Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1387
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005
As fi interesat sa stiu daca are cineva soiurile de portocal Navel:: -> Navel Cara Cara si Washington Navel.
As dori sa achizitionez aceste 2 soiuri si nu am gasit in Ro de vanzare, decat in Italia unde costa 12 Euro un pom in ghiveci la 120-150 cm inaltime.Dar e riscant pana ajunge la mine sa fie deja compromis.

Daca are cineva sau stie unde gasesc o sursa certificata si credibila as fi recunoscator

Multumesc.

Edited by Cosmain, 03 April 2022 - 19:45.


#1388
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Citricele o sa-mi scoata peri albi. Cele mai sensibile plante.
M-am documentat, am cumparat cele mai bune produse, cel mai bun sol, am ales cel mai luminos loc (si da, apartamentul e foarte luminos), urmeaza sa le scot pe balcon.

Drept multumire, alta problema: kumquat-ul incepe sa aiba pete decolorate pe frunze, varfurile devin ruginii. Pare ca se accentueaza.
Pamantul a fost schimbat primavara asta. Acum o saptamana si ceva am dat cu cropmax, iar ieri am pus un complex de microelemente la radacina (fe, mg, cu, zn etc.). Inca nu stiu daca vor da rezultate.

O parere? Ba ca ar fi lipsa de nutrienti, ca ar fi virus, ca ar fi bacterie. Eh..

Attached Files


Edited by pantsless, 07 April 2022 - 23:04.


#1389
Magarushu

Magarushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2005
Buna ziua,

Am si eu o problema cu un lamai. Nu stiu ce poate sa aiba. Solul ar trebui sa fie ok (citrice de la morami schimbat acum 6-7 luni).
Ma gandesc fie e prea mult soare desi am o plasa de protectie deasupra care ar trebui sa filtreze lumina(putin intr-adevar), fie apa multa, nu stiu ce sa zic.
Pun 2 poze cu pacientul. Frunzele au o usoara decolorare si par usor curbate.

Multumesc anticipat !

Attached Files



#1390
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Apa de udare cu calcar -> cloroză (deficit de fier datorat modificării ph-ului solului).

#1391
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
Verifica apa cu care il uzi, e posibil ca sa fie plina de calcar si sa ii faca problemele despre care vorbesti.

#1392
Magarushu

Magarushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2005

View Postbobben, on 23 iunie 2022 - 02:07, said:

Verifica apa cu care il uzi, e posibil ca sa fie plina de calcar si sa ii faca problemele despre care vorbesti.

View PostIocan, on 22 iunie 2022 - 16:03, said:

Apa de udare cu calcar -> cloroză (deficit de fier datorat modificării ph-ului solului).


Multumesc!
Este posibil, apa din zona (fantana), de la robinet sigur este foarte calcaroasa.

Edited by Magarushu, 23 June 2022 - 07:21.


#1393
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostMagarushu, on 22 iunie 2022 - 14:09, said:

Buna ziua,

Am si eu o problema cu un lamai. Nu stiu ce poate sa aiba. Solul ar trebui sa fie ok (citrice de la morami schimbat acum 6-7 luni).
Ma gandesc fie e prea mult soare desi am o plasa de protectie deasupra care ar trebui sa filtreze lumina(putin intr-adevar), fie apa multa, nu stiu ce sa zic.
Pun 2 poze cu pacientul. Frunzele au o usoara decolorare si par usor curbate.

Multumesc anticipat !
Decolorarea e de la carenta de mangan, cel mai probabil PH-ul solutiei de udat este peste 7,5
Curbarea frunzelor se intampla din cauza unui EC mare in sol, desi nu vad in poze
Foloseste o perioada apa demineralizata sau apa de ploaie si ingrasaminte de calitate dar in cantitate mult mai mica decat recomanda producatorul

#1394
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Diferența între un Meyer lemon (primele 2 poze) care a fost protejat în Martie-Aprilie și un Adamopoulou lemon care a prins două nopți de ger afară (poza 3). Ultima poza - Adamopoulou lemon, vârstă max. 1,5 ani de la altoire.

Attached Files

  • Attached File  21.jpg   634.47K   46 downloads
  • Attached File  27.jpg   470.45K   53 downloads
  • Attached File  20.jpg   748.62K   54 downloads
  • Attached File  28.jpg   963.17K   52 downloads


#1395
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Vara asta am avut probleme destul de mari cu paianjenul rosu. Cel mai atacat a fost lamaiul, kumquatul a avut si el, dar aparent n-a fost considerat asa apetisant ca celalalt.
Efectiv nu am putut scapa de ei nici in ziua de azi. Da, populatia e mult redusa, i-am tot facut dusuri + ulei de neem, pare ca ajuta dar nu ii elimina.

Am dat cu acaricide si insecticide vara asta de mi-a venit rau. Vertimec-ul e un fel de apa de ploaie pentru ei. Dau azi, maine se plimba de n-au treaba. E mai eficient dusul.
Am dat si cu altele, parea ca-si faceau efectul. Dadeam cate 4-5 aplicari (1/sapt), ca in final sa-mi apara iar..

Puneam ghiveciul in cada, dadeam un insecticid/acaricid, imi puneam eu masca ffp2 ca ma deranja, mureau toate mustele, toti paianjenii, toate vietuitoarele de care stiam si nu stiam, dar paianjenul rosu se scalda fericit.
V-ati mai confruntat cu asa ceva?

PS: citricele au stat numai in casa..

Edited by pantsless, 28 November 2022 - 17:13.


#1396
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Salutare tuturor,

Pentru primavara lui 2023 ma gandesc sa achizitionez un lamai Meyer (sau 2) pe care as vrea sa incerc sa il aclimatizez in gradina, pentru ca nu sunt dispus sa ma car cu el iarna din gradina in casa si invers.

Locuiesc in judetul Ilfov, deci iarna nu este foarte "grea".

M-am gandit sa plantez lamaiul pe o latura in forma de L a gardului, exact in colt practic, pentru a putea fi ferit oarecum de vant din macar doua parti.

Din ce am citit despre lamaiul Meyer, cel putin varianta crescuta in SUA se spune ca ar rezista la temperaturi de pana la -9C. Varianta lor ar fi ceva altoit pe mandarin Satsuma.

Nu stiu ce variante de lamai Meyer se comercializeaza la noi in tara.

Este fezabil sa pot tine lamaiul Meyer in viata peste iarna doar cu niste folii de iernare/antiinghet si eventual o sursa de incalzire pentru noptile cand temperaturile scad sub -10C?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#1397
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 icrobert, on 11 ianuarie 2023 - 10:04, said:

(...) M-am gandit sa plantez lamaiul (...)
Din ce am citit despre lamaiul Meyer, cel putin varianta crescuta in SUA se spune ca ar rezista la temperaturi de pana la -9C. Varianta lor ar fi ceva altoit pe mandarin Satsuma.

Șanse de reușită = 0% (pe termen lung)
Altoirea pe mandarin e una dintre cele mai nefericite variante

#1398
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Exista vreo varianta de lamai comercializata la noi, cu sanse de reusita in ceea ce doresc eu sa fac?

#1399
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 icrobert, on 12 ianuarie 2023 - 08:05, said:

Exista vreo varianta de lamai comercializata la noi, cu sanse de reusita in ceea ce doresc eu sa fac?
Răspunsul pe scurt - afară NU, în seră încălzita - Da
Totuși, afară se poate planta Citrus trifoliata/(Poncirus trifoliata), care seamănă cu lămâiul la fructe, dar nu e lămâi, îi cad frunzele iar fructele nu se pot mânca.
Tot afară, se mai poate planta/testa un hibrid (mai apropiat de portocal) - Citrange, care rezistă până la -16-18 gr.C, cu fructe semi-comestibile. Am deja mai multe plante Citrange, o să plantez în Ilfov, Dâmbovița și Argeș .

Edited by miki74, 12 January 2023 - 14:23.


#1400
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 miki74, on 12 ianuarie 2023 - 14:22, said:

cu fructe semi-comestibile.
Imi poti da te rog mai multe detalii despre ce inseamna semi comestibile?

Pe mine ma intereseaza ceva care sa fie comestibil intrucat consumam o cantitate foarte mare de lamai (de asta nu ma intereseaza Citrus trifoliata, chiar daca rezista la ger).

Nu stiu ce inseamna semi- dar deca se pot folosi oarecum ca o lamaie la salate/sucuri etc si ofera si ceva productie as fi interesat de o planta ca asta.

Edited by icrobert, 12 January 2023 - 15:25.


#1401
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Multe lămâi găsești la Lidl :) . Dacă ai seră înaltă și încălzită, merge să crești un lămâi în pământ. Dacă ai loc suficient în casă și geamuri mari spre Sud, poți ține un lămâi în ghiveci mare (60-120 L).
Am un Citrange mare și mulți mici, fructele au foarte multe semințe și sunt destul de acre, dar aromate. Sucul e bun de pus în băutură sau salată, dar fructul nu poți să-l mănânci ca pe portocală.

#1402
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cum am mai spus anterior, intentia este sa-l plantez in curte, am destul spatiu si nu sunt interesat de carat ghivece sau de construit vreo sera.

Imi poti spune de unde ai achizitionat citrange-ul sau daca ai tu de vanzare la primavara?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate