Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1297
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Dupa cum arata eu zic ca nu are apa destula sau are prea multa. Si al meu a pierdut mai mult de jumatate din frunze (banuiesc ca din cauza schimbarii de temperatura ca l-am bagat direct la caldura cand l-am cumparat ) dar acum e plin de lastari noi si plin de flori si boboci. Baga-i si niste ingrasamant de citrice.

Edited by Clovis, 11 March 2018 - 22:40.


#1298
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.am luat si eu de la lidl un lamai frumos cu 7 lamai pe el si multi boboci.ceva sfaturi de ingrijire?

#1299
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Cad frunze.prea putina apa sau schimbarea mediului.flori are multe.am incercat sa le polenizez.

#1300
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Salut!
Am doua curiozități pe care nu mi le-am putut satisface doar răsfoind internetul asa ca va rog pe voi sa ma ajutați:

In primele trei poze este un lamai pe care îl am de câțiva ani și care anul acesta, pe lângă lămâile normale pe care le face de obicei (și le face și anul acesta), a făcut câteva ciudățenii ca cele din fotografie. Are cineva idee de ce?

In ultimele doua este un copăcel pe care l-am cumpărat ieri din piața ca fiind mandarin. Fructele nu sunt coapte suficient pentru a fi culese dar nu par a fi mandarine din cauza ca nu au coaja destul de întinsa ca mandarinele. Frunzele sunt însa mult prea mici. Eu știam ca mandarinul are frunzele mult mai mari și în jurul coditei frunzelor încă o "minifrunza". Îmi poate spune cineva despre ce citric este vorba?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Attached Files



#1301
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Salut.
Care este cauza deformarii frunzelor unui lamai ca in foto?
Nu am gasit paianjeni rosii sau alti daunatori.

Attached Files



#1302
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006

 panaitepaul, on 30 iulie 2018 - 07:55, said:

In primele trei poze este un lamai pe care îl am de câțiva ani și care anul acesta, pe lângă lămâile normale pe care le face de obicei (și le face și anul acesta), a făcut câteva ciudățenii ca cele din fotografie. Are cineva idee de ce?


 sad76, on 01 septembrie 2018 - 10:35, said:

Salut.
Care este cauza deformarii frunzelor unui lamai ca in foto?
Nu am gasit paianjeni rosii sau alti daunatori.

Ar putea fi in ambele cazuri acarianul lamiiului (Eriophyes sheldoni) care ataca mugurii si lastarii tineri. E prima data cind aud de asa ceva in Romania. Din cite stiu ii plac zonele mai umede.

Edited by xaxa, 01 September 2018 - 12:35.


#1303
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Multumesc pentru raspuns. Poti recomanda si un tratament?
In ce priveste ultimele 2 fotografii nu recunosti soiul de citric? Fructele par a fi portocale dupa coaja si dupa gustul si mirosul ei. Interiorul era foarte deshidratat si fara nici un gust. Nu s-au putut consuma. Frunzele insa par de buscus. Pomul e altoit.

#1304
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
ca tratament orice acaricid plus ceva nissorun, in doua etape. sa zicem voliam targo + envidor si la o saptamina dupa milbeknok + nissorun. dar s-ar putea sa fie cam tirziu, din cite stiu gingania asta actioneaza asupra mugurilor.
de pseudo mandarinul acela nu stiu ce sa zic. as fi zis calamodin, dar acela are coaja neteda si nu se altoieste. as fi zis si ponderosa sau kunembo, dar iarasi n-am auzit sa vinda cineva asa ceva in Romania si aia parca au frunze mari. poate fi  un mandarin subnutrit sau atacat de ceva in tinerete. nu ma pricep la citrice, am citit cite ceva dar nu m-a preocupat anume.

Edited by xaxa, 02 September 2018 - 19:17.


#1305
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Niste lamai crescuti din samanta, le-am schimbat ghiveciul si au aparut problema, frunzele sunt decolorate si pe alocuri se brunifica si cad. Cred ca este o carenta in solul nou desi este de citrice dupa ambalaj... aveti ceva solutii?

Attached Files


Edited by arschery, 28 September 2018 - 15:29.


#1306
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Care ar putea fi cauza inegririi frunzelor unui lamai (progresiv incepand de la varf). Fenomenul a aparut dupa ce l-am bagat in casa si doar la frunzele tinere. Să  fie de la temperaturile mai scazute din balcon? Nu cred ca au scazut sub 5 grade inainte sa-l bag in casa.
Attached File  20181217_172751.jpg   246.7K   21 downloads

#1307
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Baieti , unde as putea sa vand un lamai? Are coroana mare , bogata , peste 2m inaltime. Are peste 60 de lamai si ii mai cresc si micute , adica are lamai mari , faine , galbene si mici si verzi in crestere.

#1308
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
V

 panaitepaul, on 30 iulie 2018 - 07:55, said:

Salut!
Am doua curiozități pe care nu mi le-am putut satisface doar răsfoind internetul asa ca va rog pe voi sa ma ajutați:

In primele trei poze este un lamai pe care îl am de câțiva ani și care anul acesta, pe lângă lămâile normale pe care le face de obicei (și le face și anul acesta), a făcut câteva ciudățenii ca cele din fotografie. Are cineva idee de ce?

In ultimele doua este un copăcel pe care l-am cumpărat ieri din piața ca fiind mandarin. Fructele nu sunt coapte suficient pentru a fi culese dar nu par a fi mandarine din cauza ca nu au coaja destul de întinsa ca mandarinele. Frunzele sunt însa mult prea mici. Eu știam ca mandarinul are frunzele mult mai mari și în jurul coditei frunzelor încă o "minifrunza". Îmi poate spune cineva despre ce citric este vorba?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Poate este vorba despre asta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1UQofc29ga4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1309
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Cum pot sa salvez un portocal a carui ramuri  se inegresc si se usuca? Pe ramurile respective apare si putin "praf" alb ca o fainare.
Attached File  20190208_191309.jpg   197.31K   32 downloadsAttached File  20190208_191314.jpg   185.07K   32 downloads

#1310
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si eu un lamai si de ceva timp si ii pica frunzele, chiar daca sunt verzi, iar acestea si ramurile sunt lipicioase precum mierea. A mai intampinat cineva aceasta problema si a gasit o solutie? Cu ce il pot stropi? Multumesc.

#1311
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Aveti daunatori ex: - paduche testos sau paduche lanos, Suplimentar, posibil sa aveti si fertilizare necorespunzatoare.

#1312
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cu ce se scapa de paduchele asta ?
Ce insecticid recomandati ?

#1313
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Uita-te aici. Dar pana faci rost de solutiile care la recomanda site-ul poti sa-l speli manual, daca este mare sau sa-l  bagi in baie, daca este mai mic, si  facut un dus intens . Cu apa si un un burete freci usor frunzele, trunchiul si crengile. Nu este un tratament definitiv, dar este ieftin si la indemana. Paduchii ii fac, de regula, toti lamaii tinuti in casa.

#1314
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Buna seara,

imi puteti spune si mie va rog daca florile lamaiui se polenizeaza artificial?
Imi puteti spune va rog ce tratamente se aplica in timpul infloririi?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate