in permanenta (controlat);
- filtrele elimina praful si polenul (ideal pentru cei cu afectiuni respiratorii);
- numeroase studii despre eficienta unui creier oxigenat (copii care invata sau isi fac lectiile in incaperi ventilate).
Atentie la modelele cu schimbator de caldura din celuloza (hartie/carton), deoarece nu permit extragerea aerului viciat din bucatarie si bai deoarece nu rezista la umezeala, adica tocmai din acele spatii de unde ar trebui sa evacueze.
Principiu de functionare aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ut9wQmbUY7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2464
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postvictor29cr, on 07 ianuarie 2019 - 15:17, said:

Varianta castigatoare ar fi ytong + 10cm polistiren, insa ia in considerare ca asta inseamna sa torni centuri si stalpi de 40 grosime daca nu vrei sa iasa urat, ceea ce implica alte costuri.
Nu neaparat. Cine a spus ca trebuie centuri si stalpi de 40cm?! Depinde cum e proiectul de rezistenta. Se poate si asa...

Attached Files



#2465
Iulian1989

Iulian1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2019
Buna seara, am o nelămurire, de curând am cumparat un apartament in care este făcută izolație interioară cu polistiren, vreau sa izolez si exterior deoarece tot blocul e izolat exterior numai la mine nu.
Problema e ca mi-e frica sa nu apăra mucegai din cauza la izolație exterioara care urmează sa o fac.
E bine sau nu izolație interior/exterior??? Dacă nu, ce m-a sfătuiți sa fac...
Mulțumesc.

#2466
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Mucegai o sa-ti apara doar daca nu ai temperatura constanta in casa.
Eu am sufrageria izolata pe interior, apoi pe exterior (tot apartamentul, parter).
Aveam mucegai inainte sa pun centrala, in mai multe camere ... dupa ce am asigurat temperatura constanta, a disparut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate