Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1261
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Multumesc! :)

#1262
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Viermii sunt din cauza pamantului prea umed, eu chiar azi am fost la o persoana care se ocupa de cresterea citricelor si el niciodata nu a folosit fertilizatori chimici ci numai naturali. Cel mai mult foloseste maceratul de urzica ( care dupa spusele lui ar contine exact ce trebuie la citrice ) Fier, Azot , Magneziu si actioneaza chiar si ca un fungicid, mi-a spus ca mai foloseste coaja de ou pisata sau macinata si zat de cafea ( coaja de ou amestecat cu zat de cafea in proportie egala - cate o lingura pe saptamana imprastiata uniform deasupra) eu o sa incerc cele spuse de el si chiar am vazut in cateva butoaie maceratul de urzica, 1L de macerat la 5 sau 6 de apa. ( 1kg de urzica la 10L de apa pt macerat. Eu pe ai mei ii ud cam la 7 sau 8 zile ( aplic regula cu degetul ) am si eu vreo 3 micuti cu probleme dar vad ca au inceput sa creasca o sa le aplic si eu reteta vazuta de mine si o sa revin cu update dupa cateva luni.

Edited by iulian90, 14 May 2017 - 09:51.


#1263
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am un mandarin crescut din seminte, cred ca are 3 ani. Acum are cam 1 m inaltime si vad ca ii merge ok, dar nu e altoit. Unde si cum se altoieste?
Eu sunt novice, adica nu ma pricep deloc, asadar sfatuiti-ma unde sa ma adresez sa nu-l distrug, ar fi pacat de el...

Multumesc

#1264
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Buna,
decolorarea asta ce carenta indica?

Attached Files



#1265
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Daca seamana cu astea, e deficit de magneziu. Vezi ca se formeaza un triunghi mai verde la petiol. Parca asa este si la tine.
Lipsa magneziului se observa in special la frunzele mai vechi, de la baza ramurilor

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   77.27K   13 downloads
  • Attached File  1.jpg   175.24K   14 downloads

Edited by serbant, 15 May 2017 - 17:47.


#1266
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
De 2 saptamani au aparut aceste scurgeri pe trunchiul unui lamai obtinut pri butasire. Stie cineva care este cauza?
Attached File  20170515_210857 (Large).jpg   90.97K   51 downloads
Scuze pentru calitatea imaginii. Este facuta seara.

#1267
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
coaja ou macinata+zat uscat de cafea+coaja de banana uscata si macinata.
ingrasamantul folosit de mine.

#1268
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
In ce proportii?

#1269
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
egale. pana acum am folosit la solanacee.
dar mai nou am si un lamai olandez de la Lidl.

#1270
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 arschery, on 15 mai 2017 - 13:52, said:

Buna,
decolorarea asta ce carenta indica?
Cloroza. Adică, solul devine bazic de la apa calcaroasă cu care uzi. Citricele vor sol acid. Așa că, scoate planta din ghiveci, înlătură 25-30% din sol (dar nu mai mult!!) și completează cu turbă. Apoi așteapăt cîteva luni pînă se vor schimba frunzle îngălbenite cu altele verzi.

#1271
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 thalia, on 15 mai 2017 - 13:09, said:

Am un mandarin crescut din seminte, cred ca are 3 ani. Acum are cam 1 m inaltime si vad ca ii merge ok, dar nu e altoit. Unde si cum se altoieste?

Iti trebuie o ramura altoi de la un mandarin si o persoana care sa faca altoirea.
Nealtoit va produce fructe dupa 6-7-8 ani dar fructele nu vor fi identice cu fructul de la care ai luat semintele.
Daca nu stii nici o persoana potrivita pentru altoire mergi la un Garden din locatia ta si intreaba pe acolo ... ai sanse
mari sa gasesti si omul si altoiul potrivit!

 crisbud, on 15 mai 2017 - 21:27, said:

coaja ou macinata+zat uscat de cafea+coaja de banana uscata si macinata.
ingrasamantul folosit de mine.

Ingrasamantul asta poate sa fie bun pentru o planta sanatoasa ... nu stiu cat de disponibile sunt
elementele astea pentru planta ... rau nu poate sa faca ... dar la o planta bolnava/cu deficite severe
se cer tratamente/suplimente tintite!

 Iocan, on 15 mai 2017 - 21:45, said:

Cloroza. Adică, solul devine bazic de la apa calcaroasă cu care uzi. Citricele vor sol acid.

Cloroza imi pare si mie ... eu nu am incercat la lamai dar am folosit la alte plante: udarea cu solutii acide.
Am folosit apa minerala, otet (doua linguri la 1 l de apa), etc.

#1272
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 serbant, on 15 mai 2017 - 17:46, said:

Daca seamana cu astea, e deficit de magneziu. Vezi ca se formeaza un triunghi mai verde la petiol. Parca asa este si la tine.
Lipsa magneziului se observa in special la frunzele mai vechi, de la baza ramurilor
Multumesc, o sa aplic un complex cu Mg

 Iocan, on 15 mai 2017 - 21:45, said:

Cloroza. Adică, solul devine bazic de la apa calcaroasă cu care uzi. Citricele vor sol acid. Așa că, scoate planta din ghiveci, înlătură 25-30% din sol (dar nu mai mult!!) și completează cu turbă. Apoi așteapăt cîteva luni pînă se vor schimba frunzle îngălbenite cu altele verzi.
Multumesc, oare nu este o chimicala care sa faca solul meu mai acid? este un ghiveci foarte mare si Lamaiul este pom in toata regula

 thalia, on 15 mai 2017 - 13:09, said:

Am un mandarin crescut din seminte, cred ca are 3 ani. Acum are cam 1 m inaltime si vad ca ii merge ok, dar nu e altoit. Unde si cum se altoieste?
Eu sunt novice, adica nu ma pricep deloc, asadar sfatuiti-ma unde sa ma adresez sa nu-l distrug, ar fi pacat de el...

Multumesc
Vezi pe OLX eu asa am procedat si am fost foarte multumit de rezultat

#1273
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 arschery, on 16 mai 2017 - 07:51, said:

... oare nu este o chimicala care sa faca solul meu mai acid? este un ghiveci foarte mare si Lamaiul este pom in toata regula

Ce nu s-a zis aici este faptul ca acidifierea solului rezolva problema cu o conditie: sa fie suficient fier in substrat!
Daca substratul este epuizat nutritiv trebuie inlocuit ... atentie la folosirea turbei: e un substrat f sarac in nutrienti.
Se pot utiliza Clorostop, Foliacon, etc.

#1274
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Multumesc

#1275
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Asa sunt cei mici ai mei dupa 2 saptamani de folosire a zatului de cafea+Coji de ou si udati cu macerat de urzica, deja am cresteri noi si culoarea frunzelor s-a mai schimbat spre un verde mai intens. II ud cam odata pe saptamana si sunt afara in soare zilnic.

Attached Files



#1276
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
L-am udat azi cu Novadim progress si astept minuuuuniiii Posted Image Posted Image  Trebuie repetata udarea cu novadim sau teoretic ar trebui sa scape de viermi de la prima utilizare?

#1277
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
In primul rand rareste udarile , numai cand pamantul se usuca 4 sau 5 cm la suprafata atunci uda din nou, eu am un lamai mare care il ud cam la 1 saptamana si jumatate chiar 2 depinde de perioada de vegetatie. Consecintele udarii excesive sunt foarte grave , pot putrezii radacinile , se pot dezvolta viermi etc, si chiar poti pierde pomul total.

#1278
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Den2009, on 20 mai 2017 - 10:56, said:

Trebuie repetata udarea cu novadim sau teoretic ar trebui sa scape de viermi de la prima utilizare?

Vad ca au trecut doua zile de la tratament ... e vreo schimbare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate